لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

آشنایی با باغ ‌موزه‌ هنر ایرانی


 

باغ‌موزه‌ هنر ایرانی

 

در این باغ سعی شده با توجه به پیشینه تاریخی ایران از دوره باستان تا‌کنون اثرهای به‌جای مانده به‌عنوان نماد در فضایی سبز که یادآور ایرانی کوچک است، گردآوری شود.

 

‌در گذشته باغ در اختیار خانه سینما با فعالیت‌های جانبی آن بوده است که با مرمت نهایی در سال‌1384-‌1385 تغییر‌کاربری داده و تبدیل به موزه فعلی شده است.

 

طرح اولیه باغ نیز به‌جز درخت‌های کهنسال به صورت کنونی نبوده و تمامی‌آبراه حوضچه دیوارها و نرده‌های اطراف باغ در سال‌1385 مرمت شده‌است‌.

باغ‌موزه‌ هنر ایرانی

 

 

 

اثرهای هنری باغ‌موزه هنر ایرانی

اثرهای هنری باغ‌ موزه را می‌توان به دو‌دسته‌ کلی تقسیم نمود؛ دسته نخست شامل‌ ماکت اثرهای باستانی، میراث گران‌بهای نیاکان‌مان به اضافه اثرهای حجمی‌(چوب و فلز) بعضی هنرمندان معاصر که به‌ شکل دایمی ‌امکان تماشای آن‌ها میسر است، می‌شود.

 

‌دسته‌ دیگر اثرهای هنری قابل‌عرضه در فضای باغ، نگارخانه و دیواره‌ها‌‌ی باغ است‌ که در زمان محدودی در معرض دید شهروندان قرار‌‌ می‌گیرد. ‌کارگاه‌ها‌‌ی آموزشی تخصصی‌(نظام استادـ‌شاگردی) از دیگر فرصت‌ها‌‌ی پیش‌بینی ‌شده در این باغ‌موزه است.

 

‌در این کارگاه‌ها‌‌ هنرجویان می‌توانند با ثبت‌نام و پذیرش در یک‌دوره‌ بلندمدت شرکت نموده و بعد از کسب موفقیت در دوره، موفق به گرفتن گواهی با تاییدیه‌ استاد مربوطه شوند. ‌نمایشگاه عکس فضای باز باغ‌موزه با امکان نمایش ‌20اثر هنری در دوره‌ها‌‌ی ماهیانه، علاوه‌بر فراهم‌ آوردن زمینه عرضه‌ اثرهای هنری بر جذابیت بصری باغ‌‌موزه می‌افزاید. ‌

 

 

 

باغ‌موزه‌ هنر ایرانی

 

ماکت‌های باغ‌موزه

ماکت‌های اثرهای تاریخی شامل‌: هشت‌بهشت، چهل‌ستون، گنبد‌قابوس، شمس‌العماره، سی‌و‌سه‌پل، کاروانسرای مهیار، باغ‌فین کاشان، نقش رستم، برج‌آزادی، برج‌میلاد، مقبره دانیال‌نبی(ع) ‌و قره کلیسا،‌ اثرهای حجمی ‌هنرمندان انجمن مجسمه‌سازان ایران(توسط استاد جمشیدی از جنس چوب)،‌ کافه‌گالری(نمایش اثرهای هنرمندان تراز ‌اول کشور به‌صورت ادواری با طرح موضوع)، نمایشگاه عکس‌های تهران قدیم در حاشیه دیوار باغ به صورت ادواری(تعداد عکس‌ها 20‌عدد)، کارگاه استاد‌-شاگردی در کارگاه آفرینش هنری و…

 

باغ موزه

باغ‌‌موزه، به محلی گفته می‌شود که در کنار نگهداشتن و نمایش اثرهای هنری، فضایی را فراهم نماید‌ تا باعث آرامش و انبساط‌خاطر بازدیدکنندگان شود.

 

‌نخستین باغ‌موزه ایران در سال‌1310(ه.‌ش) بنا شده که مربوط به همسر سپهبد امیر ‌احمدی بوده و برای ییلاق و استفاده از آب‌و‌هوای خنک آن در فصول گرم سال ساخته شد.

 

‌این‌باغ از لحاظ معماری مربوط به دوره پهلوی اول و با شیوه معماری ویژه دوره خود بنا شده‌است. ‌‌جایگاه باغ در کوچه‌باغ‌های با‌صفای تجریش(خیابان مقصود‌بیک، چهار‌راه دکتر‌حسابی) است که با دیوارهای کاهگلی و عمارت آن با نمای آجری و دیوارهای قطور در متراژی کمتر از یک‌هکتار بنا شده است.سامان‌دهی باغ‌موزه هنر ایرانی «باغ‌موزه هنر ایرانی سامان‌دهی می‌شود»

 

باغ‌موزه هنر ایرانی نمادی از جاذبه‌های گردشگری ایران اسلامی‌را در خود جای داده است.

 

باغ‌موزه‌ هنر ایرانی

 

 

منبع:همشهری آنلاینمنبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها