لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

9 غار شگفت انگیز جهان


گردشگری –  بازدید از غارها، شنا کردن در آب زلالی که در بعضی غارها جریان دارد و بالا رفتن از صخره های رنگی این عجایب زیرزمینی، یکی از جاذبه های صنعت گردشگری به شمار می رود.
همواره در گوشه و کنار جهان میتوان از گردشگران بی باک و ماجراجویی که در حال عبور از دالان های زیرزمینی تاریک و وحشتناک هستند سراغ گرفت. افرادی که می کوشند با ورود به تونل های تاریک زیرزمینی، رمز و راز غارهایی که کمتر بشری به آنجا پا گذاشته را کاوش کنند.
حتی آن دسته از گردشگرانی که تمایلی به غارنوردی هم ندارند، بیشتر در برابر وسوسه بازدید از غارهای معروف جهان تسلیم می شوند. امروزه غارهای شناخته شده سطح جهان که بعضاً مجهز به محل های تردد امن و نورپردازی های مسحورکننده است، هزاران بازدیدکننده را به خود جذب می نماید.
ضمناً در بعضی از این غارها میتوان بقایای انسان های اولیه و یا فسیل هایی از جانداران مختلف را نیز تماشا نمود.
در زیر به معرفی 9 غار نامدار جهان می پردازیم:
1. غار ویتومو گلورم
غار ویتومو گلورم (Waitomo Glowworm) واقع در شمال جزیره نیوزیلند، یکی از زیباترین غارهای جهان به شمار می رود.
یکی از دلایل زیبایی خیره کننده این غار، وجود تعداد خیلی بسیاری کرم شب تاب است که منحصراً در نیوزیلند یافت می گردد.
این کرم ها برای جذب حشرات کوچک جهت تغذیه، از خود نور ساطع می کنند و در شب، منظره حیرت انگیزی می آفرینند.
تماشای این غار در شب موقع که تعداد بی شماری کرم به سقف و دیوارهای غار آویزان می شوند و به نورافشانی می پردازند، مناظر بدیعی ایجاد می نماید که شاید هیچ گاه از یاد گردشگرانی که با قایق در غار به گشت و گذار مشغول هستند پاک نشود.
 غار,غار زیبا,غار شگفت انگیز, غارهای جهان

2. رودخانه زیرزمینی پورتو پرنس
معمولاً کسانی که نسبت به غارها آشنایی چندانی ندارند، غارها را مکانی پر از صخره و سنگ تصور می کنند و شاید کمتر احتمال بدهند که در آنها بتوان از رودخانه و جریان آب سراغ گرفت.
به این اشخاص پیشنهاد می گردد از یکی از شگفت انگیزترین غارهای جهان، یعنی رودخانه زیرزمینی پورتو پرنس (Puerto-Princesa) که در شهر پالاوان (Palawan) فیلیپین واقع شده، بازدید کنند.
این رودخانه زیبا و مرموز که در زیر زمین جاری است، چندین کانال مختلف دارد. در طول سال های متمادی، شکل گیری صخره ها و مواد معدنی موجود در غار، مناظر زیبایی را خلق نموده است.
قایق های پارویی خالی در دهانه غار منتظر گردشگرانی هستند که می خواهند طول این رودخانه پرصخره را که پوشیده از استالاکتیت است بپیمایند.
این رودخانه زیرزمینی در پارک ملی پورتو پرنسس قرار گرفته است. پارک مزبور در در فهرست «عجایب هفت گانه طبیعی زمین» یونسکو قرار دارد.

  غار,غار زیبا,غار شگفت انگیز, غارهای جهان

3. غار بارتون کریک

غار بارتون کریک (Barton Creek) یکی از جاذبه های زیرزمینی کشور بلیز (Belize) واقع در آمریکای مرکزی است.
طبق شواهد باستانی، مایاها از این غار به عنوان مکانی برای دفن اموات خود استفاده می نموده اند.
با گذشت قرن ها از انقراض تمدن مایا، هنوز هم بقایای انسانی در داخل غار قابل مشاهده است. این غار با صخره های شگفت انگیز و تاریخ منحصر به فردی که دارد، گردشگران بسیاری را به خود جلب می نماید.
آب جاری در غار بارتون کریک به گونه ای است که گردشگران قادر هستند در آن شنا کنند.

  9 غار شگفت انگیز جهان,غارهای جهان

4. غار هاریسون
در کشور جزیره ای باربادوس (Barbados) واقع در میان دریای کارائیب و اقیانوس اطلس شمالی، غارهای طبیعی بسیاری وجود دارد که بزرگترین آنها غار هاریسون (Harrison) است.
فرسایش طبیعی صخره های آهکی غار در طی صدها هزار سال، سبب به وجود آمدن تعداد بسیاری راهرو و تونل تو در تو شده که جلوه شگفت انگیزی به غار بخشیده است.
گردشگران با استفاده از تراموا قادر هستند در این راهروهای زیبا حرکت کنند. به این تابلوی نقاشی، استالاکتیت ها و استالاگمیت هایی با اشکال عجیب و غریب که بر اثر حرکت آب در غار پدید آمده را نیز بیافزایید.
دسترسی آسان به غار هاریسون یکی از مزیت های آن به شمار می رود و به همین علت غارنوردان آماتور به آسانی قادر هستند در آن تفرج کنند.

  9 غار شگفت انگیز جهان,غارهای جهان

  5. غار فونگ نا
غار فونگ نا (Phong Nha)، دومین غار بزرگ ویتنام، در میان پارک ملی فونگ نها-که بانگ (Phong Nha Ke Bang) قرار دارد.
این پارک با دارا بودن 2000 کیلومتر مربع مساحت، جزو میراث های جهانی یونسکو محسوب می گردد.
غار فونگ نا نیز در سایت میراث فرهنگی یونسکو به ثبت رسیده است. در پارک مزبور بیش از 300 غار وجود دارد ولی تنها بخشی از این غارهای طبیعی مورد بررسی و کاوش قرار گرفته است.
علیرغم وجود چنین شبکه گسترده زیرزمینی، گردشگان فقط به بازدید از یک مایل اول غار مجاز هستند.

  9 غار شگفت انگیز جهان,غارهای جهان

6. غار ماموت
شغار ماموت (Mammoth) در ایالت کنتکاکی آمریکا، یکی از دیدنی ترین و سهل الوصول ترین غارهای آمریکاست.
این غار با داشتن طولی برابر با 350 مایل، طولانی ترین غار جهان به شمار می رود. در غار ماموت، ماهیان کوری که در تاریکی و فضای بدون نور قادر هستند زندگی کنند، یافت می گردد.
همچنین این غار دارای تونل ها و راهروهای بی انتهایی است و به همین علت، مکانی خیلی مناسب برای غارنوردان تازه کار، گردشگران و پژوهشگران کنجکاو محسوب می گردد.

  9 غار شگفت انگیز جهان,غارهای جهان

  7. غار کارلزبد

غار کارلزبد (Carlsbad) واقع در پارک ملی ایالت نیومکزیکو، یکی دیگر از غارهای پرطرفدار آمریکا به شمار می رود.
این غار با 44 کیلومتر طول، در کوه های گوادلوپ (Guadeloupe) در جنوب نیومکزیکو قرار دارد.
فرسایش آب در طول صدها هزار سال، سبب شده صخره های زیبا و هنرمندانه ای در سراسر این غار تراشیده شود و همچون تابلو در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گیرد.

  9 غار شگفت انگیز جهان,غارهای جهان

8. غار گونونگ مولو
در اعماق جنگل های بورنئو، پارک ملی گونونگ مولو قرار دارد که خوبترین وسیله برای رفت و آمد به آن، هواپیماست.
این پارک دارای چهار غار قابل بازدید است که گردشگران و علاقه مندان به طبیعت قادر هستند از سیر و سیاحت در آنها لذت ببرند.
کسانی که می خواهند به عمق غار گونونگ مولو (Gunung Mulu) سفر کنند، می بایست از مقامات مربوطه کسب اجازه نمایند و این کار را با همراهی و نظارت راهنماهای آموزش دیده انجام دهند.

  9 غار شگفت انگیز جهان,غارهای جهان

  9. غار کنگو
غار کنگو (Cango) در استان کیپ غربی در جنوب آفریقای جنوبی واقع شده است. این غار یکی از زیباترین جاذبه های طبیعت زیرزمین و همچنین یکی از سهل الوصول ترین غارهای قاره آفریقاست.
استالاگمیت های بزرگ و نیز تونل های بزرگ از مشخصه های غار کنگو به شمار می رود. به منظور تامین امنیت گردشگران و سهولت گردش در غار، مسیرهای پیچیده غار با استفاده از چراغ های متعددی روشن و نورانی شده است.
در این غار معمولاً برگزاری یک سری «تورهای پیشرفته» برای کسانی که به صخره نوردی و گشت و گذار زیادتر در غار تمایل دارند، ارائه می گردد.
غار کنگو یکی از مقاصد پرطرفدار گردشگرانی است که به آفریقای جنوبی سفر می کنند.

  9 غار شگفت انگیز جهان,غارهای جهان

 9 غار شگفت انگیز جهان,غارهای جهان

  منبع:lastsecond.irمنبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها