لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

جزیره آجری شاه عباس


 

نگین مازندران! این لقبی است که شمال نشینان کشور به مجموعه جنگلی عباس آباد داده اند. باغ تاریخی سرسبزی که در دوران شاه عباس صفوی ساخته شد تا تفرجگاهی باشد که شاه از آنجا دریا و سرسبزی های پایین دست را دید بزند.

 

 

جزیره آجری شاه عباس

 

برای گشت و گذار در جنگل سرسبز عباس آباد، می بایست به 9كیلومتری شمال شرق بهشهر یا به عبارتی 5كیلومتری جنوب جاده بهشهر – گرگان سفر نمایید و در میان جنگل های دهکده التپه، راه ها و عمارت های به جا مانده از باغ عباس آباد را ببینید. عمارت هایی که سد و برج کنترل جریان آب، دریاچه مصنوعی، برج های دیده بانی‌، جاده های سنگفرش، دریاچه، سد، صفه و حمام بخش های به جا مانده آن هستند و ذوق تاریخی گردشگران منطقه را زنده می کنند.

 

در این میان، سالم ترین بنای مجموعه، سد و دریاچه مصنوعی آن است که می گویند شاه عباس در زمان ساخت این بنا، دستور ساخت آن را داده بود. به این ترتیب که در یکی از دره های عمیق سد محکمی بسازند تا آب های زمستانی‌ را از اطراف جمع نموده و برای آبیاری زمین های کشاورزی در تابستان ذخیره کنند. در برج کنترل آب هم دریچه هایی تعبیه شده که با کشیدن آنها آب برای دهکده های اطراف فرستاده می‌شود.

 

 

 

جزیره آجری شاه عباس

 

 

جزیره شاه عباس

در میان این دریاچه، یک بنای آجری خواهید دید که پایه ای برای کاخ شاه عباس‌ بوده و با پل چوبی‌ معلقی‌ به صفه شمالی‌ متصل می شده است اما در گذر زمان زیر آب رفته و این روزها فقط بخش کوچکی از آن قابل مشاهده است.

در صفحه 157 کتاب عباسنامه در این باره آمده است: «شاه عباس دوم بعد از گردش و شکار به اشرف رفت و در عباس آباد هم توقف نمود. در دور و اطراف دریاچه دایره وار با خوبترین وجهی‌ چوب بندی و نرده نموده و آن حدود را نیز به خوبترین وجهی‌ زینت داده بودند و بر کنار دریاچه ای که از آب زلال مملو بود، چراغ هایی‌ چیده و از فروغ و روشنایی‌ آن بر صفای آب افزودند. شاه به جزیره (ساختمان وسط استخر )‌ رفت و در تالار نیای خود به بزم و شادمانی‌ نشست …»

 

 

جزیره   آجری شاه عباس

 

 

دسترسی به این عمارت ها از راه جاده باریک آسفالته ای که در 4 کیلومتری خارج بهشهر به جاده اصلی‌ ساری-گرگان متصل می‌شود، امکان پذیر است. این جاده باریک از میان جنگل و دهکده التپه می گذرد و شما را به این مجموعه تاریخی وارد می نماید. این صفه روی تپه ای با ارتفاع 30 متر از کف استخر و به شکل پلکانی‌ ایجاد شده بود و با جریان جوی آب در داخل آن، شکل و شمایل یک باغ ایرانی را به وجود می آورد.

 

پارک جنگلی عباس آباد

پس از بازدید از بناهای تاریخی عباس آباد، نوبت گشت و گذار در پارک 138هکتاری عباس آباد است. پارکی که با طبیعت دیدنی و چشمه هایش قادر هست فرصت خوبی برای گشت و گذار و استراحت شما فراهم نماید.

در گوشه و کنار این پارک جنگلی قادر هستید درختان بلوط، خرمندی، توسكا، راش، داغداغان، لرگ، افرا، شیردار، انجیر، توت، ازگیل، انار، عشقه، تمشك و گوجه وحشی را ببینید و البته از امکاناتی مثل رستوران، قهوه خانه سنتی، كباب خانه، سوپر ماركت، نمازخانه، قایق های دریاچه مصنوعی و… استفاده نمایید.

منبع:topforum.irمنبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها