لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

بش قارداش یکی از جاهای دیدنی استان خراسان شمالی


 

بش قارداش یکی از جاهای دیدنی استان خراسان شمالی

 

بش قارداش یکی از جاذبه های طبیعی و گردشگری شهرستان بجنورد است که از لحاظ واژه در زبان ترکی به معنی پنج برادر است.


نقطه جغرافیایی

این مکان در ۷ کیلومتری شهر بجنورد (مرکز استان خراسان شمالی) در راه جاده بجنورد اسفراین است

 

تاریخی

پیش از اسلام در زمان اشکانیان و ساسانیان در این محل عبادتگاه پیشوایان کنتیس زرتشتی قرار داشته است.به باعث اقامت چهار فصل مغ (بزرگان دینی زرتشتی) به چهار مغان شهرت یافته است.طبق مدارک موجود آب چشمه به چهرمغان یا چرمغان موسوم بوده که هم حالا نیز به این نام معروف است.

 

نام این مکان یعنی بش قارداش بر پایه داستانی تاریخی است که در بین مردم شهر جریان دارد. طبق این افسانه در روزگاران قدیم پنج برادر در شهر بجنورد زندگی می نمودند که به علت مخالفت با ظلم و ستم حکمران تحت تعقیب ماموران قرار داشتند. این پنج برادر به همراه هم گریختند و ماموران نیز آنها را تا این مکان تعقیب نمودند. پنج برادر از خدا طلب کمک نمودند، در این موقع پنج سوراخ در کوه ایجاد شد که برادران به آنها پناه بردند و از سوراخ ها آب گوارایی جاری شد. تا سالها قبل و پیش از خشکسالی های شدید تعداد چشمه ها پنج عدد بود که تمامی آنها آب خیلی داشتند. البته بعضی از اشخاص ناآگاه این موضوع را اینچنین نقل می کنند که چون پنج چشمه غار مثل سنگی وجود دارد نامشان بش قارداش شده است. قار=غار و داش که در ترکی همان سنگ است. البته احتمالا این روایت توسط مهاجران و کسانی آشنایی به زبان ترکی نداشته اند پدید آمده. در ترکی صفت قبل از اسم می آید. یعنی اگر اینگونه بود می بایست نام «بش داشلِه غار» به آن می دادند.

 

آب چشمه بش قارداش از کوهی سنگی و از پنج شکاف بزرگ و کوچک در پایین کوه بیرون می ریزد. که در زمانه دیرین آب چشمه در سمت بالا و میانه کوه بیرون می زده و هم حالا شکافها و مسیرهای آب نیز برروی کوه جای مانده است. در پایین کوه یک شعار سنگ تراشیده ای وجود دارد که شعار زرتشتیان یعنی پندار نیک گفتار نیک و کردار نیک برروی کوه حک شده است سنگتراش این اثر اسماعیل جزمی نقاش، خطاط و سنگ تراش بجنوردی است که در سال ۱۳۰۰ و اندی این سخن را تراشیده و به گفته خودش برای در یاد ماندن در دلها تاریخ آن را به ۱۳۰۰ خورشیدی نوشته است. در سمت چپ کوه و چشمه بش قارداش یک بنای تاریخی که به دستور ناصرالدین شاه قاجار ساخته شده هم حالا پابرجاست و در سالهای قبل چندی از خاندان شادلو بجنورد در آن دفن شده اند. در روبروی استخر اصلی بش قارداش یک دروازه از حدود ۲۰۰ سال پیش تا این زمان پابرجاست.

 

 

بش قارداش یکی از جاهای دیدنی استان خراسان شمالی

 

 

خواص معدنی آب بش قارداش

آب چشمه بش قارداش در آبشناسی پزشکی جهت درمان بیماریهای تغذیه ای، اشکالات کبدی، صفرایی و ناراحتی های دستگاه ادراری دارای ارزش خاصی است. در تحقیقات دکتر محمدرضا غفوری استاد دانشکده داروسازی دانشگاه تهران آب معدنی بش قارداش در شمار آبهای بیکربناته، کلسیم و سولفاته کلروره سرد به همراه سیلیس و اثرهای آهن است. در اعلامیه بهداشت محیط شهرستان بجنورد به نقل از کتاب ایشان (شناخت آب معدنی و چشمه های ایران) تاثیرات درمانی آب بش قارداش چنین اعلام شده است. در اختلالات دستگاه گوارش معده، کبد، لوزالمعده و روده تاثیرگذار است در تاثیرات سوخت و سازکلوسیدها، پروتیدها، کلسترول به ویژه اسید اوریک. در اعمال تغذیه در مورد بیماریهای معده خاصیت قلیایی این آبها به باعث خنثی کردن اسیدیته و وجود سیلیس اثر حفاظتی و تسکین دهنده دارد. در مورد روده ها بطور مستقیم نیروبخش و بطور غیر مستقیم در اثر سهولت ترشحات صفرایی و لوزالمعده باعث تغییر محتویات شیمیایی و میکروبی محیط می گردند. می بایست متذکر شد اینگونه آبها در تورم روده ها در اثر تخمیر تاثیرات نیکویی دارند. در مورد کبد و لوزالمعده از دید تجربی گذشته از ازدیاد خاصیت، آمیلار، آب دهان و لوزالمعده نیروی اسیدزا، اوره آز، ساکاراز، آنزیمهای کلوتامیک و پیرودیک را بالا می برند. آب بش قارداش چندی پیش توسط شرکت چشمه طبیعت بجنورد به بهره برداری رسید و به صورت آب معدنی ابتدا با نام سحا و چندی بعد با نام گلستان وارد بازار ایران شد.

 

 

بش قارداش یکی از جاهای دیدنی استان خراسان شمالی

 

 

امکانات

این مکان تفریحی دارای سه استخر است که دو استخر آن برای شنا کودکان و بزرگسالان درست شده است. یک نمازخانه برای مردم و مسافرین محترم و از امکانات در حال ساخت میتوان به استخر خانمها اشاره نمود. دیگر امکانات: تلفن همگانی – سوپر مارکت – سیستم روشنایی در شب – پارکینگ – کمپ نیروی انتظامی – پست امداد و نجات هلال احمر – آنتن دهی همراه اول و ایرانسل – آب شرب و سرویس بهداشتی

 

 

بش قارداش یکی از جاهای دیدنی استان خراسان شمالی

 منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها