لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

هفت حوض در مشهد


 

 

هفت حوض در مشهد

 

 

برای رسیدن به زیباترین پدیده و جاذبه طبیعی شهر مشهد، می بایست به دل کوههای خلج در اطراف مشهد سفر نمایید. این منطقه حدود 7 کیلومتر از مشهد فاصله دارد.پس از وارد شدن به شهرک سیدی و جاده خلج، پس از طی کردن حدود 3 کیلومتر از جاده، به دوراهی می رسید. می بایست جاده بزرگراه و آسفالت سمت چپ را ادامه بدهید تا به میدان مانندی برسید.

اگر قصد سفر به این منطقه را دارید می بایست بدانید پس از رسیدن به این میدان می بایست اتومبیل تان را پارک نمایید،حدود 2 کیلومتر از راه را پیاده طی نمایید تا به «هفت حوض » برسید.

 

 

هفت حوض در مشهد

 

 

شنیدن نام هفت حوض شاید تهرانی ها را تنها به یاد میدانی در یکی از محله های شرقی پایتخت بیاندازد، اما این نام برای مشهدی ها، یعنی اوج زیبایی معماری خداوندی، «هفت حوض» نام یکی از بکرترین، زیباترین و منحصربه فرد ترین پدیده های طبیعی ایران است. البته گوگل هم تقریبا مثل تهرانی ها فکر می نماید؛ پس از جستجوی نام این منطقه، اطلاعات چندانی در مورد این منطقه که قادر هست توریست های بسیاری را به خود جذب نماید، پیدا نمی نمایید.

 

 

هفت حوض در مشهد

 

 

«هفت حوض» منطقه ای است شامل صخره مثل ها و سنگ های صاف و صیقلی ، 7 حوضچه طبیعی زیبا و طبیعتی بکر و زیبا پس از عبور از 7 حوضچه است.

 

تصور اینکه هزاران سال است آب در این حوضچه ها جریان دارد هر بیننده ای را غرق خیال می نماید. به علت جریان داشتن آب در طول سالیان دراز و ریزش آن از حوضچه ای به حوضچه دیگر و البته جنس سنگ های آن، به مرور زمان حوضچه های طبیعی خیلی زیبایی در دل سنگ ها به وجود آمده است.

 

بعضی از 7حوضچه ای که در این منطقه در امتداد هم قرار دارند، به اندازه یک استخر کوچک هستند. آب از حوضچه اول به حوضچه بعدی و بعدی می ریزد تا به حوضچه آخر برسد. این پدیده طبیعی حوض ها یا «دولین های» متعدد، بر اثر فرسایش شیمیایی توسط باران های اسیدی در بستر یكی از سرشاخه های رودخانه طرق از در ارتفاعات رو به جنوب بینالود شگل گرفته است.

 

در بستر یكی از سرشاخه های رودخانه طرق، مواد آهكی نرم در میان سنگ ها دچار فرسایش شده اند و شکل های ژئومورفولوژی دولین را ایجاد كرده اند و در واقع از دیدگاه مردم عادی این منطقه تنها هفت حوض زیبا با چشم اندازی زیباتر ایجاد شده در طی راه رودخانه است.پس از عبور از 7 حوض اصلی که در امتداد هم قرار گرفته اند، به تک حوض های بزرگ می رسید. بکر و دست نخورده بودن این منطقه، پرتردد و پر بازدید نبودن و سکوت عجیبی که در آن حکمفرما است آرامش عجیبی به شما هدیه می نماید؛ تنهاصدای جریان آب، گوش ها را نوازش می دهد.

 

 

هفت حوض در مشهد

 

برای رفتن به این منطقه می بایست اصولی را رعایت نمایید؛ ساعتی از روز را انتخاب نمایید که بتوانید پیش از تاریک شدن یا رو به تاریکی رفتن هوا از تمام منطقه هفت حوض بازدید نموده و راهی جاده برگشت شوید. این منطقه بدون هر گونه امکانات یا تهمیداتی برای حفظ امنیت گردشگران و مسافران است و خوبتر است قبل از تاریک شدن هوا آنجا را ترک نمایید.اگر قصد ماندن و چادر زدن در این منطقه را دارید، حتما آذوقه لازم را همراه خود ببرید، چون در نزدیکی این منطقه مغازه یا سوپر مارکتی پیدا نمی نمایید.مساله دیگر صاف، صیقلی و پهن بودن بیش از حد سنگهای این منطقه است. اگر می خواهید از هر7 حوض به آسانی عبورکنید و لذت دیدن طبیعت بی مانند آن را از دست ندهید کفش های راحتی بپوشید که بتوانید راحت روی سنگ ها حرکت نموده و از آنها عبور نمایید.

 

دوربین عکاسی را هرگز فراموش نکنید، در این صورت پس از برگشت از این سفر، شما از معدود کسانی هستید که از هفت حوض، عکس های زیبایی دارند و البته با اینکار زیادتر شناخته شدن این پدیده طبیعی هم کمک می نمایید.منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها