لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

آشنایی با مقررات جدید تاخیر در حرکت قطارها


قوانین تاخیر قطار

قوانین تاخیر قطار

چطور از حقوق خود در مواجهه با تاخیر قطار بهره‌مند شویم؟ 

قوانین تاخیر در قطار به عنوان یکی از مسائل مهم و حیاتی در سفرهای راه‌آهن، در این نوشته از بیتوته به بررسی و توضیحاتی جامع در این زمینه می‌پردازیم. این قوانین به مسافران حقوق و تسهیلاتی را در مواجهه با تاخیرهای ممکن در حرکت قطارها اعطا می‌کنند. با ما همراه شوید تا با جزئیات این قوانین آشنا شوید و حقوق خود را در سفرهای راه‌آهن به خوبترین شکل ممکن ارتقا دهید.

حمل و نقل عمومی، از جمله راه‌های حیاتی برای اتصال اشخاص و جوامع است که بر پایه سیستم ریزشده خود، امکان حرکت و انتقال ااد و کالاها را ایجاد می‌نماید. یکی از وسایل حمل و نقلی که سابقه طولانی و ارزشمندی در تسهیل حرکت اشخاص دارد، قطارها هستند. با این حال، همچون هر سیستم دیگری، قطارها نیز شاید با چالش‌ها و مشکلات مواجه شوند، از جمله تاخیرها که بر اثر عوامل گوناگونی شاید رخ دهند.

 

تاخیرها در حمل و نقل قطارها، از یک سو می‌توانند به اشخاص فرصتی برای استراحت و تأمین نیازهای خود فراهم کنند، اما از سوی دیگر می‌توانند باعث ناراحتی و مشکلاتی برای مسافران شوند. به منظور مقابله با این چالشات، بسیاری از کشورها و شرکت‌های حمل و نقل عمومی، قوانین و مقررات خود را جهت حفظ حقوق مسافران در شرایط تاخیرها تدوین نموده‌اند. در این نوشته، به بررسی این قوانین و حقوق مسافران در مواجهه با تاخیرها در حمل و نقل قطارها خواهیم پرداخت.

 

حقوق مسافران در تاخیر قطار

حقوق مسافران در تاخیر قطار

 

شرایط پرداخت خسارت تأخیر قطار

پرداخت خسارت به عنوان یک جبران موقت، در صورت تأخیر قطارها به مسافران از ارزش ویژه‌ای برخوردار است. شرایط پرداخت خسارت تاخیر قطار، مباحث گوناگونی را در برمی‌گیرد که در زیر به آن‌ها اشاره خواهیم نمود:

 

تأخیر حرکت قطار از مبدأ 

گاهی قطارها بعد از گرفتن مسافران و آغاز سفر، با موانع مختلفی مواجه می‌شوند که می‌تواند منجر به تاخیر در حرکت گردد. در چنین شرایطی، تاخیر از لحاظ زمانی از لحاظ حقوقی نیز ارزش پیدا می‌نماید و تعیین زمان تأخیر به عنوان ملاک اصلی برای پرداخت خسارت در نظر گرفته می‌شود.

 

تأخیر بیش‌از حد در قطارهای سریع‌السیر 

اگر تأخیر قطار به حدی برسد که باعث شود ورود به مقصد پس از گذشت زمان مقرر برای وعده غذایی باشد، مسافران یک وعده غذایی مجانی دریافت می کنند. زمان محاسبه شده برای تاخیر در قطارها بسته به مسیرهای مختلف متغیر است.

 

پرداخت خسارت براساس تاخیر قطار 

با توجه به قوانین جدید، اگر تاخیر قطار دو برابر زمان مقرر شده باشد، مسافران حق دارند کل مبلغ بلیط خود را بازپس بگیرند. در راه تهران – مشهد، مثلاً، حداکثر زمان مشخص شده برای پرداخت خسارت تاخیر، ۶ ساعت است.

 

تعیین زمان تاخیر قطارها

تعیین زمان تاخیر قطارها

 

تاخیر قطار و جا ماندن مسافر 

درصورتی که مسافران بعد از رسیدن قطار به مقصد، تصمیم به انتقال به قطارها یا وسائط نقلیه دیگر می‌گیرند، ضوابط و شرایطی برای رعایت فواصل زمانی و پرداخت خسارت در صورت تاخیر وجود دارد. این شرایط به شکل زیر تعریف شده‌اند:

 

مسافران ملزم به رعایت فاصله زمانی حداقل سه ساعت بین ساعت ورود قطار به مقصد و ساعت حرکت قطار بعدی هستند. درصورتی که تاخیر قطار منجر به امکان جا ماندن مسافر از قطار بعدی شود، شرکت راه‌آهن نسبت به پرداخت ۱۰۰ درصدی بهای بلیت قطار بعدی به آنها اقدام خواهد نمود.

 

در صورت تمایل به مسافرت با وسائط نقلیه دیگر (کشتی، اتوبوس، هواپیما و غیره) بعد از رسیدن به مقصد، مسافران می بایست حداقل فاصله زمانی چهار ساعت را از زمان رسیدن قطار تا ساعت حرکت وسیله نقلیه دیگر رعایت کنند. درصورتی که تاخیر قطار باعث جا ماندن مسافر از وسیله نقلیه دیگر می‌شود، شرکت راه‌آهن نسبت به پرداخت ۱۰۰ درصدی بهای بلیت وسیله نقلیه دیگر به مسافر اقدام خواهد نمود.

  

تأخیر و انتقال به قطار با درجه مختلف 

اگر قطار بعدی از دید کیفیت درجه پایین‌تری باشد، مابه‌التفاوت بلیط به مسافر پرداخت می‌شود. اما اگر انتقال به قطار با درجه بالاتر اتفاق بیفتد، مبلغی از مسافر دریافت نمی‌شود.

 

تأخیر قطار و ارتباط با وسایل حمل دیگر 

اگر تاخیر قطار بیش از سه ساعت باشد و فاصله زمانی با حرکت وسیله حمل دیگر بیش از چهار ساعت باشد، هزینه بلیط قطار یا وسیله حمل دیگر به مسافر پرداخت می‌شود. این اقدام با ارائه مدارک مورد نیاز توسط مسافر صورت می‌پذیرد.

 

انصراف مسافر قبل از سفر 

در صورت تاخیر بیش از یک ساعت و آگاهی‌رسانی به مسافران، هزینه کامل بلیط قطار در همان روز در مبدأ به مسافر بازگردانده می‌شود.

 

ابطال بلیط 

اگر تاخیر قطار حداکثر تا یک ساعت بعد از صدور بلیط باشد، می‌توان آن را ابطال نمود، البته با شرطی که مرکز فروش ابطال بلیط باز باشد. برای بلیط‌های اینترنتی نیز می بایست از قوانین استرداد آنلاین بلیط قطار پیروی شود.

 

استرداد آنلاین بلیط قطار 

یکی از مزیت های خرید اینترنتی بلیط قطار، امکان استرداد آنلاین بلیط در صورت بروز مشکل یا تاخیر را فراهم می‌نماید. مسافران با مراجعه به سایتی که بلیط را خریداری نموده‌اند، می‌توانند به آسانی درخواست استرداد آنلاین بلیط قطار خود را ارسال کنند.

 

پیشرفت فناوری و تعیین قوانین مشخص جهت پوشش حقوق مسافران، به اشخاص اطمینان می‌دهد که در مواقع تاخیر قطار، حقوق خود را به دقت و در چارچوبی قابل اجرا حفظ کنند. این شرایط و ضوابط، گام مثبتی در جهت تضمین راحتی و اطمینان مسافران در مسافرت‌های قطاری به حساب می‌آید.

 

خسارت تاخیر راه‌آهن

خسارت تاخیر راه‌آهن

 

روش دریافت خسارت تاخیر قطارها

طبق قوانین تعیین شده، مسافران می‌توانند حداکثر ظرف یک ماه بعد از تاریخ حرکت قطار، با ارائه اصل بلیت و کارت شناسایی معتبر (کارت ملی یا شناسنامه) به دفاتر فروش بلیت مراجعه نموده و مبلغ خسارت خود را دریافت کنند. این حق در مقابل تاخیرهای قطارهای عادی، اطراف‌ای، محلی و بین‌المللی قابل اجراست. 

 

این قوانین و مقررات هدف از حفظ حقوق مسافران در مواجهه با تاخیر قطارهاست و اطمینان می‌دهد که در صورت بروز مشکلات، حقوق آن‌ها محفوظ باقی می‌ماند. 

 

سوالات متداول در خصوص قوانین تاخیر در قطار

1- قوانین تعیین کننده حداکثر زمان تاخیر قطارها چطور است؟

بر پایه قوانین جدید، اگر تاخیر قطار دو برابر ساعت تعیین شده باشد، مسافر قادر هست ۱۰۰ درصد مبلغ بلیط خود را بازپس بگیرد.

 

2- چه اقداماتی در صورت تاخیر بیش از زمان معین تاخیر سریع السیر قطارها انجام می‌شود؟

اگر قطار به حدی تاخیر داشته باشد که ورود به مقصد پس از گذشت زمان وعده غذایی باشد، مسافران با یک وعده غذایی مجانی پذیرایی می شوند.

 

3- چطور مسافران می‌توانند خسارت تاخیر قطار را درخواست کنند؟

مسافران می‌توانند حداکثر ظرف زمان یک ماه بعد از تاریخ حرکت با ارائه اصل بلیت و کارت شناسایی به دفاتر فروش بلیت مراجعه نموده و مبلغ خسارت خود را دریافت کنند.

 

4- چه اقداماتی در صورت جا ماندن مسافر از قطار بعدی بر اثر تاخیر انجام می‌شود؟

اگر تاخیر به صورتی باشد که منجر به اقامت در شب بشود، راه آهن ایران می بایست هزینه اقامت و غذا را به مسافر پرداخت نماید.

 

5- آیا تاخیر قطار تأثیری بر انتقال به وسائط نقلیه دیگر (هواپیما، اتوبوس، کشتی و غیره) دارد؟

در صورت تاخیر بیش از سه ساعت قطار و وجود فاصله بیش از 4 ساعت با سایر وسائط نقلیه، هزینه بلیط قطار و یا وسیله نقلیه دیگر به مسافر پرداخت می گردد.

 

نکته پایانی نوشته در خصوص ی قوانین تاخیر در قطار  

در آخر، با آگاهی از قوانین تاخیر در قطار و حقوق مسافران، می‌توانید با اطمینان زیادتری به سفرهای راه‌آهن خود ادامه دهید و حقوق مسافران در مقابل این مواقع غیرمنتظره، مسئولیت‌پذیری شرکت راه‌آهن و حفظ حقوق مسافران را تأکید می‌نماید. با رعایت این قوانین، تجربه سفر با قطار را به یک تجربه مطمئن و راحت تبدیل نمایید.

    

 

 گرد آوری:بخش علمی بیتوته 

 منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها