لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

قلعه بالاحصار کابل


قلعه بالاحصار کابل
این دژ یا حصار یکی از جاهای دیدنی افغانستان است که در حدود سه قرن (از قرن دوم تا پنجم مسیحی) آبادی روی پشته بالاحصار به شکل اثر مذهبی ساخته شده که نظر به شواهد نقاط مجاور می‌توان آن را نیایشگاه بودائی خواند.که احتمالاً بعید نیست که شالوده نخستین قلعه جنگی در همین زمان بدست یکی از شاهان هپتالی (هون) بوده باشد.

 

قلعه بالاحصار کابل,دژ بالاحصار کابل,عکس های قلعه بالاحصار کابل

 

تیمورشاه که پایتخت افغانستان را از قندهار به کابل انتقال داد و در بالاحصار کابل جاگزین شدند. تا عصر سلطنت امیر عبدالرحمن خان پایتخت در همانجا بود. پس از کودتای روسی ۷ ثور ۱۳۵۷ و آغاز مبارزه مردم افغانستان علیه رژیم وابسته به روسیه، یکی از قیام‌های مهم از بالاحصار آغاز گردید.که در تاریخ به نام «قیام بالاحصار» نامدار است.

این قیام به‌وسیله «گروه انقلابی خلقهای افغانستان» (که بعدها به نام سازمان رهایی افغانستان تغییر نام داد) و پنج حزب و سازمان  ملی و اسلامی دیگر از جمله «حرکت اسلامی افغانستان» به تاریخ ۱۴ اسد ۱۳۵۸ به راه افتاد اما به سختی سرکوب و بخون نشست.

 

قلعه بالاحصار کابل,دژ بالاحصار کابل,عکس های قلعه بالاحصار کابل

 

 دهها تن از افسران و سربازان قیام کننده کشته شدند و شماری نیز دستگیر و بعداً در پولیگون زندان پلچرخی اعدام گردیدند. از جمله رهبران این قیام گل احمد بود که جان باخت.
منبع:tebyan-zn.irمنبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها