لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

غار طلسم؛ سکونتگاه درندگان


 

غار طلسم؛ سکونتگاه درندگان

 

 

اگر روزی تصمیم گرفتید شجاعانه ترین سفر ماجراجویانه تان را رقم بزنید، قادر هستید روی غار طلسم ایوان ایلام به عنوان یک مقصد خطرناک حساب باز نمایید! غاری که در ضلع شرقی دهستان سراب ایوان در ارتفاعات دَروَن درِیژْ و در بالای کوه مانشت، قرار دارد و به عنوان سکونتگاه درندگان کوهستان شناخته می گردد!

 

در غار طلسم ایوان، همه چیز برای شگفت زده شدن و وحشت کردن فراهم است! از ورودی تا انتهای غار طلسم ایوان، حدود 300 متر مسافت است که 100 متر اول آن به صورت فضای باز بوده و مابقی با سقفی که در آن استالاگتیت یا چکنده به چشم می خورد، پوشیده شده است. در عمق 100 متری غار یک سه راهی خواهید دید که یکی از دهلیزهای آن 20 متر عمق دارد و از فاصله 10 متری تنگ و صعب العبور می گردد. از اینجا به بعد، خفاش ها همسفران شما هستند که اگر از قندیل های غار سر و ته نشده باشند، در حال پرواز در ارتفاعی نزدیک به صورت شما هستند!

پس از گذشتن از این راه صعب العبور، تا عمق 200 متری، غار به صورت نیم دایره امتداد دارد و از 260 متری به بعد مجرای غار باریک می گردد. از اینجا به بعد، مجبورید با مشقت زیادتری غار را ادامه دهید. برای چه که بخشی از این غار طبیعی ریزش نموده و راه را بسته است. شاید به همین علت باشد که حیوانات درنده منطقه، ترجیح داده اند در این غار سوت و کور پناه بگیرند و طعمه های شکار شده شان را در پستوهای آن ذخیره کنند. به خصوص که شرایط ویژه منطقه و کوهستانی بودن آن کمک می نماید تا لاشه ها زمان زیادتری سالم بمانند.

 

در عمق 100 متری غار یک سه راهی خواهید دید که یکی از دهلیزهای آن

20 متر عمق دارد و از فاصله 10 متری تنگ و صعب العبور می گردد.

از اینجا به بعد، خفاش ها همسفران شما هستند که اگر از قندیل های غار

سر و ته نشده باشند، در حال پرواز در ارتفاعی نزدیک به صورت شما هستند!

 

سال 69 بود که غار طلسم ایوان توسط هیأت کوهنوردی استان ایلام و با همکاری امور سیاحتی فرهنگ و ارشاد اسلامی به طور کامل شناسایی و مشخص شد که جنس سنگ های غار، آهکی است و قسمتی از کف آن خاکی و قسمت های دیگری از آن هم سنگی است.

متاسفانه از این غار عکس های بسیاری در دست نیست و علت آن هم همان موضوعی است که در ابتدای نوشته خواندید؛ این غار آنقدر صعب العبور، خطرناک و ناامن است که کمتر گردشگری تصمیم می گیرد به آن سفر نماید. مگر آنکه قصد داشته باشد درندگان وحشی کوهستان را از نزدیک ملاقات نماید!منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها