لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

تمرینات ورزشی برای مقابله با ام اس


ورزشی هایی برای مبارزه با ام اس

ورزش نقش مهمی در درمان و بهبود و حفظ ظرفیت عملكرد توانایی بیماران ام اس دارد

 

یک متخصص پزشکی ورزشی گفت: «اغلب مبتلایان به بیماری ام‌اس، به دلیل نداشتن تعادل حین راه‌رفتن، لرزش، ناپایداری در راه‌رفتن، سرگیجه، حرکت‌های ناگهانی اندام‌ها، ناهماهنگی بدن و ضعف، ترس از فعالیت دارند.»

 

دکتر باقری‌مقدم، در گفت‌وگویی اظهار کرد: «ام‌اس یک نوع بیماری خودایمنی است که منجر به ناتوانی سیستم عصبی می‌شود و اغلب بیماران از خستگی که شایع‌ترین علایم این بیماری است و همچنین عدم تحمل گرما گله می‌کنند.» 

 

وی در ادامه افزود: «این بیماری در زنان بیش از مردان تظاهر پیدا می‌کند و معمولا بروز افسردگی در مبتلایان شایع است. و اغلب بیماران مبتلا به ام‌اس به دلیل نداشتن تعادل حین راه‌رفتن، لرزش، ناپایداری در راه‌رفتن، سرگیجه، حرکت‌های ناگهانی اندام‌ها، ناهماهنگی بدن و ضعف، ترس از فعالیت دارند و از حضور در عرصه‌های اجتماعی دوری می‌کنند. درحالی که ورزش می‌تواند نقش مهمی در رویكرد درمان و بهبود و حفظ ظرفیت عملكرد توانایی بیماران MS داشته باشد.»

 

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تاکید کرد شرکت در کلاس‌های ورزشی ایروبیک می‌تواند منجر به افزایش سطح آمادگی جسمانی، قلبی-عروقی و کاهش احساس خستگی این بیماران شود.

 

وی با اشاره به اینکه ضعف عضلانی، یکی از مشکلات مبتلایان به ام‌اس است، گفت: «برای جلوگیری از آن انجام تمرین‌های قدرتی می‌تواند موثر باشد و از آتروفی عضلانی جلوگیری كند و ضعف حرکتی را كاهش دهد. برای این منظور باید این تمرینات در سه ست با تکرارهای 10 تا 15تایی برای دو یا سه روز در هفته انجام شود.»

 

دکتر باقری‌مقدم در نهایت خاطرنشان کرد: «البته فعالیت‌های ورزشی حتما باید با شدت متوسط آغاز شود و در طول هفته، سه بار تمرین برای 30 دقیقه کافی است. حتی می‌توان در بیمارانی که سریع خسته می‌شوند، این زمان را به دو قسمت 15 دقیقه‌ای یا سه ست 10 دقیقه‌ای تقسیم کرد.» 

 

منبع: سلامانه

 منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها