لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

جاذبه های گردشگری بابلسر


جنگل های اطراف بابلسر, بابلسر جنگل ابر, پارک جنگلی بابلسر

جاذبه های بابلسر

 

گردشگری بابلسر

به صورت کلی، مقصد سفر خیلی از ایرانیان در هر موقعی از سال، شمال کشور است. شهر بابلسر یکی از شهرهای سرزنده ی استان مازندران است که بین شهرهای این استان به شهری خوش آب و هوا ملقب شده است. در ادامه با بیتوته در معرفی و بررسی جاذبه های گردشگری بابلسر همراه باشید.

به طور کلی، برای بسیاری از ایرانیان، مقصد سفر در هر فصلی از سال، شمال کشور می‌باشد. شهر بابلسر یکی از شهرهای پر جذابیت و سرزنده استان مازندران می‌باشد که به عنوان یک شهر خوش آب و هوا شناخته می‌شود. در اینجا به بررسی و معرفی جاذبه‌های گردشگری بابلسر خواهیم پرداخت. همراه ما باشید. 

 

شهرک خزر شهر 

خزرشهر یکی از شهرک‌های ساحلی نامدار در استان مازندران و جز جاذبه‌های گردشگری بابلسر می‌باشد. این شهرک به عنوان مجلل‌ترین و گران‌ترین شهرک ویلایی در ایران و شمال کشور شناخته می‌شود. خزرشهر در فاصله ۶ کیلومتری جاده بابلسر به سمت فریدون‌کنار واقع شده است و دارای دو منطقه شمالی و جنوبی است. منطقه شمالی مستقیماً به دریای خزر و منطقه جنوبی به راه فریدون‌کنار به بابلسر مجاورت دارد. 

 

جنگل های اطراف بابلسر, بابلسر جنگل ابر,گردشگری بابلسر

شهرک خزر شهر

 

بابلرود و پل معلق بابلسر

شهر بابلسر با رودی که از مرکز آن عبور می‌نماید، به عنوان شاهکار طبیعی خود شناخته می‌شود. بابلرود از بلندی‌های البرز سرچشمه گرفته و بعد از طی مسیری طولانی، به دریا می‌رسد و در این راه، کشاورزی در کشتزارهای این منطقه پررونق شده است. بر این اساس، ماهی‌گیری، قایق‌سواری و نشستن بر کرانه رود، فعالیت‌های روزمره مردم این شهر می‌باشد.

 

همچنین، یک پل معلق فلزی به طول هشتاد متر که در قالب یک هنر مهندسی از دست مهندسان آلمانی و سوئدی در گذشته ساخته شده، جزو جاذبه‌های گردشگری بابلسر می‌باشد.

 

بر این اساس، اگر قصد سفر به بابلسر را دارید، بعد از رسیدن به این شهر، به سمت رودخانه حرکت نمایید و نگین‌های دیدنی این شهر را به دیده خود بیاورید.

 

جنگل های اطراف بابلسر, بابلسر جنگل ابر,جنگل های بابلسر

پل معلق بابلسر

 

منطقه ساحلی میرود (بهمنمیر)

در نزدیکی رودخانه تالار یا تِلار، که در فاصله ۱۵ کیلومتری شرق بابلرود قرار دارد، یک مجتمع گردشگری استاندارد ساخته شده است که به عنوان یکی از زیباترین جاهای دیدنی بابلسر و شمال ایران شناخته می‌شود.

 

در صورتی که در پی یک مکان با جنگل و دریا همزمان، در کنار خدمات رفاهی مثل آلاچیق، آب شرب، برق، سرویس بهداشتی و اقامتگاه‌های پاکیزه در منطقه ساحلی بهمنمیر و میرود هستید، این منطقه یکی از خوبترین گزینه‌هاست.

 

جنگل های اطراف بابلسر, بابلسر جنگل ابر,جنگل های نزدیک بابلسر

منطقه ساحلی میرود

 

اسکله ساحلی بابلسر

اسکله ساحلی یکی از جاذبه‌های دیدنی استان مازندران و شهرستان بابلسر است که بدون جنبه تجاری، هر ساله شمار بسیاری از بازدیدکنندگان را به خود جذب می‌نماید. در این اسکله، سنگ‌هایی به عنوان موج شکن قرار داده شده‌اند که خیلی زیبا هستند. یکی از دلایل استفاده از این موج شکن‌ها، پیشگیری از نفوذ آب به بخشی از منطقه و پارک نزدیک به آن است.

 

جنگل های اطراف بابلسر, بابلسر جنگل ابر,جاذبه های بابلسر

اسکله ساحلی بابلسر

 

منطقه توریستی کَرفون 

منطقه گردشگری کَرفون در فاصله 13 کیلومتری از شهر بابلسر در منطقه بهمنیر واقع شده است و سبب جذب تعداد بسیاری از گردشگران به این شهر می‌شود. منطقه زیبا و دیدنی کرفون با ساحلی ماسه‌ای آهسته و دریایی بی‌خطر، آرامش بی‌بدیلی را برای گردشگران به ارمغان می‌آورد. بهمنیر نیز از راه محله به کرفون متصل است.

 

جنگل های اطراف بابلسر, بابلسر جنگل ابر,جنگل نزدیک بابلسر

کرفون

 

بقعه امامزاده ابراهیم 

بقعه امامزاده ابراهیم یکی از مهمترین زیارتگاه‌های شهرستان بابلسر است که در فاصله یک کیلومتری از مرکز شهر واقع شده و تعداد بسیاری از گردشگران را به خود جذب می‌نماید. این بقعه در قرن نهم هجری ساخته شده است و روی درهای آن سه تاریخ مربوط به سال‌های 858، 857 و 841 هجری قمری حک شده است. اما یکی از اثرهای مهم این بقعه، نشان دادن قدمت شهر بابلسر است.

 

جنگل های اطراف بابلسر, بابلسر جنگل ابر, پارک جنگلی بابلسر

بقعه امامزاده ابراهیم

 

روستای گالشکلا

گالشکلا روستایی دل‌به‌رنگ و دیدنی است که با منظره‌ای زیبا، اهالی مهربان و هوای خوش، به یکی از جاذبه‌های دیدنی بابلسر تبدیل شده است. طبیعت بکر این روستا نخستین چیزی است که در حین گشت‌و‌گذار در آن برای شما جذابیت دارد. این روستا خاک حاصلخیز و آب شیرین دارد که به لطف آن، دامداری و زراعت همیشه پررونق هستند. گالشکلا به اندازه‌ای دیدنی است که گردشگران از تماشای آن خسته نمی‌شوند. این روستا دارای اقامتگاهی برای گردشگران است و روستایی‌های باصفای آن اتاق‌هایی را به گردشگران اجاره می‌دهند. گالشکلا در جنوب منطقه بهمنمیر و در فاصله‌ای نزدیک به بابلسر قرار دارد.

 

جنگل های اطراف بابلسر, بابلسر جنگل ابر,گردشگری بابلسر

روستای گالشکلا

 

کوهی خیل

از جمله مکان‌های دیدنی بابلسر، بعضی به اندازه‌ای ارزشمند هستند که از دیدن آن‌ها نمی‌توان چشم پوشید. یکی از این مکان‌ها کوهی خیل است. این کوه در گذشته پناهگاه دلاوری به نام امیرعباس سامانی بوده است که بعد از شکست در جنگ به اینجا فرار نموده بود. سپاهیان او در این منطقه اتراق می‌زنند و کوهی خیل را به شهری کوچک و تاریخی تبدیل می‌کنند. کوهی خیل به علت طبیعت سرسبز و جنگلی با درختان انبوه، علاوه بر جاذبه‌های تاریخی، شهرت دارد. این منطقه در فاصله کمی از بابلسر قرار دارد، اما ارزش بازدید از آن را دارد، زیرا در فصل‌های خلوت سال، این منطقه با آب‌و‌هوای خوش، جاذبه‌ای مناسب برای گردشگری است.

 

جنگل های اطراف بابلسر, بابلسر جنگل ابر, جنگل های بابلسر

کوهی خیل

 

تپه‌های باستانی بابلسر

بابلسر یکی از جاذبه‌های تاریخی ایران است که به علت تاریخچه غنی‌اش، مکان‌های دیدنی فراوانی را در خود جای داده است. این منطقه به هزاران سال قبل بازمی‌گردد و در اطراف آن جاهای دیدنی با جاذبه تاریخی فراوانی قرار دارند. یکی از معروف‌ترین مکان‌های تاریخی بابلسر، تپه‌های باستانی آن است که در مناطق مختلفی از این شهر قرار دارند. این تپه‌ها از جمله تپه قلعه کتی، تپه کافر کتی، تپه دینه کتی و تپه رضاکلا، به فهرست اثرهای ملی ایران اضافه شده‌اند. این تپه‌ها در دهستان پازوار، منطقه رودبست شهرستان بابلسر و همچنین در مناطق فریدونکنار و بهمنیر واقع شده‌اند. ارزش تپه‌های باستانی بابلسر به اندازه‌ای است که همه آن‌ها به عنوان اثرهای ملی ایران شناخته شده‌اند.

 

جنگل های اطراف بابلسر, بابلسر جنگل ابر,جنگل های نزدیک بابلسر

تپه های باستانی بابلسر

 

آبشار شی الیم

آبشار شی الیم، یکی از جاذبه‌های دیدنی بابلسر در استان مازندران است. این آبشار در دو کیلومتری جنوب شرقی روستای گاوزن محله واقع شده است. این روستا، جزو توابع بخش بندپی شرقی شهرستان بابل است و در قسمت غرب رودخانه‌ی سجادرود قرار دارد. گاوزن محله با روستاهای فیروزجاه ثابت، لمسوکلا، سرجیکلا و سماکوش محله همسایه است. در فصل تابستان، اهالی این روستا به منطقه‌ی ییلاقی سفر می‌کنند و از آب‌وهوای دلپذیر آن بهره می‌برند. تررجه یا تحریجه، یکی از روستاهای ییلاقی است که با چشم‌انداز طبیعی، مسکن طایفه گاوزن است. برای دسترسی به این آبشار، می‌توان از جاده ارتباطی شهرستان بابل به گلوگاه، جاده سیرباغ و سپس گاوزن محله استفاده نمود. دره آبشار در سمت شرق روستا واقع شده و در میان دره‌ای انبوه از درختان جنگلی قرار دارد.

 

جنگل های اطراف بابلسر, بابلسر جنگل ابر,جاذبه های بابلسر

آبشار شی الیم

 

سد لاستیکی عرب خیل

یکی از مکان‌های دیدنی محبوب در بابلسر، سد لاستیکی عرب خیل در بهنمیر است. این سد با طولی بیش از ۵۰ متر و ارتفاعی حدود ۳ متر از سطح رودخانه، چشم‌اندازی زیبا و مناظری قابل توجه را به ارمغان می‌آورد. امروزه، این سد به یکی از استراحتگاه‌های مناسب برای مسافران و گردشگران تبدیل شده است. برای تامین آب این سد، از رودخانه‌ی تالار استفاده می‌شود که از رشته کوه البرز سرچشمه گرفته و با عبور از شهرهای قائمشهر، کیاکلا و سوادکوه، به سد عرب خیل در بهنمیر می‌رسد. سپس بعد از طی کردن قسمت‌های غرب، شرق و جنوب بهنمیر، به ساحل می‌رود و وارد دریای خزر می‌شود.

 

جنگل های اطراف بابلسر, بابلسر جنگل ابر,جنگل نزدیک بابلسر

سد لاستیکی عرب خیل

 

برج تاریخی ساعت بابلسر

برج ساعت یا کاخ شهر بابلسر، در خیابان فلسطین واقع شده است. این برج ساعت در دوره پهلوی اول ساخته شده و در سال ۱۳۶۸ به ثبت ملی رسیده است. در اصل، این برج به عنوان منبع ذخیره‌آب طراحی شده و دارای شاخص‌های فنی و هنری بی‌نظیری است. بنای آن به شیخ سید صالح صالحی مشهد سری بزرگ خاندان صالحی بابلسر نسبت داده می‌شود. اما در حال حاضر، این برج صدمه دیده و به مرمت و بازسازی نیاز دارد. بازدید از این جاذبه دیدنی، در موقع سفر به شهر بابلسر، خالی از لطف نیست.

 

جنگل های اطراف بابلسر, بابلسر جنگل ابر, پارک جنگلی بابلسر

برج تاریخی ساعت بابلسر

 

باغ وحش بابلسر

یکی از جاذبه‌های گردشگری شهر بابلسر، پارک وحشی است که در خیابان دریا قرار دارد و به صورت خصوصی اداره می‌شود. این جاذبه در نگاه اول شاید جالبی نداشته باشد، زیرا یک باغ وحش کوچک است. اما هنگامی نزدیک‌تر به آن می‌روید، با حیواناتی مثل گرگ، شیر، شتر، گوش‌سیاه، خرس، میمون و… روبرو خواهید شد که خیلی جذاب و دیدنی هستند. طوطی‌های با بال‌های رنگارنگ، لک‌لک‌های زیبا و طاووس‌های بی‌نظیر نیز همگی با هم شما را به سوی خود جذب می‌کنند.

 

جنگل های اطراف بابلسر, بابلسر جنگل ابر,گردشگری بابلسر

باغ وحش بابلسر

 

تالاب عزیزک

تالاب عزیزک یا آب‌بندان عزیزک، یکی از چهار آب‌بندان بزرگ و کوچک است که در جنوب بابلسر قرار دارد. این تالاب، پناهگاهی برای پرندگان محلی و مهاجر مثل اردک مرمری، خوتکا، درنا، عروس غاز و بسیاری دیگر است و در آن‌جا انواع ماهی نیز زندگی می‌کنند. این تالاب علاوه بر پناهگاهی برای حیوانات، آب موردنیاز کشاورزی را نیز تأمین می‌نماید و ارزش بسیاری برای منطقه دارد. با دیدن اطراف تالاب، منظره‌ای زیبا و دلنشین را خواهید دید.

 

جنگل های اطراف بابلسر, بابلسر جنگل ابر,جنگل های بابلسر

تالاب عزیزک

 

 منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها