لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

خوبترین پیست های اسکی ایران


 

 

بهترین پیست های اسکی ایران

 

اگرچه که اسکی معمولا به عنوان تفریح قشر مرفه شناخته می گردد، اما پیست های اسکی ایران به اندازه تمام مردم جا برای لذت بردن از برف های مرغوب دارند! بر این اساس اگر تا به حال راهی پیست های بین المللی کشور نشده اید، توصیه می نماییم از سرمای زمستان امسال که گفته می گردد پربرف وسخت خواهد بود استفاده نمایید و لذت سُرخوردن بر دامنه های برفی را تجربه نمایید.

 

پیست اسکی دیزین

دیزین نه تنها مهم‌ترین پیست اسکی ایران است، بلکه معتبرترین پیست اسکی در کل خاورمیانه به شمار می رود. این پیست که در شمال تهران قرار گرفته، نخستین پیست اسکی در ایران است که از طرف فدراسیون جهانی اسکی مورد تائید برای برگزاری مسابقات رسمی شناخته شد و عنوان بین‌المللی به خود گرفت.

 

شیب راه مناسب، طول راه، محل برگزاری مسابقات و امکانات رفاهی این پیست همه و همه در حد و اندازه های بین المللی هستند. برای اسکی در دیزین می بایست راهی کوه‌های شمالی تهران و منطقه گاجره شوید. جایی در فاصله 123 کیلومتری از راه جاده چالوس و 71کیلومتری شمشک. دیزین 3 تله کابین ، 2تله سیژ، 7تله اسکی بشقابی و 1تله اسکی چکشی دارد.

ارتفاع این پیست بین 2650 تا 3600 متر است و خوبترین زمان اسکی در آن اوایل آذرماه تا اواخر اردیبهشت ماه است. در این پیست 2هتل و 19 کلبه و 5رستوران وجود دارد و بر این اساس قادر هستید روی سفرهای جمعی طولانی تری حساب نمایید.

 


پیست اسکی شمشک


پیست شمشک پس از دیزین، دومین پیست اسکی بزرگ ایران است. این پیست در 57کیلومتری شمال شرق تهران قرار گرفته و فاصله کمی با روستای شمشک از توابع رودبار قصران شهرستان شمیرانات دارد. برای رسیدن به پیست اسکی شمشک قادر هستید از مسیرهای لشکرک، زردبند و کرج، گچسر (فقط در فصل تابستان) استفاده نمایید. بلندترین نقطه پیست 3050 متر و پست‌ترین نقطه آن 2550 متر است.

در پیست اسکی شمشک دو دستگاه تله‌سیژ، دو دستگاه تله‌اسکی بشقابی و دو دستگاه تله‌اسکی چکشی وجود دارد. همچنین این پیست مجهز به نورافکن زرد است که به شما این امکان را می دهد که تا نیمه های شب اسکی نمایید. خوبترین زمان اسکی در این پیست معمولا از اوایل آذر تا اواسط فروردین است. این پیست هم دو هتل دارد و 4رستوران که یکی از آنها در قله قرار گرفته است و چشم انداز زیبایی به شما می دهد.

 


پیست اسکی توچال

توچال نزدیک ترین و شلوغ ترین پیست تهران است که در پایان خیابان ولنجک و در 3 کیلومتری میدان تجریش در منطقه شمیرانات قرار دارد. این پیست 3خط تله‌کابین و سه خط تله‌سی‌یژ و یک خط تله اسکی دارد که روی هم رفته طول آنها به 7500 متر می رسد و با طولانی ترین تله کابین های دنیا رقابت می نماید.

 

این مجموعه 3 پیست مجزا دارد که اولی در قله، دومی در دامنه غربی و سومی در ایستگاه هفتم به پنجم قرار دارد. پیست اسکی قله یا ایستگاه هفتم از پائین قله توچال یعنی در ارتفاع 3850 متری آغاز شده و به هتل می رسد. جایی در ارتفاع 3550 متری. طول پیست 1200 متر است و یک تله سـی یژ (دوپل مایر) و یک تله اسکی در آن کار می نماید. این پیست با توجه به ارتفاعی که دارد، همزمان با پیست اسکی سبلان در استان آذربایجان برفگیر می گردد و بیش از هشت ماه در سال قابل بهره برداری است.

پیست اسکی ایستگاه هفتم که در دامنه غربی قرار دارد هم مناظر بی نظیــری را از کوه هـای اطـراف به شما نمایش می دهد. مســـــافت این پیسـت 900 متـر است که بالاتـــرین نقطـه آن 3750 متر و پائیــن ترین نقطـه آن 3550 متر ارتفاع دارد. در این پیست یک تله سی یژ پومادر برای حمل و نقل اسکی بازان در نظر گرفته شده است.

مسافت پیست اسکی ایستگاه هفتم به پنجم هم حدود 5500 متر است که بلندترین نقطه آن در ارتفاع 3750متری و پایین ترین قسمت آن در ارتفاع 2940 متری در ایستگاه پنجم قرار دارد.

پیست توچال یکی از مجهزترین پیست های کشور به شمار می رود که در آن باشگاه تنیس، باشگاه تیر و کمان، باشگاه بانجی جامپینگ و اسکیت، باشگاه پینت بال و امکان کوه نوردی و پیاده روی وجود دارد.

 

پیست اسکی آبعلی

پیست اسکی آبعلی قدیمی‌ترین پیست اسکی ایران است که در نزدیکی شهر آبعلی در 75 کیلومتری تهران و در جاده هراز قرار گرفته است. آبعلی پنج پیست اسکی‌ دارد که در هر کدام از آن‌ها امکاناتی مثل تله‌کابین و تله‌اسکی به چشم می خورد. در این پیست همچنین زمین‌ تنیس، سوارکاری، پرش و کایت، هتل، سه رستوران و محل کمک‌های پزشکی وجود دارد.

 

 


پیست اسکی دربندسر

پیست اسکی دربندسر را میتوان جدیدترین پیست اسکی تهران دانست که در سال 1361 در قالب یک شرکت خصوصی راه اندازی شد. برای استفاده از این پیست می بایست به 60کیلومتری شمال شرقی تهران در روستای دربندسر سفر نمایید تا بتوانید از اواسط آذر تا اواخر فروردین در آن اسکی نمایید. این پیست هر روز هفته باز است و با داشتن یک مدرسه اسکی مجهز و حرفه ای قادر هست خدمات خوبی به شما ارائه دهد.

پیست دربندسر یک تله سیژ و دو تله اسکی چکشی دارد و ارتفاع پایین ترین نقطه آن 2600 متر و بلندترین نقطه آن 3050 متر است. دره «تلتنگه» هم که در شمال دربندسر قرار دارد، در تیرماه هر سال فرصت خوبی برای اسکی در اختیار شما قرار می دهد.

 

پیست اسکی پولادکف

پیست اسکی پولادکف یا سپیدان نام یکی از پیست های اسکی در ایران است که در استان فارس، 5 كیلومتری شهرستان سپیدان (در نزدیکی شیراز) قراردارد. در این پیست تجهیزاتی مثل بالابر، تله کابین و موتوربرفی وجود دارد و فضایی خانوادگی در آن حاکم است. در نزدیکی پسیت اسکی پولادکف، پیست اسکی کوچکتری وجود دارد که به نام پیست اسکی سپیدان شناخته می گردد و به صورت 4 فصل فعالیت می نماید.

 


پیست اسکی خوشاکو

پیست اسکی خوشاکو در 30کیلومتری غرب ارومیه در منطقه راژان قرار دارد. جایی در کوه های پرشیب ارومیه که همراه با تجهیزات ویژه اسکی و پوشش گیاهی مناسب قادر هست به عنوان پیست اسکی روی برف و روی چمن در فصل های مختلف سال مورد استفاده قرار گیرد.

 

 

بهترین پیست های اسکی ایران

 

 

 

پیست اسکی کاکان

 

پیست اسکی کاکان در استان کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد. برای اسکی در این پیست می بایست به دامنه‌های زاگرس و قله دنا در 18کیلومتری یاسوج سفر نمایید. جایی در نزدیکی دهستان کاکان و منطقه آب نهر که با ارتفاع 2600متری اش میزبان اسکی بازان سراسر کشور است. البته طول سودمند این پیست 600متر و عرض سودمند آن 1500متر است. در این پیست تله‌اسکی بشقابی به عنوان دستگاه بالابر استفاده می گردد و تسهیلاتی مثل خوابگاه و رستوران وجود دارد. خوبترین زمان اسکی در این پیست از اوایل دی‌ماه تا اواخر اسفندماه است که عمق برف حتی تا 3.5 ‬متر می رسد.

 


پیست اسکی بیجار

پیست اسکی بیجار در استان کردستان هم یکی دیگر از پیست هایی است که قادر هستید روی آن برای یک سفر زمستانی فکر نمایید. پیست اسکی نسار بیجار روی دامنه کوه نسار در بیجار استان کردستان قرار دارد و یکی از پنج تفریح گاه مهم این استان به شمار می رود که تجهیزاتی مثل تله کابین، تله سیژ، پارکینگ عمومی، هتل و رستوران در آن به چشم می خورد.

 

پیست اسکی چلگرد

پیست اسکی چلگرد در 85 کیلومتری شهرستان شهرکرد یکی دیگر از پیست هایی است که از همین روزها تا پایان اسفند ماه قادر هستید از آن استفاده نمایید. این پیست 800 متر طول دارد و هوای آن در زیادتر روزهای زمستان آفتابی است. دسترسی به این پیست از منطقه زاگرس امکان پذیر است و 20 تا 30هزار نفر قادر هستند در هر سال از آن استفاده کنند. یادتان باشد اگر گذارتان به چلگرد افتاد، از تونل و آبشار کوهرنگ هم که در نزدیکی پیست قرار دارد دیدن نمایید.

 

پیست اسکی سهند

پیست اسکی سهند را می بایست در 39کیلومتری جنوب شرقی شهر تبریز ببینید که حدود 40 دقیقه از این شهر دورتر است. این پیست که این روزها در حال تجهیز است، به زودی دارای 12دستگاه بالابر، هتل پنج ستاره و سه ستاره، مجموعه های آپارتمانی، ویلایی و اماکن ورزشی خواهد شد.

در حال حاضر دو بالابر تله اسکی به طول 1200متر و دو دستگاه مبتدی به طول 100متر در این پیست وجود دارد و شما قادر هستید در شش ماه از سال از برف های این پیست برای اسکی استفاده نمایید. عمق برف های پودری این پیست گاهی تا 4متر می رسد اما با این حال، این پیست بهمن گیر نیست و فضای مناسبی برای انجام هر گونه ورزش زمستانی دارد.

 
منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها