لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

از مصرف این داروها قبل از ورزش خودداری کنید


ورزش,دارو,عوارض خوردن دارو قبل از ورزش

از مصرف داروهای ضد افسردگی قبل از ورزش خودداری کنید

 

داروهایی که نباید موقع ورزش مصرف کرد
اغلب داروها به دلیل حساسیتی که ایجاد می کنند و یا به دلیل خواب آور بودن، نباید در فاصله زمانی کوتاه قبل از ورزش مصرف شوند. ما در این مقاله این قبیل داروها را به شما معرفی خواهیم کرد.

 

– داروهای ضد افسردگی
این دسته از داروها که مانند بسیاری از داروهای دیگر خواب آور هستند، باعث ایجاد تغییرات شیمیایی در مغز شده و سبب ثبات و بهبود خلق و خوی، خستگی و خواب آلودگی به ویژه در طول چند هفته اول مصرف می گردد و پیشنهاد می شود قبل از ورزش استفاده نشوند.
می توانید از پزشکتان بخواهید دارویی تجویز کند که وزنتان را افزایش ندهد (یکی از عوارض جانبی برخی داروهای ضد افسردگی افزایش وزن است) تا مجبور به انجام ورزش زیاد نشوید، یا اینکه بخواهید داروهایی جایگزین را تجویز کند.

 

– مسدود کننده های گروه بتا  (Beta blockers)
از داروهای مسدود کننده گروه بتا موقع ورزش کردن خودداری کنید. این گروه از داروها برای درمان بیماری هایی مانند فشار خون بالا استفاده می شوند. همچنین برای مشکلاتی مانند گلوکوم (آب سیاه چشم)، میگرن و یا بیماری قلبی تجویز می شوند. این دسته از داروها، ضربان قلب را کاهش می دهند، در حالی که ورزش موجب افزایش ضربان قلب خواهد شد. این تداخل باعث خستگی و ناتوانی سریع بدن می شود. اگر ناچار به ورزش کردن هستید از پزشک خود بخواهید از داروهای جایگزین استفاده کند.

 

دارو,ورزش,عوارض خوردن دارو قبل از ورزش

استفاده از آنتی هیستامین ها قبل از ورزش موجب کاهش هوشیاری می شود

 

– داروهای ضد درد
داروهای ضد درد نیز جزء داروهایی هستند که نباید قبل از ورزش استفاده شوند. داروهای ضد درد اصلی شامل دو نوع زیر هستند:
الف- استامینوفن که برای کاهش درد استفاده می شود.
ب- ایبوپروفن که برای کاهش درد و تسکین ورم و التهاب مصرف می شود.
داروهای ضد درد و ضد التهاب دیگری از قبیل موترین، آسپیرین و ناپروکسن نیز وجود دارند که در صورت تداخل با ورزش، باعث احتباس مایعات به خصوص در قسمت فوقانی کلیه می شوند که خود باعث فشار آمدن به سیستم قلبی عروقی می گردد.

 

– آنتی هیستامین ها
خواب آلودگی از عوارض جانبی آنتی هیستامین ها، مخصوصا انواع قدیمی مانند بنادریل و کلرتریپلون است. این داروها منجر به جلوگیری از تولید هیستامین از سلول های ایمنی بدن در تماس با آلرژن ها می شود. آلرژن ها موادی هستند که باعث ایجاد آلرژی یا حساسیت می گردند، مانند میوه هایی مثل خربزه و گوجه فرنگی، برخی داروها ، گرده گل ها و ….
اگر در هنگام ورزش مثلا دویدن از این داروها استفاده کنید، موجب کاهش هوشیاری، قدم برداشتن نادرست، زمین خوردن و در نهایت جراحت می شود.

داروهای آنتی هیستامین جدیدتری در داروخانه ها وجود دارد، از جمله Claritin  , Alegra  و  Reactin-  که مانند داروهای قدیمی تا این حد خواب آور نیستند. با این حال اگر ترجیح می دهید از همان داروهای قدیمی استفاده کنید، با فاصله ی زمانی بیشتری از زمان ورزش کردن، آنها را مصرف کنید.

منبع : tebyan.netمنبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها