لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

سبزه انداختن عید


 آموزش سبزه انداختن با تخمه آفتابگردان,روش سبزه انداختن

آموزش سبزه انداختن با تخمه آفتابگردان

 

آموزش سبز کردن سبزه با تخمه آفتابگردان

سبزه تخمه آفتابگردان را می بایست 15 روز قبل بکارید تا به اندازه ی کافی رشد نماید. برای کاشت تخمه آفتابگردان یا هر نوع تخمه ای می بایست آن ها به صورت خام باشند.

 

برای کاشت سبزه با تخمه آفتابگردان ابتدا 2 لیوان تخمه آفتابگردان را 24 ساعت خیس نمایید سپس در دستمال نخی بریزید و طبق آموزش بذر‌های بدون لعاب عمل نمایید.

 

پس از 3-4 روز، تخمه ها ریشه هایی به بلندی 7-8 سانت پیدا می نماید و جوانه قلابی شکل آن به وجود می آید. در این مرحله تخمه ها را در ظرف کاشت سبزه قرار بدهید.

 

سبد یا ظرفی که برای کاشت بذر تخمه آفتابگردان استفاده می ‌نمایید می بایست حداقل 15 سانتیمتر، دیواره داشته باشد. حتما 5 تا 7 سانت از لبه ظرف را خالی بگذارید تا ساقه  ‌های سبزه مشخص نباشد.

 

توجه نمایید که ریشه های سبزه تخمه آفتابگردان دیرتر در هم فرو می روند و برگه می گیرد.

 

کاشت سبزه تخم کدو

کاشت سبزه عید با تخم کدو,سبزه انداختن

کاشت سبزه تخم کدو

 

برای کاشت سبزه تخم کدو 2 هفته قبل از عید اقدام به کاشت سبزه نمایید. برای کاشت سبزه حتما می بایست از تخم کدوی خام استفاده نمایید.

 

تخم کدو به عنوان یکی از بذرهای بدون لعاب و سخت محسوب می گردد برای اینکه سبزه عید را با این بذر بکارید می بایست تخمه ها را تقریباً 48 ساعت خیس نمایید و در طول این 48 ساعت آب آن را دو بار عوض نمایید.

 

بعد از 48 ساعت بذرهایی را که خیس خورده اند را در داخل یک پارچه ی نخی بریزید و آن ها را درون یک آبکش بگذارید تا آب اضافه آن گرفته شود. سپس در طول روز دوبار پارچه ی نخی را باز نمایید و به دانه ها آب دهید و هر بار که آبیاری کردید جابه جا نمایید تا به اندازه کافی نور و رطوبت به تمام قسمت های بذر برسد.

 

  زیادتر بخوانید: روش آماده کردن سبزه عدس

 

حدود 3 الی 4 روز زمان نیاز است تا آغاز به جوانه زدن نماید زمانی که جوانه زدند آنها در کف ظرف مورد نظر بریزید اما توجه داشته باشید که قطر بسیاری نداشته و روی هم انباشته نشوند.

 

هنگامی که دانه های جوانه زده را کف سینی مسطح کردید روی آن یک پلاستیک بکشید و چند سوراخ روی آن ایجاد نمایید.

 

یکی، دو روز اول سبزه را در محیطی قرار دهید که گرم و پرنور باشد و روزانه سه بار آن را آبپاشی نمایید.

 

بعد از گذشت دو روز پوشش پلاستیکی را که روی سبزه کشیده بودید بردارید و بدون کوچکترین جابجایی سبزه را در همان محیط نگه دارید و روزانه 2 مرتبه آن را سیراب نمایید و آب اضافی آن را خالی نمایید.

 

روز بعد سبزه را در خارج از خانه زیر آفتاب ملایم زمستانی بگذارید و شب ها به داخل خانه بیاورید و یا این که در جای خنک و تاریک نگهداشتن نمایید.

 

نکته برای کاشت سبزه تخم کدو

تا هنگامی که لایه پلاستیکی روی دانه ها قرار دارد به هیچ عنوان سبزه را در معرض نور مستقیم قرار ندهید زیرا دانه ها حالت پختگی به خود می گیرند و در آخر می گندند.

 

آموزش سبزه انداختن در خاک ژله ای

کاشت انواع سبزه در خاک ژله ای,نحوه کاشت سبزه عید

کاشت سبزه در خاک ژله ای

 

روش ی کاشت سبزه با خاک ژله‌ ای

استفاده از خاک ژله‌ای برای کاشت انواع بذر سبزه عید مناسب است. مراحل کاشت سبزه با بذرهای درشت مثل تخم کدو و گندم و بذرهای ریز مثل ارزن، تربچه، خرفه در این نوع خاک به روش های زیر انجام بدهید:

 

یک بسته از خاک ژله ‌ای را با توجه به حجم ظرف مورد نظر، با یک لیوان آب به زمان ۱۲ ساعت خیس نمایید و زمانی که خاک ژله ‌ای کاملا بزرگ شدند، آنها را آبکشی نمایید.

 

زیادتر از نصف ظرف مورد نظر خود را از خاک ژله ای پر نمایید تا حدی که فقط 2 سانتیمتر از لبه ی ظرف خالی باشد. برای زیبایی این سبزه خوبتر است از ظروف بلوری و شفاف استفاده نمایید.

 

در مورد بذر گندم یا تخم کدو و به طورکلی بذرهای درشت نیازی به خیساندن بذر نیست. بذرها را مستقیما به صورت یک لایه روی خاک ژله‌ای بریزید.

لایه نازکی از خاک ژله‌ای باقیمانده را بر روی بذرها قرار دهید به طوریکه به طور کامل سطح بذر را پوشانده و بذر دیده نشود.

سطح خاک ژله ای را با اسپری به آرامی آبپاشی نمایید.

 

سپس روی ظرف را با پلاستیک بپوشانید. توجه داشته باشید برای تهویه ی گیاه، روزی یک مرتبه پلاستیک را از روی ظرف بردارید و دوباره پلاستیک را روی آن قرار بدهید. توجه داشته باشید که نیازی به سوراخ کردن پلاستیک نیست.

تا زمان جوانه زدن بذرها، ضروری است هرشب خاک ژله‌ای را با آبپاش مرطوب نمایید.

 

پس از اینکه بذرها جوانه زدند (حدود 4 یا 5 روز)، پلاستیک را از روی ظرف بردارید و آن را به محیطی با نور غیر مستقیم خورشید منتقل نمایید.

سبزه شما پس از گذشت دو هفته (حدود 15 روز) سبز خواهد شد. پس از سبز شدن برای رشد خوبتر گیاه، هر دو سه روز یکبار، سبزه را آبیاری نمایید.

 

توجه داشته باشید که برای کاشت سبزه‌ با بذرهای ریز در خاک ژله‌ای ضروری است، قبل از کاشت، مقداری از خاک ژله ای را خرد نمایید. برای این کار قادر هستید خاک ژله ای را به زمان چند ثانیه در مخلوط کن له نمایید. سپس خاک له شده را به قطر نیم سانتیمتر روی خاک ژله ای موجود در ظرف بریزید.

 

بذر ریز دلخواه خود را (تربچه و خرفه و …) به صورت خشک بر روی خاک ژله‌ای بریزید. تنها یک لایه بذر بریزید و اگر می‌خواهید ریشه ‌ها هم در تنگ شما مشخص باشند روی تمام سطح خاک را با بذر بپوشانید در غیر این صورت می بایست حدود 2 سانتیمتر از اطراف ظرف خالی باشد.

 

سپس کمی آب روی آن اسپری نمایید. روی ظرف را با پلاستیک بپوشانید. روزی یکبار پلاستیک را بردارید و روی بذرها با اسپری آب بپاشید. بعد از جوانه زدن بذرها، که زمانی حدود ۲ روز لازم دارد، می‌توانید پلاستیک را از روی آن بردارید. و بقیه کارها مثل بذرهای درشت است.

 

  زیادتر بخوانید: مدل سبزه عید نوروز

 

کاشت سبزه در خاک ژله ای,آموزش کاشت سبزه در خاک ژله ای

کاشت انواع سبزه در خاک ژله ای

 

نکاتی برای کاشت سبزه در خاک ژله ای :

توجه داشته باشید که زمان مناسب برای کاشت سبزه گندم 10 الی 12 روز مانده به عید است پس خیلی زود اقدام به کاشت سبزه نکنید.

 

استفاده از خاک ژله ای برای بذرهایی مثل شبدر و منداب مناسب نیست و شما می ‌توانید با این بذرها سبزه درختی یا سبزه عروسکی درست نمایید.

 

برای اینکه سبزه شما یکدست شود از ریختن مستقیم آن بر روی خاک ژله‌ای خودداری کنید. 

 

 

 منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها