لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

طاق کسری ،کاخ باشکوه پادشاهان ساسانی


 

 

بخت کوتاه طاق بلند

 

قدیمی‌ترین عکس عکاسی شده از طاق کسری، مربوط به ۱۸۶۴ میلادی

 

طاق کسری، طاق خسرو یا ایوان مداین… فرقی ندارد کاخ باشکوه پادشاهان ساسانی را چه بنامید. هر چه باشد، این طاق آنقدر زیبا و شگفت انگیز است که بتوان ساعت ها در خصوص جاذبه های تاریخی و ارزش تاریخی آن صحبت نمود. کاخی که سال هاست در 35 كیلومتری جنوب بغداد و در ساحل شرقی رود دجله جا خوش نموده و در فهرست مهم ترین سازه‌های دوران ساسانیان قرار دارد.

طاق کسری اگرچه یک میراث مسلم ایرانی است، اما پس از تقسیمات ارضی پی در پی که در دنیا اتفاق افتاد، بالاخره نصیب خاک عراق شد تا این روزها با بی توجهی مسئولان فرهنگی این کشور، روز به روز زیادتر از بین برود.

بر پایه نوشتار پهلوی خدای‌نامگ، این کاخ به دستور شاپور اول ساخته شد اما عده ای از باستان شناسان معتقدند که این بنا در دوره انوشیروان بزرگ، شاه نامدار و مقتدر ساسانی ساخته شده است و بعضی دیگر، تاریخ ساخت این بنا را به زمان اشكانیان نسبت می دهند و عقیده دارند که در زمان ساسانیان به دستور انوشیروان ساسانی بازسازی شده و توسعه پیدا نموده است. اما بخت هیچ گاه با کاخ مدائن یار نبود تا در آخر این کاخ پس از حمله اعراب به كل نابود شد و جز ویرانه ‌های طاق آن و چند چیزی از آن باقی نماند.

 

 

 

طاق کسری

 

طاق کسری بقایای تالار بزرگ عهد ساسانی جزئی از کاخ سلطنتی بزرگ ایوان کسری بوده ‌است که طول و عرض آن را حدود 365 و 275 متر تخمین می زنند. در نزدیکی این طاق قادر هستید چند اثر تاریخی ویران دیگر را هم ببینید که قبلا جزئی از ایوان کسری به شمار می رفتند. جالب‌ ترین این ویرانه ها تلّ معروف حرم کسری است و کمی دورتر از آن، بقایای ساختمان ‌هایی دیده می گردد که تا نزدیکی دیوار بستان کسری، کشیده می شوند.

 

جایی نزدیک به تل‌الذهب (تل طلا) که به گفته باستان شناسان خزانه کسری نام داشته و محلی بوده که خسرو پرویز از آن به عنوان خزانه استفاده می نموده است. در میان این همه ویرانه، طاق کسری چشمگیرترین بنایی است که قادر هستید ببینید. بنایی که بلندترین طاق دست ساز بشر لقب گرفته است و طول آن به 93 متر می رسد و زیادتر از 35 متر ارتفاع دارد.

 

 

طاق کسری

 

 منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها