لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

چشمه هفت رنگ مجن چشمه ای کم نظیر


 

چشمه هفت رنگ مُجن از توابع شهرستان شاهرود که در نوع خود كم نظیر است از نوع چشمه های گوگردی است که در ۲۵ کیلومتری شمال شاهرود در میان شکاف دره های دامنه قله ۴۰۰۰ متری شاهوار واقع شده که این دره در ادامه به دو دره کوچکتر تقسیم می گردد .

 

 

در یکی از این دره های آب سفید چشمه جاری است که آشامیدنی است و در دره ی دیگر چشمه های رنگی قرار دارد این چشمه های رنگی در جداره و کف رودخانه تابلوهای نقاشی زیبایی را خلق می نماید که چشمان هر بیننده ای را محسور زیبایی خود می نماید .

 

 

 

چشمه هفت رنگ مجن

 

 

 

قبل از رسیدن به این چشمه های معدنی بوی خاصی در منطقه به مشام می رسد . از یکی از این چشمه ها که از کانسارهای گوگردی عبور می نماید از فاصله ای دور بوی گوگرد حس می گردد . از آنجایی که بسیاری از مواد معدنی از خود گاز و بخار هایی ساطع می کنند میتوان با آزمایشات نوع آنها را تشخیص داد و به کمک آنها مواد معدنی اصلی را شناسایی نمود .

 

 

 

در اطراف ، چشمه هایی در حال جوششند که دارای مواد معدنی جیوه دار بوده و از آنها بخار جیوه بلند می گردد که به آسانی قابل تشخیص است . سرانجام آب این چشمه ها با رنگ های گوناگون در راه خود با هم ترکیب شده و تقریباً آب صابون مانندی را تشکیل می دهند و با آب سفید چشمه تلاقی یافته که هر چقدر از محل دورتر می شوند رنگ آنها به سفیدی گراییده تا جایی که جهت استفاده کشاورزی در منطقه گرآب (گرو) اثری از رنگ و بوی آن یافت نمی شود.

 

 

 

چشمه هفت رنگ مجن

 

 

 

آب گوگردی این چشمه ها خاصیت دارویی دارد و در قدیم اهالی منطقه جهت بیماری های پوستی و استخوانی از آب این چشمه ها جهت درمان استفاده می نمودند .

 

 

علی ایحال یكی از اهداف در توسعه گردشگری بخش آب درمانی است كه در زیادتر كشورهای جهان دراین بخش سرمایه گذاری کلان صورت گرفته و بازدهی قابل توجه ای داشته است . و از این منظر و با توجه به اینکه این چشمه در جایگاه مناسبی بین استان های سمنان و گلستان واقع شده و در کنار یکی از مسیرهای صعود کوهنوردان به قله شاهوار است می بایست جهت مشکل جاده دسترسی ، سرویس بهداشتی و امكانات رفاهی منطقه فرحزاد و چشمه هفت رنگ مجن نسبت به سرمایه گذاری ، تسریع تا با توسعه گردشگری آن و با واگذاری زمین و احداث استخر تفریحی ، استخر فیزیوتراپی، كانال عروقی، وان عروقی ، استنشاق درمانی انفرادی و عمومی، گِل درمانی ، دوش درمانی ، سونای خشك ، پرتودرمانی، اشعه یووی ، مطب پزشك عمومی ، پزشك تخصصی پوست و پزشك ریوی ، مجتمع آب درمانی آقایان و خانمها ، مجتمع ورزشی روباز به عنوان یکی از خوبترین چشمه های آب درمانی کشور و یک جاذبه درمانی – ورزشی به جایگاه واقعی خود نائل شود.

 

 

 

 

 

 منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها