لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

خطرناک ترین غار عمیق ایران


 

سال گذشته حوالی همین روزها بود که خبر کشف دومین غار عمیق کشور با عمق 375 متر روی خروجی خبرگزاری ها قرار گرفت. غاری که محلی ها به نام سم می شناختند و تا پیش از کاوش گروه کوهنودی و غار نوردی قابوس گنبد تنها چند متر ابتدایی آن شناسایی شده بود. پس از آن بود که گروه های غارنوردی بسیاری راهی «سم» شدند تا پس از گذشت یک سال 21 چاه از این غار پر رمز و راز كشف کنند.

 

غار سم در ارتفاعات 1700 متری کوه خواجه قنبر در منطقه نامیج گالیکش قرار دارد که پیشینه کشف آن به حدود دو سال قبل برمی گردد. غاری با دهلیزها، طاق‌های زیبا که وجود آب در آن، جلوه خاصی دارد.

 

 

خطرناک ترین غار عمیق ایران

 

 

 

در بدو ورود به این غار راه تنگ و باریکی که به خرچنگ رو معروف است آغاز می‌شود؛ ولی برخلاف خرچنگ رو‌های غار پروا (نخستین غار عمیق ایران)، تنگناهای این غار تمامی ندارد و بیشتر راه را می بایست به یك سمت حركت كرد و حتی امكان برگرداندن سر وجود ندارد.

 

بر این اساس اگر شما جزو غارنوردان آماتور و یا حتی نیمه حرفه ای به حساب می آیید، فکر سفر به سم را از سرتان بیرون نمایید! به خصوص که از چاه 19 به بعد دمای هوای درون غار كاهش می‌یابد و به 6 درجه سانتیگراد می‌رسد و می بایست برای گرم كردن بدن برنامه‌ریزی كرد در غیراین صورت خطر سرمازدگی وجود دارد.

 

برای آنکه عمق فاجعه را خوبتر درک نمایید می بایست بگوییم که خیلی از غارنوردان حرفه ای که از غار سم بازدید نموده اند، معتقدند که امدادرسانی در این غار به دلیل سختی مسیرها، خیلی سخت و در بعضی شرایط غیرممكن است؛ بر این اساس تیم های بازدید كننده می بایست کاملا آماده و مجهز باشند وگرنه یك حادثه ساده و یك دررفتگی جزیی در این غار می‌تواند به یك فاجعه تبدیل شود!

 

خطرناک ترین غار عمیق ایران

 

 

 

معابر و تراورس‌های غار سم به قدری تنگ و پر پیچ و خم است كه تنها یك فرد می‌تواند خود و كیسه بارش را عبور دهد و امكان كمك‌رسانی یا حتی همراهی نفر دوم وجود ندارد. علاوه بر این دهانه چاه های غار سم حدود 5 تا 40 متر قطر دارند که در نوع خود جالب توجه و خطرناک است. البته این موقعیت از چاه سه غار به بعد کمرنگ تر می گردد برای چه که بعد از آن عرض و ارتفاع غار افزایش می یابد و تردد راحت تر است.

 

 

خطرناک ترین غار عمیق ایران

 

تحقیقات در خصوص قدمت غار سم هنوز به نتیجه قطعی نرسیده اند اما نمونه های کشف شده از جمجمه انسان و حیوانات در این غار نشان دهنده قدمت بالای آن است. شاهد این ادعا کشف اسکلت خفاشی است که 10 برابر بزرگتر از اسلکت خخفاش های معمولی به نظر می رسد. خفاش های این غار تقریبا از بین رفته اند و جالب اینکه اکثرا اسکلت ها در یک نقطه جمع شده اند. اما این استخوان ها تنها نشان زندگی در غار نیستند. نوعی پروانه ویژه هم تا چاه چهار وجود دارد که دیواره های این غار آهکی را پر نموده اند.

 

 

خطرناک ترین غار عمیق ایران

 

 

برای بازدید از غار سم می بایست به بخش گالیکش استان گلستان و نزدیکی روستای نام نیک سفر نمایید و آن را در عرض جغرافیایی 37˚ 05′ 46″ ببینید. غار در قسمت غربی روستای نام نیک به فاصله تقریبی 2 ساعت راهپیمایی قرار گرفته است.

 

 

منبع:تبیانمنبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها