لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

کودک نابغه شما این نشانه ها را دارد؟!


 نشانه های نوزاد باهوش,کودک دو ساله باهوش,کودک نابغه

 یک کودک باهوش و نابغه شوق فراوانی نسبت به جزئیات نشان می دهد

 

نوزادان باهوش در قیاس با دیگر نوزادان عکس العمل های هیجان انگیزتری در در برابر موسیقی نشان می دهند. کودکان باهوش به مباحث گوناگونی علاقه نشان می دهند.

بسیاری از پدرها و مادرها پیشاپیش رویای پیشرفت کودکان خویش را در سر می پرورانند ولی بیش تر بچه ها صرفا از دید والدین خویش نابغه هستند. با وجود این بعضی بچه ها حقیقتا دارای نبوغ هستند؛ آیا بچه شما هم جز این دسته است؟ دستورالعمل های محدودی هستند که نبوغ و استعداد بچه ها را نشان می‌دهند که در ادامه در مورد آنها صحبت خواهد شد.

ویژگی نوزادان باهوش
نوزادی که بهره هوشی بالایی دارد قادر است از ماه پنجم تولد خوشحالی، ناراحتی، اضطراب و استرس را بیش از دیگر نوزادان از لحن و صورت پدر و مادرش بخواند. بدین ترتیب می بایست مواظب باشید که درحضور این نوزادان از ابراز احساسات منفی و غمگینانه خودداری نمایید.

 

به طور رایج نوزادان از ۹ ماهگی قابلیت تقلید از اطرافیان خویش را دارند. ولی نوزادان باهوش امکان دارد از ۸ ماهگی این رویه را پیش بگیرند. به این ترتیب می بایست بدانید که نوزادان با چشمانشان رفتارهای شما را اسکن میکنند و رفتارهایی شبیه شما نمایش می دهند. در این سن و سال است که نوزادان علاقه بسیاری به تماشای خود در آیینه دارند.

نوزادان باهوش در قیاس با دیگر نوزادان عکس العمل های هیجان انگیزتری در در برابر موسیقی نشان می دهند. آنها با گوش دادن موزیک های ریتمیک دست، پا و سر خویش را تکان می‌دهند و غالبا بدون هیچ پیش زمینه اموزشی حرکت های موزون از خود نشان می دهند.

یادگیری زبان در نوزادان باهوش معمولاً در ۱۵ ماهگی اتفاق می افتد. آنها در این سن قابلیت یادگیری دستور زبان و گرامر را دارند و گاهی میتوانند یکی دو ماه زود تر از دیگر نوزادان با کاربرد واژه ها اشنا شوند و از آنها استفاده کنند.

 

ویژگی کودکان باهوش
▪ دامنه لغات پیشرفته: اینکه بچه زود به صحبت بیاید تنها نمی تواند نشانه نبوغ و استعداد وی باشد، ولی درصورتی که وی از لغات و جملات پیشرفته بهره بگیرد ، احیانا به همان باهوشی است که فکرش را می نمایید. یک بچه ۲ ساله عادی میتواند جمله ای مثل« یک سگ آنجاست» را به زبان بیاورد ولی یک بچه نابغه این جمله را میگوید :« یک سگ قهوه ای در حیاط پشتی است و دارد گل ها را بو می نماید.»

▪ فهم مفاهیم پیچیده: بچه ها خیلی باهوش میتوانند مضمون های پیچیده را درک کنند، از روابط مختلف سر در بیاورند و انتزاعی فکر کنند. آن ها مشکلات را عمیقا درک می کنند و به راهکار ها می اندیشند.

 

نشانه های نوزاد باهوش,کودکان نابغه,نشانه های نوزاد باهوش

 کودکان نابغه معمولاً در انجام وظایفی ویژه پشتکار و اراده دارند

 

▪ توجه به جزئیات: یک بچه نابغه شوق فراوانی نسبت به جزئیات نشان می دهد. کودکان بزرگتر امکان دارد بخواهند در مورد جزئیات و روش عملکرد یک ابزار اطلاعاتی داشته باشند ولی یک بچه خردسال نابغه میتواند یک اسباب‌بازی را دقیقا سر جای خود قرار دهد و درصورتی که چیزی در جای اصلی خود قرار نگرفته باشد، متوجه می گردد.

▪ طیف وسیع علاقه مندی ها: بچه ها پراستعداد به مباحث گوناگونی علاقه نشان می دهند. یک ماه امکان دارد از دایناسور ها خوش شان بیاید و ماه بعد به سراغ موضوعات فضایی و… بروند.

▪ حفظ اطلاعات: اصطلاح «این گوش در و آن گوش دروازه» در خصوص بسیاری از بچه ها صدق می نماید و کودکانی که جز این دسته نیستند، قادر به حفظ دامنه گسترده ای از داده ها بوده و میتوانند بعد ها هم آن ها را ازبرای بیاورند. من جمله نمونه های مشاهده شده در این زمینه میتوان به بچه ۶ ساله ای اشاره نمود که پس از یک گردش تفریحی در موزه فضایی توانست یک راکت فضایی را دقیقا به عکس بکشد.

 

▪ ارتباطات ضعیف در کودک باهوش: یک کودک نابغه معمولاً برقراری رابطه با هم کلاسی هایش را کار سختی می داند. بچه های باهوش معمولاً از نشستن در کلاس درس خوششان نمی آید، برای این که بودن در چنین کلاسی با درس های ساده را بی فایده و خسته کننده میدانند و بیش تر در پی حرف زدن با افراد بزرگتر از خویش هستند. شما میتوانید به بچه خود کمک نمایید تا با افراد مختلف با هر سنی به آسانی رابطه برقرار کنند و مهارت های اجتماعی را به آن ها اموزش دهید.

▪ استعداد در زمینه هنر و موزیک: کودکانی که استعداد غیرعادی در زمینه هنر و موسیقی از خویش نشان می‌دهند اکثر پراستعداد و نابغه هستند. کودکانی که با رعایت پرسپکتیو( تناسب دور و نزدیک) نقاشی می کشند، کارشان عالی است یا فهم بالایی از رشته های مختلف هنری دارند، در زمره بچه ها پراستعداد قرار می گیرند.

▪ ذهن عالی و نیرومند: بعضی از بچه ها بااستعداد میتوانند وقایعی را از قبل( زمان کودکی) خویش به یاد بیاورند. به عنوان مثال یک بچه ۲ ساله نابغه امکان دارد حادثه ای را که در ۱۸ ماهگی برای وی روی داده به یاد بیاورد.

▪ قابلیت خواندن و نوشتن در سنین پائین: درصورتی که بچه شما بطور غریزی باهوش باشد، احیانا خیلی زود بدون اینکه اموزش رسمی دیده باشد، قابلیت خواندن و نوشتن را پیدا می نماید.

 

▪ بچه نابغه پشتکار و اراده بسیاری دارد: کودکان نابغه معمولاً در انجام وظایفی ویژه پشتکار و اراده دارند و تا آنرا تمام نکرده اند دست از سر آن بر نمی دارند. یکی از متخصصان میگوید :« کودکان باهوش تمرکز خیلی بالایی دارند، هنگامی که تکلیف ای به این بچه ها محول می گردد تا آنرا با موفقیت به پایان نرسانده اند دست از آن نمی کشند، تلویزیون، بازی های ویدیویی و شبکه های اجتماعی هم نمی تواند تمرکز آن ها را به هم بزند.»

▪ تمرکز بالا و طولانی‌زمان: بچه ها را با بی دقتی و بی توجهی می شناسند ولی گروه نابغه میتوانند به مقطع طولانی تمرکز خویش را حفظ کنند.

 

 

 منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها