لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

جاذبه‌های گردشگری روستای دهسلم (+عکس ها)


روستای دهسلم

روستای دهسلم

 

دهسلم، جواهری در کویر: کشف اثرهای تاریخی و طبیعت زیبای این منطقه

روستای دهسلم یکی از مقصدهای دیدنی در ایران است. در این نوشته از بیتوته، شما با ویژگی‌ها و جذابیت‌های این روستا آشنا خواهید شد.

روستای دهسلم، با تمام شکوه و زیبایی ویژه خود، یکی از جواهرات مخفی و گرانبهای نهبندان است. در این روستا، جاده‌های کویری به دستانی دوستدار تاریخ و طبیعت پیوسته است و خانه‌های خشتی، نخلستان‌های خرمایی و قلعه‌های باستانی به هر کسی که به دیدن آن‌ها می‌آید، قصه‌هایی از گذشته و زیبایی را یادآوری می‌کنند.

 

از راه‌های باستانی شهداد به نهبندان تا نخلستان‌های آرامش‌بخش و قنات‌های پرآب، هر جزئی از دهسلم داستانی دارد که به دوام آن توجه نمود. این روستا، نه تنها یک مقصد گردشگری است، بلکه با تاریخچه‌ای که به دهه‌ها و حتی قرون قبل باز می‌گردد، مکانی است که در هر گام، داستانی جدید برای گفتن دارد.

 

در این نوشته، قصه‌ی زیبای روستای دهسلم را به همراه تمامی جلوه‌ها و ویژگی‌های آن بررسی خواهیم نمود. از تاریخچه تا فرهنگ و صنایع دستی، از طبیعت و میراث‌های باستانی تا زندگی معاصر مردم، همه در این نوشته جا دارند تا رازها و زیبایی‌های این نقطه زیبا از جهان را برای شما بگشاییم.

 

گردشگری در دهسلم

گردشگری در دهسلم

 

روستای دهسلم

اگر در پی یک تجربه کویرنوردی منحصر به فرد در ایران هستید، حتماً می بایست روستای دهسلم را در برنامه سفر خود قرار دهید. این روستا که در فاصله‌ای نزدیک به ۳۵ کیلومتری از بیابان لوت قرار دارد، یکی از جواهرات نهفته در دل کویر ایران است که با زیبایی و دوست‌داشتنی بودنش شهرت یافته است.

 

در روستای دهسلم ویژگی های بارز مناطق کویری آشکار شده و خانه های خشت و گلی و نخلستان های خرما جلوه هایی از زیبایی آن است. در گوشه ای از نخلستان خرمای آن و در بافت قدیم روستا، قلعه قدیمی دهسلم با نام قلعه محمدتقی خان قرار دارد. علاوه بر این قلعه، دو قلعه قدیمی دیگر هم با نام های شوره گز و بَکرآباد در نزدیکی دهسلم موجود هستند. 

 

با ورود به روستای دهسلم، شما به دنیایی از آرامش و زیبایی وارد می‌شوید . اینجا مکانی است که می‌توانید با گام زدن در خاک‌های مریخی احساس خاصی از آرامش و انس با طبیعت به دست آورید. تپه‌های ماسه‌ای روستا که به زیبایی مینیاتوری‌ها مشهورند، از جمله جاذبه‌های بی‌نظیری هستند که می‌توانید در این سفر به آنها سر بزنید.

 

قدمت روستای دهسلم هم‌پایهٔ شهرستان نهبندان بوده است. با تمامی ویژگی‌های ویژه و منحصر به فردش، نقطه‌ای منحصر به فرد در کویر ایران است که از زمان‌های دور به عنوان یکی از مکان‌هایی که بر روی زمین اینجا گرمترین نقطه کویری را به وجود آورده است، شناخته می‌شود. این جاذبه طبیعی با تپه‌های ماسه‌ای خود که به شکل‌ها و طرح‌های مختلفی در این منطقه گسترده شده‌اند، همواره برای گردشگران و مسافران جذابیت داشته است.

 

از جالبی‌ترین ویژگی‌های روستای دهسلم، قنات معروفی است که آبی که در آن جریان دارد نسبت به سایر قنات‌ها زیادتر و گرمتر است. این قنات، نشان‌دهنده ارزش و تاریخچه عمیقی است که این روستا در اطراف خود دارد و نقشی خیلی مهم در زندگی مردم این منطقه داشته است.

 

به علاوه، نزدیکی روستای دهسلم به استان سیستان و بلوچستان و استان کرمان، این امکان را به ما می‌دهد که به طور مستقیم با پدیده بادهای ۱۲۰ روزه‌ای که از سمت سیستان و بلوچستان می‌وزد و تپه‌های ماسه‌ای بلندی که ایجاد می‌نماید، روبرو شویم و این تجربه منحصر به فرد را در این نقطه از کویر ایران به دست آوریم.

 

با تمام این ویژگی‌ها و ویژگی‌های دیگری که در مورد روستای دهسلم ذکر شده است، واقعاً می‌توان بیان کرد که این روستا نقطه ایست که هر کسی که در پی تجربه‌های متفاوت و جذاب در کویر است، نباید آن را از دست دهد.

 

جاذبه‌های دهسلم

جاذبه‌های دهسلم

 

موقیعت جغرافیایی دهسلم

دهسلم (ده سلم) یکی از روستاهای هدف گردشگری استان خراسان جنوبی است که در فاصله ی ۸۵ کیلومتری جنوب غرب شهرستان نهبندان، ۲۷۵ کیلومتری بیرجند (مرکز استان) و در راه جاده نهبندان به شهداد قرار دارد.

 

اقامت در دهسلم

اقامت در دهسلم

 

روستای دهسلم در راه راه تجاری

روستای دهسلم مهمترین آبادی در راه باستانی از شهداد به نهبندان، که از آن به عنوان “راه خبیص” هم یاد می‌شود، یکی از مسیرهای تجاری خیلی مهم در تاریخ ایران بوده است. این راه، از دوران‌های قدیمی پیش از اسلام تا تا 70 سال گذشته، به علت جایگاه جغرافیایی استراتژیک خود، نقش خیلی مهمی در تبادلات تجاری بین مناطق مختلف ایران ایفا نموده است.

 

کاروان‌های شتر و مسافرانی از سرتاسر جهان از این راه استفاده می‌نمودند تا کالاهای مختلف از جمله اجناس لوکس، مواد غذایی، پوشاک و سایر محصولات را از یک منطقه به دیگری منتقل کنند. روستای دهسلم، به عنوان مهمترین آبادی در این راه، نقطه توقف و استراحت خیلی مهمی برای کاروان‌ها و مسافران بوده است.

 

نام‌هایی همچون اِصطَخری، اِبن حوقَل و اَلمَقدسی، که از معتبرترین جغرافیدانان و مسافران تاریخی هستند، از ارزش و وجود این راه در دوران‌های گذشته یاد نموده‌اند. همچنین، جهانگردان معروفی نیز این راه را به عنوان یکی از جاذبه‌های مهم تاریخی و فرهنگی در سفرهای خود در ایران شناخته و طی نموده‌اند.

 

به طولانی‌ترین مسیرهای تجاری بین مناطق خراسان، کرمان و مکران، راه خبیص از ارزش بسیاری برخوردار بوده است و به عنوان یکی از شاهکارهای تجارتی و فرهنگی در تاریخ ایران به یادگار مانده است.

 

قلعه محمدتقی خان

قلعه محمدتقی خان

 

جاهای دیدنی روستای دهسلم

ریگ یلان

ریگ‌های زیبا و جذابی که در دل بیابان‌های روستای دهسلم وجود دارند، از جاذبه‌هایی هستند که هر بازدیدکننده‌ای را شگفت‌زده می‌کنند. پیاده‌روی بر روی این ریگ‌ها، به شما احساسی از آرامش و زیبایی طبیعت را القا می‌نماید و تجربه‌ای فراموش‌نشدنی را به شما هدیه می‌دهد.

 

تک درخت‌ روستای دهسلم

همچنین، تک درخت‌هایی که در روستای دهسلم واقع شده‌اند، به‌ویژه نخل‌ها، نمادی از استواری و استمرار زندگی در شرایط سخت بیابانی هستند. این درختان، با شکوه و زیبایی خود، علاوه بر ارائه سایه و خنکی در طول روزهای گرم، به فرهنگ و روحیه مردم این منطقه نیز ارزشمندی می‌بخشند.

 

به همین علت، این درختان به عنوان “تک درخت” روستای دهسلم شناخته می‌شوند و نمادی از پایداری و زیبایی در برابر سختی‌ها و محدودیت‌های محیطی هستند. همچنین، کشت و پرورش معدود نهال‌هایی در این منطقه نشان از تلاش مردم برای حفظ و گسترش سبزی و زیبایی‌های طبیعی روستای خود دارد، که این تلاش‌ها به نتایج قابل توجهی دست یافته است.

  

آسیاب‌های بادی باستانی

آسیاب‌های بادی باستانی، از جاذبه‌های مهم و دیدنی در روستای دهسلم است که نشانگر هوش و استفاده هوشمندانه انسان از منبع های طبیعی است. این آسیاب‌ها، که محورهای افقی دارند، از بادهای منطقه استفاده می‌کنند و در مقابل بادهای ۱۲۰ روزه سیستان و بلوچستان مقاومت می‌کنند. این آسیاب‌ها نشان از توانایی انسان در بهره‌برداری بهینه از منبع های طبیعی و فناوری‌های سنتی دارند.

 

حیات وحش منطقه دهسلم

همچنین، منطقه دهسلم به عنوان یکی از مناطق طبیعی وحشی، زیستگاه گونه‌های مختلف حیوانات می‌باشد. در اینجا می‌توان شاهد گونه‌های گوناگونی از جانوران مثل گربه، مار، عقرب و روباه شنی بود. همچنین، حضور پرندگانی نظیر زاغ بور نیز از ویژگی‌های مهم این منطقه است که آن را به یک مکان منحصر به فرد و پر از زیبایی‌های طبیعی می‌نماید.

 

جاذبه‌های تاریخی دهسلم

جاذبه‌های تاریخی دهسلم

 

خوبترین فصل بازید از روستای دهسلم

سفر به روستای دهسلم در فصل‌های پاییز و زمستان، خوبترین تجربه را برای شما به ارمغان می‌آورد. این روستا، نزدیک‌ترین محل اقامت در حاشیه بیابان جهانی لوت و ریگ یلان است و به همین علت، دارای آب و هوای کویری است. از راه پلتفرم های خدمات بوم‌گردی، می‌توانید به آسانی اقامتگاه‌های بوم‌گردی، کویری، هتل‌های سنتی، خانه‌های بومی و محلی در دهسلم را رزرو نمایید. این فصول به خصوص برای سفر به این منطقه مناسب‌ترین زمان‌ها هستند، زیرا آب و هوای ملایم‌تری در این فصول حاکم است و شما می‌توانید از زیبایی‌های طبیعی و فرهنگ محلی لذت ببرید.

 

سوالات متداول در خصوص روستای دهسلم

۱. چه ویژگی‌هایی از مناطق کویری در روستای دهسلم مشهود است؟

در روستای دهسلم، ویژگی‌های بارزی از مناطق کویری مشاهده می‌شود، از جمله خانه‌های ساخته شده از خشت و گل، و نخلستان‌های خرما که جلوه‌های زیبایی از این منطقه را به نمایش می‌گذارند.

 

۲. آیا در روستای دهسلم قلعه‌های تاریخی وجود دارند؟

بله، در گوشه‌ای از نخلستان خرمای روستا و در بافت قدیمی آن، قلعه قدیمی دهسلم با نام قلعه محمدتقی خان قرار دارد. همچنین، دو قلعه قدیمی دیگر نیز در نزدیکی دهسلم به نام‌های شوره گز و بَکرآباد وجود دارند.

 

۳. برای چه خوبترین زمان برای بازدید از روستای دهسلم پاییز و زمستان است؟

پاییز و زمستان خوبترین زمان برای سفر به روستای دهسلم است، زیرا در این فصول دمای هوا ملایم‌تر است و می‌توان از زیبایی‌های طبیعی و فرهنگ محلی لذت برد.

 

۴. چه منبع های اقامتی در روستای دهسلم وجود دارد؟

در روستای دهسلم، امکانات اقامتی متنوعی وجود دارد از جمله اقامتگاه‌های بوم‌گردی، کویری، هتل‌های سنتی، خانه‌های بومی و محلی که می‌توانید از راه یواسپیس و پلتفرم خدمات بوم‌گردی رزرو نمایید.

 

۵. چه جذابیت‌های طبیعی و فرهنگی در روستای دهسلم وجود دارد؟

در روستای دهسلم، علاوه بر زیبایی‌های طبیعی از قبیل نخلستان‌ها و خانه‌های خشت و گلی، قلعه‌های تاریخی نیز مشاهده می‌شود. همچنین، میراث‌های فرهنگی و تاریخی این منطقه نیز جذابیت‌های خاصی را برای بازدیدکنندگان دارند.  

 

سخن پایانی نوشته در خصوص ی روستای دهسلم

بازدید از روستای دهسلم به شما فرصتی برای تجربه‌ی فرهنگ و طبیعت بکر ایران را می‌دهد. امیدوارم این نوشته به شما کمک نموده باشد تا اطلاعات زیادتری از این منطقه شگفت‌انگیز به دست آورید و لذت یک سفر فراموش‌ناپذیر را تجربه نمایید.

 

 

  منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها