لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

تاریخچه مقام امام زمان در کربلا


مقام امام زمان در کربلا

مقام امام زمان

 

مقام امام زمان (عج) 

مقام امام زمان زیارتگاهی در کربلا یکی از زیارتگاه‌های مقدس شیعیان در عراق است که هر ساله میزبان هزاران زائر می‌باشد. در این نوشته از بیتوته به ارزش تاریخی و مذهبی این مقام پرداخته خواهد شد. این زیارتگاه به یاد امام مهدی (عج) ساخته شده و از ارزش ویژه‌ای برخوردار است.

مقام امام زمان(عج) زیارتگاهی در کربلا و در نزدیکی حرم امام حسین(ع) است. این مکان در شمال کربلا و در کنار نهر علقمه واقع شده و به حضرت مهدی(عج) منسوب است، جایی که مردم برای نماز و دعا به آنجا می‌روند. در خصوص تاریخچه این مقام اطلاعات دقیقی در دست نیست، به جز اینکه گفته می‌شود عالمی به این مکان آمده و موقع مناجات و دعا، امام زمان(عج) را دیده است.

 

ساختمان مقام امام زمان

مقام امام زمان در کربلا

 

ساختمان مقام امام زمان:

ساختمان مقام امام زمان(عج) ابتدا به‌صورت اتاقی کوچک و گلی بود تا اینکه فردی خَیّر به نام حاج حمزه خلیل در سال ۱۳۷۸ق آن را با آجر بازسازی و گسترش داد. دومین بازسازی در سال ۱۳۹۱ق توسط محسن حمید ملا مهدی وزنی انجام شد که او بخشی از آن را تخریب نموده و دوباره ساخت.

 

این مقام در واقعه انتفاضه شعبانیه عراق توسط حکومت بعث دچار صدمه جدی شد، اما عباس آل بحر یساری، یکی از بزرگان و ثروتمندان شهر کربلا، آن را تعمیر و بازسازی نمود که تاحالا باقی مانده است.

 

مقام امام زمان زیارتگاهی در کربلا

ساختمان مقام امام زمان

 

در کتاب «کربلاء فی الذاکرة» آمده است که هر صبح جمعه، دعای ندبه در این مکان خوانده می‌شود و زنان در عصر جمعه نذورات خود را در این مکان پخش می‌کنند. همچنین مردم حاجات خود را در توده‌ای از گِل قرار داده و درون نهر آب نزدیک مقام می‌اندازند.

 

مقام امام زمان

مقام امام زمان زیارتگاهی در کربلا

 

مساحت این مکان ۱۳۰۰ متر مربع است و بنای آن دارای نمایی از سنگ مرمر، سه ورودی، یک محراب آذین‌شده و یک گنبد کاشی‌کاری‌شده است.

 

 منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها