لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

رنگین کمانی در گلستان


 

سرزمین جاذبه های بکر و ناشناخته! این شاید خوبترین لقبی باشد که بتوان به شهر شگفت انگیزی مثل کلاله (Kalale) داد.شهری در شرق استان گلستان که تلفیقی از جالب ترین جاذبه های تاریخی و طبیعی این استان است.

 

رنگین کمانی در گلستان

 

کلاله که زمان بسیاری از تبدیل شدن آن به شهرستان نمی گذرد، از شمال به جمهوری ترکمنستان، از جنوب به شهرستان گالیکش، از شرق به استان خراسان شمالی و از غرب به شهرستان مراوه تپه می رسد. بر این اساس عجیب نیست اگر کلاله را رنگین کمان استان گلستان بدانیم که ردپای فرهنگ و تمدن هر کدام از این نواحی متفاوت در آن به چشم می خورد.

 

نخستین ردپای این تقریب فرهنگی را قادر هستید در ساختار جمعیتی این شهر ببینید. در کلاله علاوه بر عشایر شمال خراسان، حدود ? 160هزار نفر سکونت دارند که ترکیب جمعیتی آن ها را قوم فارس، ترکمن، سیستانی، بلوچ تشکیل می‌دهند.

 

 

رنگین کمانی در گلستان

 

 

اما کلاله ویژگی های دیگری هم برای ارزش یافتن در استان گلستان دارد: قرار گرفتن در راه ارتباطی گلستان- خراسان و ارتباط با جمهوری ترکمنستان که باعث رفت و آمدهای خیلی و ارتباطات گسترده شده مهم ترین علت ارزش این شهر است. علاوه بر این، بخشی از طبیعت زیبای پارک ملی گلستان و سرچشمه رودخانه زاو که از سرچشمه های پر آب گرگانرود است در این منطقه واقع شده است.

کلاله خاستگاه تمدن های متعددی بوده که در تاریخ پیدا شده اند و درست به همین علت است که در این شهر حدود 142 اثر شامل دیوار دفاعی، غار، تپه، محوطه، قبرستان های قدیمی، بناهای تاریخی و…شناسایی شده و به ثبت رسیده است.

 

 

رنگین   کمانی در گلستان

 

 

اگر گذارتان به کلاله افتاد، قادر هستید سری هم به زیارتگاه خالد نبی، زیارتگاه امام عبدالله، زیارتگاه امام زاده عوض، بردی ایشان، بقعه شیخ بغدادی، بقعه اولیاء، بقعه ابوالقاسم جرجانی، بقعه آل خان بابا، بقعه امام زاده جعفر، بقعه مبارکه پنج تن، مدرسه دینی و تاریخی کریم ایشان و بقعه سید قلیچ ایشان بزنید که از معروف ترین زیارتگاه های این شهر هستند. علاوه بر این، مدرسه حاجی ملا قلیچ، پارک ملی گلستان، منطقه شکار ممنوع، سرچشمه و آبشار زاو، چشمه ساری سو، رود ساری سو هم از دیدنی های کلاله هستند که تماشای آنها را نباید از دست داد.

زیادتر مردم کلاله کشاورز و دامدار هستند. ارتفاعات کم نظیر این شهر سبب شده که خوبترین گونه های دامی گلستان و شاید کشور در این منطقه پرورش پیدا کنند. اما زمین بخشنده کلاله محصولات کشاورزی را هم بی نصیب نگذاشته و گندم، جو، پنبه و دانه های روغنی خوبی از کشتزارهای این شهر به دست می آید.

زنان کلاله ای بیشتر قالی بافند و به بافت کفپوش های سنتی ترکمن، سوزن دوزی بلوچ، پشم بافی، حصیر بافی و نمد بافی کمک خرج خانواده شان هستند. بر این اساس در سفر به کلاله گشت و گذار در بازار محلی و خرید سوغاتی از این صنایع دستی را فراموش نکنید؛ شاید به این بهانه بتوانید گوشه ای از محبت مردم مهمان نواز این شهر را که با آخر تواضع از شما پذیرایی می کنند، جبران نمایید!

 

 

رنگین کمانی در گلستان

 

 

برای رسیدن به کلاله می بایست به منتهی الیه شرق استان گلستان سفر نمایید. جایگاه دقیق این شهر را قادر هستید در نقشه زیر ببینید:

 

 

رنگین کمانی در گلستانمنبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها