لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

کهگیلویه و بویراحمد، پیشنهاد نوروز 95


 

مکان های تفریحی ایران, مکان های دیدنی ایران

 کهگیلویه و بویراحمد، پیشنهاد نوروز 95

استان کهگیلویه و بویراحمد با آب و هوای دلپذیر و بهاری قادر هست پیشنهادی بیادماندنی برای مسافران نوروزی باشد.

 

 استان کهگیلویه و بویراحمد با آب و هوای دلپذیر و بهاری قادر هست پیشنهادی بیادماندنی برای مسافران نوروزی باشد.

هم اینك 18 كیلومتری شمال شهر كوهستانی یاسوج یعنی ارتفاعات كوه دنا پوشیده از برف است و هر چه از دامنه‌های دنا به سوی شهر حركت كنید برف جای خود را به چشمه ساران و نهرهای زیبای آب می‌دهد كه سر از زیر برف درآورده و به سوی پایین دست در حركتند.یاسوج شهری كه محصور در میان میلیونها اصله درخت بلوط است با طبیعتی شگفت انگیز و هوایی دلپذیر برای میزبانی مسافران نوروزی لحظه شماری می‌كند.جویبارهای زیبای روان در شهر و چشمه‌ها و آبشارها و درختهای گردو و چنار اطراف خیابانهایش و زیادتر از این‌ها مكان‌های دیدنی بیرون از این شهر كوهستانی هموطنان را به آمدن و ماندن در این شهر زیبا تشویق می‌كند.

هوای پاك و بدون هیچ آلاینده ای
شاید مسافری كه از یك شهر بزرگ به این شهر وارد شود نخستین ویژه گی این شهر كوهستانی جنوب غرب ایران را هوای پاك و بدون هیچ آلاینده ای در آن بداند كه به گفته مدیر كل محیط زیست كهگیلویه و بویراحمد تمام ذرات موجود در هوای شهر درحد خیلی عالی قرار دارد.

شهر یاسوج با وجود اینكه سه شهرك صنعتی در حاشیه‌های آن قرار دارند اما به علت نوپا بودن صنعت استان و استفاده كردن از انرژی برق و گاز به جای انرژی‌های آلاینده دارای هوای خیلی صاف و آهسته است كه ساكنان شهرهایی همچون تهران، اصفهان و تبریز كمتر روزی را در سال به آن صورت مشاهده می‌كنند.

مکان های تفریحی ایران, مکان های دیدنی ایران

رودخانه‌ها و تنگ‌ها و آبشارهای
البته تنها ویژگی این شهر داشتن هوای خنك و نسیم خنك صبح گاهی و جوی‌های روان در شهر و چشمه‌ها و گردوها و چنارهای حاشیه خیابان‌های آن نیست بلكه رودخانه‌ها و تنگ‌ها و آبشارهای حاشیه این شهر مستطیلی نیز حكایتی دیگر دارد.چشمه آب بزرگی در شهر وجود دارد كه به ‘چشمه نباتی’ معروف است و آبی گوارا و زلال دارد كه بدلیل زیبا سازی فضای اطراف آن نوروز 92 شاید چندان زیبا نرسد اما تردیدی نیست كه بعد از پایان پروژه كه به ابتكارشهرداری یاسوج صورت می‌گیرد یكی از زیباترین نقطه‌های شهر خواهد شد.

اما بدون ‘چشمه نباتی’ هم یاسوج جاهای دیدنی بسیاری دارد كه یكی از آنها به ‘آبشار یاسوج’ معروف است.این ابشار در یك تنگه نسبتا بلند و كم عرض قرار دارد كه به علت خیل عظیم مسافران در روزهای تعطیل و نوروز حتی برای خودروی مسافران جا پیدا نمی‌شود و دلیلی ان هم فرح انگیز بودن این فضای طبیعی در ارتفاعات دنا است كه همگان را به سوی خود جذب می‌كند.

 

مکان های تفریحی ایران, مکان های دیدنی ایران

آبشار یاسوج چسبیده به شهر است و با عبور از یك تنگه زیبا، خنك و سرسبز به سوی شهر سرازیر می‌شود. اما كسانی كه در این منطقه ییلاقی نتوانسته اند جایی برای نشستن پیدا كنند نباید دلواپس باشند چون هنوز مكان‌های تفریحی بسیاری از جمله ‘پارك ساحلی’ كه فقط 10 دقیقه با این مكان فاصله دارد وجود دارد.ساختن ‘پارك ساحلی’ سالهای پیش در اطراف رودخانه بشار كه شهر یاسوج را در بر گرفته آغاز شده است و هر سال بزرگتر می‌شود.رودخانه بشار از آب شدن برفهای كوههای اطراف تشكیل می‌شود كه در فصل بهار خیلی توفنده و پر آب است و در آخر به رودخانه زهره می‌ریزد.

پارك ساحلی برخلاف آبشار یاسوج جای نسبتا وسیعی است كه همچون آبشار به این شهر چسبیده است و در دوسوی حاشیه این رودخانه كه شهر را به دو بخش تقسیم كرده احداث شده است.برای آن‌هایی كه قصد دارند از شهر فاصله زیادتری بگیرند مكان تفریحی خیلی زیبای دیگری نیز وجود دارد كه به تنگ گنجه ای شهرت دارد و 20 دقیقه ای با شهر فاصله دارد.تقریبا موقعیتی همچون آبشار یاسوج دارد به غیر از اینكه بزرگتر و آهسته تر است.اما تنگ مهریان و رودخانه مهریان نیز در فاصله هفت دقیقه ای شهر قرار دارد كه هرساله تعداد بسیاری از مسافران رفتن به سمت آن تشویق می‌شوند.

 

مکان های تفریحی ایران, مکان های دیدنی ایران

البته چند روستای ییلاقی و خوش آب و هوا در اطراف این شهر وجود دارد از جمله روستای ‘مختار’ و ‘قلات’ و ‘وزگ’ كه زمین‌های اطراف و همچنین مسیرهای ورودی به سمت این روستاها خیلی زیبا ست.آبشار تنگ تامرادی از دیگر مكانهای زیبای گردشگری اطراف شهر یاسوج است. این ابشار در 45كیلومتری جنوب یاسوج و در میان كوههای سربفلك كشیده و منطقه بكر تنگ تامرادی قرار دارد.

آبشار تنگ تامرادی در صورت توجه مسئولان و احداث زیرساختهای لازم قابلیت تبدیل شدن به یكی از قطبهای گردشگری یاسوج را داراست .كسانی هم كه به اثرهای باستانی و موزه‌ها علاقه مند باشند هم می‌توانند از موزه این شهر كه در گلستان چهارم است دیدن كنند. موزه یاسوج با برخورداری از اثرهای و شواهد به جای مانده از گذشتگان با فرهنگ این بخش از مرز و بوم ایران چون نگینی در دل ارتقاعات دنا می‌درخشد.

تمام مردم به زبان لری صحبت می‌كنند
تمام مردم شهر شیعه و از قوم لرهستند كه همه به زبان لری صحبت می‌كنند و معمولا با روی باز از میهمانان و مسافران استقبال و آنان را راهنمایی می‌كنند.البته هموطنان در نوروز امسال بدون لباس گرم به این شهر مسافرت نكنند اگرچه مكانهای مناسبی برای اسكان مسافران ایجاد شده است اما همراه داشتن حداقل امكانات گرمایشی نیكوتر است.یاسوج مركز استان كهگیلویه و بویراحمد در راه استانهای اصفهان،فارس، بوشهر و خوزستان قرار دارد.

منبع:bartarinha.irمنبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها