لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

آشنایی با هنر زرک دوزی: زیبایی در هر دوخت


زرک دوزی

زرک دوزی

 

زیبایی بافت زرین: معرفی هنر زرک دوزی

زرک دوزی یک هنر دستی زیبا و سنتی است که در تزیین اشیاء و لباس‌ها از سرمه استفاده می‌نماید. در این نوشته از بیتوته، روش دوخت و تزیین با زرک را بررسی خواهیم نمود. این هنر دستی با استفاده از اریب و سرمه، زیبایی و طراحی خاصی به اشیاء می‌بخشد. 
اریب دوزی

اریب دوزی

 

زرک دوزی چیست؟

زرک دوزی یک نوع دوخت است که با استفاده از سرمه اطراف طرح انجام می‌شود. در این دوخت، از تکه‌های کوچک سرمه به صورت اریب برای دوخت استفاده می‌شود و به این دوخت زرک دوزی یا زرک زنار نیز گفته می‌شود. این نوع دوخت معمولاً در طرح‌ها یا پوشش‌های بافته شده به کار می‌رود.

 

زرک دوزی دو روش اصلی دارد: زرک ساده و زنار. در زرک ساده، سرمه به صورت تکه‌های کوچک بر روی بافت قرار می‌گیرد و به وسیلهٔ اریب، دوخت انجام می‌شود.

 

سرمه تراش

سرمه تراش

 

دوخت زرک دوزی 

پس از دوخت طرح مورد نظر قادر هستید دور آن را با زرک تزیین نمایید تا تفاوت دید بین طرح ها به وجود آید . 

 

روش دوخت خیلی ساده است به این ترتیب که سرمه تراش را به اندازه ۳ میلی متر با ۴ فنر برش دهید سپس قسمتی که کار دوخت آن پایان گرفته سوزن را از نوک قسمت بیرون آن درآورده و تکه سرمه ای به آن کشیده و به اندازه طول سرمه آن را روی کار خوابانده و سوزن را به داخل ترمه فرو ببرید .

   

و بعد در قسمت سمت راست یا چپ طرح به اندازه دلخواه فاصله گذاشته و از کنار سرمه سوزن را بیرون بکشید و تکه سرمه دیگری را به نخ کشیده و با زاویه تقریباًّ ۴۰ درجه دوخت نمایید .

 

نکته: فاصله زرک ها از هم ، زیادتر به بزرگی  طرح بستگی دارد ولی معمولاً فاصله نیم سانتی متر مطلوب است .   

 

تزیین با زرک

تزیین با زرک

 

سوالات متداول در خصوص زرک دوزی

سوال 1: زرک دوزی چیست ؟

زرک دوزی یک هنر دستی است که از سرمه برای تزیین اشیاء و لباس‌ها استفاده می‌نماید. این هنر دستی با استفاده از سرمه به اشیاء زیبایی و شیوه‌های خاصی افزوده و به آن‌ها زندگی می‌بخشد.

 

سوال 2: چطور می‌توان برگ‌ها را با زرک دوزی تزیین نمود؟

بعد از دوخت برگ، می‌توانید دور آن را با زرک تزیین نموده و تفاوت دید بین برگ‌ها را به وجود آورید. با استفاده از سرمه تراش و اریب، به آسانی می‌توانید این دوخت را انجام داد و از زرک به عنوان عنصر زینتی استفاده نمود.

 

سوال 3: چه نکاتی برای دوخت خوبتر در زرک دوزی وجود دارد؟

برای دوخت خوبتر در زرک دوزی، می‌توانید سرمه تراش را به اندازه ۳ میلی‌متر با ۴ فنر برش داده و از نکاتی مثل فاصله مناسب بین زرک‌ها و زاویه دوخت بهره‌مند شوید. معمولاً فاصله نیم سانتی‌متری بین زرک‌ها مطلوب است.

 

سخن آخر نوشته در خصوص زرک دوزی

به طور کلی، زرک دوزی یک هنر دستی زیبا و خلاقانه است که از سرمه اریب برای تزیین اشیاء و لباس‌ها استفاده می‌نماید. این هنر، با طراحی‌های ویژه و استفاده از زینت‌های زرین، به اشیاء زندگی جلوه و جذابیت می‌بخشد. با آموزش روش دوخت و تزیین، هر کسی می‌تواند به این هنر زیبا و مفرح علاقه‌مند شود و اثرهای زیبایی خلق نماید.

 

 

 

 



منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها