لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

جایی شبیه رویا در ایران! (+عکس)


 

جایی شبیه رویا در ایران! (+عکس)

 

سوباتان دارای جمعیت کمی است که در اواخر ماه اول تابستان از روستاهایی چون قلعه‌بین در این مکان سکنی گزیده و در اواخر آخرین ماه تابستان به خانه‌های خود باز می‌گردند.

 

این محل از چشمه‌های پرآب و خیلی خنک و هوای عالی برخوردار بوده و دارای زمین‌های سرسبز پوشیده از چمن است که حفره‌هایی چند سیل‌ اب‌ را در خود فروبرده و به دور دست می‌برد، شاید کمتر کسی بداند که سوباتان به معنی محلی که آب فرو می‌برد، باشد.

 

 

 

جایی شبیه رویا در ایران! (+عکس)

 

 

این ییلاق زیبا و دیدنی در بخش کرگانرود واقع شده است که فاصله آن تا شهر هشتپر‍‍‍‍ حدود ۳۲ کیلومتر با جاده‌ای کوهستانی است که از دل جنگل‌های تالش می‌گذرد و سوباتان در بالای یک طرف دره لیسار و ییلاق تاریخی برزبیل، در طرف دیگر این دره واقع شده است. در واقع سوباتان در 60 کیلومتری تالش واقع است.

 

 

جایی شبیه رویا در ایران! (+عکس)

 

 

در داخل و اطراف سوباتان گورستان‌های متعددی از هزاره‌ها پیش تاحالا وجود دارد؛ این منطقه همواره محل گذر کوچ‌نشینان و مسافران سرزمین گیلان به اردبیل بوده و به همین علت اثرهای استقراری بسیاری از گذشته در این محوطه باقی نمانده است.

همچنین در این ییلاق معدن مس و اثرهای تاریخی کاروانسرای شاه عباسی و قبرهای ماقبل تاریخ در محلی بنام کندی یا کهنه‌ده ییلاق برزبیل وجود دارد.

 

 

 

جایی شبیه رویا در ایران! (+عکس)

 

 

 

چشمه باتمان بولاق که بین سوباتان و اسبومار واقع شده، منطقه باستانی گنجخانه، سرچشمه اصلی قنات سلسال که سر از قلعه سلسال لیسار درمی‌آورد و بازار سنتی سوباتان از نقاط جالب و دیدنی سوباتان است.

 

قلعه سلسال که در پایین‌دست سوباتان واقع شده، تنها اثر تاریخی معماری شناخته شده در این محل است، قلعه‌خشک که خیلی سرسبز است نیز در جهتی مخالف قلعه‌ سلسال بدون وجود چشمه‌های جوشان قرار دارد که به آن اقامتگاه بزرگان نیز می‌گویند.

 

 

جایی شبیه رویا در ایران! (+عکس)

 

ساری‌داش(سنگ زرد)، آلچالخ(محل رشد درخت آلوچه)، هاچاداش(جایی که کوه به شکل تیر و کمان در آمده است) و باغ داگل (محلی که ییلاق ایل شاهسون از ایلات استان اردبیل به شمار می‌رود)، از دیگر محوطه‌های طبیعی شناخته شده در ارتفاعات ییلاق سوباتان به شمار می‌آید.

 

 

جایی شبیه رویا در ایران!   (+عکس)

 

 

در حالی که دمای شهرهای مختلف استان گیلان مرطوب ترین استان کشور به ندرت به کمتر از یک درجه بالای صفر می رسد، در ارتفاعات سوباتان تابستان هم چاله‌های پر از برف دیده می‌شود و به همین علت زمستان که می‌رسد جز دو خانوار کس دیگری در سوباتان نمی‌ماند و بقیه به جنگل‌های دامنه البرز و کنار دریاچه لیسار کوچ می‌کنند.

 

 

جایی شبیه رویا در ایران! (+عکس)

 

 

این روستا فاقد برق و گاز مى باشد و تنها پس از غروب خورشید به زمان 3 ساعت روشنایى خود را با ژنراتور برق تامین مى نمایند.

منبع: tabnak.irمنبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها