لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

‌چهار فصل ‌سال در ‌یك ‌روز


در جنوب بابل در بلندای رشته كوه‌های البرز در مازندران، روستایی است كه در آن دلتان برای زمستان تنگ نمی‌شود. زمستان‌های طولانی فیلبند توانسته بسیاری از گردشگران را روانه این روستای مازندران كند.
 زمستان در این منطقه زود آغاز می‌شود و دیر به پایان می‌رسد و می‌توان بیان کرد نزدیك به هفت ماه سال همه جا پوشیده از برف است و سرمای طاقت‌فرسایی همه جا را فرا می‌گیرد به همین باعث در این فصل روستا خالی از سكنه می‌شود.
به جرات می‌توان بیان کرد در فصل‌های بهار و پاییز در این روستا و این منطقه همه پدیده‌های جوی دیده می‌شود! به طوری كه ممكن است در یك روز ابر و مه و سپس بارش باران و در پی آن تگرگ و برف دیده شود كه ناگهان با وزش باد‌ تندی، ابرها دور شده و با آشکار‌شدن آفتاب، رنگین‌كمان زیبایی را نیز شاهد باشید و بعد از مدتی هوا چنان صاف و آفتابی شود كه به پدیده‌های پیش آمده‌ شك كنید كه آیا همه این پدیده‌ها در یك روز رخ داده است!؟

 روستای فیلبند

  برای رسیدن به فیلبند، می‌توانید راه 25 كیلومتری آمل ـ هراز را انتخاب كنید كه بعد از گذشتن از روستای سنگچال‌ به فیلبند می‌رسید. این روستای ییلاقی حدود 2700 متر از سطح دریا ارتفاع دارد و مرتفع ترین روستای ییلاقیست که در جنوب بابل در بخش بندپی غربی قرار دارد.

این روستا در فصل تابستان 1200 خانوار سکنه دارد اما در زمستان به طور کلی خالی از سکنه است. قدمت تاریخی این روستا را حداقل 700سال تخمین زده اند. این روستا از چشمه های کوچک و بزرگ متعددی بهره مند است چشمه کوچک موسوم به لار دارای املاح معدنی فراوانیست که برای درمان درد کلیه سودمند است. می گویند که وجود فلوئور کافی در آب چشمه های این منطقه در استخوان بندی مردمش اثر بسزایی گذاشته است.
كوهنوردان بسیاری برای بالا رفتن از قله‌های فیلبند و امامزاده قاسم به این منطقه می‌آیند كه البته قابل توجه است‌ با این‌كه قله فیلبند با بلندای 3250 متر در این منطقه قرار دارد، اما مردم خود روستا چنین قله‌ای را نمی‌شناسند و معتقدند بلندترین نقطه‌ای كه روستا در آن قرار دارد، قله فیلبند نامیده می‌شود
در كنار بازدید از روستای فیلبند، دیدن روستای سنگچال را نیز به شما پیشنهاد می‌كنیم. ‌

روستای فیلبند از چند چشمه آب معدنی نیز برخوردار است كه بعضی از آنها خیلی كوچكند. چشمه لار كه یكی از چشمه‌های كوچك این روستا به حساب می‌آید، دارای املاح معدنی خیلی خوبی است كه برای بر‌طرف‌كردن درد‌های كلیه مناسب است. علاوه بر دوستداران طبیعت، بیشترین گردشگران و مسافران این منطقه را بیماران و كوهنوردان تشكیل می‌دهند. كوهنوردان به صورت گروهی به این منطقه سفر می‌كنند.

كوهنوردان بسیاری برای بالا رفتن از قله‌های فیلبند و امامزاده قاسم به این منطقه می‌آیند كه البته قابل توجه است‌ با این‌كه قله فیلبند با بلندای 3250 متر در این منطقه قرار دارد، اما مردم خود روستا چنین قله‌ای را نمی‌شناسند و معتقدند بلندترین نقطه‌ای كه روستا در آن قرار دارد، قله فیلبند نامیده می‌شود. دوچرخه‌سواران و دوستداران مسافرت با دوچرخه می‌توانند با انتخاب راه جاده هراز به روستای فیلبند به آسانی راه را طی كرده برای چه كه راه جاده هراز تا روستای فیلبند – كه نزدیك به 40 كیلومتر است- آسفالت شده و شیب مناسبی دارد و دوچرخه‌سواران به آسانی می‌توانند با ركاب‌زدن به روستای زیبای فیلبند دسترسی پیدا كنند.

  روستای فیلبند

 به علت این كه این منطقه، منطقه‌ای كوهستانی به حساب می‌آید از گیاهان دارویی خاصی برخوردار است و بسیاری از افرادی كه در زمینه گیاهان دارویی و كشت یا گردآوری این گیاهان دارویی فعالیت می‌كنند، در فصل‌های مختلف راهی این منطقه می‌شوند تا از گیاهان دارویی این منطقه استفاده و بهره لازم را ببرند.
یكی از زیبایی‌های فیلبند این است كه این روستا بر فراز ابرها قرار دارد و زیادتر روزها همه جا را ابر و مه فراگرفته است و چشم‌اندازی زیبا را به وجود می‌آورد.
در صورتی كه ابر و مه وجود نداشته باشد و هوا به طور كامل صاف و آفتابی باشد، می‌توان از این روستا كه در بلندترین نقطه منطقه است به تماشای مناظر اطراف پرداخت كه در نوع خود خیلی لذتبخش بوده و تجربه‌ای خوش را در شما ایجاد خواهد كرد.

 منبع: jamejamonline.ir

mazandaran.irib.irمنبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها