لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

آتشگاه تاریخی باکو


آتشگاه تاریخی باکو
آتشگاه باکو ساختمانی قلعه مثل در منطقه سوراخانی شهر باکو جمهوری آذربایجان می‌باشد.

سوراخانی نام شهریست که این آتشگاه اطراف آن قرار گرفته است؛واژه سوراخانی ریشه فارسی دارد و به احتمالاً به معنای محل سوراخ‌ها و یا به رنگ سرخ (یا سرخانی) آتش اشاره می‌نماید.

 

آتشگاه باکو,آتشگاه تاریخی باکو,آتشگاه باکو در جمهوری آذربایجان

 

تاریخچه
 آتشگاه باکو ازبرای بیرون آمدن طبیعی نفت از زمین و آتشسوزی‌های ناشی از آن نامدار است.بعضی از محققان اعتقاد دارند که این مکان، عبادت‌گاهی باستانی بوده‌است که در دوران حمله اعراب به ایران توسط سربازان عرب نابود شده باشد.همچنین در منبع های تاریخی ذکر شده‌است که پیش از ساخت این آتشگاه در اواخر سده ۱۷ نیز مردم محلی بدلیل وجود هفت سوراخ آتشین در آن محل، در آنجا عبادت می‌نموده‌اند.

از آنجایی که آتش در هردو آیین زرتشتی (ایرانی) و هندو (هندی) مقدس است بر این اساس سر اینکه این آتشگاه مربوط به کدامیک از آیین‌ها می‌باشد اختلاف نظر وجود دارد.

 

  زیادتر بخوانید: قلعه دختر در باکو 

 

آتشگاه باکو از مجتمع پنجگانه‌ای تشکیل می‌شود که دارای یک حیاط است که توسط خانه‌های روحانیان زرتشتی محاصره شده‌است.در وسط حیاط محرابی وجود دارد که در قرن‌های ۱۷ و ۱۸ بنا شده‌است.این محل در سال ۱۸۸۳ هنگامی که تاسیسات نفت و گاز طبیعی در مجاورت آن بنیان گذاری شد، بحال متروکه درآمد.

 

این مجتمع در سال ۱۹۷۵ به موزه تبدیل شد و امروزه هر سال ۱۵۰۰۰ گردشگر به دیدن این محل می‌آیند. آتشگاه باکو در سال ۱۹۹۸ نامزد رفتن به فهرست میراث جهانی یونسکو شد.

 

آتشگاه باکو,آتشگاه تاریخی باکو,آتشگاه باکو در جمهوری آذربایجان

 

آتشگاه باکو روی میدان گازی طبیعی بنا شده بر این اساس از ابتدا گاز بطور طبیعی از هفت دریچه طبیعی در این محل بیرون می‌آمده و باعث آتش‌های طبیعی می‌گشته‌است.
امروزه از شهر باکو صرفاً برای افزایش جاذبه گردشگری به این محل گاز طبیعی کشیده شده‌است و آتش این آتشگاه به وسیله این گاز روشن می‌شود.بصورت کلی آتشگاه‌ها محل عبادت روحانیان دین ایرانی زرتشتی بحساب می‌آیند که در آن یکی محراب آتش وجود دارد که در اطراف آن ساختمانی بزرگتر وجود ندارد.

منبع:tebyan-zn.irمنبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها