لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

با تالاب زیبای انزلی آشنا شویم


درباره تالاب انزلی, گلهای نیلوفر آبی تالاب انزلی, موقعیت جغرافیایی تالاب انزلی

عکس ها تالاب انزلی

 

 معرفی تالاب انزلی

تالاب بندر انزلی یا مرداب بندر انزلی در شمال ایران، واقع در استان گیلان قرار دارد. مرداب انزلی از جالب‌ترین و بزرگترین زیستگاه‌های طبیعی جانواران ایران است. در ادامه شما را با تالاب انزلی آشنا می نماییم.

تالاب انزلی یکی از تالاب های ساحلی است که بوسیله یک کانال کشتیرانی که از راه دو موج شکن واقع در تاسیسات بندرگاه انزلی حمایت و به دریای خزر متصل می گردد. تالاب انزلی ، بندر انزلی را به دو قسمت تقسیم می نماید که باعث جذاب بودن این شهر شده است. 

 

تالاب انزلی از دید تنوع گونه‌های جانوری و گیاهی، از مهم‌ترین مرداب‌های ایران به حساب می‌آید ، تالاب انزلی بعنوان یک زیستگاه با ارزش برای پرندگان است.

 

حوزه آبریز تالاب انزلی دارای مساحتی حدود ۳۷۴ هزار هکتار است. تالاب انزلی از تالاب های طبیعی و آب شیرین کشور است که دارای ۱۱ رود اصلی و ۳۰ رود فرعی است که بعد از آبیاری مزارع و شالیزارها به تالاب وارد می شوند. عمق آب تالاب در بهار و در نواحی غربی تالاب به ۵/۲ متر می رسد، که بدلیل نوسان های سطح آب دریای خزر، متغیر است.

 

میزان رطوبت در تالاب انزلی خیلی بالا است و در دل این مرداب پوشیده از لاله‌های مرداب است و چندین جزیره کوچک و بزرگ نیز وجود دارد.

 

درباره تالاب انزلی, گلهای نیلوفر آبی تالاب انزلی, موقعیت جغرافیایی تالاب انزلی

 قایق سواری در بستر گل‌های لاله

 

تفریحات تالاب انزلی 

شما قادر هستید تفریحات جالب و مهیجی را در تالاب انزلی تجربه نمایید که در ادامه شما را با آنها آشنا می نماییم.

 

• قایق سواری در بستر گل‌های لاله

در پایان خرداد تا پایان شهریور، مرداب انزلی از گلهای لاله مرداب پر می گردد. بسیاری از اشخاص این گیاه را با نیلوفر آبی اشتباه می‌گیرند، اما گل لاله مرداب کمیاب‌تر از نیلوفر آبی است. 

 

 تماشای پرندگان مهاجر

در هوای گرم ، تالاب انزلی به زیستگاهی امن، گرم و آهسته برای پرندگان مهاجر تبدیل می گردد. پرندگان مهاجر از گونه‌های مختلف به این تالاب می آیند و بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی برای تماشای این پرندگان زیبا، به تالاب انزلی سفر می کنند. 

 

 کایاک سواری در تالاب

کایاک نوعی قایق سنتی بوده که در بعضی نواحی دنیا برای حمل و نقل استفاده می‌نمودند. کایاک به قایقهایی گفته می گردد که با استفاده از یک پاروی دو کفه ای به حرکت در می آید که دو کفه نسبت به هم زاویه دارند شما قادر هستید از کایاک سواری در تالاب انزلی لذت ببرید.

 

 ماهیگیری در تالاب

گونه‌های آبزی در تالاب انزلی در خطر انقراض نیستند و شما قادر هستید از ماهیگیری در تالاب انزلی لذت ببرید. البته می بایست حتما تجهیزات لازم را همراه داشته باشید.

 

درباره تالاب انزلی, گلهای نیلوفر آبی تالاب انزلی, موقعیت جغرافیایی تالاب انزلی

پوشش گیاهی مرداب انزلی

 

پوشش های گیاهی تالاب انزلی

به‌طور کلی در تالاب انزلی سه نوع پوشش گیاهی وجود دارد:

 

• لایه گیاهان حاشیه‌ای

در این لایه گیاهان بسیاری از جمله نی معمولی،اسپارگانیوم، لوئی، سیرپوس، پلی گنوم، پونهٔ آبی، تیرکمان آبی،بارهنگ آبی، بوتوموس،نلومبو، دم اسب موجود می باشند.

 

 لایه گیاهان شناور

گیاهانی که در این لایهٔ رویش قرار دارند شامل اوتریکولاریا ، شالوین،  هیدروکاریس ، عدسک سرنیزه‌ای، عدسک کوچک، عدسک چندریشه، تراپا،مریم آبی،علف هفت بند، پوتاموژتون شناور و دسپیرودلا است.

 

• لایه گیاهان غوطه ور

گیاهان تشکیل دهنده لایه غوطه‌ور شامل میرپوفیلوم، سراتوفیلوم دمرسوم، سراتوفیلوم سابمرزوم، پوتاموژتون پکتیناتوس و هیدریلاور تیسیلاتا است.

 

درباره تالاب انزلی, گلهای نیلوفر آبی تالاب انزلی, موقعیت جغرافیایی تالاب انزلی

جایگاه جغرافیایی تالاب انزلی

 

جایگاه جغرافیایی تالاب انزلی

تالاب انزلی در جنوب غربی سواحل دریای خزر واقع در استان گیلان، در عرض ۲۸ تا ۳۷ شمالی و طول ۲۵ تا ۴۹ شرقی قرار دارد و از شمال به شهرستان انزلی، از جنوب به شهرستان صومعه‌سرا، از شرق به شهرستان خمام، از جنوب شرقی به شهرستان رشت و از غرب به کپورچال و آبکنار انزلی محدود می گردد.

 

درباره تالاب انزلی, گلهای نیلوفر آبی تالاب انزلی, موقعیت جغرافیایی تالاب انزلی

 عکس تالاب انزلی

 

رودخانه‌های اصلی تالاب انزلی

رودخانه‌های اصلی مرداب انزلی که از راه موج شکن‌های بندرانزلی به دریای خزر مرتبط می‌شوند از شرق به غرب بدین ترتیب است:

– سوسر روگا

– پیر بازار روگا

– چپ خاله

– راست خاله یا نهنگ روگا

– مهدی روگا یا کلویر روگا

– ژرفای تالاب انزلی

 

خوبترین زمان سفر به تالاب انزلی 

تابستان‌های انزلی، هوا گرم و شرجی و البته کمی آزار دهنده است. در زمستان‌ به علت رطوبت هوا، خبری از اختلاف دمای زیاد نیست و هوای آن پاییزی است ، اما در این فصل خبری از گل‌های لاله مردابی نمی باشد. در بهار آب و هوای منطقه مساعد است و هم تالاب پر از گل‌های لاله مردابی است. در این فصل همچنین پرندگان بسیاری به تالاب انزلی مهاجرت می‌کنند منظره زیبایی به وجود می آورند. پس میتوان بیان کرد یکی از فصل های مناسب برای سفر به تالاب انزلی بهار است.

 

درباره تالاب انزلی, گلهای نیلوفر آبی تالاب انزلی, موقعیت جغرافیایی تالاب انزلی

گلهای لاله مرداب تالاب انزلی

 

 منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها