لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

باغ چشمه بلقیس


 

 

باغ چشمه بلقیس

 

 

باغ چشمه بلقیس چرام كهگیلویه گستره ای پردرخت است كه در آغوش حصارهای كوتاه سنگی جای گرفته است. باغی است در دره ای پیر كه بیدهای مجنون را درون و گرداگرد خود سال هاست با زیبایی خویش حیران كرده است. بوی نشای شالیزارها، چرام را دربر گرفته است و روستای كوچك قنبرآباد در كنار كشتزارها رخ می نمایاند.

 

 

جاده پیچ در پیچ ما را به باغ بزرگ و زیبای چشمه بلقیس می رساند. باغ بزرگ بر تپه و در قلب چشمه خروشان بلقیس قرار دارد. درختان سرو، انار، لیموترش و شیرین، سیب،بید مجنون، انگور و نخل های تزئینی و گیاهان متنوع دیگر، مجموعه پیچیده و شگفت انگیزی را فراهم آورده كه آدمی را به این فكر وا می دارد كه سازنده آن از تمام نقاط، نقبی به گیاهان زده است.

 

 

دهانه كوه شمالی در چرام، پذیرای باغ پر از نخلی است كه چشمه بلقیس را در جویبارهای مشبك و با اصول معماری جالب توجه در خود دارد. نهرها پس ازگذر از جای جای باغ و تراوش خنكای خود به گردشگران،به استخری به وسعت ۱۰ متر و ارتفاع ۱‎/۵ متر می ریزد. نهرهای بزرگ با معماری سنتی ویژه و بعد از ریزش در استخر، دشت پر عطش چرام را سیراب می كند.

 

 

باغچه ای به شعاع ۴ متر در درون حوض آب، نشان از هنرمندانه ترین صنعت ساخت بشر است. هیچ مسافری دلزده نمی شود و چرامی ها، خود بیش از سایرین هوای پاك و مهربان چشمه بلقیس افسونگر را به شش ها فرو می برند. امروز چشمه بلقیس كهگیلویه با گام هایی استوار و وفادار به وطن خود، میزبان هزاران گردشگر است كه امید است با دست هایی پر از سبد هوای پاك و روحی پرطراوت به سرپناه خود برگردند.

 

 

چشمه بلقیس ۳۸ هزار و ۹۶۰ مترمربع وسعت دارد و به گفته اهالی منطقه در اواخر دوره ساسانی و اوایل دوره اسلامی توسط زنی به نام بلقیس احداث شده است. باغ فعلی چشمه بلقیس در اوایل دوره پهلوی احداث شده است.

 

 

 

 منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها