لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

کوهنوردی یک روزه در تهران


 

اگر قرار باشد یک روز خود را در گردشگاه های طبیعی تهران بگذرانید، از کدام راه راهی می شوید؟ شمال؟ شرق؟ غرب یا جنوب؟ شاید بتوان بیان کرد که یكی از خوبترین و كم خطرترین مسیرهای طبیعت‌گردی و كوهپیمایی كشور راه كلكچال است. خیابان فیضیه كه از اواسط خیابان شهید باهنر (نیاوران) آغاز می‌شود، حدود 2 كیلومتر طول دارد و در انتها به پارک جمشیدیه می‌رسد.

 

پارک جمشیدیه با درختان، گیاهان و گل‌های فراوانش یكی از وسیع‌ترین پارك‌های ایران است كه می‌تواند برای یك ورزش صبحگاهی مورد استفاده قرار گیرد. برای رفتن به كلكچال می بایست به این پارك بیایید؛ به سوی غرب پارك بروید، آنجا كه پیاده‌روی سنگفرش به سوی شمال غرب ادامه می‌یابد. بعد از طی حدود 400 متر به چشمه‌ای می‌رسیم كه آب خنك و گوارایی دارد. از اینجا به بعد راه به صورت مارپیچ رو به بالا می‌رود و پس از گذر از چند محل استراحت كه در آنها مواد غذایی هم عرضه می‌شود به منطقه‌ای نسبتا وسیع می‌رسیم كه ارتفاعش حدود 2300 متر است.

 

 

کوهنوردی

 

 

در سال‌های اخیر جاده‌ای اختصاصی از شهر تا این منطقه كشیده شده است. از اینجا راه به صورت مستقیم با سربالایی تندی ادامه می‌یابد و پس از 2 پیچ، منظره پناهگاه، مسجد و برج كلكچال از دور آشکار خواهد شد. این منظره شما را برای ادامه راه ترغیب خواهد كرد. از اینجا به بعد منظره شهر هم دیدنی‌تر می‌شود؛ جایی كه خانه‌های كوچك شهر را زیر پایتان احساس می‌كنید.

 

 

کوهنوردی

 

 

اگر همت كنید می بایست از پارك جمشیدیه تا پناهگاه كلكچال را 2 تا 5‌/‌2 ساعته بالا بیایید. هنگامی به پناهگاه رسیدید می‌توانید در كنار برج كلكچال كه سالیان دور محل استقرار گروه‌های پیشاهنگی بوده استراحت كنید و یا به غذاخوری‌های بزرگ پناهگاه بروید و غذایی نوش جان كنید.

 

 

کوهنوردی

 

 

حتما تجربه كرده‌اید كه پس از چنین ورزشی غذا چقدر خوش طعم‌تر است. یك سرویس بهداشتی بزرگ هم در كنار پناهگاه وجود دارد كه در این منطقه نعمت بزرگی است. حدود 90 درصد طبیعت‌گردان، پناهگاه را انتهای راه می‌دانند و بعد از استراحتی راه برگشت را در پیش می‌گیرند. به این ترتیب برنامه حداكثر یك نصفه روز به طول می‌انجامد. یعنی آغاز 6 صبح و تمام کردن 12 ظهر.

 

 

اگر بخواهید كوهنوردی كامل‌تری داشته باشید راه پاكوب پناهگاه به سوی قله كلكچال این فرصت را در اختیارتان قرار می‌دهد. از پناهگاه كه در ارتفاع 2600 متری قرار دارد راه پاكوب خوبی به سوی ارتفاعات وجود دارد. با 5‌/‌1 ساعت كوهنوردی به خط‌الراس خواهید رسید و از آنجا راه دو راهی می‌شود؛ یك راه رو به پایین و به سوی شمال است كه به پناهگاه شیرپلا می‌رود و راه رو به شرق از روی خط الراس ادامه می‌یابد تا به قله 3300 متری كلكچال برسد.

 

 

کوهنوردی

 

 

راه كوهپیمایی كلكچال در قسمتی كه بین پارك و پناهگاه است خیلی عریض و بدون خطر است؛ اگر جانب احتیاط رعایت شود این راه برای همه سنین در تمامی فصول سال می‌تواند برنامه گردشی ـ ورزشی یك روزه‌ مناسبی باشد. خانواده‌ها می‌توانند در روزهای تعطیل در كنار یكدیگر ورزش جمعی و گردشی در هوای پاك را تجربه كنند. حتی در فصل زمستان و پس از بارش برف هم می‌توان این مسیرها را با وسایل كامل مثل كرامپون و كفش و لباس مناسب طی كرد.

منبع:tebyan.netمنبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها