لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

بیوگرافی کیمیا علیزاده تکواندوکار


کیمیا علیزاده,کیمیا علیزاده زنوزی,بیوگرافی کیمیا علیزاده

بیوگرافی کیمیا علیزاده

 

 بیوگرافی و عکس های کیمیا علیزاده

کیمیا علیزاده زنوزی( متولد ۱۹ تیر ۱۳۷۷ در کرج)، تکواندوکار ایرانی است. وی در بازی های المپیک ریو ۲۰۱۶ در کلاس وزن ۵۷ کیلوگرم زنان برنده مدال برنز شد. او اولین و تنها زن ایرانی است که در تاریخ ورزش ایران در بازی های المپیک، برنده مدال شده است. او جوان ترین مدال آور تاریخ ایران در دوره های المپیک است. قبل از وی ناصر گیوه چی در المپیک هلسینکی ۱۹۵۲ کم سن و سال ترین مدال آور ایران با ۱۹ سال سن بود.

چکیده ای از بیوگرافی کیمیا علیزاده

نام کامل: کیمیا علیزاده زنوزی

متولد: ۱۹ تیر ۱۳۷۷

محل تولد: کرج، ایران

قد: ۱۸۵ سانتیمتر 

وزن: ۵۷_ ۶۶

ورزش: تکواندو

 

کیمیا علیزاده,کیمیا علیزاده زنوزی,بیوگرافی کیمیا علیزاده

کیمیا علیزاده

 

دوران کودکی کیمیا علیزاده

کیمیا علیزاده در سال ۱۳۸۴ زمانی که ۷ ساله بود توسط مادرش مورد ترغیب قرار گرفت تا در کلاس های تکواندو شرکت کند. البته مقصود آن ها در آغاز صرفا پر کردن اوقات فراغت بود ولی پس از چندی استعدادهای شگفت آور کیمیا علیزاده در این رشته ی ورزشی شکوفا گردید و پای وی را به مسابقه های کشوری باز کرد.

 

جلوگیری از مسابقه

کم کم دیده شد تا این که به تیم ملی رسید ولی در سال 1393 هنگامی که 16 ساله از حضور در بازی های آسیایی 2014 اینچئون در وزن منهای 62 کیلوگرم بازماند.

 

بر اساس قانون وی به علت نرسیدن به سن 17 سالگی از بازی های آسیایی دور ماند.

 

کیمیا علیزاده,کیمیا علیزاده زنوزی,بیوگرافی کیمیا علیزاده

بیوگرافی کیمیا علیزاده تکواندوکار

 

شکست قهرمان المپیک

وی در مسابقه های جهانی سال 2015 هنگامی که 17 ساله توانست خانوم جونز قهرمان تکواندو زنان در المپیک لندن را شکست دهد و به مدال برنز این مسابقه ها در روسیه برسد.

 

کسب مدال برنز به وسیله کیمیا علیزاده

کیمیا علیزاده در نخستین رقابت المپیکی اش دربرابر آنا زانینویک ورزش‌کار از کشور کرواسی به پیروزی دست یافت و جواز ورود به مرحله یک چهارم نهایی این دسته از رقابت ها را کسب کرد.

 

این ورزشکار موفق کشورمان، در گفتگویی که بعد از مبارزه نخست خود انجام داد گفت که، همیشه مبارزه نخست شبیه فینال است و من در این مبارزه ان طور که انتظار داشتم، ظاهر نشدم.

 

کیمیا علیزاده در این مسابقه ها عاقبت دربرابر رقیب اسپانیایی خویش با نتیجه ۸ بر ۷ شکست خورد. ولی به دنبال صعود رقیب اسپانیایی او به فینالِ این وزن، به کیمیا در گروه شانس دوباره برای حضور در مسابقه ها وکسب مدال برنز داده شد و در دیدار ماقبل رده بندی رقیب تایلندی را شکست داد و وارد مرحله رده بندی این رقابت ها شد.

 

کیمیا علیزاده در مسابقه رده بندی با شکست حریف سوئدی خود ضمن کسب مدال برنز این رقابت ها، موفق گردید تا عنوان اولین بانوی مدال آور ایران در المپیک را کسب کند.

 

کیمیا علیزاده,کیمیا علیزاده زنوزی,بیوگرافی کیمیا علیزاده

علایق کیمیا علیزاده

 

علایق کیمیا علیزاده

کیمیا علیزاده به خاطر موفقیت ها و کسب مقام های بین المللی از طرف وزارت علوم بدون کنکور در دانشگاه پذیرفته شد.

 

کیمیا علیزاده الگوی ورزشی و اخلاقی خویش را( مهرو کرمانی) معرفی می کند. غیر از تکواندو به ورزش والیبال علاقه ی زیادی دارد و می گوید عاشق کوه پیمایی هستم. در برنامه های چند روزه کوهنوردی شرکت می کنم. آرامشی که در کوه دارم را هیچ کجا ندارم. ماکارونی و کشک بادمجان غذاهای موردعلاقه ی وی هستند.

 

کیمیا علیزاده,کیمیا علیزاده زنوزی,بیوگرافی کیمیا علیزاده

افتخارات ورزشی کیمیا علیزاده

 

افتخارات ورزشی کیمیا علیزاده

رتبه سال مسابقات شهر وزن دسته بندی امتیاز

– 2014 قهرمانی جهان Taipai شهر- 52 جوانان 35٫00

– 2014 مسابقه های ازاد کره گیونگجو- 59 جوانان 3٫50

– 2014 المپیک تابستانی جوانان نانجینگ- 63 جوانان 50٫00

– 2014 بازی ها ازاد ترکیه آنتالیا- 59 جوانان 3٫50

– 2015 مسابقه های جام فجر تهران- 57 ارشد 7٫00

– 2015 مسابقه های ازاد هلند آیندهوون- 57 ارشد 5٫00

– 2015 قهرمانی جهان چلیابینسک- 57 ارشد 30٫00

– 2015 قهرمانی جهان مسکو- 57 ارشد 30٫00

– عدم شرکت 2015 قهرمانی جهان منچستر- 57 ارشد 6٫00

– 2016 انتخابی المپیک مانیل- 57 ارشد 30٫00

– 2016 یونان گسترش تسالونیکی- 62 ارشد 7٫00

– 2016 المپیک 2016 ریو ریو دو ژانیرو- 57 ارشد

 

ازدواج کیمیا علیزاده

کیمیا علیزاده در آخرین روزهای مرداد 97 در سن 20 سالگی با حامد معدنچی از ورزشکاران والیبالیست ازدواج کرد و این دو ورزشکار به جرگه متاهلان پیوستند.

 

کیمیا علیزاده,کیمیا علیزاده زنوزی,بیوگرافی کیمیا علیزاده

ازدواج کیمیا علیزاده

 

ماجرای مهاجرت کیمیا علیزاده

چندی پیش کیمیا علیزاده، دارنده مدال برنز المپیک ریو و نقره و برنز جهان در رقابت های انتخابی تیم ملی تکواندو بانوان ایران غایب بود و کادر فنی تیم ملی علت این مسئله را آسیب دیدگی این ورزشکار عنوان کردند و حتی این صحبت از طرف سرمربی تیم ملی مطرح گردید که علیزاده به شرط رسیدن به وضعیت ایده‌ال میتواند راهی اردوی تیم ملی شود و برای کسب سهمیه المپیک تلاش کند.

 

ولی بر خلاف این ادعاها، علیزاده چند وقتی است راهی کشور هلند شده و تمرین های اماده سازی خویش را در اروپا پیگیری می کند.

 

علیزاده با مهاجرت به هلند دیگر قصدی برای مبارزه زیر پرچم ایران را ندارد و به دنبال این است در بازی های المپیک توکیو برای کشوری غیر از ایران مبارزه کند.

 

پناهندگی کیمیا علیزاده

تنها مدال‌آور زن ایرانی در تاریخ بازی‌های المپیک کیمیا علیزاده بود که به صورت رسمی پناهندگی آلمان را به دست آورد؛ دختر تکواندو کار 22 ساله ایرانی که یک سال قبل ایران را برای سفر به هلند ترک کرد خیلی زود خبر از تقاضای پناهندگی‌اش به آلمان داد و معلوم شد که تصمیمی برای برگشت به ایران را ندارد.

 

از همان هنگام که وی از هلند راهی آلمان گردید، خبر می‌رسید که بازی‌های المپیک توکیو را به علت بلندمدت بودن فرایند گرفتن پناهندگی از دست می‌دهد و باید به فکر المپیک‌های بعدی باشد.

 

البته که در ایران نیز همزمان این امید وجود داشت که کیمیا از تصمیم پناهنده‌شدن چشم پوشی کند و دوباره به ایران بازگردد؛ این امیدواری نزد مسئولان رده‌بالای ورزش ایران تا همین یک ماه قبل هم ادامه داشت، اما اکنون با تأیید دولت آلمان، به طور رسمی پناهندگی وی قبول شده و از آن مهم‌تر اینکه می‌تواند از چند روز دیگر، شانسش را برای گرفتن سهمیه المپیک توکیو، چیزی که قبل از این باورنکردنی به نظر می آمد، آزمایش کند.

 

یک سال بعد از آن اتفاق، اکنون دولت آلمان با پناهندگی او موافقت کرده و خبر داده که او می‌تواند به‌عنوان پناهنده در مسابقات انتخابی در قاره اروپا برای اکتساب سهمیه المپیک، شرکت کند. این تورنمنت در ماه می‌ همین سال میلادی در پایتخت بلغارستان و شهر صوفیه، انجام می‌شود.

 

البته همان طور که رسانه‌های آلمانی نوشته‌اند کیمیا برای المپیک پیش‌رو تنها می‌تواند با پرچم کمیته بین‌المللی المپیک وارد مسابقات شود و این مسئله خودش موقعیتی است تا از نظر مالی بیشتر مورد توجه قرار بگیرد. چون کیمیا پیش از این پاسپورتی نداشته، نمی‌توانسته حتی با پرچم کمیته بین‌المللی المپیک در مسابقات شرکت کند.

 

با تأیید فدراسیون تکواندوی آلمان مبنی بر اینکه پاسپورت او تا چند روز دیگر آماده می‌شود، اکنون این مشکل از سر راه برداشته شده و کیمیا می‌تواند به‌زودی در رقابت‌های انتخابی المپیک توکیو شرکت کند؛ چیزی که البته به علت شیوع ویروس کرونا و عقب انداختن المپیک برای او فراهم شده و‌گرنه اگر قرار به برگزاری رقابت‌ها در زمان تعیین شده بود، وی هیچگاه چنین شانسی را به دست نمی‌آورد.

 

گالری تصاویر کیمیا علیزاده:

کیمیا علیزاده,کیمیا علیزاده زنوزی,بیوگرافی کیمیا علیزاده

کیمیا علیزاده و همسرش

 

کیمیا علیزاده,کیمیا علیزاده زنوزی,بیوگرافی کیمیا علیزاده

کیمیا علیزاده و پدر و مادرش

 

 

 منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها