لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

آداب سفارش غذا در رستوران: راهنمای جامع برای یک تجربه دلپذیر


آداب سفارش غذا در رستوران

آداب سفارش غذا در رستوران

 

آداب سفارش غذا در رستوران: از انتخاب غذا تا پرداخت صورت حساب

رعایت آداب سفارش غذا در رستوران، نه تنها نشان دهنده احترام به کارکنان و سایر مهمانان است، بلکه به ارتقای تجربه غذاخوردن شما نیز کمک می‌نماید. در این نوشته از بیتوته، با نکته های کلیدی و ضروری این آداب آشنا خواهیم شد تا هر بار به رستوران می‌رویم، لذت زیادتری ببریم. 

آداب سفارش غذا در رستوران

فرهنگ و آداب و رسم های هر جامعه ای، در تمامی جنبه های زندگی آن ها نفوذ نموده و رستوران رفتن نیز از این قاعده مستثنی نیست. آداب سفارش غذا در رستوران شامل رفتارهای مودبانه، روش تعامل با کارکنان، و انتخاب های هوشمندانه است که قادر هست به شما در داشتن یک تجربه به یاد ماندنی و لذت بخش کمک نماید. در این نوشته جامع، به تمامی نکته های ضروری در ارتباط با آداب سفارش غذا در رستوران می پردازیم و با رعایت این نکته های، به شما اطمینان می دهیم که در هر رستورانی، احساس راحتی و اعتماد به نفس داشته باشید.

 

آداب سفارش غذا برای کودکان

آداب سفارش غذا برای کودکان

 

مرور منوی رستوران: با آمادگی کامل سفارش دهید

آداب سفارش غذا در رستوران با آگاهی و شناخت آغاز می گردد. پیش از رسیدن پیشخدمت، زمانی را به مرور منوی رستوران اختصاص دهید. این کار به شما کمک می نماید تا با گزینه های موجود آشنا شوید، تصمیمات آگاهانه بگیرید و در آخر، انتخابی متناسب با ذائقه و بودجه خود داشته باشید.

 

به بخش بندی منو و قیمت ها توجه نمایید: در ابتدای امر، نگاهی کلی به بخش بندی منو مثل پیش غذا، غذای اصلی، و دسر بیندازید. همچنین، به قیمت هر غذا دقت نمایید تا بتوانید هزینه نهایی را برآورد کنید. این امر به شما کمک می نماید تا با توجه به بودجه خود، انتخابی منطقی داشته باشید.

 

غذاهای ویژه و پیشنهادات روزانه را از دست ندهید: در بسیاری از رستوران ها، غذاهای ویژه ای به صورت روزانه یا فصلی سرو می گردد که قادر هست فرصتی عالی برای آزمون مزه های جدید و منحصر به فرد باشد. به این بخش از منو توجه داشته باشید و در صورت تمایل، از پیشخدمت در مورد این غذاها سوال نمایید.

 

سوالات خود را یادداشت نمایید: در حین مرور منو، اگر سوالی در مورد مواد اولیه، روش پخت و یا هر مورد دیگری به ذهن شما خطور نمود، آن را یادداشت نمایید. با این کار، در زمان مناسب قادر هستید سوالات خود را به آسانی از پیشخدمت بپرسید.

 

چگونه در رستوران غذا سفارش دهیم

چطور در رستوران غذا سفارش دهیم

 

برقراری ارتباط با پیشخدمت: کلید یک سفارش موفق

هنگامی که پیشخدمت برای دریافت سفارش شما حاضر شد، با برقراری ارتباط تاثیرگذار و مودبانه، زمینه ساز یک تجربه خوشایند برای خود و اطرافیان تان شوید. آداب سفارش غذا در رستوران شامل نکته های مهمی در ارتباط با تعامل با کارکنان رستوران است:

 

با اعتماد به نفس و احترام صحبت نمایید: با صدای واضح و رسا صحبت نمایید و با پیشخدمت ارتباط چشمی برقرار کنید. استفاده از واژه ها مودبانه مثل “لطفاً” و “متشکرم” را فراموش نکنید.

 

در مورد غذاها و نوشیدنی ها سوال نمایید: اگر در مورد مزه، حجم و یا هر ویژگی دیگری از غذاها و نوشیدنی ها تردید دارید، از پیشخدمت سوال نمایید. آن ها با آگاهی کامل از منوی رستوران قادر هستند راهنمایی های ارزشمندی در اختیار شما قرار دهند.

 

محدودیت های غذایی خود را ذکر نمایید: در صورتی که به هر نوع ماده غذایی حساسیت دارید و یا رژیم غذایی خاصی را دنبال می نمایید، پیش از سفارش غذا، حتما پیشخدمت را از این موضوع مطلع سازید. کارکنان رستوران با آگاهی از محدودیت های غذایی شما، قادر هستند تغییرات لازم را در سفارش شما اعمال کنند و یا گزینه های مناسب دیگری را به شما پیشنهاد دهند.

 

بهترین آداب سفارش غذا در رستوران

خوبترین آداب سفارش غذا در رستوران

 

سفارش آگاهانه: لذت بردن از یک غذای متناسب

بعد از برقراری ارتباط با پیشخدمت و دریافت اطلاعات لازم، نوبت به انتخاب نهایی غذا می رسد. در این مرحله، با در نظر گرفتن نکته های زیر، انتخابی هوشمندانه و رضایت بخش داشته باشید:

 

ترکیبی از مزه ها و مواد مقوی را انتخاب نمایید: برای داشتن یک وعده غذایی کامل و متعادل، ترکیبی از پروتئین ها، کربوهیدرات ها و سبزیجات را در نظر بگیرید. انتخاب یک پیش غذا، غذای اصلی و نوشیدنی متناسب با ذائقه شما قادر هست به داشتن یک تجربه غذایی لذت بخش کمک نماید.

 

اندازه وعده ها را در نظر داشته باشید:پیش از انتخاب غذا، به اندازه وعده ها که معمولا در کنار هر غذا در منو ذکر شده است، توجه نمایید. در صورت تمایل، قادر هستید از پیشخدمت در مورد حجم غذاها سوال نمایید تا انتخابی متناسب با اشتهای خود داشته باشید. انتخاب وعده های متناسب با نیازتان، نه تنها از اسراف غذا پیشگیری می نماید، بلکه به شما در داشتن یک تجربه غذایی لذت بخش و بدون احساس سنگینی و ناراحتی کمک می نماید.

 

نکاتی برای انتخاب وعده های مناسب:به اشتهای خود توجه نمایید. اگر اشتهای بسیاری دارید، قادر هستید یک وعده کامل را سفارش دهید. اما اگر اشتهای شما کم است، قادر هستید از پیشخدمت در مورد امکان سفارش نصف وعده یا غذای کودک سوال نمایید.

 

به تنوع در انتخاب غذاها توجه نمایید: اگر به تنوع در غذاها علاقه دارید، قادر هستید به جای یک وعده کامل، چند پیش غذا یا غذای کوچک را آزمون نمایید.

 

به کالری و ارزش غذایی غذاها توجه نمایید: اگر در پی تناسب اندام هستید، به کالری و ارزش غذایی غذاها توجه نمایید و سعی نمایید وعده های متناسب با نیازهای کالری تان را انتخاب نمایید.

 

در آخر، به یاد داشته باشید که:هدف از غذا خوردن، صرفاً سیر شدن نیست، بلکه لذت بردن از مزه و مزه غذاها و تجربه یک وعده غذایی دلچسب است.

 

انتخاب وعده های متناسب با نیازتان، به شما در داشتن یک تجربه غذایی لذت بخش و سالم کمک می نماید.

 

انتخاب غذای مناسب: گامی مهم در آداب سفارش غذا در رستوران

بعد از بررسی منوی رستوران و صحبت با پیشخدمت، نوبت به انتخاب غذای مناسب می رسد. در این میان، توجه به چند نکته کلیدی قادر هست به شما در انتخابی صحیح و رضایت بخش کمک نماید:

 

ترجیحات و ذائقه خود را در نظر بگیرید: به این فکر نمایید که چه نوع غذاهایی را زیادتر دوست دارید و چه مزه هایی برای شما جذاب تر هستند. با در نظر گرفتن ذائقه خود، قادر هستید از صرف غذایتان لذت زیادتری ببرید.

 

نوع رستوران و سبک غذاها را در نظر بگیرید: هر رستورانی، سبک و تخصص ویژه خود را در ارائه غذاها دارد. با توجه به نوع رستوران و سبک غذاهایی که ارائه می دهد، انتخابی متناسب داشته باشید.

 

به قیمت غذاها توجه نمایید: پیش از سفارش غذا، به قیمت آن توجه نمایید و مطمئن شوید که با بودجه شما متناسب است. رستوران ها معمولا طیف وسیعی از غذاها با قیمت های مختلف ارائه می دهند، بر این اساس قادر هستید گزینه های متناسب با بودجه خود را پیدا نمایید.

 

به نظرات و تجربیات دیگران توجه نمایید: قبل از رفتن به رستوران، قادر هستید نظرات مشتریان را در وب سایت ها و صفحات مجازی رستوران مطالعه نمایید. این نظرات قادر هست اطلاعات سودمندی در مورد کیفیت غذاها، قیمت ها و خدمات رستوران به شما ارائه دهد.

 

از آزمون کردن مزه های جدید نترسید: بعضی وقت ها، آزمون کردن غذاهای جدید و منحصر به فرد قادر هست تجربه ای لذت بخش و هیجان انگیز باشد. اگر در پی تنوع هستید، از پیشخدمت در مورد غذاهای جدید و محبوب رستوران سوال نمایید و مزه های جدید را آزمون نمایید.

 

نکاتی برای سفارش غذا در رستوران

نکاتی برای سفارش غذا در رستوران

 

سفارش غذای متناسب با رژیم غذایی

در دنیای امروز، اشخاص بسیاری در پی رژیم های غذایی ویژه و سالم هستند. در آداب سفارش غذا در رستوران، توجه به این موضوع نیز حائز ارزش است. اگر از رژیم غذایی خاصی پیروی می نمایید، نکته های زیر را در نظر داشته باشید:

 

پیش از رفتن به رستوران، در مورد منوی آن تحقیق نمایید: بسیاری از رستوران ها، منوی خود را به صورت آنلاین ارائه می دهند. با بررسی منوی رستوران قادر هستید از وجود غذاهای مناسب با رژیم غذایی خود مطمئن شوید.

 

در مورد مواد تشکیل دهنده غذاها سوال نمایید: پیش از سفارش غذا، از پیشخدمت در مورد مواد تشکیل دهنده آن سوال نمایید. این اطلاعات به شما کمک می نماید تا از تناسب غذا با رژیم غذایی خود مطمئن شوید.

 

در صورت نیاز، تغییراتی در سفارش خود ایجاد نمایید: در بسیاری از رستوران ها، قادر هستید تغییراتی در مواد تشکیل دهنده یا روش پخت غذاها ایجاد نمایید. اگر غذای مورد نظر شما با رژیم غذایی تان تناسب کامل ندارد، از پیشخدمت برای ایجاد تغییرات لازم در آن درخواست نمایید.

 

از رستوران در مورد گزینه های رژیمی سوال نمایید: بعضی از رستوران ها، منوی رژیمی ویژه یا گزینه های متناسب با رژیم های غذایی مختلف مثل گیاهخواری و بدون گلوتن ارائه می دهند. در صورت تمایل، قادر هستید از پیشخدمت در مورد این گزینه ها سوال نمایید.

 

سفارش غذا برای گروهی از اشخاص

هنگامی که برای صرف غذا با گروهی از دوستان یا خانواده به رستوران می روید، آداب سفارش غذا در رستوران ارزش زیادتری پیدا می نماید. در این شرایط، با در نظر گرفتن نکته های زیر، قادر هستید تجربه ای لذت بخش برای همه اشخاص حاضر در جمع رقم بزنید:

 

قبل از رفتن به رستوران، در مورد انتخاب غذاها با هم صحبت نمایید: با این کار، از سردرگمی و اتلاف وقت در رستوران پیشگیری می گردد و هر کس قادر هست غذای مورد علاقه خود را سفارش دهد.

 

سعی نمایید غذاهایی را انتخاب نمایید که با ذائقه اکثر اشخاص حاضر در جمع همخوانی داشته باشد: به این ترتیب، همه اشخاص قادر هستند از غذای خود لذت ببرند.

 

به تنوع در انتخاب غذاها توجه نمایید: انتخاب غذاهایی با تنوع رنگی و مزه های مختلف قادر هست جذابیت زیادتری برای جمع داشته باشد.

 

به بودجه اشخاص حاضر در جمع توجه داشته باشید: در انتخاب غذاها، به بودجه اشخاص حاضر در جمع توجه نمایید و سعی نمایید غذاهایی را انتخاب نمایید که برای همه اشخاص مقرون به صرفه باشد.

 

در صورت نیاز، قادر هستید از پیشخدمت برای انتخاب غذاها کمک بگیرید: پیشخدمت با آگاهی از منوی رستوران قادر هست به شما در انتخاب غذاهایی متناسب با ذائقه و بودجه اشخاص حاضردر جمع کمک نماید. 

 

نکاتی برای انتخاب نوشیدنی 

به مزه غذاها توجه نمایید: نوشیدنی را انتخاب نمایید که مزه غذاها را تکمیل نماید و با آنها همخوانی داشته باشد. به عنوان مثال، برای غذاهای تند، قادر هستید از نوشیدنی های خنک و ترش مثل دوغ یا آبمیوه استفاده نمایید.

 

به فصل و آب و هوا توجه نمایید: در فصل های گرم، نوشیدنی های خنک مثل آبمیوه و شربت قادر هست انتخاب مناسبی باشد. در فصل های سرد، نوشیدنی های گرم مثل چای و قهوه قادر هست به گرم شدن بدن شما کمک نماید.

 

به سلیقه اشخاص حاضر در جمع توجه نمایید: نوشیدنی هایی را انتخاب نمایید که مورد علاقه اکثر اشخاص حاضر در جمع باشد.

 

به تنوع در انتخاب نوشیدنی ها توجه نمایید: انتخاب نوشیدنی های مختلف با مزه ها و رنگ های متنوع قادر هست جذابیت زیادتری برای جمع داشته باشد.

 

به بودجه اشخاص حاضر در جمع توجه نمایید: در انتخاب نوشیدنی ها، به بودجه اشخاص حاضر در جمع توجه نمایید و سعی نمایید نوشیدنی هایی را انتخاب نمایید که برای همه اشخاص مقرون به صرفه باشد.

 

نکاتی برای سفارش دسر

به حجم غذای اصلی توجه نمایید: اگر غذای اصلی شما سنگین بوده است، خوبتر است از دسرهای سنگین و پر کالری صرف نظر نمایید.

 

به ذائقه خود توجه نمایید: دسری را انتخاب نمایید که مزه آن را دوست دارید و از خوردن آن لذت می برید.

 

به فصل و آب و هوا توجه نمایید: در فصل های گرم، دسرهای خنک مثل بستنی و ژله قادر هست انتخاب مناسبی باشد. در فصل های سرد، دسرهای گرم مثل کیک و شیرینی قادر هست به گرم شدن بدن شما کمک نماید.

 

به تنوع در انتخاب دسرها توجه نمایید: انتخاب دسرهای مختلف با مزه ها و رنگ های متنوع قادر هست جذابیت زیادتری برای جمع داشته باشد.

 

به بودجه اشخاص حاضر در جمع توجه نمایید: در انتخاب دسرها، به بودجه اشخاص حاضر در جمع توجه نمایید و سعی نمایید دسرهایی را انتخاب نمایید که برای همه اشخاص مقرون به صرفه باشد.

 

**با رعایت آداب سفارش غذا در رستوران قادر هستید تجربه ای لذت بخش و خاطره انگیز برای خود وهمراهانتان رقم بزنید. 

 

آداب سفارش غذا در رستوران های لوکس

آداب سفارش غذا در رستوران های لوکس 

 

تکمیل سفارش و نکته های پایانی

بعد از انتخاب غذای مورد نظر، نوبت به تکمیل سفارش و رعایت نکته های پایانی آداب سفارش غذا در رستوران می رسد:

 

سفارش خود را به طور واضح و با صدای بلند بیان نمایید: اطمینان حاصل نمایید که پیشخدمت به طور کامل متوجه سفارش شما شده است.

 

در صورت نیاز، درخواست های جانبی خود را ذکر نمایید: اگر به چاشنی های ویژه، نان یا هر مورد دیگری نیاز دارید، در زمان سفارش، آن را به پیشخدمت آگاهی دهید.

 

با صبر و احترام رفتار نمایید: برای داشته باشید که کارکنان رستوران در تلاش هستند تا خوبترین خدمات را به شما ارائه دهند. با صبر و احترام رفتار نمایید و در صورت بروز هر گونه مشکلی، به جای عصبانیت، با آرامش موضوع را با سرپرست کارکنان در میان بگذارید.

 

انعام را فراموش نکنید: انعام، قدردانی شما از خدمات ارائه شده توسط کارکنان رستوران است. میزان انعام بسته به کیفیت خدمات و عرف جامعه متغییر است، اما به طور کلی، انعامی معادل ۱۰ تا ۱۵ درصد از کل هزینه سفارش، مناسب به نظر می رسد.

 

سوالات متداول در خصوص آداب سفارش غذا در رستوران

۱. موقع سفارش غذا، به چه نکاتی می بایست در مورد اندازه وعده ها توجه کنیم؟

موقع سفارش غذا، حتما به اندازه وعده ها که معمولا کنار هر غذا در منو ذکر شده است، توجه نمایید. در صورت تمایل، قادر هستید از پیشخدمت در مورد حجم غذاها سوال نمایید تا انتخابی متناسب با اشتهای خود داشته باشید. انتخاب وعده های متناسب با نیازتان، نه تنها از اسراف غذا پیشگیری می نماید، بلکه به شما در داشتن یک تجربه ی غذایی لذت بخش و بدون احساس سنگینی و ناراحتی کمک می نماید.

 

۲. آیا در رستوران قادر هستیم غذای خود را با دیگران تقسیم کنیم؟

تقسیم کردن غذا با دیگران در رستوران، به شرایط و عرف رستوران بستگی دارد. در بعضی از رستوران های با غذاهای گران قیمت یا تکه های کوچک، شاید این کار خوشایند نباشد. اما در بیشتر رستوران های معمولی، به ویژه رستوران های خانوادگی، مشکلی برای تقسیم کردن غذا وجود ندارد. در صورت تردید، خوبتر است از پیشخدمت سوال نمایید.

 

۳. در صورتیکه به گروهی از مواد غذایی حساسیت داشته باشیم، چه کار می بایست کنیم؟

اگر به گروهی از مواد غذایی حساسیت دارید، حتما پیش از سفارش غذا، پیشخدمت را از این موضوع مطلع نمایید. او قادر هست به شما در انتخاب غذاهایی که فاقد آن ماده حساسیت زا هستند کمک نماید. همچنین سرآشپز نیز شاید بتواند غذای شما را با جایگزین کردن مواد اولیه، متناسب با حساسیت شما آماده نماید.

 

۴. موقع انتخاب نوشیدنی، به چه نکاتی می بایست توجه کنیم؟

موقع انتخاب نوشیدنی، به مزه غذاها، فصل و آب و هوا، سلیقه اشخاص حاضر در جمع و بودجه خود توجه نمایید. به عنوان مثال، برای غذاهای تند، قادر هستید از نوشیدنی های خنک و ترش مثل دوغ یا آبمیوه استفاده نمایید. در فصل های گرم، نوشیدنی های خنک و در فصل های سرد، نوشیدنی های گرم قادر هست انتخاب مناسبی باشد.

 

۵. آیا دادن انعام (propine) به پیشخدمت در رستوران های ایرانی رایج است؟

دادن انعام (propine) به پیشخدمت در رستوران های ایرانی، الزامی نیست اما رایج است. میزان انعام نیز بستگی به کیفیت خدمات و رضایت شما دارد. معمولا بین ۵ تا ۱۰ درصد از کل صورت حساب را میتوان به عنوان انعام در نظر گرفت.

 

سخن پایانی نوشته آداب سفارش غذا در رستوران

رعایت آداب سفارش غذا در رستوران، نه تنها به شما کمک می نماید تا تجربه ای لذت بخش و رضایت بخش در رستوران داشته باشید، بلکه احترام شما را به کارکنان رستوران و سایر مشتریان نشان می دهد. با دنبال کردن نکته های ذکر شده در این نوشته، قادر هستید با اعتماد به نفس و آگاهی کامل، در هر رستورانی غذا سفارش دهید و از یک تجربه خوشایند در کنار دوستان و خانواده خود لذت ببرید.

 

 

 منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها