لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

تزیین تنگ ماهی سفره هفت سین


برای اینکه در سال تحویل سفره هفت سین متفاوتی در خانه‌تان جلوه‌گری نماید و دل هر مهمانی را ببرد، لازم نیست خیلی توی خرج بیفتید یا مغازه‌های فراوانی را زیر و رو نمایید. خوبترین و آسان ترین راه‌حل این است که خودتان دست به‌ کار شوید و اجزای سفره را با سلیقه زیبایتان هماهنگ نمایید.

تنگ ماهی از آن دسته اجزایی است که حتما پس از جمع کردن سفره هفت‌سین هم می‌توانید از آن به عنوان یک شی‌ء تزیینی دست ساز خودتان در گوشه‌ای از خانه یا روی میز پذیرایی استفاده نمایید. پس شک ننماییدو این بار خودتان دست به کار شوید.

تزیینی ساده اما چشم‌نواز برای تنگ ماهی سفره هفت سین
آسان ترین راه برای تزیین تنگ ماهی استفاده از خرده‌ریزهای تزیینی است. اول از همه یک چسب حرارتی دست و پا نمایید و هرچه سنگ‌های تزیینی، روبان و اکلیل دارید، کنار دست‌تان بگذارید.

 

می‌توانید یک طرح ساده مثل طرح چند موج که انحنایی در خطوط شان دارند را روی کاغذ بکشید و از داخل تنگ آن را بچسبانید. سپس روی خطوط را با چسب حرارتی، خط بکشید و بعد خط چسبی را به آرامی در ظرفی از اکلیل بغلتانید تا تمام آن خطوط اکلیلی شوند.

 

با استفاده از چسب چند جای دیگر از کار را هم به همین شکل و با طرح‌های مورد نظرتان تزیین نمایید. یادتان باشد که این کار قابل شست‌وشو نیست و هنگامی که ظرف را زیر آب می‌گیرید، می بایست حسابی مراقب باشید تا هنرتان از بین نرود. هرچند برای استحکام زیادتر می‌توانید یک لایه چسب دیگر را با چسب مایع، روی اکلیل‌ها کار نمایید. در پایان هم با استفاده از روبان یا نگین‌های تزیینی کار را تکمیل نمایید.

 

تزیین تنگ سفره هفت سین,آموزش تزیین تنگ ماهی

شما قادر هستید به آسانی تنگ های ماهی ساده تان را تزیین نمایید

اثری هنری و ماندگار از شما در سفره هفت سین ۹۵
اگر می‌خواهید تنگی را تزیین نموده و تا سال‌ها از آن استفاده نمایید، مرسوم‌ترین شیوه، استفاده از تکنیک نقاشی روی شیشه یا همان ویترای است. برای این ‌کار شیشه‌هایی را انتخاب نمایید که روی‌شان حباب نداشته باشد. شما می‌توانید روی تمام سطوح شیشه‌ای نقاشی نمایید؛ از یک سطح شیشه‌ای صاف گرفته تا یک بشقاب شیشه‌ای و استکان. برای آغاز، اول تنگ ماهی را با مایع ظرفشویی و آب بشویید و خشک نمایید. بعد تمام لکه‌های ریز روی آن را با پنبه‌ آغشته به شیشه‌شوی یا الکل پاک نمایید.

 

تزیین تنگ سفره هفت سین,آموزش تزیین تنگ ماهی

برای تزیین تنگ های ساده تان از چسب و اکلیل استفاده نمایید

بته‌جقه‌ای روی تنگ ماهی سفره هفت سین شما
طرح مورد نظرتان که می‌تواند طرح یک ماهی یا یک گل یا هر طرح انتزاعی‌ای باشد را کپی نمایید یا اگر نقاشی‌تان خوب است، آن را روی کاغذ بکشید و در زیر سطح شیشه با استفاده از نوار چسب ثابت نمایید. برای نقاشی روی شیشه شما به یک دورگیر که مثل خمیری پمادی شکل است، احتیاج دارید و همین‌طور رنگ‌های مخصوص شیشه که ضد آب هستند. شما می بایست با استفاده از دورگیر، دورتادور طرح را بکشید و اجازه دهید تا خشک شود و پس از آن طرح را رنگ‌آمیزی نمایید.

 

آموزش تزیین تنگ ماهی هفت سین, تزیین تنگ های ساده سفره هفت سین

ابتدا طرح مورد نظر را روی تنگ ماهی پیاده نمایید

برای نقاشی روی تنگ ماهی اول جنس ایرانی بخرید!
رنگ‌های مربوط به شیشه جزء رنگ‌های ارزان‌قیمت نیستند؛ پس برای ابتدای کار خوبتر است از رنگ‌های ایرانی که قیمت مناسب تر دارند، استفاده نمایید. این رنگ‌ها زمان‌ها برایتان کار می‌نماید اما رنگ‌های خارجی از شفافیت و کیفیت بهتری برخوردارند. رنگ‌های ویترای حلّال ندارند؛ یعنی شما می بایست مستقیما از آن رنگ‌ها استفاده نمایید و اگر دوست دارید رنگ‌تان را کم‌رنگ یا پررنگ‌تر نمایید، خوبتر است یک قوطی رنگ «بی‌رنگ» یا شفاف بخرید. این رنگ بی‌رنگ خودش یک رنگ است؛ پس حتما آن را جدی بگیرید چون خیلی به‌ کارتان می‌آید. یادتان باشد برای شست‌وشوی قلم‌موی رنگی حتما از تینر مخصوص استفاده نمایید.

 

مراحل تزیین تنگ ماهی,آموزش مرحله ای تزیین تنگ ماهی

برای ابتدای کار خوبتر است از رنگ های ایرانی که قیمت مناسب تر دارند استفاده نمایید

فوت کوزه‌گری برای نقاشی روی تنگ ماهی
برای استفاده از دورگیر می بایست آن را عمودی توی دست‌تان بگیرید. می بایست بتوانید خمیر را یکنواخت فشار دهید. استرس نداشته باشید و روی طرح تمرکز نمایید. نوک دورگیر را در ابتدای طرح قرار دهید، آن را فشار دهید و همزمان دست تان را در امتداد طرح جلو ببرید. فشار یکسان و تسلط دست روی طرح و سپس بالاکشیدن دست؛ این تمام فوت و فن کشیدن یک خط صاف و پاکیزه است. پس از کشیدن خطوط حدود یک ساعت وقت بدهید تا خشک شود و سپس کار رنگ‌آمیزی را آغاز نمایید.

 

آموزش تزیین تنگ ماهی, تنگ ماهی

با خمیر دورگیر، دورتادور طرح را بکشید و اجازه دهید تا خشک شود و پس از آن طرح را رنگ‌آمیزی نمایید

بازی با رنگ‌ها برای تزیین تنگ ماهی سفره هفت سین
برای رنگ‌کردن به یک قلم سر گرد احتیاج دارید. رنگ‌های مورد نظر را کنار دست تان بچینید. مایع رنگ خیلی روان و رقیق است؛ پس مراقب باشید روی میز کار یا فرش‌تان نریزد چون پاک‌کردن آن غیر شاید. شیشه را روی سطح کار بگذارید. برای رنگ کردن یک تنگ گرد می بایست در چند مرحله این کار را انجام دهید. تنگ را به صورت افقی مقابل‌تان بگذارید یک بخش از آن را رنگ نمایید و اجازه بدهید تا در همان حالت افقی خشک شود و بعدا بخش دیگر را آغاز نمایید. شما می بایست طرح دور یک تنگ را حداقل در سه مرحله رنگ‌آمیزی نمایید چون در غیر این صورت، رنگ‌ها شُره می‌نماید و از خطوط بیرون می‌ریزد.

 

منبع : chidaneh.comمنبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها