لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

زندگینامه علیرضا فیروزجا استاد بزرگ شطرنج


عکس های علیرضا فیروزجا

زندگینامه علیرضا فیروزجا استاد بزرگ شطرنج

 

آشنایی با زندگینامه علیرضا فیروزجا

در این نوشته از بیتوته، با زندگینامه علیرضا فیروزجا آشنا می شوید. علیرضا فیروزجا (متولد 28 خرداد 1382) استاد بزرگ شطرنج است، که از ماه ژوئیه 2021 با پرچم فرانسه در مسابقات بین‌المللی شرکت می‌نماید.

چکیده ای از زندگینامه علیرضا فیروزجا :

نام و نام خانوادگی : علیرضا فیروزجا

تاریخ تولد : 1382/03/28

شهر محل تولد : بابل

رشته تخصصی : شطرنج

عنوان : استادبزرگ شطرنج

 

آشنایی با زندگی علیرضا فیروزجا :

علیرضا فیروزجا در  28 خرداد سال 1382 در بابل متولد شد. دوران کودکی علیرضا فیروزجا دورانی سرنوشت ساز در رشد او به عنوان یک شطرنج باز بود. او شطرنج را از سن ۸ سالگی آغاز نمود و دیری نپایید که استعداد ذاتی خود را در این بازی به نمایش گذاشت. خانواده‌اش با شناخت پتانسیل‌های او، از اشتیاق او برای شطرنج حمایت نمودند و او را تشویق نمودند که آن را زیادتر دنبال نماید.

 

علیرضا که بزرگ شد، به عنوان یک شطرنج باز جوان با چالش های بسیاری مواجه شد. با وجود فقدان فرهنگ شطرنج قوی در زادگاهش، حمایت خانواده و راهنمایی مربیان فداکار به او کمک نمود تا بر این موانع فائق آید. علیرضا در مسابقات محلی و ملی متعددی شرکت نمود و به طور پیوسته مهارت های خود را ارتقا داد و نام خود را در جامعه شطرنج ایران دست و پا نمود.

 

قهرمانی علیرضا فیروزجا در 9 سالگی :

در کنار شطرنج به فوتبال و شنا هم می رفت تا اینکه یکسال پس از آغاز شطرنج در ۹ سالگی توانستم قهرمان مسابقات زیر 10 ساله استان مازندران شود.

 

شکست احسان قائم مقامی :

علیرضا هنگامی 13 سال داشت در سال 1394 موفق شد نخسیتن استاد بزرگ شطرنج ایران، آقای احسان قائم مقامی را شکست دهد.

 

شهرت علیرضا فیروزجا :

شهرت علیرضا از بازی شطرنج نمادین با علی دایی سرمربی وقت تیم صبا در اردیبهشت 1395 آغاز شد که در آخر رقابت این دو به تساوی ختم شد.

 

وی می گوید پدرش با روابطی که داشت این بازی را ترتیب داد.

 

علیرضا فیروزجا در سن 14 سال و 10 ماهگی در فروردین 1397 با رسیدن به امتیاز 2702 توانست عنوان استاد بزرگ را بدست آورد. او در مرداد ماه 1398 در پایان سوپر لیگ ترکیه با 10 برد و 3 تساوی توانست به ریتینگ 2700 برسد و نخستین سوپر استاد بزرگ تاریخ شطرنج ایران لقب گرفت.

 

عرصه حرفه ای: حرفه شطرنج علیرضا فیروزجا

دوران حرفه ای شطرنج علیرضا فیروزجا هیچ چیز خارق العاده ای نبوده است. او نه تنها مهارت و سرسختی قابل توجهی از خود نشان داده است، بلکه خود را به عنوان یک حریف نیرومند در برابر بعضی از قوی ترین بازیکنان جهان نیز ثابت نموده است.

 

علیرضا در سال 2019 با کسب مدال نقره مسابقات سریع جهانی فیده خبرساز شد. عملکرد چشمگیر او در طول مسابقات مهارت و سازگاری او را در جایگاه های پرفشار نشان داد. در همان سال قهرمان شطرنج ایران شد و جایگاه خود را به عنوان یک ستاره نوظهور تثبیت نمود.

 

جدیدترین تصاویر علیرضا فیروزجا

زندگینامه علیرضا فیروزجا

 

انصراف از فدراسیون شطرنج ایران :

درگیری بین ایران و اسرائیل از زمان جنگ سرد به طول انجامیده است، بر این اساس تعجب آور نیست که ببینیم ایران به طور رسمی اسرائیل را به عنوان یک کشور به رسمیت نمی شناسد.

 

این درگیری به شطرنج نیز کشیده شده است زیرا ایران آشکارا ورزشکاران خود را از رقابت با ورزشکاران اسرائیلی منع می نماید.

 

در مسابقات جهانی رپید و بلیتز 2019، بعضی از بازیکنان ایرانی پیش از این با دو بازیکن اسرائیلی روبرو شده بودند و پیامد آن خروج کامل همه ورزشکاران وی توسط فدراسیون شطرنج ایران بود.

 

این اقدام علیرضا را مجبور نمود تا برای دور زدن این ممنوعیت، پرچم ایران زیر نظر فیده (فدراسیون بین‌المللی شطرنج) را کنار بگذارد. این نشان دهنده عشق او به بازی بود و اینکه تا چه اندازه می خواهد متمرکز بماند.

 

او در آخر قهرمانی سریع جهان را با پرچم بی طرف فیده به پایان رساند و بعد از مگنوس کارلسن نایب قهرمان شد. او در سال 2021 انتقال خود را برای بازی با پرچم فرانسه تکمیل نمود.

 

علیرضا در سال 1398 همراه با پدرش ایران را ترک و به شارتر، فرانسه نقل مکان نمود و متعاقباً در ژوئیه 2021 تابعیت فرانسه را گرفت. از آن زمان، علیرضا همچنان در صحنه بین المللی شطرنج به نتایج چشمگیری دست یافته و به طور پیوسته در رنکینگ جهانی صعود نموده است.

 

علیرضا فیروزجا از ماه مه 2023، فیروزجا در حال تحصیل در رشته طراحی مد در پاریس است .

 

استادان فولاد تاتا هشتاد و سوم :

سال 2021 جنجال های زیادتری را وارد حرفه این فوق ستاره جوان نمود.

 

هشتاد و سومین تاتا استیل مسترز قوانین غیرمعمولی داشت که فیروزجا را بدون توجه به داشتن امتیازات مشابه با بازیکن برتر، از رفتن به تای بریک باز می داشت.

 

چون این به اندازه کافی ناامید کننده نبود، داوران پیشنهاد نمودند که بازی آخر علیرضا در حالی که بازی ادامه دارد به میز دیگری منتقل شود.

 

بازی ادامه یافت و در آخر با تساوی به پایان رسید و فیروزجا پنجم شد.

 

زبان ها در مورد کل ماجرا تکان می خورد و علیرضا به وضوح عصبانی شده بود. در آخر برگزارکنندگان مجبور شدند با عذرخواهی رسمی طوفان را آهسته کنند.

 

زندگی علیرضا فیروزجا

علیرضا فیروزجا کیست

 

2022 :

فیروزجا در ماه مه در مسابقات Superbet Chess Classic در بخارست، رومانی شرکت نمود. او در این رویداد، که نخستین مرحله تور بزرگ شطرنج 2022 بود، به عنوان نفر اول با امتیاز 1- با 1 برد و 2 باخت در سوپر تورنمنت 10 نفره تک رابین به پایان رسید. او در جایگاه هفتم قرار گرفت و ایان نپومنیچچی در جایگاه هفتم قرار گرفت. در دور سوم، فیروزجا به نپومنیچچی باخت، در دور پنجم مقابل لینیر دومینگز پیروز شد و در دور نهایی به ماکسیم واچیه-لاگراو باخت که قهرمان مسابقات شد.

 

سپس، از 16 ژوئن تا 5 ژوئیه، فیروزجا در تورنمنت کاندیداهای 2022 در مادرید، اسپانیا شرکت نمود. با قهرمانی در گرند سوئیس در سال 2021، وی واجد شرایط شد. او در جایگاه ششم قرار گرفت و با امتیاز 6/14 به پایان رسید. در مقابل ریچارد راپورت پیروز شد. در دور نهم مقابل فابیانو کاروانا و در دور چهاردهم مقابل هیکارو ناکامورا و نپومنیچچی (دوباره) شکست خورد.

 

همچنین، از 18 تا 24 ژوئیه، فیروزجا در مسابقات کرواسی GCT Rapid & Blitz شرکت نمود و در رده دوم قرار گرفت، بعد از مگنوس کارلسن. او با 22/36 امتیاز برای مقام دوم 27500 دلار و 9 امتیاز GCT کسب نمود.

 

در چهل و چهارمین المپیاد شطرنج در چنای، فیروزجا به علت خستگی و هوای گرم بازی نکرد. واچیه-لاگراو و اتین باکرو همچنین در این مسابقات حضور نداشتند.

 

2023 :

فیروزجا یک بازیکن شطرنج است که در ماه مه در مسابقات Superbet Chess Classic در بخارست شرکت نمود. در پایان مسابقات، وی به تساوی دوم رسید و با امتیاز 1+، دو بار باخت و سه بار برد کسب نمود. یکی از برد های او بر دینگ لیرن، قهرمان جهان شطرنج که تازه تاجگذاری شده بود، بود و او به عنوان نایب قهرمان مسابقه پایان یافت.

 

همچنین در سال 2023، قهرمان شطرنج جهان به نام ایان نپومنیچچی بود. در ماه مه، فیروزجا در تورنمنت شطرنج بلیتز نروژ شرکت نمود و در آخر به عنوان دومین نفر بعد از نودربک عبدالوساتوروف ازبکستان پایان مسابقه را برگزار نمود.

 

در ماه ژوئن، فیروزجا در تورنمنت کلاسیک شطرنج نروژ شرکت نمود. در دور اول، او به دوماراجو گوکش هندی باخت، اما در دو دور بعدی، مقابل شاخریار ممدیاروف آذربایجانی و عبدالوساتوروف پیروز شد.

 

در ماه دسامبر، فیروزجا یک تورنمنت به نام “مسابقه علیرضا فیروزجا برای کاندیداها” برگزار نمود. در این تورنمنت، او با چندین بازیکن با رتبه پایین‌تر از خود (سرگئی فدورچوک، آندری شچکاچف و الکساندر جبوادزه) رقابت نمود. بعضی اعتقاد داشتند که هدف اصلی فیروزجا در این مسابقه کسب امتیاز برای رتبه بندی مسابقات کاندیداهای سال 2024 است. در پایان مسابقات، فیروزجا با امتیاز 5.5 از 6 به پایان رسید، اما نتوانست از وزلی سو پیشی بگیرد. بعدها، او در مسابقات اوپن دو روئن بازی نمود و با پیروزی بر سو و کسب امتیاز کامل 7 از 7، جایگاه خود را در مسابقات کاندیداها تضمین نمود.

 

2024 :

فیروزجا در ماه ژانویه در مسابقات مسترز فولاد تاتا شرکت نمود. او با 7½/13 (+5–3=5) پنجم شد. در مسابقات کاندیداهای 2024 در آوریل، فیروزجا در جایگاه هفتم قرار گرفت. او دو بازی را برد و شش بازی را باخت. او تنها بازیکنی بود که برنده، گوکش دی را شکست داد.

 

زندگینامه علیرضا فیروزجا

آشنایی با علیرضا فیروزجا

 

سبک بازی علیرضا فیروزجا :

سبک بازی علیرضا فیروزجا ترکیبی جذاب از جسارت، خلاقیت و درک عمیق از بازی است. او برای بازی تهاجمی اش معروف است و بیشتر جایگاه های تیز و دو لبه را انتخاب می نماید که هم او و هم حریفانش را در معرض آزمایش قرار می دهد. این رویکرد بی باکانه به بازی به ویژگی بارز سبک علیرضا تبدیل شده است و او را به بازیکنی هیجان انگیز برای تماشا تبدیل نموده است.

 

علیرضا سطح خوبی از پویایی را در بازی خود نشان می دهد. او سبک حسابگر و تهاجمی خود را با ترکیب های سرگرم کننده نشان می دهد.

 

جالب اینجاست که او همچنین می‌داند چه زمانی می بایست عقب بنشیند و از موقعیتی نامطلوب، نتیجه را به پایان برساند.

 

شتاب او به او برتری نسبت به دیگر نخبگان داده است. هیکارو ناکامورا علیرضا فیروزجا را یکی از 3 بازیکن برتر در یک گلوله یک دقیقه ای در کنار خودش و قهرمان جهان توصیف نمود.

 

او بیشتر روی لوپز با سفید و دفاع سیسیلی با سیاه بازی می نماید.

 

به طور کلی، سبک بازی علیرضا فیروزجا با نترس بودن، خلاقیت و درک عمیق او از بازی مشخص می گردد. این ویژگی ها او را به رده های بالای دنیای شطرنج سوق داده است و نوید می دهد که در ادامه رقابت در بالاترین سطح به او خدمت نماید.

 

ازدواج علیرضا فیروزجا :

اطلاعی در خصوص ازدواج علیرضا فیروزجا در دسترس نمی باشد.

 

زندگی نامه علیرضا فیروزجا

عکس ها علیرضا فیروزجا

 

سه بازی فراموش نشدنی علیرضا فیروزجا :

اوج گرفتن علیرضا فیروزجا در دنیای شطرنج با بازی های هیجان انگیزی همراه بوده است که استعداد، خلاقیت و روحیه جنگندگی او را به نمایش می گذارد. در این بخش به بررسی سه مورد از معروف ترین بازی های او می پردازیم که تاثیری ماندگار بر علاقه مندان به شطرنج گذاشته است.

 

1. فیروزجا در مقابل مگنوس کارلسن، قهرمانی سریع جهان 2019

علیرضا در یکی از خاطره انگیزترین درگیری های مسابقات سریع قهرمانی جهان 2019 به مصاف قهرمان جهان یعنی مگنوس کارلسن رفت. علیرضا علیرغم اینکه یک تیم ضعیف سنگین بود، نترس و قدرت تاکتیکی خود را در یک بازی سخت به نمایش گذاشت که در آخر با تساوی به پایان رسید. این دیدار نه تنها توانایی علیرضا را در رقابت با خوبترین های جهان به نمایش گذاشت، بلکه شهرت او را به عنوان یک ستاره در حال ظهور در دنیای شطرنج نیز تثبیت نمود. خود بازی دارای یک میانه بازی پیچیده بود که در آن علیرضا مواد را برای یک ابتکار قوی فدا نمود و فشار قابل توجهی بر جایگاه کارلسن وارد نمود. بازی در آخر به پایان بازی متعادلی رسید و هر دو بازیکن بعد از یک نبرد شدید به تساوی رضایت دادند.

 

2. فیروزجا در مقابل ویدیت گجراتی، استادان پراگ 2020

در مسابقات مسترز پراگ 2020، علیرضا در بازی مقابل استاد بزرگ هندی ویدیت گجراتی، مهارت استراتژیک خود را به نمایش گذاشت. علیرضا با مهره سفید، دروازه روی لوپز را برگزید و در جدالی نفس‌گیر، استاد بزرگ هندی ویدیت گجراتی را مغلوب نمود و در نتیجه یک بازی پرتنش به وجود آمد. در میانه بازی، هر دو با مانور مهره‌ها در پی موقعیتی ایده‌آل بودند. علیرضا به تدریج برتری را به دست گرفت و از اشتباهات گجراتی آخر استفاده را برد. در آخر، با حمله‌ای قاطع به شاه حریف، گجراتی را وادار به تسلیم نمود. این پیروزی توانایی علیرضا را در استفاده از اشتباهات حریف و حفظ برتری موقعیتی قوی نشان داد.

 

3. فیروزجا در مقابل آنیش گیری، 2021 تاتا استیل مسترز

در مسابقات تاتا استیل مسترز 2021، علیرضا در یک نبرد جذاب از هوش و استراتژی به مصاف استاد بزرگ هلندی آنیش گیری رفت. علیرضا با دفاع هندی پادشاه، ملکه را به بازی آورد و گیری به سمت شاه حمله نمود.

 

در ادامه بازی، بازی دقیق و تدبیر علیرضا مشهود شد و او توانست ابتکار گرفتن گیری را خنثی نماید و برتری را از آن خود نماید. در آخر علیرضا پیروز میدان شد و یک امتیاز حساس در این مسابقات را به دست آورد و خود را به عنوان یکی از نخبگان شطرنج باز جهان تثبیت نمود. این بازی گواهی بر توانایی علیرضا در حرکت در جایگاه های پیچیده و مانور دادن به حریفان قوی بود.

 

این سه بازی فراموش نشدنی نگاهی اجمالی به استعداد بی‌نظیر و سبک بازی منحصر به فرد علیرضا فیروزجا دارد. در حالی که او به رقابت در بالاترین سطح ادامه می دهد، طرفداران شطرنج قادر هستند منتظر برخوردهای هیجان انگیزتر و لحظات به یاد ماندنی از این اعجوبه جوان باشند. علیرضا فیروزجا با اشتیاق به بازی و تلاش خستگی ناپذیر برای پیشرفت، آماده است تا تأثیری ماندگار در دنیای شطرنج بگذارد.

 

همه چیز درباره علیرضا فیروزجا

علیرضا فیروزجا در حین بازی شطرنج

 

موفقیت های بزرگ شطرنج علیرضا فیروزجا :

علیرضا فیروزجا در طول دوران فعالیت نسبتاً کوتاه خود تاحالا به موفقیت های متعددی در دنیای شطرنج دست یافته است. بعضی از برجسته ترین دستاوردهای او عبارتند از:

 

• تبدیل شدن به استاد بین المللی (IM) در سن 13 سالگی در سال 2016. این نقطه عطف نشان دهنده ورود او به صحنه جهانی شطرنج بود و بر پتانسیل خیلی زیاد او تأکید نمود.

 

• کسب عنوان استاد بزرگ (GM) در 14 سالگی در سال 2018، او را به یکی از جوانترین جنرال موتورزهای تاریخ تبدیل نمود. این موفقیت باورنکردنی گواهی بر کار سخت، فداکاری و مهارت های او بود که به شتاب در حال پیشرفت بود.

 

• قهرمانی شطرنج قهرمانی ایران در سال 2019. این پیروزی نه تنها او را به رسمیت شناخت، بلکه اعتماد به نفس او را در ادامه رقابت با بازیکنان برتر از سراسر جهان تقویت نمود.

 

• کسب مدال نقره قهرمانی سریع جهانی فیده در سال 2019. عملکرد چشمگیر او در طول مسابقات مهارت و سازگاری او را در جایگاه‌های پرفشار نشان داد و ثابت نمود که می‌تواند در برابر خوبترین بازیکنان جهان مقاومت نماید.

 

• این موفقیت های بزرگ نشان دهنده استعداد استثنایی و فداکاری علیرضا در این بازی و همچنین توانایی او در رقابت در بالاترین سطح شطرنج است.

 

مسابقات قهرمان می گردد

– برنده جام Banter Blitz 2014

– قهرمان دو دوره ایران

– مدال طلای المپیاد جهانی جوانان زیر 16 سال

– برنده راپید فرانسه در سال 2019

– برنده جشنواره بین المللی شطرنج پراگ شد

– برنده جام فجر 2019

– کسب مدال نقره قهرمانی سریع جهانی فیده در سال 2019

– برنده طلای انفرادی در هیئت 1 قهرمانی تیمی شطرنج اروپا 2021

 

سوابق

– نخستین ایرانی که 2700 شکست و به دور سوم جام جهانی شطرنج راه یافت

– دومین بازیکن جوان که به 2700 رسیده است

– جوان ترین بازیکنی که به 2800 رسیده است

– چهارمین جوانترین کاندیدای عنوان قهرمانی جهان

 

تصاویر علیرضا فیروزجا

جوایز علیرضا فیروزجا

 

 منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها