لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

آشنایی با موزه دکتر حسابی


 

آشنایی با موزه دکتر حسابی

 

 

موزه دکتر حسابی چند ماه بعد از فوت وی، در اواخرسال ۱۳۷۱ و در منزل مسکونی او افتتاح شد.موزه پروفسور حسابی، در قسمت ویژه‌ای از محل زندگانی وی و با قدمت نزدیک به 100 سال در تهران در محله قدیمی مقصودبیک تجریش، در منطقه خیلی سرسبز و زیبا، تا چند سال قبل کوچه باغ های چهارراه حسابی نامیده می شد، قرار دارد.

موزه (گنجینه) پروفسور حسابی (پدر علم فیزیک و مهندسی نوین ایران)، به همت خانواده و همیاران ایشان، ایجاد شده است تا مکانی باشد توانا، برای حفظ اثرهای استاد دکتر سید محمود حسابی (بنیانگذار دانشگاه و بسیاری از مراکز علمی, آموزشی, صنعتی, فرهنگی و پژوهشی کشور) و نشان دهنده محیطی فرهنگی، برای اهل فضل، دانش خواهان، دوست داران علم، تحقیق و فرهنگ.

این موزه در طبقه سوم و در ضلع غربی منزل دکتر حسابی راه‌اندازی شده و مساحتی حدود ۴۰ مترمربع دارد که شامل وسایل شخصی دکتر از جمله پوشاک‌، مسواک‌، عینک‌، شانه‌، خودکار، دفتر یادداشت و وسایل دست‌ساز وی، لوح تقدیر و مدارک تحصیلی و علمی‌، مدال‌ها و نشان‌ها، عکس‌های خانوادگی‌، اسباب بازی فرزندان و نوه‌ها، هدایای خانوادگی و… است‌.

در این موزه همچنین اثرهای تقدیمی به دکتر حسابی شامل تابلوی نقاشی‌، تابلوی خط‌، فرش و صنایع دستی همراه با وسایل شخصی و تمام اثرهای تألیف و ترجمه شده وی به نمایش گذاشته شده است‌.

 

  زیادتر بخوانید: زندگینامه دکتر حسابی


بخش‌های فعال در موزه دکتر حسابی:

* بخش فرهنگی که تکلیف چاپ‌، جمع آوری‌، تدوین‌، تجدید چاپ و ترجمه اثرهای وی را بر عهده دارد

* بخش تحقیقات علمی که در خصوص زندگی و اثرهای دکتر حسابی فعالیت می‌نماید

بازدید از موزه در سه نوبت، با هماهنگی قبلی و حداکثر ۲۵ نفر، به طور مجانی از ساعت ۸ الی ۱۶ امکان‌پذیر است.

موزه دکتر حسابی: خیابان تجریش‌، خیابان مقصود بیک‌، خیابان دکتر پروفسور حسابی‌، پلاک

۸منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها