لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

می بایست ها و نبایدهای تربیت کودک 9 ساله


کودک 9 ساله,روانشناسی کودک 9 ساله,تربیت کودک 9 ساله

کودک 9 ساله در دوران نوجوانی ایستاده است

 

روانشناسی کودک 9 ساله

کودک 9 ساله شما حالا در آستانه دوران نوجوانی و بلوغ قرار دارد. او در حال تبدیل شدن به یک فرد مستقل است و 9 سالگی قطعا دوره ای پر از هیجان و استرس است از این رو تربیت کودک 9 ساله کاری خیلی سخت است.

ویژگی های رفتاری و شخصیتی کودک 9 ساله

روانشناسی کودک 9 ساله کاری خیلی سخت است برای چه که آنها در دوران نوجوانی ایستاده اند . به طرق مختلف ، هنوز هم میتوانند در مرکز توجه والدین باشند ، اما در حال تبدیل شدن به اشخاص مستقل و قادر به انجام مسئولیت های ویژه با نظارت بزرگسالان هستند .

 

9سالگی قطعا دوره ای برای تغییر است، زمانی که کودک احساس می نماید از والدین و خانواده جدا است، زمانی که همسالان خیلی مهم می شوند، و دوره ای برای رشد طغیان های کودک از طرق مختلف است.

 

او حالا بسیاری از مسائل و مشکلات زندگی و کودکی را پشت سر گذاشته اما هنوز هم ثبات احساسی و شخصیتی بسیاری ندارد .

 

کودک 9 ساله شما خوبتر می‌تواند ناراحتی‌اش را کنترل نماید. احساسات کودکان در این سن رشد می‌نماید و به بلوغ می‌رسد، برای مثال از کمک به دیگران خشنود می‌شود. آنها از مستقل بودن در این سن لذت می‌برند اما  هنوز به والدین خود احتیاج دارند.

 

آگاهی از اینکه برای رابطه با هر سنی می بایست انتظارات واقع بینانه ای داشت خیلی مهم است.

اکثر کودکان 9 ساله به درست و غلط بودن فکر می کنند، و می خواهند که کار درست را انجام دهند. وجدان او در حال رشد است و او حس قوی عدالت طلبی دارد نه فقط یرای خودش یلکه برای همه.  این احساسات شاید تبدیل به عمل شوند مثل  تمایل به انجام کارهایی عملی  برای کمک به  کسانی که  بدبخت هستند.

 

اکثر کودکان 9 ساله خیلی صادق هستند، و کاری را که انجام داده اند به شما می گویند و کاری را که فکر می کنند درست نبوده را از شما پنهان نمی کنند.

 

کودک ۹ ساله خیلی پر حرف است، بر این اساس به او اجازه بدهید تا صحبت نماید، بگذارید با دوستانش صحبت نماید زیرا در این حالت حداقل یک احساس مقدماتی از همبستگی بدست می آورد. او طرح های سازماندهی اجتماعی انجام می دهد.

 

تغییرات ظاهری کودک 9 ساله

 

روانشناسی کودک 9 ساله,تربیت کودک 9 ساله,روانشناسی کودک 9 ساله پسر

کودکان 9 ساله کنترل عضلات قوی تر دارند

 

کودکان 9 ساله کنترل عضلات قوی تر دارند و حرکت های نرم تر را آغاز میکنند و محدودیت های فیزیکی خود را گسترش میدهند . او حالا قادر هست روی استقامت، مهارت و شتاب خود تمرکز نماید.

 

او همچنان در حال رشد است و نیار به خواب  به میزان 10 ساعت در روز دارد. آنها همچنین به نحوی بهداشت شخصی و مواظبت شخصی خود را مدیریت میکنند ، در نتیجه مستقل تر از سایر سنین هستند. 

 

او با جسمش آشناتر می گردد و شاید نیازمند کمک باشد تا عزت نفسش را پرورش دهد تا بداند چطور با  احساسی که به ظاهرش دارد، ارتباط برقرار نماید. 

 

بلوغ قادر هست در سنین 8 تا 12 در دختران و 9 تا 14 برای پسران آغاز شود شاید دراین سن وارد دوره بلوغ شود بر این اساس بهتراست در رابطه با تغییراتی که با آن روبه رو می گردد بحث نمایید. صحبت در مورد بلوغ در این محدوده سنی مناسب است  اگر تا به حال در مورد روابط جنسی با او صحبت نکرده اید حالا این کار را انجام دهید. 

 

تغییرات شناختی کودک 9 ساله

 

روانشناسی کودک 9 ساله پسر,روانشناسی کودک 9 ساله دختر,رفتار با کودک 9 ساله

کودک 9 ساله قادر هست منتقدانه فکر نماید

 

ازنظر شناختی، او قادر هست منتقدانه فکر نماید و نظرات و تفکراتش را به اشتراک بگذارد و نسبت به چگونگی کارکردن اشیاء مختلف کنجکاو  است، بر این اساس شما هنوز هم با حجم بسیاری سوال از جانب او رو به رو می شوید.

 

کودکان 9 ساله زیادتر از خطرات و بلایای دنیای واقعی آگاه هستند . فرزند شما شاید سوالاتی در مورد داستانهایی که در اخبار و چیزهایی که در جامعه اتفاق می افتد ، بپرسد .

 

اطلاعات مربوط به سن مناسب او را به او ارائه دهید او مفهوم همدردی را میفهمد در این سن به کودکان خود کمک کردن به همنوعان در شرایط سخت را آموزش دهید .

 

 او نشانه شخصیتش را به همراه دارد. وی حرکت های ویژه، روش خندیدن، روش تعجب و تحسین کردن ویژه خودش را داراست. او دارای خلق و خو، قهر و اخم، ویژگی های ویژه، شیوه غذا خوردن، مالکیت، روش بیان، عادات ، هیجان های ویژه خود است که او را منحصر به فرد می سازد.

 

استقلال و رشد اجتماعی در کودک 9 ساله

 

روانشناسی کودک 9 ساله,رفتار با کودک 9 ساله,لجبازی در کودک 9 ساله

بسیاری از کودکان 9 ساله مستقل هستند

 

بسیاری از کودکان 9 ساله مستقل هستند و می‌توانند از پس زیادتر کارهایشان برآیند. آنها از رفتن به سینما، خوابیدن در خانه دوستان‌ و تقسیم نظرات و افکارشان لذت می‌برند.

 

کودک 9 ساله شما در این زمان احساس استقلال زیادتری از شما دارد و دلواپس همسالان و اینکه همسالانش چطور فکر می کنند است کودکان 9 ساله به شدت دوست دارند توسط دیگران پذیرفته شوند و به همین علت به آسانی از انتقاد غمگین و شرمگین می‌شوند. آنها می‌توانند دچار عدم اعتماد به نفس شوند.

 

در این سن دوستان و نظرات‌شان برای آنها ارزش دارد. طبیعی است که به سمت هم جنسانش گرایش داشته باشد و نباید او را از این کار منع نمایید چون همچنان در حال پرورش بعضی روابط سالم با هم جنسان خودش است. حالا زمان آن رسیده که “نظری ندادن” را تمرین نمایید یا اینکه قادر باشید که واژه ها حمایت کننده را بر زبان بیاورید .

 

لجبازی در کودک 9 ساله

 

آموزش کودک 9 ساله،مشکلات رفتاری کودک 9 ساله،تغییرات ظاهری کودک 9 ساله

کودک 9 ساله لجباز هم به طبع نیازمند توجه خیلی است

 

شیوه برخورد با فرزند لجباز شما حالا که او در آستانه نوجوانی است خیلی سخت تر از خردسالی است . کودک 9 ساله لجباز هم به طبع نیازمند توجه خیلی است.

 

لجبازی میتواند یک مشخصه باشد که کودک شما از ابتدای تولد نشان میدهد . شما قادر هستید از این واقعیت که والدین بسیاری در موقعیت شما هستند مطلع باشید و بدانید که تنها نیستید .

 

لجبازی در کودک 9 ساله میتواند ژنتیکی باشد و همچنین میتواند رفتار به دست آمده از مشاهده دیگران باشد ، اما این رفتار را میتوان به رفتاری خیلی خوب و نرمال تبدیل نمود می بایست بدانید این امر نیازمند صبر و آرامش خیلی است . 

 

خواندن و نوشتن در کودک 9 ساله

 

تربیت کودک 9 ساله,روانشناسی کودک 9 ساله پسر,روانشناسی کودک 9 ساله

کودکان 9 ساله مهارت کافی برای خواندن و نوشتن دارند

 

کودکان 9 ساله مهارت کافی برای خواندن و نوشتن دارند و قادرند تا احساسات و نظرات خود را با لغات پیچیده بیان کنند. شما می‌توانید از آنها انتظار داشته باشید تا انواع مختلف متون واقعی و تخیلی مثل زندگینامه‌ها، اشعار، قصه‌های تاریخی و.. را بخوانند و انواع مختلف متون مثل گزارشات، مقالات، قصه‌ها تخیلی را بنویسند. 

 

مهارت خواندن ونوشتن او تاجایی رشد نموده است که قادر هست اطلاعاتی که  روی آنها تحقیق  نموده است در گزارش کتاب ها ومقالات و قصه ها ارائه دهد. همچنین می‌توانند با استفاده از مواد لازم تحقیق کنند و اطلاعات کافی را به دست آورند و بعد از نتیجه‌گیری گزارشی آماده کردن کنند.

 

در مدرسه ، کودکان 9 ساله به خوبی در گروه ها کار می کنند و برای کار بر روی یک پروژه یا فعالیت همکاری میکنند. آنها میخواهند در یک موضوع یا بخش خاصی از برنامه درسی کار کنند تا اینکه ماهر شوند. تکالیف ریاضی او احتمالا شامل عمل ضرب  و تقسیم ، کسر و هندسه است و او می‌تواند اطلاعات را جمع آوری و  سازماندهی  نماید و به صورت گزارشات و ارائه ها به اشتراک بگذارد. 

 

روانشناسی کودک نه ساله پسر 

برای تربیت کودک نه ساله پسر شما می بایست بدانید که او نیازمند آزادیها و استقلال های زیادتری است . کودک پسر می بایست بیاموزد که در اجتماع به تنهایی از خودش دفاع نماید و با مسائل زندگی دست و پنجه نرم نماید . در تربیت کودک نه ساله پسر می بایست اجازه بدهید که او شکست بخورد و از شکست خود تجربه بسازد .

 

مشکلات رفتاری کودک 9 ساله,تغییرات ظاهری کودک 9 ساله,رشد اجتماعی کودک 9 ساله

کودک 9 ساله پسر می بایست بیاموزد که در اجتماع به تنهایی از خودش دفاع نماید

 

تربیت کودک نه ساله دختر

یک کودک نه ساله دختر حالا به درک خیلی بسیاری از زندگی رسیده از تخیلات رویایی و پرنسس وارگونه خود خارج شده و با واقعیت های زندگی اطرافش زیادتر روبرو است.

 

بازی کردن برای او حالا به نوعی دارد از بین میرود و او در زندگی واقعی به سرگرمی های واقعی نیاز دارد و میتواند از زیادتر زمینه های فکری خود که در رشد و تعالی است استفاده نماید . در نتیجه والدین نقش مهمی در این راه ایفا میکنند .

 

والدین برای تربیت فرزند نه ساله دختر می بایست اعتماد به نفس ، شخصیت پذیری و نقش پذیری را به او تزریق کنند.

 

از دید اسلام نه سالگی برای یک دختر سنی است که او به بلوغ اجتماعی ، فکری و انسانی خودش رسیده و حالا میتواند برای بسیاری از ابعاد زندگی اش تصمیم بگیرد 

در نه سالگی دختران روحیه حمایتگر بسیاری دارند و معمولاً به والدین خود کمک میکنند .

 

نکاتی در مورد تربیت کودک 9 ساله 

 

کودک 9 ساله,روانشناسی کودک 9 ساله,رفتار با کودک 9 ساله

سعی نمایید محیط خانه را آهسته و شاد نگه دارید

 

سعی نمایید محیط خانه را آهسته و شاد نگه دارید. اگر به نظر می رسد که کودک روش درستی را در پیش نگرفته است، ابتدا می بایست به زندگی خانوادگی و خود نگاه کنند. 

 

روبرو شدن با پیامدها و برخوردهای طبیعی و منطقی در رابطه با رفتارها خوبترین روش برای راهنمایی کودک است.اگر شما قبلا در رابطه با ارزش خانواده صحبتی نمی کردید حالا زمان آن رسیده است که قادر هستید واقعا ارزش خانواده را قالب واژه ها بگنجانید.

 

اظهار نظر یک طرفه نکنید : کودکان مستبد و نافرمان همیشه آمادگی خود را برای مقابله با استدلال های شما دارند . بر این اساس در عوض ، گوش شنوا را به آنچه فرزند شما میگوید قرض بدهید .

 

درست است که از زمان تقلید کردن کودک شما گذشته است ولی همواره خوبترین الگو برای کودکان 9 ساله والدین هستند. مثبت بودن و دوست داشتن کودکتان مهم ترین چیزی است که می بایست وجود داشته باشد.

 

نیاز نیست که همه ی مسائل کودک را حل نمایید. این مشکل انهاست، نه مشکل شما. این مربوط به انها می گردد که بر روی آن کار کنند، و شما یک راهنما و حمایت کننده می باشید، نه یک حل کننده ی نهایی مشکل.

 

با فرزندتان اتصال ایجاد نمایید : فرزندتان را مجبور ننماییدکاری انجام دهد که نمیخواهد . این دقیقا آنها را مجذوب می نماید تا آن کار را انجام ندهند .

 

نکته ی دیگری که در رابطه با تربیت کودک 9 ساله وجود دارد اینست که، کودک به بزرگسال دیگری به جز شما نیاز دارد که در کنار شما باشد و کودک بتواند به او اعتماد نماید. اگر شما حوزه ی محدودی در خارج از خانواده دارید، توصیه می گردد که به دوستانی نزدیک شوید که قادر هستند به شما کمک کنند.

 

ارائه بعضی از گزینه ها : سعی نمایید به کودک خود قدرت انتخاب بدهید تا او بتواند از بین گزینه های شما خوبترین گزینه را انتخاب نماید .

 

راه های بسیاری برای حمایت از او وجود دارند. خلق او هرلحظه در حال تغییر است و اجاره دهید بداند او را دوست دارید، حتی اگر رفتارش را دوست نداشته باشید، ضمن این که وضع محدودیت های واضح و دائمی به او کمک می نماید احساساتش را متعادل نماید. 

 

می بایست بدانید که کودکان 9 ساله اگر چه قسمت اعظمی از شیطنت های خود را از دست میدهند اما هنوز هم یک کودک هستند و نیازمند بازیهای کودکانه و انجام رفتار هایی از سر ذوق و شادی هستند.

 

اگر شما احساس می نمایید که کودک شما گوش گیر است و کمتر صحبت می نماید یا از دید جسمی دچار اختلالاتی مثل کمتر غذا خوردن یا کم شدن اشتها و یا از دست دادن وزن شده است او شاید افسرده باشد یا در محیط اجتماع بیرون از خانه با مسائلی دست و پنجه نرم می نماید که نمیتواند آنها را با شما در میان بگذارد .

 

با کارهایی مثل وظایف در خانه، صحبت در رابطه با خرج کردن و پس انداز عاقلانه و یا اجازه دادن به  شرکت در برنامه ریزی برای خانواده او را تشویق نمایید در باره نگرانی هایش صحبت  نماید،  احساسش را بروز دهد و حس مسئولیت پذیری را درخود ارتقا دهد. این کارها به او اطمینان و مهارت هایی که نیاز دارد، می دهد. 

 

 منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها