لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

شهری که از آسمان سقوط نموده!


 

اگر دنبال «ترین» های دنیا باشید، شهرهای عجیب و غریب بسیاری را پیدا می نمایید که هر کدام یک لقب محلی را با خود یدک می کشند. شهر شناور، شهر ارواح، شهر زندان ها و… اما شاید از بین همه این شهرها، تنها شهر تک رنگ دنیا یکی از جالب ترین لقب های باشد که قادر هستید پیدا نمایید. یک شهر با خانه های آبی، خیابان های آبی و دیوارهایی آبی رنگ که از نمای هوایی درست شبیه یک لکه از آسمان به نظر می رسد که روی زمین سقوط نموده است!

 

 

شهری که از آسمان سقوط کرده!

 

 

شهر جادپور هندوستان یکی از معروف ترین شهرهای ایالت راجستان است که اگر به آن گام بگذارید، فکر می نمایید وارد یک استخر بزرگ شده اید! خانه های کوچک و ساختمان های قدیمی این شهر به رنگ آبی آسمانی هستند و حتی اجزای به کار رفته در خانه ها مثل موزاییک، سرامیک، سرویس های بهداشتی و… همه آبی رنگ انتخاب شده اند. در واقع جادپوری که در دل کویر تار جا گرفته با رنگ آبی اش زندگی دوباره ای به کویر داده است!

 

 

شهری که از آسمان سقوط کرده!

 

 

هنوز کسی پیدا نشده که دلیل دقیق این گرایش عجیب و غریب به رنگ آبی را در میان اهالی جادپور تفسیر نماید اما خود هندی ها معتقدند که این یک جور هماهنگ سازی طبقات مختلف مردم در شهر جادپور است.

 

 

شهری که از آسمان سقوط کرده!

 

 

موج آبی جادپور از هنگامی آغاز شد که یکی از ساکنان ثرونمند و عالی مقام شهر به نام برهمن خانه اش را به رنگ آبی درآورد تا از بقیه خانه های شهر متمایز باشد اما زمان کوتاهی نگذشته بود که همه اهالی محل آغاز به آبی کردن خانه های خود نمودند. این آبی سازی درست مثل یک بیماری قابل سرایت خانه به خانه، کوچه به کوچه و محله به محله پیش رفت تا در آخر همه شهر به رنگ آبی درآمد. البته اگر از اهالی جادپور بپرسید که برای چه از میان این همه رنگ، آبی را انتخاب نموده اند، جواب می دهند: «چون این رنگ پشه ها را از ما دور نگه می دارد.» چیزی که البته از دید علمی ثابت شده نیست.

 

 

شهری که از آسمان سقوط کرده!

 

 

البته فرضیه دیگری که در این باره وجود دارد این است که جادپوری ها خواسته اند با آبی رنگ کردن شهرشان یک نوع توازن مصنوعی را در فضای کویری و بیابانی شهر ایجاد کنند. به هر حال رنگ آبی این شهر منشا افسانه های بسیاری است که مردم صلح طلب و خوش مشرب جادپور زیاد در خصوص آن صحبت نمی کنند. زندگی کردن در یک فضای آبی و آهسته در کنار حیوانات اهلی خانگی تنها چیزی است که جادپوری ها از زندگی توقع دارند.

 

 

 

شهری که از آسمان سقوط کرده!

 

 

 

شهری که از آسمان سقوط کرده!

 

 

 

شهری که از آسمان سقوط کرده!

 

 

 

شهری که از آسمان سقوط کرده!

 

منبع:tebyan.netمنبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها