لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

برترین بناهای باستانی دنیا +عکس


اماکن تاریخی جهان,مکانهای تاریخی جهان

برترین بناهای باستانی دنیا +عکس
شکوه و عظمت اثرهای باستانی و بناهایی که پیشینیان برای مردم عصر حاضر به جای گذاشته اند، هر بیننده ای را افسون می نماید.
 در میان این اثرهای، بناهایی وجود دارند که گذشته از جلال و هیبت، شگفتی و حیرت تماشاگران را هم در پی دارند.
در این گزارش شما را با برترین های اثرهای باستانی در سراسر دنیا آشنا می نماییم.
1.تئوتیهواکان
نام مکانی باستانی در حوزه آبگیر مکزیک است و مجموعه ای از اهرام را در خود جای داده که ساختارشان مشابه ساختمان هاییست که به زبان محلی به آن تئوتیهواکان می گویند.
این اهرام شگفت انگیز  که تاریخچه ساختشان به عصر پیش کلمبیا باز می گردد، دارای خانه های مسکونی، دیوارنما و هرم هستند.
گفته می گردد این مکان شهری با 100 هزار نفر جمعیت بوده است.

اماکن تاریخی جهان,مکانهای تاریخی جهان

2. معبد کارناک
این معبد که در مصر واقع شده، چشم هر بیننده ای را خیره می نماید. نخستین پرسشی که با دیدن این معبد به ذهن بیننده می رسد این است که انسان های آن زمان چطور توانسته اند چنین ساختار دقیقی را بدون کمک گرفتن از فناوری های کامپیوتری بنا کنند.
مورخان بر این باورند که این معبد در حدود قرن شانزدهم ساخته شده است.

اماکن تاریخی جهان,مکانهای تاریخی جهان

3. معابد و بتکده های باگان
هر چند امروز همچون خرابه ای می نماید، اما پیشینه ای با شکوه دارد. این بنا در برمه و در شهر باگا قرار گرفته و اعتقاد بر این است که این مکان کانون تمدن های اولیه بوده است.
در حال حاضر، تعداد بسیاری معبد و بتکده با وضعیتی اسفناک به شدت نیازمند مرمت و بازسازی هستند که اگر به آنها توجه نشود، فرو خواهند ریخت.
مهمترین علت اینکه باگان این روزها موقعیت مناسبی ندارد این است که ارتش برمه از به رسمیت شناختن بناهای تاریخی به عنوان میراث جهانی امتناع می ورزد.

اماکن تاریخی جهان,مکانهای تاریخی جهان

4.شهر ممنوعه
شهری قدیمی در پکن، پایتخت چین است. بسیاری از گردشگرانی که این بنا را دیده اند، تماشای آن را به دیگران هم توصیه می کنند.
قدمت شهر ممنوعه به دهه 1400 می رسد، اما در حال حاضر بسیاری از آن از بین رفته ولی حدود 980 ساختمان باقی مانده فضایی نزدیک به 7/8 میلیون فوت مکعب را به خود اختصاص داده اند.
این شهر در واقع روایتگر فرهنگ چینی است و بسیاری از ساختمان هایش زیر نظر موزه کاخ هستند، هرچند بعضی دیگر از آنها هنوز هم مورد استفاده دولت قرار می گیرند.

اماکن تاریخی جهان,مکانهای تاریخی جهان

5.تخت جمشید
این بنای باشکوه که در مرودشت در استان فارس واقع شده را داریوش بزرگ بنیان گذاری نمود و پسرش خشایارشا و نوه اش اردشیر اول بر وسعت و بزرگی اش افزودند.
در این شهر باستانی ایران که طی سالیان پیوسته، پایتخت مجلل و تشریفاتی امپراتوری ایران در زمان امپراتوری هخامنشیان بوده‌است، مجموعه کاخ‌هایی به نام تخت جمشید وجود دارد.
باور تاریخدانان بر این است که اسکندر مقدونی سردار یونانی در ۳۳۰ پیش از میلاد، به ایران حمله نمود و تخت جمشید را به آتش کشید و احتمالا ً بخش عظیمی از کتابها، فرهنگ و هنر هخامنشی را با اینکار نابود نمود.
تخت جمشید با نام‌های پارسه، هزارستون، چهل منار و پرسپولیس نیز معروف است.

اماکن تاریخی جهان,مکانهای تاریخی جهان

6.آنگکور وات
این مکان باستانی که در کامبوج واقع شده، برای دهه ها پایتخت این کشور بوده است. اگرچه درهای این مکان به روی علاقه مندان بسته است، اما ارزش مذهبی بسیاری برای کلمبیایی ها دارد.
تاریخ دانان قدمت این اثر باستانی را قرن 12 میلادی تخمین می زنند.

اماکن تاریخی جهان,مکانهای تاریخی جهان

7. بالی
بسیاری تاریخ اندونزی را زیادتر از هر جای دیگر با نام بالی می شناسند؛ جاییکه سالانه میزبان هزاران گردشگر از سراسر دنیاست.
اکثر هندوهای اندوزی دربالی ساکن هستند و این مکان باستانی برای رویدادهای فرهنگی و اثرهای هنری که در آن وجود دارد، شهرت پیدا نموده است.

اماکن تاریخی جهان,مکانهای تاریخی جهان

8.ماچو پیچو
باور تاریخ دانان این است که این مکان باستانی که در دره ارومبامبا در پرو قرار دارد، به دست قبیله اینکا درست پیش از ورود کلمبیایی ها بنا نهاده شده است.
این مکان در حدود 100سال کانون قدرت اینکاها بوده است و در پی از میان رفتن اینکاها و تا سال 1911 به حال خود رها شده بود. با این وجود گزارش های دیگری نیز وجود دارد که نشان می دهد این منطقه درسال 1847 کشف شد.

اماکن تاریخی جهان,مکانهای تاریخی جهان

9.تاج محل
می گویند شاه جهان تاج محل را به یاد همسر فقیدش در هند بنا نهاد. این بنا در آگرا واقع شده است و یکی از هشت شگفتی جهان به حساب می آید.
تنها انگیزه بسیاری از بازدیدکنندگان تاج محل این است که ببینند، شاه جهان به عشق همسرش چه کاری انجام داده است. شکی نیست که شاه جهان با این کار خود بخش مهمی ازتاریخ را رقم زده است.

اماکن تاریخی جهان,مکانهای تاریخی جهان

10.دیوار چین
هنوز هم برای همه سوال است که چطور تنها ردپای زمین که میتوان از آسمان آن را دید، دیوار چین است، شگفتی که این بنا را در زمره برترین اثرهای باستانی جهان قرار داده است.
دیوار بزرگ چین در واقع مجموعه ای از دیوارهاست که در شمال چین کشیده شده اند و هدف اصلی چینی ها از این دیوار کشی حفاظت از کشور در برابر تهاجم خارجی ها بوده است.
طول این دیوار حدود 5هزار 500 مایل تخمین زده شده است.

اماکن تاریخی جهان,مکانهای تاریخی جهان

11.اهرام سه گانه
اهرام سه گانه مصر هم که از شگفتی های معماری در دنیا قلمداد می شوند در این فهرست حضور دارند. این اهرام در فهرست عجایب هفتگانه دنیا نیز جای دارند.
مصر می بایست صنعت گردشگری خود را تا حد بسیاری مدیون این اهرام پر ابهت و در عین حال آهسته بداند، برای چه که سالانه میلیون ها گردشگر برای دیدن آنها به این کشور سفر می کنند.

اماکن تاریخی جهان,مکانهای تاریخی جهان

 
منبع: banki.irمنبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها