لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

جاذبه های گردشگری اصفهان (+عکس ها)


جاهای دیدنی اصفهان,جاذبه های گردشگری اصفهان,گردشگری اصفهان

آشنایی با جاذبه های گردشگری اصفهان

 

معرفی جاذبه های گردشگری اصفهان

عمارت عالی قاپو، مسجد شیخ لطف الله، مسجد امام (مسجد شاه)، کلیسای وانک، منار جنبان، کاخ چهل ستون و کاخ هشت بهشت و … از جاهای دیدنی اصفهان می باشند.

معرفی شهر اصفهان

اصفهان مهد فرهنگ و هنر ایران زمین و سرزمین شاهکارهای بدیع معماری است. شهر اصفهان از مراکز باستان شناسی جهان با جاذبه های تاریخی خیلی است. عمر سکونت در این شهر به دوره اشکانیان و ساسانیان میرسد ولی حفاری ها و اکتشافات مربوط به هزاره چهارم حکایت از پیشینهٔ طولانی‌تر شهر دارد.

 

شهر اصفهان مرکز استان اصفهان، با مساحتی حدود 250 كیلومترمربع، در دل فلات کشور ایران قرار گرفته است وآب و هوای آن نیمه خشك و معتدل است.

شهر اصفهان از روزگاران كهن تا كنون به نامهای: آپادانا، آصف هان، اسباهان، اسپاتنا، اسپاهان، آسپدان، اسپینر، اسفاهان، اصپدانه، انزان، بسفاهان، پارتاك، پاری، پرتیكان، جی، دارالیهودی، رشورجی، سپانه، شهرستان، گابا، گابیان، نصف جهان و یهودیه معروف بوده است. در شاهنامه فردوسی هم بارها به اصفهان( سپاهان) اشاره شده و از آن یاد شده شده است.

 

جاهای دیدنی اصفهان,جاذبه های گردشگری اصفهان,جاهای گردشگری اصفهان

اصفهان، مهد فرهنگ و هنر ایران زمین

 

شهر اصفهان با انتخاب شدن بعنوان نخستین پایتخت فرهنگی کشورهای اسلامی در سال 2005 در بین مردم این کشورها بیش از پیش معروف گشته و گردشگران بسیاری را بخود جلب نموده است. این شهر از لحاظ صنایع دستی مهمترین شهر کشور به شمار می آید که زیادتر صنایع دستی کشور اعم از قلم کاری، خاتم کاری، ترمه و… در آن تولید می گردد و گردشگرانی که مشتاق به آماده کردن سوغات ایرانی هستند تقریباً صنایع دستی و سوغاتی های تمام نقاط ایران را در حاشیه میدان نقش جهان و در بازار قدیمی اصفهان میتوانند آماده کردن کنند.

 

فهرست جاهای دیدنی اصفهان

عمارت عالی قاپو، مسجد شیخ لطف الله ، مسجد امام (مسجد شاه)، کلیسای وانک، منار جنبان، کاخ چهل ستون، کاخ هشت بهشت، چهار باغ، آتشگاه، گورستان قدیمی تخته فولاد، بازار تاریخی اصفهان، میدان نقش جهان، باغ پرندگان، پل خواجو، پل شهرستان،باغ گل های اصفهان، سی و سه پل( پل الله وردی خان) و باغ پرندگان، باغ خزندگان، آکواریوم اصفهان… از مهمترین نقاط دیدنی و تاریخی شهر اصفهان می باشند.

 

اثرهای تاریخی و جاهای دیدنی اصفهان

کاخ چهل ستون اصفهان

عمارت چهل ستون در آغاز قرن 11 هـ .ق در بین باغ و مجموعه بناها و كاخهای محوطه دولتخانه صفوی ساخته شده است. این عمارت عمدتا برای پذیرائی رسمی از میهمانان و سفرای خارجی، طی سه مرحله و بر پایه یك طرح واحد ساخته شده است. مرحله اول ـ تالار اصلی و بزرگ. مرحله دوم ـ ایوان آئینه و اتاقهای طرفین آن. مرحله سوم ـ ایوان ستون دار كه از هجده عدد ستون و سقف چوبی تشكیل شده است. نام چهلستون به نشانه كثرت ستونها و انعكاس عکس بیست ستون در آب استخر است.

 

جاهای دیدنی اصفهان,جاذبه های گردشگری اصفهان,چهل ستون

عمارت چهل ستون از جاهای دیدنی اصفهان است

 

نقاشی های دیواری چهلستون زیر نظر هنرمند بنام عصر صفوی، رضا عباسی با خصلت بزرگ نمائی به روش مینیاتورهای ایرانی انجام شده است. چهار تابلو بزرگ درون سالن، صحنه هایی از عرصه های نبرد و مجالس پذیرائی پادشاهان صفوی را نشان می دهد. دو تابلو بزرگ میانی از الحاقات بعدی با موضوع های مشابه است كه به قلم صادق نقاش باشی( هنرمند دوره قاجار) رسم شده است. متأسفانه بسیاری از نقاشی های دوره صفوی در طول حكومت ظل سلطان، تخریب گردیده است. از اشعار دلپذیر نجیب كاشانی كه به( خط محمد صالح اصفهانی) بر پیشانی ایوان ستوندار مرقوم گردیده، این چنین استنباط می گردد كه این عمارت بی همتا در آغاز قرن 12 هـ.ق دچار حریق گردیده و در زمان شاه سلطان حسین صفوی تعمیر شده است.

 

میدان نقش جهان (میدان امام) اصفهان

یكی از زیباترین میدان های جهان به طول حدود 512 متر و عرض 160 متر است كه در حوالی آن اطاق هائی در دو طبقه با یك اندازه و شكل احداث شده است. تعداد چهار اثر تاریخی بی همتا در اطراف میدان قراردارد. عمارت عالی قاپو ـ مسجد امام ـ مسجد شیخ لطف الله و سر درب بازار قیصریه، در وسط میدان اصلی، زمین و دو دروازه سنگی چوگان بوده است. میدان امام امروزی یكی از مراكز خرید صنایع دستی و همچنین محل برگزاری بسیاری از مراسم ملی و مذهبی میباشد . در هر هفته نماز پرشكوه جمعه در این میدان برپا می گردد.

 

جاهای دیدنی اصفهان,جاهای دیدنی اصفهان,میدان نقش جهان

میدان نقش جهان، از جاذبه های گردشگری اصفهان

 

بازار قیصریه اصفهان

سردرب قیصریه در شمال میدان امام( نقش جهان) ساخته شده است. این سردرب، یكی از زیباترین نقاشی های مربوط به دوران صفویه را نشان می دهد. از این سردرب، وارد یكی از زیباترین بازارهای جهان می شویم. بازار قیصریه در زمان صفویه مركز فروش كالاهای قیمتی بوده است و نمایندگان شركتهای خارجی در این مكان دارای حجره هائی بوده اند. بازار اصفهان  یکی از مهم ترین مراکز خرید اصفهان و همچنین یكی از بزرگ ترین بازارهای کشور ایران است كه دارای قسمتهای مختلف میباشد و در هرقسمت كالاهای خاصی را به فروش می رسانند. به عنوان مثال قسمت صنایع دستی اصفهان، طلا و نقره، قالی، كفش و غیره. بازدید از تمام قسمتهای بازار ساعتها به طول می انجامد.

 

جاهای دیدنی اصفهان,جاهای دیدنی اصفهان,بازار قیـصـریه اصفهان

بازار قیصریه، از مکانهای دیدنی اصفهان

 

عمارت عالی قاپو اصفهان

عمارت عالی قاپو در قرن یازدهم هجری در شش طبقه احداث شده است. هر طبقه تزئینات هنری خاصی را دارا است. از قسمتهای مهم این كاخ، ایوان طبقه سوم، حوض مسی در ا“ و تالار پذیرائی همین طبقه كه با زیباترین نوع نقاشی و گچ بری تزیین شده است. تالار موسیقی طبقه ششم و تزئینات گچ بری بی همتای آن و اکثر كارهای هنری توسط رضا عباسی هنرمند معروف آن زمان انجام گردیده است.

 

جاهای دیدنی اصفهان,جاذبه های اصفهان,اماکن گردشگری اصفهان

عمارت عالی قاپو، از جاهای دیدنی اصفهان

 

مسجد امام اصفهان

در جبهه جنوبی میدان نقش جهان ( میدان امام) ـ یكی از زیباترین مسجدهای جهان اسلام قراردارد به نام مسجد امام كه به فرمان شاه عباس اول، توسط استاد علی اكبر اصفهانی احداث گردیده است. در مرحله اول سردرب اصلی و جلوخان محل ورود با دو مناره خارجی مسجد ساخته می گردد. درب مسجد با ورقهای نقره و طلا تزیین گردیده و مربوط به دوره شاه صفی، جانشین شاه عباس اول است. در داخل مسجد یك حیاط اصلی و مركزی، با چهار ایوان و دو حیاط فرعی جانبی قراردارد. گنبد خانه جنوبی به صورت دو پوش اجرا گردیده و فضای بین این دوگنبد حدود 12 متر ارتفاع دارد.

 

جاهای دیدنی اصفهان,اماکن گردشگری اصفهان,مسجد امام

مسجد امام، از مناطق دیدنی اصفهان

 

ارتفاع گنبد خارجی از كف مسجد 50 متر میباشد . كتیبه های مسجد، توسط خطاطان و خوشنویسان نامدار زمان صفویه مثل: علیرضا عباسی، عبدالباقی تبریزی، محمدصالح اصفهانی و محمدرضا امامی مزین شده است. تمام سطح ها جرزها و دیوارها و گنبد و مناره ها و طاق نماهای داخلی و خارجی مسجد از كاشی های هفت رنگ و مرعق پوشیده شده است. نقوش این كاشی كاریها( گل و بوته ها) به صورت مجرد و رمزی ظاهر می گردد.

 

مسجد شیخ لطف الله اصفهان

مسجد شیخ لطف الله یکی دیگر از مناطق دیدنی اصفهان است. در ضلع شرقی میدان امام نقش جهان مسجدی قراردارد كه در زمان شاه عباس اول صفوی، زمان احداث میدان و همراه با بناهای پیرامون آن برای محل عبادت و حوزه تدریس مرحوم شیخ لطف اله، كه از علما و روحانیون بزرگ جبل عامل در لبنان بوده، ساخته شده است. ساختمان مسجد در سال 1011 هـ .ق آغاز و در سال 1028 پایان یافته است. این مسجد دارای یك شبستان زیرزمینی است كه كف گنبدخانه را از سطح زمین بالاتر قرارداده است. ازبرای استفاده های ویژه علمی ـ مذهبی از این مسجد، نیازی به احداث حیاط و مناره نبوده است. گنبد بر روی هشت طاق جناغی قرار گرفته و لبه این طاقها با كاشیهای پیچ به رنگ فیروزه ، تزیین یافته است.

 

جاهای دیدنی اصفهان,جاذبه های دیدنی اصفهان,مسجد شیخ لطف اله اصفهان

مسجد شیخ لطف الله از مکانهای دیدنی اصفهان

 

سطوح داخلی به خصوص محراب مسحد شیخ لطف اله از شاه كارهای بی همتای هنر كاشی كاری هفت رنگ و معرق است. در محراب دو كتیبه قرار دارد كه عبارت ذیل بر آن ها نوشته شده است:عمل فقیرحقیر محتاج به رحمه خدا محمد رضا بن استاد حسین بنا اصفهانی.

این نوشته بیان کننده آن است كه استادان و هنرمندان و سازندگان بناهای آن زمان در در برابر قدرت جان آفرین تسلیم فرود آورده و هیچ گاه نخوت و تكبر به وجودشان راه نیافته است.

 

مسجد جامع اصفهان

مسجد جامع اصفهان در گوشه شمال غربی میدان قدیم احداث گردیده است و از جاهای دیدنی اصفهان بشمار می رود. مسجد اولیه دركنار روستای قدیمی یاوان و احتمالاًُ بر روی یك بنای مربوط به پیش از اسلام احداث گردیده است.

 

شهر اصفهان در سال 24 هجری، دین مبین اسلام را می پذیرد و نخستین مسجد رادر محل فعلی با ابعادی محدودتر در سال 156 هجری می سازد. در قرن سوم هجری به علت گسترش شهر و انبوه جمعیت ، مسجد بزرگ تری بر روی مسجد اولیه پایه ریزی می گردد. عمده ترین سبك معماری به كار رفته در مسجد مربوط به دوره سلجوقی، به شیوه رازی است. در این شیوه كاربرد آجر و ایجاد نماهای آجری با طرحهای گره در حد اعلاء تبحر و زیبائی در نمای داخلی و خارجی گنبدهای خاكی و نظام الملك ظاهر گشته است.

 

جاهای گردشگری اصفهان,مناطق گردشگری اصفهان,مسجد جامع اصفهان

مسجد جامع اصفهان

 

گچ بری محراب او لجایتو، تزئینات كاشی كاری و خطوط بنائی و مقرنس سازی های گوناگون ایوانها همراه با كتیبه های خط كوفی و ثلث، نشانگر كوشش و علاقه هنرمندان اصفهانی در بنای این مسجد میباشد. مسجد جامع اصفهان را میتوان ، به حق دایره المعارف معماری و یادگارهای با ارزش تاریخی، فرهنگی و هنری شهر اصفهان محسوب نمود و ازبرای همین ارزشهای پنهانش، حفاظت و نگهداشتن از آن، از وظائف مذهبی، ملی و فرهنگی همگان تلقی می گردد.

 

كاخ هشت بهشت اصفهان

كاخ هشت بهشت در بین باغ بلبل، داخل مجموعه دولتخانه دوره صفوی در زمان حكومت شاه سلیمان( در نیمه دوم قرن 11 هجری قمری) ساخته شده است. جایگاه برتر باغ و عمارت هشت بهشت بگونه ای بوده كه ورودی های باغ از كلیه اضلاع آن انجام می گرفته است. در جنوب باغ هشت بهشت در زمان شاه سلطان حسین، مجموعه مدرسه و كاروان سرا و بازارچه احداث گردیده است.

 

جاهای گردشگری اصفهان,مناطق گردشگری اصفهان,كاخ هشت بهشت اصفهان

کاخ هشت بهشت، از جاهای دیدنی اصفهان

 

نام هشت بهشت عمدتا در تعبیر دوران خود، به مفهوم هشتی یا ورودی بهشت بوده است. عمارت هشت بهشت در دو طبقه و بر روی یك كرسی با ازاره سنگی ساخته شده و تركیب احجام و فضاهای معماری بگونه ای ماهرانه و متناسب انجام گرفته است. در وسط ساختمان، فضای اصلی و مركزی قرار دارد كه در پلان به صورت هشت ضلعی است. ارتباط دو طبقه از راه دو دستگاه راه پله انجام می گیرد كلیه سطوح ایوانهای هشتی مركزی، اتاقها و راهروها، با سبكهای متنوعی تزیئن شده است. از خصوصیات ویژه این عمارت، حوض مروارید و آبشار ایوان جنوبی است كه آب آن از حوض فوقانی تأمین شده است.

 

پل خواجو اصفهان

پل خواجو از دیگر جاهای دیدنی اصفهان است که در زمان صفویه ساخته شده است. پل خواجو در قسمت شرق رودخانه زاینده رود  و در سال 1060 هجری، همزمان با زندگی شاه عباس دوم احداث شده است. پل خواجو در طراحی قدیم برای چند هدف در نظر گرفته شده است. قسمت بالایی برای حركت سریع و عبور كالسكه ها و چهارپایان بوده در حالی كه بخش تحتانی عمدتا برای حركت آهسته و توقف و تأمل عابرین پیاده بوده است.

 

جاهای دیدنی اصفهان,جاذبه های گردشگری اصفهان,پل خواجو اصفهان

پل خواجو از جاذبه های گردشگری اصفهان

 

قسمت تحتانی تماماً از سنگ و ملات ساروج ساخته شده و دهانه های عبور آب به صورت بند با تخته های قطور چوبی قابل كنترل بوده و با مسدود کردن كامل دهانه ها سطح آب در قسمت غربی پل بالا آمده و دریاچه كوچكی را بوجود می آورد. در سمت شرقی، پلكانهای سنگی انسان را تا حد تماس با آب به پائین هدایت می كند. ضمن اینكه این پلكانها خود محلی برای نشستن و لذت بردن از چشم اندازهای طبیعی میباشد. در قسمت مركزی پل، عمارت بیگلربیگی در طبقه فوقانی و در طرفین راهروی پل برای پذیرائی و تشریفات رسمی ساخته شده است كه اتاقهای آن در دوره های گوناگون با نقوش رنگ طلائی تزیین شده است.

 

سی وسه پل اصفهان

سی وسه پل از جاذبه های گردشگری خیلی معروف و  دیدنی اصفهان  به شمار می رود. زمانی كه اصفهان بعنوان مركز حكومت دولت صفویه انتخاب می گردد، جهت گسترش شهر به طرف جنوب متمایل می گردد و عنصر مهم شهرسازی در آن طرح، محور چهار باغ بوده كه از دروازه دولت بسوی جنوب احداث می گردد و حدود شش كیلومتر طول آن بوده است.

 

جاهای دیدنی اصفهان,جاذبه های گردشگری اصفهان,سی وسه پل اصفهان

سی و سه پل، از جاهای دیدنی اصفهان

 

این خیابان الزاماً از رودخانه عبور می نماید و بدین جهت معماران آن زمان، پل الهوردیخان را كه به سی و سه پل نامدار میباشد بر روی زاینده رود و مطابق بر محور چهارباغ ایجاد می نمایند. زمان احداث پل درحد فاصل سالهای 1008 تا1011 هجری قمری بوده و طول آن سیصد متر و عرض آن 14 متر میباشد . این پل از معماری خیلی زیبا و متناسب بهره مند است، نظم طولانی دهانه های آن، ابهت و وقار خاصی در آن بوجود آورده است. در طرفین سطح فوقانی، دو راهروی مسقف ساخته شده كه هم در زمستان و هم در تابستان سرپناه مطمئنی برای عابرین است . پل الهوردیخان را میتوان نتیجه مطلوب تركیب فنون در مهندسی با هنر معماری محسوب كرد.

 

كلیسا و موزه وانک اصفهان

در قرن یازدهم هجری، شماری از ارامنه ساكن در کشور ارمنستان فعلی به اصفهان منتقل گشته و در دهكده ای در جنوب غرب اصفهان سكونت داده شدند. نام آن دهكده را جلفا گذاشتند. شاهان صفوی طبق فرامینی كه صادر كردند، آزادی های مذهبی برای آن ها را تضمین نمودند و این اقلیت ارامنه را مورد حمایت قراردادند.

 

جاهای دیدنی اصفهان,تحقیق در مورد مکان های تفریحی شهر اصفهان,کلیسای وانک اصفهان

موزه و کلیسای وانک، از مکانهای تاریخی و مذهبی اصفهان

 

در بین ساكنان جلفا، تجار و افرادی كه دانش فنی آن دوران را دارا بودند، وجود داشتند. با كمك و مساعدت تجار ارمنی چند كلیسا من جمله كلیسای وانک احداث شد. اكنون جلفا قسمتی از شهر اصفهان محسوب می گردد. كلیسا وانک  یكی از زیباترین كلیساهای کشور ایران است كه دارای آمیخته ای از معماری ایرانی و اروپائی میباشد . داخل كلیسا تزئینات هنری من جمله گچبری، نقاشی و طلاكاری موجود است . در كنار كلیسا وانک، موزه با ارزشی وجود دارد كه در آن تابلوهای با ارزش نقاشی، كتب خطی و سایر اشیاء با ارزش هنری دیده می گردد.

 

آتشگاه اصفهان

كوه آتشگاه در 7 كیلومتری غرب اصفهان در همان راه منارجنبان قراردارد و از جمله جاهای دیدنی اصفهان است. ارتفاع این كوه حدود 1680 متر از سطح دریا است. در زمان ساسانیان یك آتشكده در بالای این كوه احداث شده است. ساختمان از خشت های خیلی عظیم و ضخیم ساخته شده است. جایگاه و محل روشن نگه داشتن آتش هنوز در بین خرابه های بالای كوه دیده می گردد و این بنا یكی از معدود بناهای مربوط به زمان پیش از اسلام است.

 

جاهای دیدنی اصفهان,مناطق گردشگری اصفهان,جاذبه های گردشگری اصفهان

آتشگاه اصفهان، از مکانهای تاریخی اصفهان

 

منارجنبان اصفهان

منارجنبان یکی از مکانهای دیدنی اصفهان است. منارجنبان یكی از اثرهای باستانی معروف ایران است كه در 5 كیلومتری غرب اصفهان در جاده اصفهان به نجف آباد قراردارد. ساختمان دارای یك ایوان و دو مناره است. قبر عبداله این محمد ابن محمود یكی ازچهره های شاخص قرن 8 هجری در این بنا قراردارد. احداث این بنا هم زمان با دوران حكومت ایلخانیان مغول میباشد . این بنا از نقطه نظر معماری، دارای ارزش فراوانی است. یكی از ویژگی های این بنا این است كه درصورتی که یكی از مناره ها تكان داده شود، مناره دوم و تمام ساختمان تكان و حركت خیلی محسوس دارد. ارتفاع ایوان از سطح زمین 10 متر و ارتفاع مناره ها 5/17 متر میباشد . مسأله خیلی مهم این است كه این بنا را برای تكان دادن نساخته اند وتكان دادن زیاد آن سبب ویرانی بنا می گردد.

 

جاذبه های گردشگری اصفهان,مناطق گردشگری اصفهان,مکان های تفریحی شهر اصفهان

منارجنبان، از جاذبه های گردشری اصفهان

 

مسجد حكیم اصفهان

مسجد حكیم اصفهان یكی از مسجدهای خیلی نفیس چهار ایوانه است كه در فاصله سالهای 1051 تا1073 هـ .ق مقارن با سلطنت شاه صفی و شاه عباس دوم به همت طبیب حكیم محمد داوودخان ملقب به تقرب خان بر روی خرابه های مسجد جامع جور جیراز بناهای قرن چهارم هجری ساخته شده است. طبق كتیبه های موجود، معمار این بنا محمدعلی بن ستاد علی بیك اصفهانی است. 

 

جاذبه های گردشگری اصفهان,اماکن گردشگری اصفهان,جاهای دیدنی اصفهان

مسجد حکیم اصفهان

 

آنچه مسجد حكیم را در عداد مساجد خیلی باارزش زمان صفویه قرار می دهد، ارزشهای ویژه معماری، كتیبه های گوناگون آن است كه بدست استاد محمدرضا امامی، خوش نویس بنام عصر صفویه تحریر شده است. از دیگر قسمتهای دیدنی این بنا میتوان به محراب خیلی زیبایی كه با مقرنسها و كتیبه ها كه به خط ثلث بر زمینه لاجوردی تزیین یافته است اشاره كرد.

 

مسجد سید اصفهان

مسجد سید اصفهان بزرگترین و مشهورترین مسجد اصفهان از قرن سیزدهم هجری و دیگر جاذبه های گردشگری اصفهان است كه به فرمان ( حجت الاسلام حاج سیدباقر شفتی) از علمای بزرگ امامیه كه در دوره سلطنت محمدشاه قاجار می زیسته بنا شده است، در تزئینات كاشی كاری با طرح گلدان و منظره هائی كه نمایش داده شده است.

 

جاذبه های گردشگری اصفهان,اماکن گردشگری اصفهان,مسجد سید اصفهان

مسجد سید، از جاذبه های توریستی اصفهان

 

رنگ قرمز روشن نقش بسزایی دارد و این همان رنگی است كه در مسجدهای دیگر دوره قاجار مثل مسجد رحیم خان و مسجد ركن الملك هم مشاهده می گردد. آرامگاه( سید حجه الاسلام) كه خیلی باشکوه و مجلل بنا شده است، در گوشه شمال شرقی صحن مسجد قرار دارد. در این مسجد تاریخهای متعددی از سال 1255 تا1311 هجری دیده می گردد كه كتیبه های آن به خط محمدباقر شریف شیرازی است. تزئینات داخل گنبد آرامگاه، از نوع تزئینات گچبری، آئینه كاری و طلاكاری است كه همراه با ضریح نقره و طلاكوب آن با خطوط خیلی زیبا از قسمتهای تماشائی این مسجد میباشد.

 

گنجینه های هنرهای تزئینی اصفهان

گنجینه( موزه) هنرهای تزئینی ایران در عمارت تاریخی، ركیب خانه قراردارد. كه در آغاز قرن 11 هـ .ق مقارن با سلطنت شاه عباس اول در بین مجموعه بناهای دولتخانه صفوی احداث و بعنوان محل مواظبت وسایل سواركاری و یراق آلات مركب سلطنتی مورد استفاده قرار می گیرد. این عمارت در دوره قاجار، اندونی ظل السلطان حاكم اصفهان بوده و در دوره پهلوی هم بعنوان اداره و ثبت‌احوال مورد استفاده قرار داشته است. این گنجینه شامل بخشهای گوناگون خوش نویسی مثل اثرهای خطی و كتابت، جلد سازی و نگارگری و اثرهای لاكی، بافته ها و رودوزیهای سنتی، فلزكاری، اثرهای چوبی، سفال و آبگینه میباشد كه یادگارهای نفیس و ارزشمندی از دوره صفوی و قاجاریه را در بر می گیرد.

 

آکواریوم اصفهان

آکواریوم اصفهان از دیگر جاذبه های گردشگری اصفهان است که ارزش دیدن دارد. در این آکواریوم نوین 5000 موجود زنده نگهداشتن میشوند که بیش از 350 گونه از ماهی های پنج قاره جهان هم جزءآنهاهستند.همچنین در این آکواریوم شیرهای دریایی و 6 نوع کوسه زندگی می نماید که قادر هستید آنها را از نزدیک ببینید.

 

جاذبه های گردشگری اصفهان,جاذبه های دیدنی اصفهان,مناطق دیدنی اصفهان

آکواریوم اصفهان از مکانهای تفریحی و دیدنی شهر اصفهان

 

باغ پرندگان اصفهان

باغ پرندگان اصفهان در دههٔ 70 خورشیدی به وسیلهٔ شهرداری اصفهان بر پا شد و اینک زیر نظر سازمان رفاهی تفریحی شهرداری اصفهان اداره می گردد. مساحت باغ پرندگان ۱۷۰۰۰ متر مربع است و با سیم توری که بر روی ۱۱ ستون فلزی حداکثر به بلندی ۲۲ متر قرار دارد، محصور شده است. در این باغ بیش از ۵۰۰۰ پرنده از گونه های مختلف وجود دارد. این پرندگان از ایران و سایر کشورهای جهان مثل استرالیا، اندونزی، چین و تانزانیا گرداوری شده اند. 

 

جاذبه های گردشگری اصفهان,جاهای دیدنی اصفهان,مکانهای دیدنی اصفهان

باغ پرندگان از مکانهای تفریحی اصفهان

 

باغ خزندگان

باغ خزندگان در پارک ناژوان بازگشایی شد تا شهروندان با انواع خزندگان و گونه های متنوع آن آشنا شوند و این جانداران را از نزدیک ببینند. همچنین این مجموعه فرصتی را فراهم می آورد که مار، به جای موجودی ترسناک و حتا چندش آور ، بعنوان یكی از با ارزش ترین موجودات در چرخه طبیعت شناخته شود و همگی فواید آن من جمله كنترل آفات كشاورزی و باغبانی، استفاده از سم آن جهت داروسازی و … را بشناسند.

 

 منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها