لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

بزرگترین باغ پرندگان کشور در لویزان


بزرگترین باغ پرندگان ایران,باغ پرندگان

 

بزرگترین باغ پرندگان کشور در شمال شرق تهران و در دو فاز به اجرا در آمده که فاز اول آن با ۶۰ درصد پیشرفت تا پایان سال به بهره برداری می رسد.
به گزارش آسمونی  شهرداری تهران تابستان سال گذشته کلنگ احداث بزرگترین باغ پرندگان کشور را در منطقه ۴ تهران و در باغ  لویزان بر زمین زد تا شاید بدین راه مردم را دوباره با طبیعت آشتی دهد و رابطه انسان با کره خاکی و موجوداتش را دوباره برقرار سازد.

 پیشرفت ۳۵ درصدی کل پروژه باغ پرندگان
 هم حالا کل پروژه باغ پرندگان که در دو فاز اجرا می گردد به گفته مدیرش ۳۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
لطیف پنداریان، مدیر پروژه باغ پرندگان تهران در گفتگو با خبرنگار شهرنوشت با بیان این نوشته اظهار می نماید: محدوده ای در حدود ۸۰ هکتار در پارک جنگلی شیان لویزان برای اجرای پروژه ای تفریحی،گردشگری و فرهنگی در نظر گرفته شده  که از این ۸۰ هکتار ۲۰ هکتار به باغ پرندگان اختصاص یافته شده است.
 وی در خصوص فازهای اجرایی توضیح می دهد: این پروژه در ۲ فاز اجرایی می گردد که فاز نخست آن تا پایان سال به بهره برداری می رسد.

پنداریان اضافه می نماید: فاز نخست ۵/۵ هکتار مساحت دارد که در این فاز با احتساب توافقات انجام شده برای ورود تجهیزات از خارج از کشور هم حالا به ۶۰ درصد پیشرفت کار رسیده ایم.
وی با بیان اینکه فاز دوم نیز در حال انجام است تصریح می نماید: محوطه سازی و بستر سازی فاز دو انجام شده و کاملا آماده است و تنها سازه آن باقی مانده  که در صورت تامین اعتبار انجام می گردد.
به گفته وی کل پروژه در کل ۳۵ درصد پیشرفت داشته است و تا سال ۹۲ به شهروندان تحویل داده می گردد.

 اجرای باغ پرندگان در مساحت ۲۰ هکتاری بی مانند است
 باغ پرندگانی که در تهران احداث می گردد عنوان بزرگترین باغ پرندگان کشور را از آن خود خواهد نمود . با نگاهی به باغهای پرندگان در سایر شهرها مشاهده می نماییم که میانگین  مساحت این باغها در حدود ۲ هکتار است بر این اساس نظیر این باغ که قرار است در پایتخت در مساحتی در حدود ۲۰ هکتار احداث شود در هیچ کدام از شهرهای کشور وجود ندارد.
 مدیر پروژه باغ به شهرنوشت می گوید: مساحت باغ و فضایی که به صورت سر پوشیده در مساحت ۶ هکتار در نظر گرفته شده است در جهان بی مانند است.

وی ادامه می دهد: محیط باغ پرندگان می بایست با محیط زیست پرنده سازگار باشد بر این اساس باغ پرندگان تهران با بهره گیری از فناوری روز دنیا این شرایط را برای پرندگان به خصوص پرندگان گرمسیری  فراهم می نماید.
به گفته پنداریان شرایط آب و هوایی برای پرندگان گرمسیری همچون کشور مالزی خواهد شد.

 ۲۵۰گونه پرنده آفریقایی و آسیایی در یک پارک
 وی با بیان اینکه ۶۰ هکتار باقی مانده به عنوان پارک عمومی احداث می گردد می افزاید: در باغ پرندگان حدود ۲۵۰ گونه پرنده زندگی خواهند نمود.
مدیر پروژه باغ پرندگان ادامه می دهد: رایزنی ها برای ورود پرندگان از کشورهای گرمسیری در حال انجام است و ۲۵۰نوع پرنده از جمله پرنده های آبزی ،صخره زی،شکاری و …با فراوانی بالای ۲۰ هزار پرنده به باغ پرندگان وارد خواهند شد.

پنداریان اضافه می نماید: همه امکانات برای نگهداشتن پرندگان در نظر گرفته خواهد شد .
 به گفته وی بعضی از پرندگان از آسیای جنوب شرقی و آفریقا وارد می شوند که به همراه آنها وسایل نگهداشتن و شرایط نیز فراهم خواهد شد.
پنداریان یادآور می گردد: گونه پرندگانی که قرار است وارد باغ شوند شناسایی شده قیمت ها نیز ثابت شده و همزمان با تکمیل باغ این پرنده ها نیز وارد باغ خواهند شد.

 

 بزرگترین باغ پرندگان ایران,باغ پرندگان

 

پرندگان در باغ آزادند
 پنداریان اضافه می نماید: در باغ پرندگان قرار نیست پرندگان زندانی باشند، بلکه طراحی به گونه ای است که پرندگان آزادانه  قادر هستند پرواز کنند و به زندگی طبیعی خود را داشته باشند. شهروندان قادر هستند حتی تخم گذاری پرندگان را مشاهده کنند.
پنداریان یاد آور می گردد: هیچ محدودیتی برای پرنده ها در این باغ نداریم و تا ارتفاع ۳۰ متری که قرار است توری نصب شود پرندگان آزادند.

 تجهیزات تاکسیدرمی داخلی است
 مدیر پروژه باغ پرندگان تهران در خصوص امکاناتی که قرار است در این مجموعه فراهم شود بیان می می نماید: باغ گلها برای ورودی این مجموعه در نظر گرفته شده و در ادامه ایستگاه تاکسیدرمی(خشک کردن پرندگان) نیز پیش بینی شده است تا اگر پرنده ای از بین رفت از جسم خشک شده آن بتوان استفاده نمود.
به گفته پنداریان تجهیزات برای ایستگاه تاکسیدرمی تجهیزات داخلی است و فراهم شده است.

 رستوران و پارکینگ باغ پرندگان در حال اجراست
 وی ادامه می دهد: رستوران،کافه تریا،درمانگاه پرندگان،واحد فروش پرندگان،ایستگاه قرنطینه و پارگینگ طبقاتی نیز از دیگر امکانات این مجموعه خواهد بود.
پنداریان می افزاید: عملیات اجرایی رستوران ،کافه تریا آغاز شده و طرح های مربوط به پارکینگ نیز آماده است و به زودی انجام می گردد.

 اتوبوس برقی و کالسکه در پارک
 پنداریان با بیان اینکه ورود خودرو به پارک ممنوع است می افزاید: تسهیلاتی برای آسایش سالمندان و معلولان برای تردد در پارک در نظر گرفته شده است .
وی می گوید: قرار داد های مربوطه برای ورود اتوبوس برقی به پارک منعقد شده است و این اتوبوس ها شهروندان را از مسیرهای پیش بینی شده جابه جا خواهند نمود.
مدیر پروژه باغ پرندگان تهران در ادامه از جابه جایی شهروندان با کالسکه در پارک خبر می دهد و اظهار می نماید: کالسکه ها در معابر موجود قرار داده و به شهروندان خدمات رسانی خواهند نمود.

 باغ پرندگان تهران پروژه ای ملی است
 پنداریان با تاکید بر اینکه ما از طبیعت موجود استفاده کردیم و دست به ساخت طبعت نزده ایم خاطر نشان می نماید: این پروژه یک پروژه ملی است و به طور حتم از اقصی نقاط کشور برای بازدید خواهند آمد.
مدیر پروژه باغ پرندگان تهران خاطر نشان می نماید: تا پایان سال آینده این پروژه عظیم به طور کامل  در اختیار شهروندان قرار می گیرد.
منبع:Asemoni.com

 منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها