لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

آشنایی با قلعه آگره


قلعه آگره,مکانهای تارخی هند

قلعه آگره (به هندی: आगरा का किला)‏ یا لال قلعه که همچنین به قلعه سرخ یا حصار سرخ نیز نامدار است؛ در شهر آگره هند و در شمال بنای نامدار تاج‌محل، واقع شده‌است. این بنا که قدمت آن به سدهٔ شانزدهم می‌رسد به همراه تاج محل از جاذبه‌های گردشگری این شهر به‌حساب می‌آید.

این قلعه مستحکم از سنگ ماسه سرخ رنگ با دیوارهایی به طول ۵/۲ کیلومتر، شهر سلطنتی گورکانیان را در خود جای داده‌است. این منطقه شامل تعداد بسیاری کاخ افسانه‌ای، از جمله کاخ جهانگیر و ویژه محل که توسط شاه جهان ساخته شده‌است و شامل سرسرای تماشاگران مثل دیوان ویژه و دو مسجد خیلی زیبا می‌شود.

بعضی مورخین معتقدند قلعه آگره ابتدا مربوط به دودمان لوریس بوده و در سدهٔ شانزدهم میلادی به وسیله اکبر پادشاه بزرگ گورکانی تصرف شده‌است. اکبر در دوره حکومت نسبتاً طولانی خود مرکز حکمرانی را از دهلی به اگره تغییر داد و این قلعه یا ارگ یکی از ارکان حکومتی او بود.

چنانچه از بناهای این دوران برمی‌آید اکبرشاه علاقه بسیاری به سنگ ماسه سرخ داشت و برای عمارت‌های این بنا از این سنگ استفاده نمود به همین علت امروزه به آن قلعه سرخ یا ارگ سرخ آگره نیز گفته می‌شود که نباید با قلعه سرخ در دهلی اشتباه گرفت.[۱]

 

قلعه آگره,مکانهای تارخی هند

 قصری داخل قلعه آگره

قلعه آگره,مکانهای تارخی هند

 نمایی از داخل قلعه آگره

قلعه آگره,مکانهای تارخی هند

 تزئینات ستون‌های قلعه آگره

 

منبع:wikipedia.orgمنبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها