لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

برج ایفل یکی از شناخته‌شده‌ترین بناهای جهان


برج ایفل,عکس برج ایفل,برج ایفل عکس

عکس برج ایفل

 

همه چیز در خصوص برج ایفل

برج ایفل به عنوان نماد فرانسه شناخته می‌شود. برج ایفل پربازدیدترین بنای جهان و یکی از شناخته‌شده‌ترین بناها در جهان است. در این نوشته قصد داریم شما را با این برج زیبا و شگفت انگیز آشنا کنیم.

 

برج ایفل,عکس برج ایفل,برج ایفل عکس

عکس از برج ایفل

 

برج ایفل کجاست؟

برج ایفل که فرانسوی‌ها  آن  را بانوی آهنی نیز می‌نامند برجی فلزی در میدان شان دو مارس و در کنار رود سن واقع در شهر پاریس است. برج ایفل بی‌تردید نماد فرانسه و پاریس محسوب می‌شود. از این برج به‌عنوان یکی از عجایب جهان یاد می‌شود.

 

برج ایفل,عکس برج ایفل,برج ایفل عکس

عکس از نمای داخلی برج ایفل

 

ویژگی های برج ایفل:

نام برج ایفل از نام سازنده اش گوستاو ایفل گرفته شده‌است.  ساخت برج ایفل در سال ۱۸۸۷ آغاز و در ۳۱ مارس ۱۸۸۹ به پایان رسید. ساخت برج ایفل دو سال و دو ماه طول کشید. ۸۵۰ نفر در ساخت آن کار نموده‌اند. این برج از ۱۸ هزار و ۳۸ قطعه ساخته شده‌است و برای اتصال آن‌ها از ۲ و نیم میلیون پیچ مهره و میخ پرچ استفاده شده‌است. ارتفاع برج ۳۲۴ متر است که در زمان خود مرتفع‌ترین برج جهان بوده‌است. وزن برج ایفل بیش از ۱۰ هزار تن است که ۷ هزار و ۳۰۰ تن آن فولاد است. 

 

در زمان سرما ارتفاع برج ایفل حدود ۶ اینچ کم می‌شود. خورشید همچنین باعث افزایش ۶ سانتی‌متری ارتفاع سازه می‌شود و همچنین برج ایفل در زمان باد حدود ۶-۷ سانتی‌متر تکان می‌خورد.

 

ساختار این سازه به شکلی است که باز و بدون طبقه‌های میانی (به جز دو سطح) می‌باشد. یک سمت آن رودخانه سن و سمت دیگر البته کمی دورتر بنای گنبددار و زرینی دیده می‌شود که عمارت اینولید نام دارد و مقبره ناپلئون آنجاست. 

 

برج ایفل به وسیله ۳۳۶ پروژکتور نورپردازی شده‌است و ۲۰ هزار نور نقطه‌ای در شب این برج را به درخشش درمی‌آورد که این نورها از ۸۰ کیلومتری قابل مشاهده 

 

نام 72 تن از دانشمندان و مهندسین فرانسوی که در راه اندازی و ساخت برج ایفل همکاری داشته اند، بر روی این پروژه حک شده است که طبق اطلاعات موجود روی این حکاکی در اوایل قرن بیستم با رنگ پوشانده شد اما سپس در سال 1986 مجددا شرکتی به نام SNTE این حکاکی اسامی را بازسازی نمود. 

 

برج ایفل,عکس برج ایفل,برج ایفل عکس

رستوران برج ایفل

 

طبقات برج ایفل:

برج ایفل دارای سه طبقه است که در آن‌ها می‌توان رستوران برج ایفل و چندین بوفه، یک سالن ضیافت، بار و مغازه‌های متعددی را پیدا نمود. بازدید از این سازه در ۳۶۵ روزِ سال امکان‌پذیر بوده اما زمان بازدید بر پایه فصل متغیر است.

 

طبقه اول برج ایفل: می‌توانید بجای بالابر از پله برای رسیدن به این طبق استفاده نمایید، هرچند می بایست چیزی حدود ۳۶۰ پله را برای رسیدن به طبقه اول بالا بروید. کف طبقه اول از شیشه است و می‌توانید زیرپایتان را هم ببینید که همین لذت تماشای مناظر اطراف را دوچندان می‌نماید. در این طبقه رستوران ۵۸، سینما، موزه، کتابخانه و مرکز تفریحی برای کودکان و حتی یک دفتر پستی وجود دارد.

 

طبقه دوم برج ایفل: برای رسیدن به طبقه دوم تقریبا ۷۰۴ پله را می بایست طی نمایید. رستوران معروف ژول ورن را در این طبقه خواهید دید. همچنین یک تلسکوپ هم در اینجا وجود دارد که با استفاده از آن می‌توانید مناظر زیبای پاریس را از چشم‌اندازی کاملا متفاوت ببینید.

 

طبقه سوم برج ایفل: این طبقه در واقع بالاترین طبقه برج است، البته پایین‌تر از نوک برج قرار دارد. سکوی بازدید برج، دفتر و سالن کنفرانس ایفل در همین طبقه دیده می‌شود و برای رسیدن به آن حتما می بایست از بالابر استفاده نمود.

 

برج ایفل در سال 1889 میلادی ساخته شد اما در آن زمان هیچ بالابر و بالابری برای رفتن به طبقات مختلف برج وجود نداشت و بازدید کنندگان می بایست از پله های برج برای بالا رفتن و دسترسی به طبقات مختلف آن استفاده می نمودند که این کار خیلی سخت و زمان بر بود و هر فرد برای رسیدن به طبقه انتهایی برج می بایست حدود یک ساعت پله نوردی می نمود.

 

بر این اساس ایده ساخت تعبیه بالابر برای برج ایفل امری بدیهی بوده و از همان ابتدا در ذهن معماران سازه وجود داشت، ولیکن ساختن بالابر برای سازه ای مثل برج ایفل که پایه های آن دارای شیب خیلی تند است، کاری دشوار بوده و هر شرکتی ساخت بالابر را برای این برج، به عهده نمی گرفت. اما نهایتا ساخت بالابر برای برج کلید خورد، 

 

برج ایفل,عکس برج ایفل,برج ایفل عکس

بالابر برج ایفل

 

چطور به برج ایفل برویم؟

دسترسی به برج ایفل از چند راه امکان‌پذیر است:

مترو: ایستگاه‌های تروکادر و بیر حکیم  

اتوبوس: خطوط اتوبوس برای ایستگاه‌های برج ایفل و شان دو مارس

اتوبوس‌های دریایی رود سن

ماشین شخصی: می‌توانید از پارکینگ‌های اطراف برج ایفل برای پارک کردن ماشین‌های شخصی خود استفاده نمایید. برج ایفل پاریس  میدان تروکادرو و میدان شان دو مارس، از خوبترین مکان‌ها برای عکاسی از برج ایفل  تروکادرو و برج ایفل

 

 منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها