لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

سن تنها بیرون رفتن فرزندان


تنها بیرون رفتن فرزندان, سن تنها بیرون رفتن فرزندان, سن تنها بیرون رفتن نوجوان دختر و پسر

سن تنها بیرون رفتن فرزندان

 

سن تنها بیرون رفتن بچه ها

سن تنها بیرون رفتن فرزندان یکی از مشکلات مهم میان والدین و نوجوانان است. نوجوانان در دوره سنی قرار دارند که می‌خواهند کم کم استقلال خود را به دست بیاورند. برای همین از شما می‌خواهند بگذارید آنها به‌تنهایی از منزل بیرون بروند. ولی به دلیل خطراتی که وجود دارد والدین می‌ترسند که این اجازه را به نوجوان خود بدهند. در ادامه این نوشته بیتوته به این موضوع خواهیم پرداخت.

ارزش تنها بیرون رفتن نوجوان

نخستین چیزی که برای خیلی از والدین پیش می‌آید ارزش تنها بیرون رفتن نوجوان است. در حقیقت خیلی از والدین می‌پرسند که اصلاً برای چه می بایست به فرزندشان اجازه بدهند به‌تنهایی از خانه خارج شوند؟ بیرون رفتن از خانه و حضور در محیط اجتماع قسمتی از رشد طبیعی بچه ها است که دیر یا زود می بایست با آن روبرو شوید. همین طور این کار مزایایی دارد که به آنها اشاره خواهیم نمود:

 

مستقل شدن شخصیت

خیلی از پدزر و مادرها از این می‌ترسند که فرزندشان نتواند در برابر خطرات محیط بیرون از خودش مواظبت نماید. برای همین تمام سعی شان را می‌کنند که همیشه همراه فرزندشان باشند؛ یا همه کارها را برای او انجام بدهند. این کار باعث می‌شود نوجوان مهارت‌هایی که نیاز دارد را یاد نگیرد؛ و در همه مسائل زندگی خود به شما وابسته باشد. برای همین خوبتر است تا اندازه ای دست از نگرانی‌های خود بردارید.

 

بعضی وقت ها، اجازه گرفتن بچه ها برای بیرون رفتن از منزل و شرکت در اردوی مدرسه یا گردش و تفریح دسته جمعی با دوستان نزدیکتان، کمی مشکل است. بعضی وقتها به فرزندتان اجازه بدهید به‌تنهایی در محیط اجتماعی حضور پیدا نماید. این کار سبب می‌شود آنها استقلال شخصیت را یاد بگیرند؛ و در آینده هم بتوانند به‌تنهایی زندگی خود را مدیریت کنند.

 

تنها بیرون رفتن فرزندان, سن تنها بیرون رفتن فرزندان,اجازه ندادن به نوجوان برای بیرون رفتن

اجازه ندادن به نوجوان برای بیرون رفتن

 

یادگیری حل مسائل در محیط‌های گوناگون

هنگامی که فرزند شما در محیط اجتماع قرار بگیرد با موضوعات گوناگون روبرو می‌شود. این موضوعات به او کمک می‌کنند تا شناخت دقیق‌تری از محیط کسب نماید. همچنین او خواهد توانست برای شرایط گوناگون راه حل پیدا نماید. کسب این توانایی به فرزند شما کمک می‌نماید تجارب کافی برای زندگی آینده خود به دست بیاورد. ولی حتما این تجارب می بایست متناسب با سن و شرایط روحی کودک شما باشند. برای همین نیاز است که از دور فرزندتان را کنترل نمایید و در رابطه با مسائلی که او درگیر آنها می‌شود با او حرف بزنید.

 

شناخت محیط اجتماعی

خیلی از روان‌شناسان اعتقاد دارند بیماری‌هایی مثل اضطراب اجتماعی به دلیل وابستگی به والدین به وجود می آیند. کودکان و نوجوانانی که به‌اندازه کافی با محیط خود ارتباط ندارند و زیادتر وقتها دلگرم به والدین خود هستند هنگامی بخواهد کاری را به‌تنهایی انجام بدهند دچار اضطراب می‌شوند.

 

در واقع آنها باور نموده‌اند به‌اندازه کافی توانایی ندارند که بتوانند کارهای خود را انجام بدهند. برای همین در محیط اجتماعی دچار استرس می‌شوند؛ و خیلی از وقتها نمی‌توانند از توانایی‌های خود درست استفاده کنند. خوبتر است بعضی وقتها به فرزندتان اجازه بدهید مستقل از شما در محیط اجتماعی قرار بگیرد تا بتواند اعتماد‌به‌نفس لازم برای حضور در اجتماع را پیدا نماید.

 

تنها بیرون رفتن فرزندان, سن تنها بیرون رفتن فرزندان,اجازه نداشتن فرزندان برای تنها بیرون رفتن از خانه

محدودیت برای بیرون ماندن نوجوان

 

تعیین زمان بیرون ماندن نوجوان از خانه

خوبتر است زمان‌هایی را با کنترل و نظارت خودتان اجازه دهید فرزندتان به تنهایی بیرون رود و یا ساعت هایی را در جمع‌های دوستانه باشد.برای اینکه به عنوان پدر و مادر، کنترل شرایط از دستتان خارج نشود؛ در مورد زمان بیرون ماندن از خانه با فرزند خود صحبت نمایید. خوبتر است با آرامش به او توضیح دهید که اگر اجازه می‌دهید به تنهایی بیرون برود و به این معنی نیست که او حق دارد تا هر زمان که خواست بیرون باشد.متناسب با سن، اعتماد به نفس و توانایی‌های فرزند خود زمان بیرون ماندن از خانه به تنهایی را برای او مشخص نمایید.

 

زمان بیرون ماندن از خانه برای هر نوجوان می بایست متناسب با سن و توانایی او و البته میزان اعتماد شما به او تعیین شود. اکثر اوقات، والدین مطمئن نیستند چطور زمان بیرون ماندن فرزند خود از خانه را مشخص کنند، و فرزندان هم به خوبی قادر هستند به اصطلاح نقش کوچولوهای زرنگ را بازی کنند و بهانه هایی دست وپا کنند مثل اینکه دوستان و یا پسر و یا دختر عموهای آنها قادر هستند تا ساعات زیادتری بیرون بمانند.

 

با والدین دیگر و یا مسولین مدرسه در این‌باره بیان کرد و گو نمایید تا از موقعیت دیگر کودکان هم سن فرزند خود آگاه شوید. میزان تعهد پذیری و مسئولیت پذیری هر کدام از فرزندان خود در طول سال تحصیلی را نیز در نظر بگیرید. به آسایش خود نیز توجه نمایید. به برنامه ای که برای فرزند بزرگتر خود مشخص می نمایید زیادتر توجه نمایید (منظور ما این نیست که مجبور هستید به آن عمل نمایید، فقط خود را برای بحث احتمالی فراهم کنید).

 

از قبل با همسر خود در مورد زمان برگشت به خانه هر کدام از فرزندان و عواقب دیرکردن آنها به توافق برسید. این به شما کمک می نماید زمان مناسب برگشت هر کدام از فرزندان را مشخص نمایید، و چون خود را از قبل آماده نموده اید قادر هستید زمانی که کودکان سعی در به چالش کشیدن این محدودیت ها می کنند قاطعانه عمل نمایید.

 

تنها بیرون رفتن فرزندان, سن تنها بیرون رفتن فرزندان,کی و چگونه به نوجوانم اجازه بیرون رفتن دهم

اجازه ندادن به نوجوان برای بیرون رفتن

 

راهکارهایی برای تنها بیرون رفتن بچه ها

کم کردن تدریجی کنترل‌ها

تنها بیرون رفتن از خانه سن خاصی ندارد. شما می بایست در کنار آموزش مهارت‌ها به فرزندتان به‌ مرور کنترل خود را کم شدن دهید. هیچ وقت ناگهانی و به یک دفعه فرزندتان را در جامعه رها نکنید. این کار خیلی از مواقع صدمه‌های شدیدی را در پی دارد. مثلا خوبتر است اول به او اجازه بدهید در مکان‌هایی که شما هم هستید قدری زیادتر از شما فاصله بگیرد. آن گاه مسیرهای نزدیک را به‌تنهایی برود و سپس به‌ مرور اجازه مسیرهای طولانی‌تر را نیز به او بدهید.

 

کنترل از راه دور

هنگامی که فرزندتان به‌تنهایی از خانه بیرون می رود خوبتر است که از راه دور او را کنترل نمایید. به طور مثال گاهی به او زنگ بزنید و مطمئن شوید که مشکلی برایش پیش نیامده است. ولی حواس‌تان باشد در زنگ زدن نیز جانب احتیاط را رعایت نمایید. به گونه ای رفتار ننماییدکه فرزندتان از این کنترل‌ها خسته شود.

 

سن تنها بیرون رفتن و همراهی با دوستان

خطرات شامل نوجوانان زیادتر خواهد شد. ولی اگر آنها با یک یا چند نفر از دوستانی باشند که شما به آنها اعتماد دارید تهدیدها کمتر خواهد بود. به همین دلیل بعضی وقتها به فرزندتان بگویید چنانچه می‌خواهد بدون شما جایی برود خوبتر است با یکی از دوستان خود برود. البته یکی از نکته های مهم این است که شما دوست فرزندتان را بشناسید و به او اعتماد کامل داشته باشید.

 

سن تنها بیرون رفتن و ارزش مشاوره

موضوع تنها بیرون رفتن نوجوان یکی از آن مسائلی است که مسائل بسیاری را در خانواده به وجود می آورد. ترس و نگرانی‌های والدین در کنار اصرارهای نوجوانان می‌تواند فضای منزل شما را تحت‌اثر خودش قرار بدهد. همچنین خیلی وقتها هنگامی که با فرزندتان در مورد دلایل خود حرف می زنید شرایط از آنچه هست نیز بدتر می‌شود.

 

خیلی از این مشکلات به این دلیل به وجود می آیند که والدین و نوجوانان صحبت‌های یکدیگر درست درک نمی کنند. در چنین شرایطی خوبتر است از یک مشاور کمک بگیرید. مشاورین می‌توانند زبان مشترکی میان شما و فرزندتان پیدا کنند. همچنین همان‌ گونه که گفتیم برای اینکه فرزند شما به‌تنهایی از منزل بیرون برود می بایست مهارت‌هایی را یاد بگیرد. شما می‌توانید با کمک گرفتن از یک روان‌شناس متخصص این مهارت‌ها را به فرزندتان یاد بدهید.

 

 منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها