لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

آموزش دوخت چادر فرشته


آموزش دوخت چادر,طرز دوخت چادر فرشته

نمونه هایی از مدل های چادر فرشته

این چادر از دو قسمت جداگانه تشکیل شده که شامل قسمت بالاتنه و پایین تنه است.

وسایل لازم برای دوخت چادر فرشته :
میزان پارچه مورد نیاز
پارچه مشکی چادری عرض 180 سانتیمتر: 30/3 سانتیمتر
و یا پارچه مشکی چادری عرض 110 سانتیمتر: 70/6 سانتیمتر
زیپ 70 سانتیمتر: 1 عدد
کش قیطان: 2 قرقره
دکمه چادری: 4 عدد
در صورت دلخواه پارچه حریر عرض 150 سانتیمتر: 50 سانتیمتر

مراحل برش :
این چادر از دو قسمت جداگانه تشکیل شده که شامل قسمت بالاتنه و پایین‌تنه می‌باشد. قسمت بالاتنه دارای شنل و شال می‌باشد و قسمت پایین‌تنه شامل دامن بندی که به صورت یک سارافون است.

 

چنانچه در ملزومات توجه نمایید متوجه می‌شوید که برای این مدل چادر خوبتر است از پارچه‌هایی با عرض 180 سانتیمتر استفاده نمود که هم پارچه کمتری می‌برد و هم از لحاظ زمانی نیاز به دقت کمتری است. تنها تفاوت این دو نمونه پارچه این است که پارچه‌های عرض 110 سانتیمتر سبک‌تر و لطیف‌تر از پارچه‌های عرض 180 سانتیمتر می‌باشند. اما مراحل برش چادر فرشته ابتدا از شنل آن آغاز می‌کنیم.

 

طبق عکس 1 لبه ترکی پارچه بر لبه آزاد آن یا همان عرض پارچه قرار می‌دهیم و جلو و پشت شنل را طبق الگوها و اندازه‌های داده شده برش می‌زنیم. این اندازه‌ها برای دختر بانو‌هایی با قد 145-135 سانتیمتر مناسب می‌باشد. در هر اندازه به نسبت قد دست اندازه‌ها کوچکتر و یا بزرگتر می‌شود. پس از برش کامل شنل نوبت به شال‌های آن می‌شود.

 

طبق عکس 2 شال‌ها را برش می زنیم البته برای این مدل چادر می‌توان از دو شال استفاده نمود، حتی یکی از این دو شال می‌تواند با جنسی متفاوت و زنگی دیگر باشد یا با نوار ساتن پایین دامن مدل فرشته است، شود. البته تمام اینها سلیقه‌ای می‌باشد. پس از برش شال‌ها نوبت دامن آن می‌رسد که شامل دو طبقه رویی و یک طبقه زیری می‌باشد.

 

طبقه اول قسمت رویی که همان عکس 3 است، برش می‌زنیم و به همان صورت عکس 4 را طبق اندازه‌های داده شده برش می‌دهیم اما الگوی عکس شماره 5 از جنس حریرکش می‌باشد که در قسمت زیرین دامن قرار دارد و به طبقه اول قسمت رویی از ناحیه‌ی کمر وصل می‌شود.

مراحل دوخت :
برای دوخت این چادر ابتدا شنل آن را آماده نموده. پس از برش جلو و پشت چادر ابتدا نقاط ( B.A ) در قسمت جلوی چادر را به نقاط ( B.C‌ ) در پشت چادر بهم وصل می‌کنیم چون این دو قسمت در بی راه پارچه قرار گرفته‌اند بر این اساس دارای کشش هستند پس خوبتر است برای دوخت آنها به یکدیگر ابتدا اول و آخر این نقاط را سنجاق می‌زنیم و سپس دوخت را انجام می‌دهیم.

 

پس از این مرحله نوبت به وصل شال به شنل می‌باشد. ابتدا وسط نقاط ( E.F ) روی شال را بدست می‌آوریم و سپس نقطه بدست آمده را به وسط پشت یقه در شنل وصل می‌کنیم. البته شال را می بایست به صورتی به شنل وصل نمود که هم 2 یقه‌ی جلوی شنل و یقه پشت را شامل می‌شود. بعد از دوخت این مراحل حال نوبت به زیپ شنل می‌شود که در قسمتهای جلوی شنل دوخته می‌شود.

 

معمولاً زیپ‌هایی که برای این مدل استفاده می‌شود 70 سانتیمتر می‌باشند و مثل زیپ‌های معمولی به دولیه جلوی شنل چادر وصل می‌شوند. آخرین مرحله دوخت شنل که خوبتر است پس از اتو شنل انجام شود دوخت 6-5 سانتیمتر زیر دست شنل است. بدین صورت که پس از اتو کامل شنل از قسمت درز روی دست شنل به اندازه 19 سانتیمتر به طرف وسط جلو و وسط پشت شنل جلو می‌رویم.

 

سپس این دو نقطه در جلو و پشت را بر هم مماس نموده و از همین نقطه 6 سانتیمتر به طرف وسط جلو و پشت دوخت می‌زنیم. این دوخت متقابلاً در طرف دیگر نیز انجام می‌شود. حال شنل آماده است و نوبت به دامن آن می‌رسد که شامل دو قسمت رویی و زیرین می‌باشد. که طبقه رویی شامل دو تکه یعنی طبقه اول و دوم است که از جنس کرپ هستند و قسمت زیرین که یک تکه می‌باشد و جنس آن از حریرکش است.

 

ابتدا طبقه اول قسمت رویی ( عکس 3 ) را از نقاط ( M.X )( N.Y ) بهم وصل می‌کنیم و سپس الگوی شماره 5 که همان حریرکش بود عیناً طبق عکس 3 از نقاط عرضی الگو بهم وصل می‌کنیم و سپس الگوی شماره 3 و شماره 5 را از ناحیه کمر بهم وصل می‌کنیم. پس از این مرحله دوخت طبقه دیگر قسمت رویی که همان عکس 4 است، آغاز می‌کنیم.

 

این قسمت را نیز از نقاط عرضی آن یعنی نقاط ( G.S‌ )( H.O ) می‌باشد، بهم وصل می‌کنیم و سپس قسمت کمر این الگو را به قسمت پایین الگوی شماره 5 که همان حریرکش است وصل می‌کنیم. شاید اندازه‌های تکه‌های الگو با هم کمی متفاوت باشند که با استفاده از چین دادن به پارچه و یا کشیدن پارچه حریرکش آنها را به آسانی بهم وصل نمود اما کمری این دامن که از اضافات پارچه دامن بدست می‌آید با اندازه 140×20 سانتیمتر است که به صورت دولایی به کمر قسمت اول وصل می‌شود.

 

این قسمت کمری به طور کامل با استفاده از کش قیطان قرقره‌ای که به عنوان نخ زیر استفاده می‌شود کش‌دوزی می‌کنیم. برای خوبتر ایستادن دامن بر روی دامن بر روی تن و این که بتوان برای چند اندازه استفاده نمود از 4 بند با اندازه‌های ( 50×10 ) و ( 23×10 ) استفاده می‌کنیم که از هر اندازه‌ای 2 عدد بند داریم که به کمری دامن وصل می‌شوند به طوری که دو بند کوتاه در قسمت جلو و 2 بند بلند در قسمت پشت وصل می‌شوند که دو بند کوتاه هر کدام دو دکمه دارند که با فاصله 5 سانتیمتر از لبه و هر کدام نیز با فاصله 5 سانتیمتر از هم دوخته می‌شوند و دو بند پشت جادکمه‌ای با فاصله 3 سانتیمتر از لبه دوخته می‌شود. اینک هم شنل ما آماده است و هم دامن آن. با پوشیدن این چادر از آزادی همراه با پوشش لذت ببرید.

 

برای دیدن عکس در اندازه بزرگ روی آن کلیک نمایید

دوخت چادر فرشته,نحوه دوخت چادر فرشته

مدل الگوهای چادر فرشته

 

منبع : kook.irمنبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها