لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

گنجینه‌ای از تاریخ و فرهنگ: کاوش در ارگ راین


ارگ راین

ارگ راین

 

ارگ راین: نقطه تلاقی تاریخ و زیبایی در قلب کویر کرمان

ارگ راین یکی از قلعه‌های تاریخی و فرهنگی استان کرمان است. در این نوشته از بیتوته، با تاریخچه، معماری و جاذبه‌های گردشگری ارگ راین آشنا خواهید شد. 

ارگ راین کجاست؟

ارگ راین، یکی از مهم‌ترین و معروف‌ترین قلعه‌های ایران است که یکی از دیدنی‌های شهر راین در استان کرمان است. این قلعه تاریخی پس از ارگ بم، دومین بنای خشتی بزرگ جهان به شمار می‌رود و بر بالای تپه‌ای قرار دارد . ارگ راین با تاریخچه‌ای عمیق و معماری منحصربه‌فردش، هر ساله میزبان گردشگران بسیاری از داخل و خارج کشور می‌باشد. این قلعه، نه تنها به عنوان یک نماد تاریخی و فرهنگی ایران، بلکه به عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری برجسته و مورد توجه جهانی شناخته می‌شود.

 

در این نوشته، قصد داریم به بررسی چند جنبه مهم از ارگ راین بپردازیم، از جمله تاریخچه آن که به دوران باستان بازمی‌گردد و تا به امروز ادامه داشته، معماری شگفت‌انگیز آن که الهام‌بخش بسیاری از معماران و هنرمندان بوده، جایگاه جغرافیایی آن که سبب شده است تا این قلعه یک پدیده گردشگری مهم در استان کرمان باشد، و همچنین ویژگی‌های فرهنگی و هنری که در آن به چشم می‌خورد.

 

با هم همراه شویم تا به دیدن و شناخت زیادتری از این اثرهای تاریخی و فرهنگی زیبا بپردازیم.

 

تاریخچه ارگ راین

تاریخچه ارگ راین

 

تاریخچه ارگ راین  

استان کرمان از قلعه‌های بسیاری برخوردار است، اما یکی از معروف‌ترین آن‌ها قلعه راین است که به دوران ساسانی برمی‌گردد. این ارگ به مثل ارگ بم، به علت واقع شدن در تلاقی مسیرهای شمال به جنوب، از خراسان تا بندرعباس و از غرب به شرق فارس به بلوچستان، مکانی تجاری مهم بوده است. به لحاظ جغرافیایی و قرار گرفتن در راه ارتباطی اصلی، همواره تحت تهدید و حمله اقوام و دولت‌های مختلف قرار گرفته است.

 

ارگ راین در دوره نادرشاه افشار و بعد از آن، در دوره زندیه، محل حکومت میرزا حسین خان راینی و سپس پسرش محمد علی خان بوده است. این ارگ عظیم به عنوان محل سکونت حاکم راین، خانواده حاکم، تاجران، کشاورزان، صنعتگران و دیگر اشخاص مهم منطقه شناخته شده است. همچنین، ارگ راین مکانی برای داد و ستد کاروان‌ها بوده است که از این منطقه عبور می‌نموده‌اند.

 

بعد از اسلام، قلعه راین جنبه‌های نظامی و دفاعی داشته و در زمان تهدید و حمله دشمنان، مردم به این مکان پناه می‌بردند. در منبع های تاریخی آمده است که در زمان یزدگرد سوم، سپاه عرب نتوانست به قلعه راین وارد شود زیرا این قلعه دژی محکم بوده است.

 

بارها طی سال‌ها و به علت حوادث طبیعی و انسانی، صدمه‌هایی به ارگ راین وارد شده است؛ اما با مرمت‌ها و بازسازی‌هایی که انجام شده، هنوز هم شکوه خود را حفظ نموده است.

 

نامگذاری ارگ راین

ارگ راین نام خود را از شهری که در آن واقع شده، می‌گیرد. نام “راین” از دو واژه “راه” و “این” به معنی “راه این” گرفته شده است. بعضی معتقدند که “رایین” نام یکی از سرداران بزرگ ایران در زمان ساسانی است.

 

معماری ارگ راین

معماری ارگ راین

 

معماری ارگ راین

“ارگ راین”، یک قلعه واقع در ارتفاع حدود ۲,۵۰۰ متر از سطح دریاست. این قلعه دارای بیش از ۲۲ هزار متر مربع مساحت و بیش از ۲۷ هزار متر مربع زیربنا می‌باشد. . پلان قلعه راین به صورت تقریباً مستطیلی است و در بخش‌های طولانی‌ترین و عریض‌ترین آن ابعادی به ترتیب ۱۷۰ متر و ۱۴۲ متر دارد.

 

قلعه راین

قلعه راین

 

این قلعه با حصار دفاعی و خندقی احاطه شده است. حصار داخلی آن ارتفاع بیش از ۱۰ متر و پهنای پنج متر دارد و دورتادور آن خندقی به طول ۱۵۴ متر در جهات جنوب، جنوب شرقی و شرق دارد که از جنبه دفاعی داراست. دیوار بیرونی قلعه از ۱۲ حصار یا پارتیشن به طول‌های مختلف تشکیل شده است. روی بالای حصار، کنگره‌هایی وجود دارد که برای کمان‌داران تعبیه شده‌اند. ارتفاع این کنگره‌ها ۱۲ سانتی‌متر و عرض آن‌ها ۱۱ سانتی‌متر و فاصله هر کنگره با کنگره بعدی ۲۲ سانتی‌متر است.

 

آثار باستانی ایران

اثرهای باستانی ایران

 

گردشگری ایران

گردشگری ایران

 

قلعه راین دارای ۱۶ برج در گوشه‌ها و میان حصارهای بیرونی و داخلی است که ۱۵ برج از آن‌ها مسئول نظارت بر فضای داخلی و خارجی قلعه بوده‌اند. این برج‌ها دو طبقه دارند و پله‌هایی از دو سمت برای رسیدن به بالای برج و ادامه به برج بعدی دارند. روی بدنه تمامی برج‌ها، روزنه‌های نظارت و تیرکش‌ها نصب شده‌اند. ساختار این برج‌ها از مصالحی مثل خشت و چینه است و برای زیرسازی و لبه پله‌ها از چوب استفاده شده است.

 

ارگ تاریخی راین

ارگ تاریخی راین

 

جاذبه‌های گردشگری کرمان

جاذبه‌های گردشگری کرمان

 

ورود به قلعه از پیشگیری شرقی آن صورت می‌گیرد و با یک سردر بزرگ و باشکوه به محوطه داخلی وارد می‌شوید. در قسمت ورودی، جایگاه‌هایی برای آهنگران و صنایع دستی فلزی وجود دارد. سردر ورودی این قلعه دو طبقه است و معبر ورودی در طبقه پایین و اتاقی در بالای آن وجود دارد. در کف این اتاق، دو روزنه چهارضلعی برای کنترل ورود و خروج اشخاص قرار دارد. این روزنه‌ها همچنین به اشخاص امکان تیراندازی یا ریختن مواد مذاب را بر روی مهاجمان می‌دهند.

 

دیدنی‌های کرمان

دیدنی‌های کرمان

 

در داخل قلعه، محله‌های متعددی وجود دارد که شامل محله کشاورزان، پیشه‌وران و تاجران است. این قسمت‌های مختلف با پله‌های خشتی و گلی از یکدیگر جدا شده‌اند. قلعه دارای بناهای متنوعی مثل بازار مرکزی، گذرگاه اصلی، مدرسه، بارانداز حکومتی، مسکن عمومی، زندان و آتش‌آدرس است. همچنین، یک راه فرار مخفی نیز در نظر گرفته شده است که به سه راه مختلف، شامل خروج به بیرون از قلعه، استراحتگاه تابستانی حاکم‌نشین و برج شماره هشت، ادامه دارد. این قلعه باستانی و ارزشمند در سال ۱۳۴۵ با شماره ثبت ۱۲۸۶۷ در فهرست میراث ملی کشور به ثبت رسیده است.

 

بازدید از ارگ راین

بازدید از ارگ راین

 

خوبترین زمان بازدید از ارگ راین

خوبترین فصل برای بازدید از ارگ راین در شهر کرمان، به عنوان یکی از شهرهای سرد ایران، بهار و تابستان است. در این فصل‌ها، آب و هوای منطقه خیلی مناسب است و اشخاص می‌توانند از زیبایی‌های طبیعی اطراف و باغ‌های این قلعه تاریخی لذت ببرند. اما در پاییز و زمستان نیز امکان بازدید وجود دارد، با این حال، می بایست توجه داشت که در این فصول، آب و هوا سرد است و شاید بعضی اشخاص ترجیح دهند در این فصول به علت کمبود جمعیت، از آرامش زیادتری برخوردار باشند. از همه‌‌روی، هر فصلی که انتخاب شود، بازدید از ارگ راین تجربه‌ی فراموش‌نشدنی‌ای خواهد بود.

 

زیبایی‌های ارگ راین

زیبایی‌های ارگ راین

 

جایگاه و نشانی ارگ راین

ارگ راین در فاصله حدود ۳۰ کیلومتری از شهر کرمان واقع شده است و برای دسترسی به آن می‌توانید از جاده‌هایی که به سمت جنوب شرقی کرمان می‌روند، استفاده نمایید. بعد از طی کردن حدود ۱۰۰ کیلومتر در جهت جنوب شرقی، به محل ارگ راین خواهید رسید. اشخاص می‌توانند از خودروهای شخصی، تورهای گردشگری و تاکسی‌های محلی برای سفر به این منطقه استفاده کنند. 

 

نشانی ارگ راین: استان کرمان، جنوب غربی شهر راین، خیابان امام، خیابان بیمارستان

 

سوالات متداول در خصوص ارگ راین

۱. ارگ راین چیست؟

ارگ راین یک قلعه تاریخی و فرهنگی در استان کرمان ایران است که دارای معماری منحصربه‌فرد و تاریخچه غنی می‌باشد.

 

۲. چه معماری خاصی در ارگ راین مشاهده می‌شود؟

معماری ارگ راین بی‌شباهت به سایر قلعه‌های ایرانی است و دارای سبکی منحصربه‌فرد می‌باشد که الهام‌گرفته از فرهنگ‌ها و تمدن‌های مختلف است.

 

۳. چه تاریخچه‌ای در پس ظهور ارگ راین وجود دارد؟

تاریخچه‌ی ارگ راین به دوران باستانی باز می‌گردد. این قلعه در دوران ساسانیان بنا شده و ارزش بسیاری در آن دوران داشته است. سپس در دوره‌های بعدی نیز به عنوان یکی از مراکز نظامی و فرهنگی ارزش داشته و مورد استفاده قرار گرفته است. ارگ راین به عنوان یکی از نمادهای تاریخی و فرهنگی ایران محسوب می‌شود و همچنان جاذبه‌ی گردشگری بسیاری برای بازدیدکنندگان است.

 

۴.  علاوم بر ارگ راین چه جاذبه‌های گردشگری دیگری در شهر کرمان وجود دارد؟

علاوه بر ارگ راین، در این شهر می‌توان جاذبه‌های طبیعی، فرهنگی و تاریخی دیگری نیز دید، از جمله ارگ باستانی بم و مناظر طبیعی زیبا.

 

۵. خوبترین زمان برای بازدید از ارگ راین کدام است؟

بهار و تابستان به عنوان خوبترین زمان برای بازدید از ارگ راین شناخته می‌شود، زیرا در این فصول آب و هوا مناسب‌تر و منظره‌های زیبایی اطراف قلعه دیده می‌شود.

 

سخن پایانی نوشته در خصوص ی ارگ راین

با توجه به غنای تاریخی و فرهنگی که ارگ راین به ارمغان می‌آورد، امیدواریم که این نوشته به شما کمک نموده باشد تا با این اثرهای با ارزش و زیبایی‌های آن آشنا شوید و بتوانید در سفرهای خود از دیدن این مکان تاریخی لذت ببرید. ارگ راین، به عنوان یکی از جواهرات تاریخی ایران، همواره در انتظار بازدید شماست، پس در پی تجربه‌ی شگفت‌انگیز و فراموش‌نشدنی در این سفر باشید.

 

  

 

 منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها