لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

نازکترین سد جهان در ایران


 

 

نازکترین سد جهان در ایران

 

کمتر کسی پیدا می گردد که از جاذبه های تاریخی یزد شنیده باشد و نام طاق شاه عباسی به گوشش نخورده باشد. بنایی که شاید دیدنی ترین اثر تاریخی طبس به شمار بیاید و یکی از جاذبه های فراموش نشدنی استان یزد که چندین لقب تکرار نشدنی را همراه خود دارد.

 

طاق شاه عباسی پر رکوردترین بنای تاریخی ایران است! سدی با 60متر ارتفاع که نه تنها لقب قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین سد قوسی جهان را با خود یدک می کشد، بلکه به زمان 550 سال هم به عنوان بلندترین سد در جهان شناخته می شد. اما سد شاه عباسی یک لقب دیگر هم دارد که هنوز هیچ سدی موفق به تصاحب آن نشده است: نازکترین سد جهان که برای عرض تاج یک متری اش به این نام شناخته می گردد.

 

برای دیدن طاق شاه عباسی که به سد شاه عباسی هم معروف است، می بایست به روستای 700 ساله خرو و در فاصله ‪27‬ کیلومتری شهر طبس سفر نمایید. جایی در نزدیکی چشمه آب گرم مرتضی علی (ع) که قبلا در خصوص اش مفصل نوشته ایم.

 

 

نازکترین   سد جهان در ایران

 

 

بالاتر از این چشمه، دره تنگی وجود دارد که در آن طاق شاه عباسی بنا شده است. قدمت این طاق را به دوره صفویه نسبت می دهند و معتقدند که سنگ نگاره‌های بزکوهی که بر آن حک شده اند، نمادی از درخواست فراوانی آب، زایندگی و فراوانی نعمت است. عده ای هم این بزها را نمادی از فرشتگانی می دانند که برای نگهبانی آب، افزایش و فراوانی نعمت بر دیواره‌های طاق دعا می کنند.

 

اگر گذارتان به طبس و روستای خرو افتاد، پس از تماشای این سد جالب و شگفت انگیز حتما سری هم به چشمه دیدنی مرتضی علی بزنید که برگ های جدیدی برای غافلگیری شما رو خواهد نمود!

 

این چشمه در آن واحد دو بخش سرد و گرم دارد که به موازات یکدیگر جریان پیدا می کنند. به این معنی که یک سمت چشمه سرد و سمت دیگر آن گرم است و شما با گام زدن در آن قادر هستید یک پای خود را در آب سرد چشمه فرو نمایید و پای دیگرتان را در آب گرم آن!

 

علت این اتفاق آن است که آب گرم چشمه از دیواره سمت راست به داخل رودخانه می ریزد و همین، اختلاف دمایی را در چشمه ایجاد می نماید که گاهی به 10درجه هم می رسد! غلظت زیادتر آب گرم و تفاوت ساختاری آن با آب سرد جاری در كف رودخانه سبب می‌شود که این آب ها تا مسافت حدود سیصد متری بستر رودخانه هم پیش بروند در حالی که به طور کامل با هم مخلوط نشده اند و در بستر رودخانه قابل جدا کردن هستند! به این ترتیب می بینید که در یك طرف رودخانه آب سرد و در طرف دیگر آب گرم جریان دارد.

 

برای رسیدن به آبگرم مرتضی علی می بایست از شهر طبس بگذرید و بعد، حدود پنج كیلومتر را با پای پیاده طی نمایید كه زیادتر این راه از داخل آب می گذرد. در طول راه، دیواره‌های بلند دره مانندی در دو طرف همراهی تان می کنند که روی آنها حفره‌های کوچک و بزرگ با نظم خاصی قرار گرفته اند. بعضی از این حفره ها، چشمه های جوشان آب هستند که بزرگترین شان به حمام مرتضی علی معروف شده‌ است.

 

 

نازکترین سد جهان در ایران

 

 

رستم زاد

بخش گردشگری تبیانمنبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها