لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

مسجد جامع چاملیکا: نگین درخشان بر تپه های استانبول


مسجد جامع چاملیکا,مسجد چاملیکا

مسجد جامع چاملیکا

 

مسجد بزرگ Camlica استانبول: چطور به آنجا برویم و چه می بایست بدانیم  

مسجد جامع چاملیکا یکی از بزرگ‌ترین و معروف‌ترین مساجد ترکیه است که در تپه چاملیکا استانبول واقع شده است. این مسجد با طراحی معماری چشم‌نواز و امکانات نوین، جذابیت خاصی برای بازدیدکنندگان دارد. در این نوشته از بیتوته، به بررسی ویژگی‌ها و ارزش مسجد جامع چاملیکا می‌پردازیم.

مسجد جامع چاملیکا که با نام مسجد بویوک چاملیکا نیز شناخته می‌شود، جدیدترین مسجد شهر استانبول است که با توجه به جزئیات ساخته شده است.

 

این مسجد در ضلع آسیایی شهر ، نزدیک به منطقه اوسکودار، در 7 مارس 2019 افتتاح شد و این مسجد در هر زمان قادر هست تا 36000 نفر را در خود جای دهد. این مجموعه نه تنها از دید زیبایی بلکه در مقیاس خیلی بزرگ و خیلی چشمگیر است. مسجد را از هر نقطه ای از شهر میتوان دید.

 

مسجد Camlica دارای شش مناره عظیم در امتداد دیوارهای محیطی ساختمان است که نشان دهنده شش ستون مهم اسلام است . گنبد مرکزی خیلی بزرگ و به زیبایی آذین شده است. گنبد اصلی 72 متر ارتفاع دارد و عمداً برای نشان دادن 72 ملیتی که استانبول را خانه خود می نامند ساخته شده است. نه تنها این، بلکه در اصلی مسجد خود بزرگ‌ترین در جهان است که پنج در 6.5 متر (21.33 فوت) دارد. البته استانبول نیز مستعد زلزله است ، بر این اساس مسجد برای مقاومت در برابر چنین بلایای طبیعی ساخته شده است.

 

مسجد جامع چاملیکا,مسجد چاملیکا

مسجد ترکیه

 

مسجد جامع چاملیکا,مسجد چاملیکا

گردشگری مذهبی مسجد چاملیکا

 

نمایی پانوراما از مسجد  چاملیکا استانبول. مسجد  چاملیکا بزرگترین مسجد ترکیه است.

بسته به نقطه آغاز خود در استانبول ، قادر هستید به آسانی به مسجد  چاملیکا برسید. ابتدا می بایست به سمت آسیایی شهر برسید. بر این اساس، اگر در سمت اروپایی هستید، می بایست از اتوبوس یا تاکسی برای عبور از پل بسفر ، سوار شدن به کشتی، یا استفاده از خدمات مترو Marmaray استفاده نمایید.

 

مسجد  چاملیکا بر روی تپه ای به نام تپه Camlica واقع شده است و مناظر خیره کننده ای را در اختیار شما قرار می دهد.

 

هنگامی که در منطقه Üsküdar استانبول قرار گرفتید – که در سمت آسیایی است، درست در سواحل بسفر، چند گزینه پیش رو دارید. می‌توانید با مترو M5 به عمرانیه بروید و سپس با اتوبوس 320 به مقصد Santral بروید. اتوبوس در مسجد توقف می نماید. به طور کلی، سفر نباید بیش از نیم ساعت طول بکشد، اما به یاد داشته باشید که ترافیک استانبول قادر هست شدید باشد!

 

گزینه دیگر این است که با مترو M5 به کیسیکلی بروید و سپس با اتوبوس 14F بروید که در مسجد  چاملیکا نیز توقف می نماید. این سفر می بایست حدود 40 دقیقه طول بکشد، باز هم بسته به ترافیک دارد.

 

با این حال، قادر هستید با گرفتن تاکسی از عمرانیه یا کیسیکلی و رفتن مستقیم به مسجد، استرس حمل و نقل عمومی استانبول را از بین ببرید.

 

مسجد جامع چاملیکا,مسجد چاملیکا

مسجد جامع چاملیکا

 

مسجد جامع چاملیکا,مسجد چاملیکا

مکان‌های مذهبی استانبول

 

اگر رانندگی می نمایید، مسجد چاملیکا در استانبول امکانات پارکینگ را برای بازدیدکنندگان خود فراهم می نماید. مجموعه مسجد به گونه ای طراحی شده است که تعداد بسیاری از نمازگزاران و بازدیدکنندگان را در خود جای دهد و برای پاسخگویی به این نیاز دارای پارکینگ وسیعی است.

  

مسجد جامع چاملیکا,مسجد چاملیکا

مسجد Camlica

 

آنچه می بایست در خصوص مسجد جامع چاملیکا بدانید

اگر از هر نوع حمل و نقل عمومی برای سفر خود استفاده می نمایید، به استانبول کارت نیاز دارید که به شما امکان می دهد قبل از سوار شدن به مترو، کشتی یا اتوبوس، کارت خود را شارژ نموده و در محل پرداخت اسکن نمایید.

 

اینها در فرودگاه، ایستگاه‌های مترو و همچنین بسیاری از سوپرمارکت‌های کوچک در دسترس هستند.

 

هنگامی که به مسجد Camlica رسیدید، کمی وقت بگذارید و در پارک بیرون گام بزنید. شما مستقیماً سمت آسیایی را خواهید دید و فضای سبز و تازه ای برای گذراندن زمان است. هنگامی بیش از چند ساعت در استانبول هستید ، گوش‌هایتان واقعاً از سر و صدا و ترافیک زنگ می‌زند، بر این اساس این لحظه فوق‌العاده‌ای برای توقف، یک لحظه استراحت و تنفس هوای تازه است. همچنین سعی نمایید در صورت امکان از حوالی غروب آفتاب دیدن نمایید، زیرا منظره خیره کننده است.

 

مسجد جامع چاملیکا,مسجد چاملیکا

جاذبه‌های توریستی ترکیه

 

مسجد جامع چاملیکا,مسجد چاملیکا

مسجدهای معروف ترکیه

 

به محض ورود به مجموعه مسجد، به شتاب متوجه خواهید شد که چقدر بزرگ است. این مجموعه نه تنها دارای عبادتگاه است، بلکه دارای کتابخانه، موزه تاریخ اسلام، گالری هنری و کافه نیز است. این بدان معناست که اگر می‌خواهید همه چیز را کاوش نمایید، می بایست حداقل دو تا سه ساعت به خود فرصت دهید، اما اگر می‌خواهید زمانی را در پارک بگذرانید، خوبتر است حداقل نصف روز را به خود اختصاص دهید تا بیشترین بهره را ببرید. 

 

مسجد جامع چاملیکا,مسجد چاملیکا

معماری اسلامی مسجد چاملیکا

 

 هر کسی قادر هست از مسجد چاملیکا دیدن نماید. برای لذت بردن از این مکان فوق العاده، نیازی به مسلمان بودن ندارید. با این حال، به یاد داشته باشید که این مکان یک عبادت فعال است، بر این اساس می بایست به بعضی دستورالعمل ها پایبند باشید.

 

قبل از رفتن به مسجد می بایست کفش های خود را در بیاورید، بر این اساس مطمئن شوید که جوراب دارید. کفش های خود را بیرون می گذارید و تا زمانی که برگردید برای شما محفوظ می ماند. همچنین پوشیدن لباس های معمولی مهم است، به این معنی که شلوارک، دامن یا ساق شلواری نپوشید. اگر کارکنان احساس کنند لباس شما نامناسب است، شالی را به شما می دهند تا دور پاها یا شانه هایتان بپیچید. با این حال، مطمئن شوید که شانه های خود را می پوشانید. خوبتر است یک تی شرت گشاد بپوشید زیرا تمام قسمت ها را می پوشاند.

 

مسجد جامع چاملیکا,مسجد چاملیکا

بزرگ‌ترین مسجد ترکیه

 

زنان همچنین می بایست سر خود را بپوشانند ، بر این اساس یک روسری بردارید ، هر روسری در کیف شما، آماده برای پوشیدن است. مجدداً، اگر یکی ندارید، کارکنان مسجد قادر هستند چیزی را به شما بدهند تا از آن استفاده نمایید، اما خوبتر است آماده بروید و احترام بگذارید.

 

به محض ورود، ساکت باشید و هرگز از کسی که در حال نماز است عکس نگیرید. فضا و زیبایی را بی سر و صدا جذب نمایید.

 

اگر مسلمان نیستید در وقت نماز (موقع شنیدن صدای اذان) می بایست مسجد را ترک نمایید. با این حال، بعد از زمان کوتاهی اجازه برگشت به شما داده خواهد شد. به یاد داشته باشید که روز جمعه یک روز مقدس است، به این معنی که تعداد اذان ها زیادتر از روزهای دیگر هفته خواهد بود.

 

سوالات متداول در خصوص مسجد جامع چاملیکا

1-اگر مسلمان نیستم قادر هستم از مسجد چاملیکا دیدن کنم؟

بله؛همه قادر هستند از این مکان زیبا دیدن کنند

 

2-مسجد چاملیکا کجاست؟

در سمت آسیایی استانبول ، در فاصله کمی از اوسکودار قرار دارد . این مسجد بر فراز تپه ای به نام تپه چاملیجا قرار دارد.

 

3-آیا ورودی مسجد جامع چاملیکا هزینه ای دارد؟

خیر، ورود به مسجد آزاد است. با این حال، کمک‌های مالی همیشه مورد استقبال قرار می‌گیرد و برای نسل‌های آینده در جهت اداره مسجد خواهد بود.

 

4-چه کسی مسجد چاملیکا را طراحی نمود؟

این مسجد توسط دو معمار ترک به نام های بهادر کول و حیاتی تابانلی اوغلو طراحی شده است که از معماری کلاسیک عثمانی الهام گرفته اند.

 

5-مسجد چاملیکا چند نفر را قادر هست در خود جای دهد؟

تا 36000 نفر!

 

6-آیا غیر مسلمانان قادر هستند در وقت نماز از مسجد چاملیکا بازدید کنند؟

از غیر مسلمانان خواسته می گردد که در طول سه زمان مختلف نماز، داخل مسجد را ترک کنند، اما بعد از تمام کردن نماز حدود 15 دقیقه بعد به شما اجازه برگشت داده می گردد. در این زمان قادر هستید بقیه مجموعه را کاوش نمایید – چیزهای بسیاری برای دیدن وجود دارد!

 

7-ارتفاع گنبد چقدر است؟

گنبد اصلی مسجد ۷۲ متر (۲۳۶ فوت) ارتفاع دارد. 

 

8-ارتفاع مناره های مسجد جامع چاملیکا چقدر است؟

مسجد جامع چاملیکا با شش مناره آذین شده است که هر کدام نماد یکی از شش اصل دین اسلام (ایمان) است. در میان این مناره‌ها، چهار مناره سه بالکن را به نمایش می‌گذارند که ارتفاع آن به 107.1 متر می‌رسد و به یاد پیروزی سلجوقیان در مانزکرت در سال 1071 است. این عناصر معماری به عظمت مسجد کمک نموده و دارای ارزش تاریخی هستند. 

 

سخن پایانی نوشته در خصوص مسجد جامع چاملیکا

مسجد جامع چاملیکا، به عنوان بزرگترین مسجد ترکیه، نه تنها یک بنای مذهبی باشکوه است، بلکه نمادی از معماری ایرانی-اسلامی، تاریخ غنی و تنوع فرهنگی این کشور نیز به شمار می‌رود. این مسجد با گنبد عظیم، مناره‌های بلند و محراب‌های نفیس، بازدیدکنندگان را مجذوب خود می‌نماید و فضایی آرامش‌بخش برای عبادت و تأمل فراهم می‌آورد.

 

ساخت مسجد جامع چاملیکا، گامی مهم در جهت حفظ و ترویج میراث فرهنگی ترکیه به شمار می‌رود. این بنا یادآور هنر و معماری بی‌نظیر ایرانی-اسلامی است و به عنوان نمادی از هویت ملی ترکیه در میان گردشگران و مردم محلی شناخته می‌شود.

 

علاوه بر ارزش‌های مذهبی و فرهنگی، مسجد جامع چاملیکا نقش مهمی در زندگی اجتماعی جامعه دارد. این مسجد مکانی برای گردهمایی مردم، برگزاری مراسم مذهبی و فرهنگی و همچنین ارائه خدمات آموزشی و اجتماعی به نیازمندان است.

 

بازدید از مسجد جامع چاملیکا، تجربه‌ای منحصر به فرد برای هر گردشگری است که به استانبول سفر می‌نماید. این مسجد فرصتی برای آشنایی با دین اسلام، فرهنگ و تاریخ ترکیه و همچنین تحسین زیبایی‌شناسی معماری ایرانی-اسلامی فراهم می‌نماید.

 

 

 

 منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها