لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

آبشار شوی یکی از آبشارهای زیبای ایران


مشخصات آبشار تله زنگ: آبشار تله زنگ واقع در بین دو استان خوزستان و لرستان یكی از زیباترین آبشارهای ایران كه گاهی نیز از آن به عناوین بهشت پنهان ایران یا نیاگارای ایران یاد می گردد.

 

این آبشار به دلیل واقع شدن در ابتدای استان خوزستان از آب و هوای گرم برخوردار است به همین دلیل جهت بازدید و بهره بردن از این طبیعت زیبا محدودیت زمانی وجود دارد.زمان بازدید از این آبشار از 15 اسفند تا اواخر فروردین است. ولی خوبترین زمان از 15 لغایت 15 فروردین است پس از این زمان گرما منطقه كمی آزار دهند است.

 

آبشار شوی

 

راه دستیابی به آبشار:

راه رسید به منطقه فقط و فقط قطار است. هیچگونه راه اتومیبل رو وجود ندارد. دوستانی كه قصد سفر به این آبشار را دارند می بایست به این نكته توجه كنند كه حتما می بایست فقط از قطار عادی تهران به اندیمشك استفاده كرد. برای چه كه قطار های درجه و اكسپرس در ایستگاه تله زنگ توقف نخواهد داشت . خود ما از دورود سوار قطار شدیم وپس از گذشتن از ایستگاههای قارون ،چشمه بیشه ،چمسنگر،سپید دشت ،تنگه هفت وتنگه پنج به ایستگاه تله زنگ می رسیم

 
وسایل، امكانات و ملاحظات :

اشخاص می بایست به تعداد روزهایی كه در كنار آبشار استراحت می كنند وسایل ضروری كه در برنامه های كوهپیمایی نیاز هست را به همراه داشته باشند. ولی ذكر چند نكنه می بایست مورد توجه قرار گیرد.

1- معمولا در موقع بهار منطقه مستعد بارندگی های شدیدی است. كوهنوردان و علاقمندان طبیعت می بایست پلاستیكی برای چادرهای خود در نظر بگیرند كه مانع از خیس شدن خود و وسایل خود موقع بارندگی گردند.

 

آبشار شوی

 

2- با توجه به محدود بودن سوخت هیزم ، گروهها می بایست حتما چراغ خوراك پزی به همراه داشته باشند.

3- با توجه به اینكه در قسمتی از راه می بایست از راه سنگی عبور كنند.حتما از كفش مناسب كه بر روی سنگ ها سر نخورد داشته باشند.

 

4- موقع برپا كردن چادرهای مكان مناسبی را در نظر بگیرند كه درهنگام بارندگی آب به زیر چادر نرود برای پیشگیری میتوان بعد از برپا كردن چادر كنار چادر آبرفتی به فاصله چند سانتی متر ایجاد كرد.

 

5- حتما برای پیشگیری از آفتاب سوختگی كلاه نقابدار و كرم ضد آفتاب به همراه داشته باشید….خودمن صورتم حسابی سوخت!!

 

6- وسایل كمك های اولیه به همراه داشته باشید

7- با توجه به اینكه وسایل بعضی گروه ها در گذشته مورد دستبرد بعضی اشخاص بومی قرار گرفته خوبتر است حداقل در گروهای شش نفر به بالا به منطقه بروید.

 

8- برای دیدن از آبشار خوبتر است شماری در كنار وسایل و چادر ها بمانند و تعداد دیگر برای بازدید آبشار بروند.

راه:

معمولا قطارهای عادی ساعت 1.30 دقیق صبح به ایستگاه تله زنگ می رسد. كوهنوردان می بایست شب را در مسجدی كه در كنار ایستگاه راه آهن است را سپری كنند . و صبح روز بعد برای پیشگیری از گرما زدگی اشخاص گروه صبح زود حدود ساعت 6 كوله های خود را بسته راهی آبشار شوند تا قبل از طلوع آفتاب قسمتی از راه را سپری كنند .

 

طول راه با توجه به تعداد اشخاص گروه و توان آنها از چهار تا پنج و نیم ساعت طول می كشد. هنگامی كه صبح موقع كوله خود را در ایستگاه بستند و ظرف ها آب خود را پر كردند.می بایست از سمت را ست ایستگاه بطرف پل راهی شوند در مجاورت تونل راهی پا كوب وجود دارد كه می بایست از آن عبوركرده و به پل می رسند واز روی پل قبل از اینكه قطاری برسد عبور كنند.

 

آبشار شوی

 

پس از تمام کردن پل در سمت راست به طرف پایین سرازیرمیشویم و راه پا كوب را در پیش می گیریم. در مجاورت رودخانه به راه ادامه می دهیم تا جایی كه تپه پیش روی را دور زده وبه منطقه دشت مثل پیش روی می رسیم در این قسمت می بایست راه خود را به توجه قبرستان كه در جلوی ماست انتخاب كنیم به سمت قبرستان كه كاملا دیده می گردد می رویم و از راه پاكوبی كه در وسط قبرستان است عبور می كنیم ( توقف و نگاهی به قبرستانی كه چینش سنگ بر روی قبور خالی از تفكر نیست) پس از عبور از گورستان كوچك شیب پیش رو را ادامه داده به سمت بالا می رویم بعد از حدود 10 دقیقه به بلندیی می رسیم كه درسمت راست ما روستایی با دو خانوار و خانه های سنگ چین قرار دارد

 

سپس راه خود را به سمت چپ ادامه می دهیم وراه پا كوپ را پیش می گیریم تا در رو به رو به دیوارهای سنگ چین برمی خوریم در كنار دیوارهای سنگ چین بطرف بالای تپه می رویم و از آنجا به سمت دره سرازیر می شویم تا به رودخانه برسیم در كنار رودخانه به درخت نخلی می رسیم بعد رسید به رودخانه می بایست مسیری را از روی سنگ ها برای عبور از عرض رودخانه انتخاب كرده وعبور كنیم.

 

در سمت را ست خود روستایی سرسبزی را مشاهده می كنیم كه خیلی سرسبز است. اسم این روستا شوی است. می بایست راه خود را به سمت این روستا ادامه دهیم در كنار روستا می بایست در طول راه پا كوب ادامه دهیم تا به جوی آبی برسیم در امتداد این جوی آب ادامه داده تا به انتهای راه جوی آب می رسیم دراین موقع می بایست مسیری را از كنار صخره ای عبور و وارد دره شویم پس از طی حدود 50 متر در نخستین در به سمت راست رفته ومسیر را ادامه می دهیم تا هنگامیكه از راه های سیم گذاری شده عبور كنیم و راه مشخص شده را پیش می گیریم تا پس از حدود3ساعت به بالای رودخانه می رسیم كه آبشار نیز از آنجا پیداست.

 

در مجاورت رودخانه محلی را می بایست برای اقامت پیدا كرد. ولی نكنه ای كه می بایست به آن دقت كرد این است كه در مجاورت آبشار معمولا رطوبت آبشار سبب اذیت اشخاص می گردد و در كنار رودخانه نیز می بایست فاصله در حدی باشد كه صدای آب خیلی زار دهنده نباشد.

 منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها