لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

راهنمای پاکیزه کردن مبل با بخار شوی: نکته های و ترفندهای حرفه‌ای


راهنمای تمیز کردن مبل با بخار شور

راهنمای پاکیزه کردن مبل با بخار شور

 

بخارشوی و تمیزکاری مبل: روشی تاثیرگذار برای حفظ نظم و تمیزی در خانه

راهنمای پاکیزه کردن مبل با بخار شور در این نوشته از بیتوته، یک مجموعه از راهکارهای کارآمد برای تمیزکاری مبل‌ها با استفاده از بخارشوی را بررسی می‌نماید. این راهنما شامل نکته های و تکنیک‌هایی است که به شما کمک می‌نماید تا به خوبترین شکل ممکن، مبل‌های خود را پاکیزه و شفاف نمایید.

راهنمای پاکیزه کردن مبلمان با بخارشوی

مبلمان در خانه‌ها معمولاً در معرض فعالیت‌های روزمره قرار دارند و به مرور زمان دچار کثیفی و انباشت گرد و غبار می‌شوند، که می‌تواند زیبایی و دوام آن‌ها را کم شدن دهد. برای پیشگیری از خرید مکرر و هزینه‌های اضافی، می‌توانید به جای دور انداختن مبل‌های کثیف، از بخارشوی برای بازیابی و پاکیزه کردن عمیق آن‌ها استفاده نمایید. استفاده از بخارشوی نه تنها به پاکیزه کردن مبل‌ها کمک می‌نماید بلکه به طول عمر زیادتر آن‌ها نیز کمک می‌نماید.

 

در این نوشته، ما به شما روش مواظبت از مبل‌های پارچه‌ای و میکروفیبر را با استفاده از بخارشوی آموزش می‌دهیم تا خانه‌تان همیشه برای استقبال از مهمانان آماده باشد.

 

به شما یک دستورالعمل گام به گام ارائه می‌دهیم که چطور مبلمان خود را به درستی آماده‌سازی و پاکیزه نمایید. پاکیزه کردن مبل با بخار نیاز به تلاش بسیاری ندارد و با دنبال کردن این مراحل می‌توانید اطمینان حاصل نمایید که مبل‌های شما برای سال‌ها همچنان مثل روز اول باقی بمانند. مبلمان شما سرمایه‌ای است که با مواظبت درست، بازدهی آن تضمین شده و عمر طولانی‌تری خواهد داشت.

 

راهنما تمیز کردن مبل

راهنما پاکیزه کردن مبل

 

چطور یک کاناپه را با بخار شوی پاکیزه کنیم   

استفاده از بخارشوی برای پاکیزه کردن کاناپه شاید در ابتدا کمی دلهره‌آور به نظر برسد، اما با دانستن نکته های درست، این کار نه تنها ساده است بلکه می‌تواند برای انواع مبلمان، فرش‌ها و حتی لباس‌ها سودمند باشد.

 

هنگامی تصمیم می‌گیرید روش پاکیزه کردن کاناپه با بخارشوی را یاد بگیرید، شاید بلافاصله آغاز به استفاده از دستگاه نمایید، اما این کار می‌تواند اشتباه باشد که بیشتر توسط اشخاص مبتدی انجام می‌شود.

 

پیش از آنکه با استفاده از بخارشوی به پاکیزه کردن کاناپه‌های میکروفیبر یا پارچه‌ای بپردازید، چندین مرحله آماده‌سازی ضروری وجود دارد تا اطمینان حاصل شود که تمیزکاری به طور کامل انجام می‌شود. آماده‌سازی مبلمان قبل از پاکیزه کردن همانند خود عمل پاکیزه کردن، ارزش دارد.

 

مبلمان شما شاید دارای ذرات ریز و لکه‌های مختلف باشد و حتی شاید روی آن پوششی از گرد و غبار یا مواد دیگر نیز وجود داشته باشد. بر این اساس، یک تمیزکاری تاثیرگذار با بخار، با مراحل دقیق آماده‌سازی آغاز می‌شود.

 

بخارشوی برای مبل

بخارشوی برای مبل

 

آماده کردن کاناپه

در این قسمت، شما با مراحل صحیح آماده‌سازی مبلمان قبل از استفاده از بخارشوی آشنا می‌شوید. پاکیزه کردن مبل با بخار فراتر از صرفاً روشن کردن دستگاه است. رعایت توصیه‌های ما در خصوص استفاده از محصولات پیش از پاکیزه کردن، کلید موفقیت در این فرآیند است.

 

ما به شما می‌آموزیم که چطور کاناپه‌تان را از جنبه‌های مختلف فراهم کنید تا استفاده از بخارشوی به طور موثرتری صورت گیرد و مبلمان‌تان را به شکلی درخور نمایشگاه بازگرداند.

 

روکش ها مبلمان را شستشو دهید

برای حصول اطمینان از تمیزی کامل کاناپه، مهم است که پیش از آغاز فرآیند بخارشویی، روکش‌ها یا پوشش‌های قابل شستشو را بردارید و آن‌ها را در ماشین لباسشویی پاکیزه نمایید. این کار نه تنها به حفظ زیرپوش‌های اصلی کمک می‌نماید، بلکه مبلمان شما را برای یک تمیزکاری عمیق‌تر آماده می‌سازد.

 

شستن روکش‌ها قبل از بخارپاشی، اطمینان می‌دهد که آلرژن‌ها، حشرات ریز مثل کنه‌های گرد و غبار و سایر مواد آلرژی‌زا به طور مؤثر از بین بروند. بعد از این که روکش‌ها را کاملاً شستید، کاناپه به طور کامل در معرض دید قرار می‌گیرد و آماده برای یک پاکیزه کاری دقیق با بخار می‌شود.

 

 اگر روکش برچسب داشته باشد، خوبتر است به آن توجه نمایید و دستورالعمل‌ها را برای استفاده از خوبترین روش شستشوی پارچه رعایت کنید. اگر دلواپس شستن یک پتوی نازک هستید، خوبتر است آن را با دست در آب سرد و با استفاده از مواد شوینده ملایم پاکیزه نمایید. خوبتر است قبل از قرار دادن مجدد روکش‌ها بر روی مبل، اجازه دهید آن‌ها خشک شوند تا از ایجاد بوی بد یا کپک پیشگیری شود.

 

روش تمیز کردن مبل با بخار

روش پاکیزه کردن مبل با بخار

 

از جاروبرقی روی مبل استفاده نمایید

معمولاً کاناپه‌ها به میزهای شام موقتی تبدیل می‌شوند که در حین تماشای تلویزیون در آن‌ها میان وعده می‌خوریم. به همین علت، مبل‌های ما پر از خرده و آشغال می‌شوند که با بخارشویی شما تداخل دارد و کارایی آن را کم شدن می‌دهد.

 

قبل از استفاده از بخارشویی، استفاده از جاروبرقی کامل موهای حیوانات خانگی و شوره حیوانات را از بین می‌برد. این کار احتمال انجام باقی کارها به آسانی را افزایش می‌دهد . موقع استفاده از جاروبرقی برای پاکیزه کردن تمام شکاف‌ها و لکه‌ها، مراقب ساس‌های تخت‌خوابی باشید. یک بازرسی دقیق می‌تواند آرامش روانی را فراهم نماید.

 

برای پاکیزه کردن زباله‌های بزرگ از جارو و گردگیر استفاده نمایید و سپس با جاروبرقی را ادامه دهید. وارد تمام شکاف‌ها و لکه‌ها و قسمت‌های زیرین کوسن‌ها و مبل رفته و قسمت بالایی آن‌ها را نیز پاکیزه نمایید. اگر با خرده‌های گیر نموده مواجه شدید، به آرامی محل را با یک پارچه مرطوب پاکیزه نمایید تا از جا خود خارج شود و مواد باقی‌مانده را بردارید.

 

بخارشوی برای مبل‌ها

بخارشوی برای مبل‌ها

 

با صابون یا مایع ظرفشویی لکه ها را به آسانی پاکیزه نمایید

بعد از تمام کردن کار با جاروبرقی، کاناپه شما تقریباً آماده برخورد با بخار است. اما قبل از اینکه به بخارشوی برسید، هر لکه ای را که روی پارچه پیدا کردید، از بین ببرید.

 

لکه‌های ادرار و حیوانات خانگی معمولاً پس از استفاده از دستگاه بخارشوی از بین می رونند ، اما لکه‌های روغنی و سایر نشت‌های غیر ارگانیک نیاز به توجه و درمان ویژه دارند. هنگامی با یک لکه جدید برخورد کردید، آن را با پاک کننده مایع ظرفشویی درمان نمایید.

 

درمان لک مبلمان

1 قاشق چایخوری مایع صابون یا مایع ظرفشویی 

بطری اسپری

دستکش

2 فنجان آب گرم

 

آب گرم را داخل بطری اسپری خود بریزید و یک قاشق چایخوری صابون یا مایع ظرفشویی به آن بیافزایید. محلول را روی لکه اسپری نمایید و بگذارید حداقل یک ساعت بماند قبل از اینکه سراغ بخارشوی بروید. اگر مقداری لکه پس از پاکیزه کردن با بخار باقی ماند، از درمان‌های لکه‌دار بعد از بخار که در ادامه این نوشته آورده‌ایم استفاده نمایید.

 

لکه های سخت را با جوش شیرین از قبل درمان نمایید

بعضی از لکه‌ها تقریبا دائمی به نظر می‌رسند و پاک‌کننده صابون ظرف‌شویی به آن‌ها برخورد نمی‌نماید. هنگامی که با لکه‌ای مواجه می‌شوید که نیاز به توجه زیادتر و پیش درمان سنگین دارد، به سراغ جوش شیرین و نشاسته ذرت بروید.

 

این درمان خانگی لکه را از روی پارچه بیرون می کشد و ابتدا لکه را از روی مبل بیرون می آورد تا بتوانید به شتاب آن را با بخار پاکیزه نمایید. 

 

پیش درمان لکه جوش شیرین

2 قاشق چایخوری جوش شیرین

1 قاشق چایخوری نشاسته ذرت

2 لیوان آب

بطری اسپری

یک پارچه پاکیزه

 

آب، نشاسته ذرت و جوش شیرین را در یک بطری اسپری ترکیب نمایید. لکه را اسپری نمایید، مطمئن شوید که پارچه را کاملا خیس نمایید. مایع اضافی را با یک پارچه پاکیزه پاک نمایید.

 

اجازه دهید محلول جوش شیرین به زمان یک ساعت یا زیادتر بماند تا به آن زمان بدهید تا قبل از اینکه بخارشوی بکشید روی لکه کار نماید.  

 

روش پاکیزه کردن مبل با بخارشوی

حالا که مبل شما جاروبرقی شده و از قبل تحت درمان قرار گرفته است، وقت آن رسیده است که بخارشوی را بیرون بیاورید. پاکیزه کردن مبل با بخار، به لطف زمانی که برای آماده کردن مبلمان برای این رویداد صرف نموده اید، یک کار فوری است.

 

تنها چیزی که باقی می‌ماند این است که نوع بخارشوی مناسب را انتخاب نمایید و آماده باشید که پس از بخارشوی کردن مبل به همان اندازه که در موقع پاکیزه کردن قبل از پاکیزه کردن انجام دادید، به آن توجه نمایید.

 

بخارشوی برای پاکسازی مبل

بخارشوی برای پاکسازی مبل

 

روش استفاده از بخارشوی

در این بخش، ما شما را با بخارشوی آشنا می‌کنیم و نکته های مهمی را به شما می‌دهیم تا به شما کمک نماید تجربه پاکیزه کردن با بخار تا حد امکان کامل و سازنده باشد.

 

اطلاعاتی در مورد انتخاب بخارشوی مناسب، راه اندازی صحیح آن و پاکیزه کردن کاناپه پارچه ای از سر تا پایه به دست می آورید. ما حتی پیشنهاداتی را برای مقابله با لکه هایی که از قبل از درمان و پاکیزه کردن بخار شما باقی می مثل، به اشتراک می گذاریم.

 

بخارشوی برای حذف لکه‌های مبل

بخارشوی برای حذف لکه‌های مبل

 

نوع مناسب بخارشوی را انتخاب نمایید

کاناپه شما از قبل درمان شده است، بر این اساس پیدا کردن یک بخارشو و ادامه پاکیزه کردن می بایست یک فوریت باشد، درست است؟ اگر می دانید در بخارشوی در پی چه چیزی باشید. انواع مختلفی از بخارشوی برای خرید یا اجاره وجود دارد و انتخاب نوع صحیح آن خیلی مهم است.

 

به سراغ یکی از بخارشوهای بزرگی که برای قالیشویی استفاده می نمایید، نروید. مبلمان روکش شده شما به جای فرش شوی به بخارشوی کوچکتری برای اثاثه یا لوازم داخلی با اتصال اثاثه یا لوازم داخلی و شلنگ نیاز دارد. پاک کننده اثاثه یا لوازم داخلی مبل شما قابل حمل و جابجایی آسان است.

 

بخارشوی دستی یا شیلنگ یا میله ای که برای پاکیزه کردن مبلمان طراحی شده است را انتخاب نمایید. استفاده از اثاثه یا لوازم داخلی  بخارشوی به شما این امکان را می دهد که وارد شکاف ها و درزها شوید و پاکیزه کردن زیر مبل را راحت می نماید. 

 

بخارشوی را راه اندازی نمایید

 حالا آماده آغاز کار هستید. قبل از روشن کردن بخارشوی، به مقداری مواظبت و توجه نیاز دارید تا مطمئن شوید که در حین تجربه تمیزکاری، دستگاه به درستی عمل می‌نماید. اگر دستورالعمل‌های سازنده با پیشنهادات زیر متفاوت است، همیشه دنبال دستورالعمل‌های سازنده بروید.

 

راه اندازی بخارشوی خود

آب گرم

محلول بخارشوی

یک قیف

دستکش

 

دستکش ها را بپوشید و آب و پاک کننده را داخل مخزن بریزید. بسته به سلیقه خود قادر هستید از محلول های پاکیزه کننده حرفه ای یا بخارشوی خانگی برای مبل های پارچه ای استفاده نمایید.

 

استفاده از قیف به شما این امکان را می دهد که مایعات را بدون ترس از ریختن آنها به بخارشوی بیافزایید. برای پیشگیری از تولید آب یا بخار اضافی، مخزن را بیش از حد پر نکنید.

 

ابتدا کوسن ها را پاکیزه نمایید

هنگامی که مبل خود را با بخارشوی دستی یا دستگاهی مشابه پاکیزه می نمایید، به طور روشمند از بیرون به داخل حرکت نمایید. با تمرکز بر پاکیزه کردن کوسن های مبل آغاز نمایید.

 

کوسن ها به عنوان یک لایه بیرونی عمل می کنند و هنگامی ابتدا آنها را پاکیزه می نمایید، از انتقال هرگونه کثیفی روی آنها به مبل تازه پاکیزه شده خود پیشگیری می نمایید. بخارشوی را روشن نمایید و روی کوسن ها را با بخار اسپری نمایید.

 

نکات تمیز کردن مبل با بخار

نکته های پاکیزه کردن مبل با بخار

 

سپس، نازل مکش را روی سطح بالشتک حرکت دهید تا آب و کثیفی خارج شود. هرگز هر دو طرف کوسن را یکجا پاکیزه نکنید. قبل از ادامه، اجازه دهید یک طرف آن خشک شود. اگر سطح زیرین بالش پاکیزه است، قادر هستید به سراغ بقیه روکش ها بروید.

 

باقیمانده کاناپه را پاکیزه نمایید

بعد از پاکیزه و خشک شدن کوسن ها، نوبت به کار بزرگ و پاکیزه کردن مبل با بخار می رسد. ضروری است که در بخش بعدی رژیم پاکیزه کردن خود عجله نکنید، زیرا پاکیزه کردن بخار مناسب کار کندی است. همانطور که پاکیزه می نمایید به آرامی حرکت نمایید و اجازه دهید بخار روی پارچه کار نماید و لکه ها و کثیفی ها را بیرون بکشد.

 

سعی ننماییدیک منطقه خیلی بزرگ را در یک زمان پاکیزه نمایید. اگر بخار را یکباره به کل مبل بمالید، آب روی قاب مبل می نشیند و قبل از اینکه فرصتی برای بیرون کشیدن آن با مکش پاک کننده داشته باشید، در آن فرو می رود.

 

از یک قسمت کوچک به قسمت دیگر حرکت نمایید و از بالای کاناپه به پایین آن حرکت نمایید. پاکیزه کردن را تکرار نمایید تا پارچه پاکیزه شود.

 

صبر نمایید تا کاناپه خشک شود

استفاده از بخارشوی مهم‌ترین مرحله در فرآیند پاکیزه کردن ما است، اما هنوز چند کار وجود دارد که قبل از تماس روزانه با آن انجام دهید. شاید لکه هایی وجود داشته باشد که نیاز به توجه و درمان زیادتری دارند. با این حال، قبل از آغاز درمان بعد از بخار، اجازه دهید مبل خشک شود.

 

کار بر روی یک مبل مرطوب نتیجه معکوس دارد و لکه ها را از بین نمی برد. قبل از اینکه به پاکیزه کردن عمیق خود ادامه دهید، تمام قسمت های مبل را از دید رطوبت بررسی نمایید. این شامل اطمینان از خشک بودن قسمت های زیرین، پشت و سایر نواحی به ندرت کاناپه است.

 

در صورت تمایل از یک سشوار برای خشک کردن سریع استفاده نمایید. هنگامی که پارچه و چوب بدون رطوبت هستند، قادر هستید مبل را برای لکه های سرسخت درمان نمایید.

 

روی لکه های ماندگار از الکل استفاده نمایید

ایزوپروپیل الکل میلیون ها کاربرد در خانه شما دارد . مالش الکل سبب از بین بردن شته‌ها  می‌شود و لکه‌هایی که پس از پاکیزه کردن با بخار چسبیده‌اند را پاک می‌نماید. لکه بر پایه الکل برای مواظبت از لکه های بعد از بخارشوی ایده آل است.

 

درمان لکه کاناپه با الکل 

مسواک یا برس با موهای نرم

بطری اسپری

½ فنجان ایزوپروپیل الکل

1 فنجان آب سرد

پارچه میکروفیبر پاکیزه

 

برای پاکیزه کردن لکه های کاناپه که آنقدر که مایلید به بخار دادن عکس العمل نشان نمی دهند، مایعات داخل بطری اسپری را با هم ترکیب نمایید و لکه را اسپری نمایید تا پارچه خیس شود. از یک مسواک یا برس نرم برای پاکیزه کردن پارچه استفاده نمایید.

 

اجازه دهید محلول الکل به زمان 15 دقیقه یا زیادتر روی لکه بماند و سپس محل را با یک پارچه پاک نمایید تا تمام مایعات جذب شود. اگر لکه ماندگار شد این کار را تکرار نمایید.

 

بدترین لکه ها را با سرکه از بین ببرید

اسید استیک موجود در سرکه آن را به یک پاک کننده نیروگاه تبدیل می نماید و برای مقابله با لکه های ماندگاری که الکل نمی تواند آنها را لمس نماید، عالی است. اسانس موجود در این دستور بوی سرکه را می پوشاند و اثاثه داخلی شما را خوشبو می نماید. قبل از اینکه دست به کارشوید و یک پاک کننده تجاری را انتخاب نمایید، سرکه را آزمون نمایید.

 

راهکارهای تمیزکاری مبل با بخار

راهکارهای تمیزکاری مبل با بخار

 

درمان لکه بر پایه سرکه

½ فنجان سرکه سفید

½ فنجان آب سرد

5 قطره از اسانس مورد علاقه شما

یک پارچه میکروفیبر پاکیزه

دستکش

 

سرکه، آب و اسانس را به یک کاسه بیافزایید و پارچه ای را با محلول مرطوب نمایید. به آرامی روی پارچه بکشید تا لکه از بین برود. در حین کار از فشار بیش از حد خودداری نمایید تا لکه را عمیق تر به پارچه وارد نکنید. این کار را تا زمانی که لکه از بین برود تکرار نمایید.

 

با مرور این نکته های سودمند در زمینه پاکیزه کردن با بخار، امیدوارم تجربه‌ای جذاب و تاثیرگذار را تجربه نمایید. کاناپه‌های ما معمولاً به طور فزاینده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند و گاهی پیش می‌آید که قبل از آنکه متوجه شویم، کثیف می‌شوند. این نوشته به بررسی فرآیند پاکیزه کردن با استفاده از بخار می‌پردازد و شما را از راه ارائه راهنمایی‌های تاثیرگذار، در راه اندازی خوبترین روش‌ها برای پاکسازی مبل‌های خود با استفاده از بخارشوی کمک می‌دهد. این نکته های و راهنمایی‌ها به شما کمک خواهند نمود تا در مواجهه با مبل‌های کثیف، بدانید چه کاری انجام دهید و چطور خوبترین نتیجه را به دست آورید. 

 

سوالات متداول در خصوص راهنمای پاکیزه کردن مبل با بخار شور

۱- آیا استفاده از بخارشوی برای پاکیزه کردن مبل‌ها ایمن است؟

بله، استفاده از بخارشوی برای پاکیزه کردن مبل‌ها ایمن است. اما می بایست اطمینان حاصل شود که دستگاه به درستی و با رعایت دستورالعمل‌های سازنده استفاده می‌شود.

 

۲- آیا بخارشوی مناسب برای انواع مبل‌ها است؟

بله، بخارشوی برای پاکیزه کردن انواع مبل‌ها از جمله مبل‌های پارچه‌ای، چرمی و مبل‌های مخملی مناسب است. اما می بایست قبل از استفاده، روی قسمتی کوچکی از مبل آزمون شود تا از عدم تحمل به بخار مطمئن شوید.

 

۳- آیا بخارشوی مناسب برای حذف لکه‌های سخت است؟

بله، بخارشوی می‌تواند به خوبی لکه‌های سخت را از مبل‌ها حذف نماید، اما بسته به نوع لکه و مواد آلی آن، شاید نیاز به تکرار عملیات تمیزکاری داشته باشید.

 

۴- آیا بخارشوی مناسب برای پاکیزه کردن مبل‌های خانگی است؟

بله، بخارشوی یک راه حل کارآمد برای تمیزکردن مبل‌های خانگی است. با استفاده از بخارشوی، می‌توانید به طور تاثیرگذار و با حداقل تلاش، مبل‌های خود را پاکیزه نمایید.

 

۵- آیا بخارشوی می‌تواند بوی نامطبوع مبل‌ها را حذف نماید؟

بله، بخارشوی می‌تواند بوهای نامطبوع مبل‌ها را به طور تاثیرگذار حذف نماید. بخار گرم که توسط دستگاه ایجاد می‌شود، می‌تواند بوهای ناخوشایند را از مبل‌ها به طور کامل از بین ببرد.

 

 سخن پایانی نوشته در خصوص راهنمای پاکیزه کردن مبل با بخار شور  

در پایان، با اطمینان از ارزش نگهداشتن و تمیزکاری مبل‌های خود با استفاده از بخارشوی، امیدوارم این راهنمای سودمند به شما کمک نموده باشد تا به خوبترین شکل ممکن، مبل‌های خود را پاک و شفاف نگه دارید. با اجرای مراحل و نکته های مطرح شده، امیدوارم بتوانید از زیبایی و تمیزی مبل‌هایتان لذت ببرید و به آرامش و آرایش زیادتر در فضای زندگی خود دست یابید.

 

 

  منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها