لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

زمین پاك، سلامت كودك، آینده روشن


 

زمین پاک ، سلامت کودک ، آینده روشن

 

 روز جهانی زمین پاک هر ساله در 22 آوریل مصادف با 2 اردیبهشت در تمام دنیا برگزار و به همه مردم روی زمین یادآوری می گردد که نباید سیاره خود “زمین” را فراموش کنند و به فکر حفظ آن باشند.

 

این روز به منظور ایجاد آگاهی جهانی و نیز سپاسگزاری از مواهب زمین و منبع های و ذخایر طبیعی آن است که از سوی سازمان ملل متحد نیز هر سال طبق مراسم ویژه ای در سراسر جهان برگزار می گردد.

 

موسیقیدانان كوبه‌ای جهان، در روز زمین پاك با اجرای موسیقی این روز را جشن می‌گیرند و در قالب گروه‌های مختلف موسیقی در شهرها و كشورهای خود قطعاتی را به افتخار این روز به صحنه می‌برند. حتی دسته‌ای از این هنرمندان اعلام كرده‌اند كه سازهایشان را در خیابان‌ها و كوچه‌های شهرها كوك می‌كنند و از تمامی مردم دعوت می‌كنند تا در این روز عهد كنند كه برای همیشه زمین را پاك نگاه دارند.

 

در سال 1969، جان مک مونل فرزند یک مبلغ دینی مستقل و علاقمند به عرصه دین، علم و صلح، ایده برگزاری یک روز جهانی به نام روز زمین پاک را در همایش یونسکو در خصوص محیط زیست مطرح نمود و در همان سال پرچـم زمیـن پـاک را طراحـی کـرد. یوتانـت دبیـر کـل سازمان ملل (1962- 1971) از ایده مک کونل استقبال نمود و این روز به یک روز جهانی در تقویم های سراسر دنیا تبدیل شد.

مسألـه آلودگـی زمیـن یکـی از مسائل عمده محیط زیست و دلواپسی عمده ای برای دست اندرکاران محیط زیست در سراسر جهان است. مسأله میزان تولید زباله در سراسر جهان و یافتن محل دفن صحیح و بهداشتی آن از مسائل مهم بخصوص در کشورهای کوچک و در حال توسعه است.

یکـی از مراکـز دست اندرکار این روز، دفتر بررسی آلودگی آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست است. از برنامه های مهم سازمان حفاظت محیط زیست در این روز اقدامات مردمی و دولتی در جهت معرفی اشخاص و سازمان های موفق در این زمینه و اجرای برنامه های عمومی نظیر پاکسازی محیط بخصوص کوهستان ها و پارک ها و اماکن عمومی توسط داوطلبین است.


بازیافت زباله:

بازیافت یا بازگردش انرژی و مواد قادر هست دگرگونی و تحول آنچنان شگرفی را در به ارمغان آورد كه نه تنها ظرفیت كره زمین را برای همه موجودات و از جمله انسان بالا برد، بلكه روشی خردمندانه و همراه با طبیعت نیز باشد. زیرا به نظر می رسد مهمترین عامل محدود كننده جمعیت ها در طی قرون گذشته، منبع های و دستیابی به آن بوده، در صورتی كه فرآیند بازیافت این عامل كنترل كننده را از پیش پای انسان برداشته و استفاده از منبع های محدود كره زمین را با چرخش و بازچرخش ماده و انرژی و بدون اثر مخرب و پیامدهای ناگوار زیست محیطی تا ابد استمرار خواهد بخشید. با افزایش جمعیت جهان و گسترش صنایع، استفاده انسان از مواد مصرفی رو به افزایش گذاشته و متعاقب آن ازدیاد ضایعات و پسماندهای جامد و نیز آلودگی محیط زیست را در پی داشته است كه این امر نیز آینده سیاره زمین را به مخاطره انداخته، به طوری كه بازیافت مواد یكی از مهمترین اركان برای پیشگیری از زوال مواد و منبع های تجدید پذیر و تجدید ناپذیر محصوب می گردد.

 

فواید بازیافت:
*
بازیافت بسیاری از مواد زاید، ضمن كاهش استفاده بشر از منبع های طبیعی محیط زیست، از تبدیل این مواد به عوامل مضر زیست محیطی پیشگیری می كند؛


*
مواد آلی تجزیه شونده موجود در زباله های خانگی را میتوان به كود آلی تبدیل كرد؛


*
از دور ریختن موادی كه اساساً دارای ارزش اقتصادی هستند خودداری می گردد؛


*
هزینه های جمع آوری زباله شهری و صنعتی به علت كاهش حجم زباله كاهش می یابد؛


*
ضمن افزایش سرانه بازیافت مواد زاید، از به هدر رفتن منبع های ملی پیشگیری می گردد؛

*از محیط زیست حفاظت شده و از سوزانیدن زباله های قابل بازیافت خودداری می گردد.

 

 

زمین پاك، سلامت كودك، آینده روشن

 

نكات آموزشی:
*
كاغذهای باطله، شیشه،آلومینیوم و … را همراه با سایر زباله های خانگی دور نریزید، هر یك از آنها را تفكیك شده در جعبه ها یا ظروف مخصوص جمع آوری كنید؛

*كاغذهایی مثل كاغذهای قدیمی زرد شده،كاغذ فاكس،كاغذ كاربن،كاغذ گلاسه و براق،كاغذ بر چسب دار، از كاغذهای نا مناسب برای بازیافت هستند؛


*
خوبتر است بطریها و شیشه ها بعد از استفاده محتویاتشان، شسته شوند؛


*
شیشه های شامل مواد شیمیایی، داروها و… را داخل جعبه های مخصوص جمع آوری شیشه برای بازیافت قرار ندهید؛


*
بازیابی ضایعاتی مثل آلومینیوم، شیشه و كاغذ از لحاظ اقتصادی با صرفه است؛

*جمع آوری و دفع غیر بهداشتی زباله ها عامل عمده افزایش بی رویه جانوران موذی مثل سوسك، موش و گسترش بیماری ها است؛


*
با استفاده از الگوی صحیح استفاده، میتوان میزان حجم زباله های تولید شده در محیط را كاهش داد؛

*میتوان با حفاظت و نگهداشتن صحیح و پیشگیری از ورود مواد شیمیایی زائد و خطرناك به فاضلاب ها و خاك، محیط زیست خود را سالم نگاه داشت؛


*
پلاستیكها از مواد غیر قابل تجزیه هستند كه میتوان میزان استفاده آنها را با انتخاب الگوی استفاده صحیح كاهش داد.

 

چند توصیه هر چند کوچک اما عملی در جهت حفظ پاکی زمین:
در صورتی که برای گذراندن تعطیلات یا استراحت به اماکن عمومی، پارک ها و محیط زیست کوهستان یا در پارک مراجعه می نمایید حتماً کیسه زباله همراه خود داشته باشید و به فرزندان خود نیز رعایت پاکی محیط را آموزش بدهید.

استفاده از سطلهای زباله در معابر عمومی متأسفانه به اندازه کافی جدی گرفته نمی شود نگاهی به معابر و اطراف زباله دان های عمومی نشانگر این امر است که شعار (شهر ما، ‌خانه ما) اثر لازم را برای شهروندان نداشته است.

حتماً ساعت بیرون گذاشتن زباله را برای بسپارید و سعی نمایید در همان ساعت زباله را با پوشش کامل در محل مناسب قرار دهید تا سهم خود را هر چند کوچک در پاکی محل زندگی خود ادا نمائید.

 

 منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها