لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

جذابیت های جزیره زیبای هرمز


دیدنی های جزیره هرمز, دیدنی های هرمز, جزیره زیبای هرمز

دیدنی های جزیره هرمز

 

جاذبه های جزیره هرمز

یکی از زیباترین جزیره‌های ایران جزیره هرمز در خلیج فارس است که کل جزیره را جاذبه‌های طبیعی و تاریخی پوشانده‌اند. این جزیره یکی از کم نقاط بومی در کشور ما است که به گردشگران اجازه ورود با وسیله نقلیه داده نمی‌شود و به همین دلیل، طبیعت این جزیره خیلی بکر و دست نخورده باقی مانده است. برای آشنایی با جاذبه‌های تاریخی و طبیعی این جزیره با همراه بیتوته باشید.

دیدنی های جزیره زیبای هرمز

دره مجسمه‌‌ها

دره مجسمه‌ها، در جزیره هرمز، اثرهای هنری طبیعی بسیاری است. دره‌ای با دیوارهای بلند که در دوروبر آن می‌توانید حیواناتی سنگی را ببینید. ضروری است قوه تخیلتان را به کار بگیرید و بالا را نگاه نمایید تا اژدهایی در بالای صخره ببینید. برای رسیدن به ابتدای دره مجسمه‌ها می بایست برای چند دقیقه از جاده اصلی به سوی دره پیاده‌‌روی نمایید. انتهای دره مجسمه‌ها زیباترین بن‌بست جهان را می‌بینید،‌ پرتگاهی ۴۰ متری با منظره‌ چشم‌نواز خط ساحلی.

 

دیدنی های جزیره هرمز, دیدنی های هرمز,جاذبه های جزیره هرمز

دره مجسمه های جزیره هرمز

 

دره رنگین‌کمان

جذاب‌ترین جاذبه جزیره هرمز، دره رنگین‌کمان است. رسوبات معدنی مختلفی در این منطقه از هرمز، باعث ایجاد طیف رنگ‌های مختلف شده‌اند. هر فردی از دیدن این همه رنگ روی خاک کنار هم حیرت زده می‌شود.

 

رنگ‌های قرمز، مشکی، نقره‌ای و زرد بیشترین رنگی است که در خاک دره رنگین‌کمان به چشم می‌خورد. این رنگ‌ها مثل فرشی طبیعی روی زمین مسطح شده است و چشم‌ها را نوازش می‌دهد. این دره مثل دره ستارگان از دیدنی‌های طبیعی منطقه است.

 

دیدنی های جزیره هرمز, دیدنی های هرمز, زیبایی های هرمز

دره رنگین کمان جزیره هرمز

خاک سرخ

جزیره هرمز به خاک سرخ و ساحل سرخش معروف است. وجود کانی های گوناگون و مواد معدنی فلزی متنوع باعث رنگ خاک های گوناگون منطقه شده اند و یکی از رنگ های چیره بر خاک این منطقه، قرمز است و به همین دلیل به جزیره هرمز، جزیره سرخ نیز گفته می گردد.

 

دلیل اصلی این که خاک این منطقه رنگ سرخ را دارد این است که اکسید آهن بسیاری در خاک این منطقه وجود دارد. این جزیره دارای خط ساحلی با خاک سرخ است که در روبروی آن آب نیلگون دریا وجود دارد. دیدن رنگ خاک سرخ جزیره و دریای آبی رنگ، لذت وصف ناشدنی دارد و در موقع غروب و طلوع خورشید نیز زیبایی اش دو برابر می گردد.

 

دیدنی های جزیره هرمز, دیدنی های هرمز,جاذبه های گردشگری جزیره هرمز

خاک سرخ جزیره هرمز

 

غار الهه نمک

غار الهه نمک یکی دیگر از زیبایی های جزیره هرمز است. همان گونه که می دانید جزیره هرمز محل مواد معدنی گوناگون است. غار الهه نمک در جزیره هرمز، معدن نمک است. در گذشته ساکنان اهالی هرمز با تبر، نمک را از صخره های غار جدا می نمودند به همین دلیل به آن دره نمک تبرزن نیز گفته می گردد. راه ورود به غار دشوار است و می بایست سینه خیز به داخل غار بروید. غار الهه نمک از گذشته تا به امروز برای ساکنان هرمز مقدس بوده است. یکی دیگر از علل شهرت غار الهه نمک سکوت این منطقه است و در راه نیز کوه های رنگارنگ و دره هایی با خاک سرخ و رنگارنگ را می بینید.

 

دیدنی های جزیره هرمز, دیدنی های هرمز, جزیره زیبای هرمز

غار الهه نمک جزیره هرمز

 

قلعه پرتغالی ها

قلعه پرتغالی ها در شمال جزیره هرمز قرار گرفته و در کرانه دریا در ۷۵۰ متری بندرعباس هست. این قلعه از دید معماری نسبت به قلعه پرتغالی‌ های قشم کامل تر است همچنین نسبت به سایر قلعه هایی که از زمان تسلط پرتغالی‌ها بر سواحل و جزایر خلیج فارس باقی مانده است.

 

در حقیقت این بنای تاریخی، سندی هست از شکست استعمار در سواحل جنوب، جایی که دلیران ایران‌زمین و ملت با غیرت تنگه اجازه ندادند تا پرتغالی‌ها آن‌ها را تحت استعمار قرار دهد . نقطه‌ به نقطه‌ی این جزیره آدرس است از دلاوری و سرافرازی خلیج فارس که در طول تاریخ، خون‌های بسیاری برای برجاماندن پرچم سه رنگ بر فراز آن ریخته شده است.

 

قلعه پرتغالی های هرمز به دستور آلفونسو آلبرکرک دریانورد پرتغالی در سال 1507 میلادی ساخته شد. از او به دلیل استراتژی موفقیت آمیزش به عنوان نابغه فاتح نظامی یاد می‌شود ولی در جزیره هرمز شکست سختی از ایرانیان خورد.

 

قلعه طبق فرمان کار بناهای نظامی، به شکل چند ضلعی نامنظم است تا رسوخ و نفوذ به آن دشوار شود. ساختمان آن خیلی محکم است و دیوارهایی به قطر 5/3 متر با چند برج به ارتفاع 12متر دارد.

 

ساختمان قلعه پرتغالی های هرمز شامل انبارهای اسلحه  ، آب انبار بزرگ  ،  سرباز خانه ، زندان  ، کلیسا  ، مقر فرماندهی  و تالار  است.  کلیسای این قلعه‌، دارای دو ردیف ستون‌های سنگی با مقطع دایره است و با قوس‌های زیبایی از سنگ‌های مرجانی تراش خورده ‌است.

 

این ساخت در زمان شاه اسماعیل صفوی احداث شد، دوره‌ای که سپاه شاه اسماعیل در نقاط بسیاری با نیروهای خارجی درگیر جنگ و نبرد بود. در آخر ولی این قلعه به دست امام‌قلی‌خان از سرداران شاه عباس فتح گردید.

 

مشاهده این قلعه سرخ و معماری بی مانندش و همین گونه عکس گرفتن در جاهای گوناگون قلعه یک جایگاه بی مانند است که هر توریستی می بایست آن را آزمون نماید. هنگامی که روی سقف قلعه می ایستی همه هرمز زیر پاهایت است.

 

دیدنی های جزیره هرمز, دیدنی های هرمز,جاذبه های جزیره هرمز

قلعه پرتغالی های جزیره هرمز

 

دشت آهوان

چنانچه علاقمند به حیات وحش و بازدید از جانوران هستید، بدون تردید جزیره هرمز قادر هست انتخاب مناسبی باشد. دشت آهوان که یکی از جاذبه های گردشگری هرمزبه حساب می آید، تعداد خیلی بسیاری از آهوان زندگی می کنند. شما قادر هستید با رفتن به دشت آهوان، آن ها را نوازش نمایید و حتی به آن ها غذا بدهید.

 

دیدنی های جزیره هرمز, دیدنی های هرمز, جزیره زیبای هرمز

دشت آهوان جزیره هرمز

 

گنبد نمکی

گنبد نمکی که یکی از دیدنی های هرمز به حساب آمده در بخش جنوب شرقی خلیج فارس و نزدیک به تنگه هرمز قرار گرفته است. این گنبدهای نمکی در خلیج فارس باعث به وجود آمدن جزایر کوچک شده اند. همین طور یکی از پدیده های زمین شناختی محسوب می شوند. در حقیقت گنبد نمکی به لایه های بزرگ نمک های زیرزمینی که به سوی سطح زمین روانه شده اند و به صورت گنبد درآمده اند گفته می گردد.

 

زمانی که زلزله اتفاق می افتد، نمک ها تحت اثر لرزش ناگهانی قرار می گیرند و به همین علت خرد می شوند و یا تغییر شکلی در آن ها صورت می گیرد که برگشت پذیر است. این گنبدهای نمکی هرمز برای علاقمندان به علوم سنگ شناسی خیلی جالب است. خوب است بدانیم که قسمت های بسیاری از جزیره را گنبد نمکی تشکیل داده است.

 

دیدنی های جزیره هرمز, دیدنی های هرمز,جاذبه های گردشگری جزیره هرمز

گنبد نمکی جزیره هرمز

 

کوه گلک

قرمز، آبی، زرد، سفید، سبز و… رنگ‌های تشکیل دهنده خاک این جزیره‌اند. یکی از این کوه‌های رنگی معروف، کوه گلک در جنوب جزیره با خاکی کاملاً سرخ است؛ ولی حیرت انگیزبودن این جزیره فقط این نیست بلکه خوبتر است بدانید که خاک سرخ این جزیره و کوه گلک خوراکی است!

 

زنان محلی از این خاک به‌عنوان ادویه در غذاهایشان استفاده ‌می‌کنند. آماده کردن مربا، مزه‌دار کردن ماهی، آماده کردن سس، و آماده کردن ترشی از جمله استفاده‌های خوراکی این خاک با ارزش است. البته این خاک سرخ در ساخت رنگ، سرامیک، لوازم آرایش و… نیز کاربرد دارد. تا چند سال پیش، برداشت و صادرکردن این خاک، منبع درآمد بعضی از اهالی جزیره بود.

 

دیدنی های جزیره هرمز, دیدنی های هرمز,جاذبه های گردشگری جزیره هرمز

کوه گلک جزیره هرمز

 

موزه دکتر احمد نادعلیان

دکتر احمد نادعلیان، هنرمند برجسته ایرانی در زمینه هنرهای محیطی است که شهرتش بر سر زبان جهانیان افتاده و جوایز بسیاری نیز در این عرصه دریافت نموده است. از این مرد بزرگ موزه ای در جزیره هرمز به یادگار است. برای رفتن به این موزه، نشانی خاصی نیاز ندارید. کافی است از محلی‌های آنجا بپرسید تا راهنمایی‌تان کنند. همین طور روی دیواره‌های کوچه‌های بی نام و نشانِ هرمز، نقاشی‌های بسیاری دیده می‌شود که به گفته مسافران و اهالی، خیلی از این نقاشی‌ها، راه رسیدن به موزه دکتر نادعلیان را به مسافران نشان می‌دهد.

 

فرقی که این مکان قدیمی با موزه‌های دیگر دارد، اشتغال‌زایی زنان جزیره است. با تلاش دکتر نادعلیان در این مکان به زنان محلی یاد داده می‌شود تا صنایع دستی ‌زیبا تولید نموده و به گردشگران به‌عنوان سوغات بفروشند. این کار زیبا باعث شده زنان بسیاری مشغول و هدفمند شوند و به استقلال مالی برسند.

 

دیدنی های جزیره هرمز, دیدنی های هرمز,جاذبه های جزیره هرمز

موزه دکتر احمد نادعلیان جزیره هرمز

 

بافت فرش خاکی 

از دیگر کارهای دکتر نادعلیان که به یکی از جاذبه‌ها و دیدنی‌‌های زیبای جزیره هرمز تبدیل شده است، بافت فرش خاکی روی ساحل جزیره است. تنوع رنگِ خاکِ جزیره این امکان را ایجاد نموده که با آن تصویری بزرگ و ویژه شبیه فرش‌های زیبا طراحی کنند. البته فرش‌های دیگری نیز از خاک در ساحل جزیره ایجاد شده‌اند.

 

دیدنی های جزیره هرمز, دیدنی های هرمز,زیبایی های هرمز

بافت فرش خاکی جزیره هرمز

 

ساحل لاک‌پشت‌های هرمز

بدون تردید لاک‌پشت‌ها را می‌توان یکی از بی آزارترین موجودات دو زیست دانست. خوب است بدانید که لاک‌پشت‌هایی که در نزدیکی ساحل جزیره هرمز و جزیره قشم زندگی می‌کنند، به لاک پشت‌های پوزه عقابی معروف هستند و جزء انواع خیلی کمیاب و رو به نابودی به حساب می آیند. گفتنی است که این نوع از لاک‌پشت فقط در خلیج فارس و اقیانوس هند زندگی می‌نماید و برای همین حتما می بایست از این گونه به خوبی مواظبت شود.

 

این لاک‌پشت‌ها همه ساله از اوایل زمستان تا اوایل بهار در ساحل لاک پشت‌های جزیره هرمز و همچنین در نزدیکی جزیره قشم، تخم گذاری می‌کنند. بعد از اینکه تخم لاک‌پشت‌ها باز شدند، بچه لاک‌پشت‌های کوچک تا حدود ۵۰ روز در ساحل باقی می‌مثل تا برای شنا کردن آمادگی پیدا کنند. پس از آن جزیره هرمز را ترک نموده و به محل زندگی خود یعنی خلیج همیشه فارس می‌ روند.

 

دیدنی های جزیره هرمز, دیدنی های هرمز,جاذبه های گردشگری جزیره هرمز

ساحل لاک پشت های هرمز

 

طبیعت و ساحل جزیره هرمز

سواحل در همه جزیره‌ها دیدنی هستند ولی در هرمز، هر یک از سواحل رنگ و شکلی مخصوصی دارند. ساحل مفنق، ساحل تک درخت، ساحل لاک‌پشت ها و … همه و همه تصویری متفاوت را با خاک‌های رنگین نشان می دهند. در این بین گاهی حضور موجودات خیلی ریزی به نام فیتوپلانکتون‌ها، ظاهری درخشان به این سواحل می‌دهد.

 

دیدنی های جزیره هرمز, دیدنی های هرمز, جزیره زیبای هرمز

ساحل جزیره هرمز

 

ساحل سنگ مرغان

یکی دیگر از ساحل‌های دیدنی و زیبای جزیره هرمز سنگ مران نام دارد که بی تردید می بایست در فهرست خوبترین دیدنی های جزیره هرمز جای بگیرد. گردشگران بسیاری به جزیره هرمز و این ساحل سفر می‌کنند تا از زیبایی‌های طبیعی آن لذت ببرند و خاطراتی به‌یادماندنی برای خود و خانواده‌شان داشته باشند.

 

دیدنی های جزیره هرمز, دیدنی های هرمز, جاذبه های جزیره هرمز

ساحل سنگ مرغان جزیره هرمز

 

ساحل شن های نقره ای

ساحل نقره ای پایین تر از ساحل سرخ قرار گرفته که به دلیل رنگ شنهای آن این اسم را انتخاب نمودند که از جنس سنگ آهن هستد و مغناطیس دارند . در تلالو خورشید درخشش شنهای ساحل خیلی جذاب است. در این ساحل آب نسبتا موج دارد.

 

سنگهای سرخ و نقره ای و شماری سنگهای رنگی و مرجان ساحل را بی مثل نموده اند. 

 

این پودرهای سنگ‌های آذرین در نتیجه فعالیت آتش‌فشان است ، بر این اساس خاک مجددا تجدید نمیشود زیرا فعالیت آتش‌فشان وجود ندارد و این موضوع این جزیره را ویژه نموده و باعث شده با بقیه جاها فرق داشته باشد. 

 

دیدنی های جزیره هرمز, دیدنی های هرمز,زیبایی های هرمز

ساحل شن های نقره ای جزیره هرمز

 

پرتگاه غروب

یکی دیگر از ارتفاعات صخره ای هرمز پرتگاه غروب نام دارد محلی ها از این صخره بالا می روند و از این نقطه به تماشای غروب می نشینند. جزیره هرمز تلاقی کوه و دریا و صخره است و دیدن پهنه دریا از ارتفاعات صخره ای یکی از جایگاه هایی است که نباید آن را در هرمز از دست دهید.

 

دیدنی های جزیره هرمز, دیدنی های هرمز,جاذبه های گردشگری جزیره هرمز

پرتگاه غروب جزیره هرمز

 

دشت زعفرانی

همان گونه که میدانیم، جزیره هرمز سرزمین شگفتی ها بوده و در هر نقطه از آن پا می گذاریم، جاذبه های دیدنی و گردشگری متفاوتی را خواهیم دید و از دیدن آن ها لذت می بریم. شاید نام دشت زعفرانی شنیده باشید و فکر نموده اید که دشتی سرتاسر پر از گل های زعفران است. ولی می بایست بگوییم که این طور نیست. دشت زعفران دشتی طلایی رنگ است که در بین کوه های رنگارنگ جزیره قرار دارد و یکی از جاهای دیدنی هرمز محسوب می گردد.

 

در حقیقت زیر سطح این دشت، حفره هایی از نمک وجود داشته و چاله هایی کوچک دیده می شوند. دشت زعفران هم مثل دشت نمکی غرق در سکوت بوده و قادر هستید ساعت ها در آن گام بزنید.

 

دیدنی های جزیره هرمز, دیدنی های هرمز, جاذبه های جزیره هرمز

دشت زعفرانی جزیره هرمز

 

 منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها