لوگو چشم انداز cheshmandaz.ir

کاشت حلزون گوش یا ایمپلنت حلزون گوش؛دروازه ای به سوی دنیای اصوات


کاشت حلزون گوش, ایمپلنت حلزون گوش

کاشت حلزون گوش وسیله ای برای کمک به اشخاص کم شنوا یا ناشنوا

 

بازگرداندن حس شنوایی با کاشت حلزون گوش

کاشت حلزون گوش یا ایمپلنت حلزون گوش وسیله‌ای الکترونیکی است که به اشخاص کم شنوا یا ناشنوا کمک می‌نماید تا صدا را بشنوند. این وسیله جایگزینی برای سیستم شنوایی طبیعی که صدمه دیده است، محسوب می‌شود. در این نوشته از بیتوته به بررسی زیادتر کاشت حلزون گوش، روش عملکرد، مزیت ها و معایب آن می‌پردازیم.

کاشت حلزون گوش یک دستگاه الکترونیکی است که به بهبود شنوایی کمک می‌نماید. این کاشت می‌تواند برای افرادی که دچار کم شنوایی شدید ناشی از صدمه گوش داخلی هستند و با سمعک نمی‌توانند به خوبی بشنوند، انتخاب مناسبی باشد.

 

کاشت حلزون گوش، صدا را از بخش صدمه دیده گوش عبور داده و مستقیماً به عصب شنوایی (عصب حلزون) می‌رساند. در اکثر اشخاص کم شنوا که مشکل آن‌ها مربوط به گوش داخلی است، عصب شنوایی سالم است اما انتهای عصبی به نام سلول‌های مویی در قسمت حلزونی شکل گوش داخلی صدمه دیده‌اند.

 

کاشت حلزون گوش از یک پردازشگر صدا که پشت گوش قرار می‌گیرد و صداهای اطراف را دریافت می‌نماید، تشکیل شده است. این پردازشگر، سیگنال‌های صدا را به گیرنده‌ای که زیر پوست پشت گوش قرار داده شده، ارسال می‌نماید. گیرنده، سیگنال‌های صدا را از راه یک سیم نازک متصل به خود، پایین می‌فرستد.  این سیم، الکترودهای صوتی ریزی را نگه می‌دارد که در قسمت حلزونی شکل گوش داخلی قرار داده شده‌اند.

 

سیگنال‌ها، عصب حلزون را تحریک می‌کنند. عصب نیز سیگنال‌ها را به مغز می‌فرستد. مغز این سیگنال‌ها را به عنوان صدا درک می‌نماید. این صداها شبیه شنیدن طبیعی هستند، اما کاملاً مشابه نیستند. درک و تشخیص واژه ها از راه سیگنال‌های دریافتی از کاشت حلزون گوش به زمان و تمرین نیاز دارد. با این حال، اکثر اشخاص با کاشت حلزون گوش در طی ۳ تا ۶ ماه استفاده، پیشرفت قابل توجهی در درک گفتار خواهند داشت.

 

کاشت حلزون گوش, ایمپلنت حلزون گوش

کاشت حلزون گوش قادر هست به کودکان کم شنوا یا ناشنوا کمک نماید

 

برای چه از کاشت حلزون گوش استفاده می‌شود؟

کاشت حلزون گوش می‌تواند شنوایی را در افرادی که دچار کم شنوایی شدید هستند و دیگر سمعک برایشان سودمند نیست، بهبود بخشد. این کاشت به آن‌ها کمک می‌نماید تا خوبتر صحبت کنند، بشنوند و در آخر کیفیت زندگی‌شان را بالا ببرد.

 

کاشت حلزون را می‌توان در یک گوش (کاشت یکطرفه) یا در هر دو گوش (کاشت دوطرفه) قرار داد. بزرگسالان بیشتر در ابتدا از یک کاشت حلزون و یک سمعک استفاده می‌کنند. با وخیم‌تر شدن کم شنوایی در گوشی که از سمعک استفاده می‌نماید، شاید به استفاده از دو کاشت حلزون روی بیاورند. بعضی اشخاص که در هر دو گوش کم شنوایی شدید دارند، همزمان در هر دو گوش از کاشت حلزون استفاده می‌کنند.

 

کاشت حلزون بیشتر برای کودکان مبتلا به کم شنوایی شدید در هر دو گوش، به طور همزمان در هر دو گوش قرار داده می‌شود. این کار زیادتر برای نوزادان و کودکانی که در حال یادگیری صحبت کردن هستند، انجام می‌شود.

 

افرادی که از کاشت حلزون گوش استفاده می‌کنند، بهبود موارد زیر را گزارش نموده‌اند:

• درک گفتار بدون نیاز به نشانه‌های دیداری مثل لب‌خوانی

• شنیدن صداهای روزمره و تشخیص آن‌ها، از جمله صداهای هشدار خطر

• توانایی گوش دادن در مکان‌های پر سر و صدا

• تشخیص جهت صدا

• شنیدن برنامه‌های تلویزیونی و برقراری تماس تلفنی

• بعضی اشخاص می‌گویند وزوز یا زنگ گوش (طنین) در گوش کاشته شده، بهبود می‌یابد.

 

شرایط لازم برای دریافت کاشت حلزون گوش:

• کم شنوایی‌ داشته باشید که بر برقراری ارتباط با دیگران تأثیر بگذارد.

• نتایج آزمایش‌های شنوایی نشان دهد که سمعک برایتان سودمند نیست.

• تمایل به یادگیری روش استفاده از کاشت و پیوستن به دنیای شنوایی داشته باشید.

• درک محدودیت‌ها و توانایی‌های کاشت حلزون گوش در زمینه شنوایی

 

کاشت حلزون گوش, ایمپلنت حلزون گوش

یک فرد با کاشت حلزون گوش در پشت گوش خود

 

ریسک‌های کاشت حلزون گوش

عمل جراحی کاشت حلزون گوش ایمن است، اما خطرات نادری هم در پی دارد که عبارتند از:

√ عفونت پرده‌های اطراف مغز و نخاع (مننژیت باکتریایی): برای کم شدن خطر ابتلا به مننژیت، بیشتر قبل از جراحی واکسیناسیون انجام می‌شود.

√ خونریزی

√ ناتوانی در حرکت دادن صورت در طرف جراحی (فلج عصب صورتی)

√ عفونت در محل جراحی

√ عفونت دستگاه

√ مشکلات تعادل

√ سرگیجه

√ مشکلات چشایی

√ ایجاد یا تشدید وزوز یا زنگ گوش (طنین)

√ نشت مایع مغزی (نشت مایع مغزی-نخاعی)

√ درد بلندمدت، بی حسی یا سردرد در محل کاشت

√ بهبود نیافتن شنوایی با کاشت حلزون گوش

 

موارد دیگری که شاید با کاشت حلزون گوش اتفاق بیفتد، عبارتند از:

√ از دست دادن باقی‌مانده‌ی شنوایی طبیعی در گوش کاشته شده: از دست دادن √ باقی‌مانده‌ی شنوایی طبیعی در گوش کاشته شده، امری رایج است. این افت شنوایی تأثیر بسیاری بر کیفیت شنیدن با کاشت حلزون ندارد.

√ خرابی دستگاه: به ندرت شاید برای تعویض کاشت حلزونی که خراب شده یا به خوبی کار نمی‌نماید، نیاز به جراحی مجدد باشد.

 

آمادگی برای کاشت حلزون گوش

قبل از جراحی کاشت حلزون گوش، جراح شما جزئیاتی را برای کمک به آمادگی‌تان ارائه می‌دهد. این جزئیات شاید شامل موارد زیر باشد:

قطع استفاده داروها یا مکمل‌ها: پزشک به شما می‌گوید کدام داروها یا مکمل‌ها را می بایست قطع نمایید و برای چه زمان.

محدودیت در خوردن و آشامیدن: پزشک به شما خواهد بیان کرد که چه زمانی می بایست خوردن و آشامیدن را متوقف نمایید.

 

کاشت حلزون گوش, ایمپلنت حلزون گوش

کاشت حلزون گوش قادر هست کیفیت زندگی اشخاص کم شنوا یا ناشنوا را بهبود بخشد

 

چه انتظاری داشته باشید

قبل از عمل 

قبل از کاشت حلزون گوش، به احتمال زیاد موارد زیر را خواهید داشت:

• آزمایش‌های شنوایی، گفتار و احتمالاً تعادل

• معاینه فیزیکی

• اسکن MRI یا CT از گوش‌ها و سر برای بررسی حلزون و گوش داخلی

 

شما با یک متخصص مواظبت بهداشتی آموزش دیده در زمینه کم شنوایی به نام “شنوایی‌شناس” و یک جراح گوش، حلق و بینی (ENT) همکاری خواهید نمود تا خوبترین نوع کاشت حلزون را برای خود انتخاب نمایید. تمام کاشت‌های حلزون گوش دارای دو قسمت داخلی و خارجی هستند. قسمت داخلی را “کاشت داخلی” و قسمت خارجی را “کیت خارجی” می‌نامند. گزینه‌های موجود عبارتند از:

• کاشت حلزون گوش داخلی با یک واحد خارجی که پشت گوش در یک طرف سر قرار می‌گیرد. واحد خارجی دارای پردازشگر گفتار، میکروفون، آهنربا و فرستنده در یک دستگاه واحد است. این واحد در صورت نیاز قابل شارژ است.

• کاشت حلزون گوش داخلی با یک پردازشگر صدای خارجی که روی گوش قرار می‌گیرد و یک آهنربا و فرستنده که پشت گوش است. این پردازشگر دو قسمت کوچک دارد که با یک سیم کابل نازک به هم متصل شده‌اند.

 

محققان در پی ساخت یک سیستم کاملاً قابل کاشت هستند. تمام قسمت های کاشت حلزون در زیر پوست قرار می گیرند که در آن دیده نمی شوند.

 

در طول عمل

جراحی کاشت حلزون گوش بیشتر با دارویی به نام بیهوشی عمومی انجام می‌شود که سبب ایجاد حالتی شبیه خواب می‌شود. با بیهوشی عمومی، دردی احساس نمی‌نمایید و از جراحی آگاه نیستید. جراح شما پشت گوشتان برش کوچکی ایجاد می‌نماید. سپس جراح سوراخ کوچکی در قسمت استخوان جمجمه به نام ماستوئید ایجاد می‌نماید، جایی که دستگاه داخلی در آنجا قرار می‌گیرد. سپس جراح سوراخ کوچکی در حلزون ایجاد می‌نماید. آن‌ها این کار را برای عبور دادن الکترود دستگاه داخلی انجام می‌دهند. آن‌ها پوست را بخیه می‌زنند تا دستگاه داخلی زیر پوست قرار گیرد.

 

پس از عمل

شاید شما یا کودکتان برای زمان کوتاهی موارد زیر را تجربه نمایید:

• فشار یا ناراحتی روی گوشی که دستگاه کاشته شده است.

• سرگیجه یا حالت تهوع

اکثر اشخاص می‌توانند در همان روز جراحی به خانه بروند. اگر بزرگسال هستید، برای رفتن به خانه به کسی نیاز دارید که شما را برساند. نمی‌توانید در همان روزی که بیهوشی عمومی دریافت نموده‌اید، رانندگی نمایید. انتظار داشته باشید که در چند هفته اول برای بررسی بهبودی، به یکی از اعضای تیم کاشت حلزون گوش خود مراجعه نمایید.

 

روشن کردن دستگاه

حدود 1 تا 4 هفته بعد از جراحی، یک شنوایی‌شناس دستگاه را روشن می‌نماید. بعضی وقت ها شاید این کار زودتر، حتی در همان روز پس از جراحی انجام شود. شنوایی‌شناس:

• اندازه پردازشگر صدا را برای قرارگیری مناسب تنظیم می‌نماید.

• قطعات کاشت حلزون گوش را بررسی می‌نماید تا مطمئن شود که کار می‌کنند.

• صداهایی را که شما یا کودکتان می‌شنوید، بررسی می‌نماید.

• روش مواظبت و استفاده از دستگاه را به شما می‌گوید.

• دستگاه را تنظیم می‌نماید تا خوبترین صدا را بشنوید.

 

توانبخشی

این مرحله شامل آموزش مغز شما برای درک صداهایی است که از راه کاشت حلزون گوش می‌شنوید. در ابتدا، گفتار و صداهای رایج اطرافتان با آنچه برای می‌آورید، متفاوت به نظر می‌رسد. 

مغز شما برای درک صداهای جدید و درک گفتار به زمان نیاز دارد. این فرآیند همچنان ادامه دارد. خوبترین کار این است که هر زمان بیدار هستید، پردازشگر گفتار را روشن داشته باشید.

البته می بایست آن را موقع شنا یا دوش گرفتن، خاموش نمایید.

 

بازدیدهای با نظم پیگیری، که بیشتر مادام العمر انجام می‌شود، به شما کمک می‌نماید تا خوبترین بهره را از کاشت حلزون گوش خود ببرید. این بازدیدها شامل بررسی شنوایی، برنامه‌ریزی دستگاه و انجام آزمایش‌های دیگر است.

 

کاشت حلزون گوش, ایمپلنت حلزون گوش

جراحی کاشت حلزون گوش توسط جراحان متخصص انجام می گردد

 

نتایج جراحی کاشت حلزون گوش

نتایج جراحی کاشت حلزون گوش در اشخاص مختلف متفاوت است. دلیل کم شنوایی شما می‌تواند بر عملکرد کاشت حلزون تأثیر بگذارد. همچنین زمان زمانی که دچار کم شنوایی شدید بوده‌اید و اینکه قبل از کم شنوایی صحبت کردن یا خواندن را یاد گرفته باشید، بر نتایج تأثیر می‌گذارد.

 

کاشت حلزون گوش معمولاً در افرادی که قبل از کم شنوایی صحبت کردن و خواندن را بلد بوده‌اند، خوبتر عمل می‌نماید. کودکانی که با کم شنوایی شدید به دنیا می‌آیند، بیشتر خوبترین نتایج را با دریافت کاشت حلزون در سن کم به دست می‌آورند. به این ترتیب، آن‌ها می‌توانند در حین یادگیری گفتار و زبان، شنوایی بهتری داشته باشند.

 

برای بزرگسالان، خوبترین نتایج بیشتر با فاصله کمتر بین کم شنوایی و جراحی کاشت حلزون مرتبط است. بزرگسالانی که از بدو تولد کم شنوا بوده اند یا اصلاً نشنیده‌اند، به طور کلی کمک کمتری از کاشت حلزون گوش دریافت می‌کنند. با این حال، برای اکثر این بزرگسالان، شنوایی بعد از دریافت کاشت حلزون تا حدی بهبود می‌یابد.

 

نتایج احتمالی شامل موارد زیر است:

شنیدن واضح‌تر: با گذشت زمان، بسیاری از اشخاص با استفاده از دستگاه، شنوایی واضح‌تری پیدا می‌کنند.

بهبود وزوز گوش: در حال حاضر، وزوز گوش، علت اصلی برای کاشت حلزون گوش نیست. اما کاشت حلزون گوش شاید در حین استفاده، وزوز گوش را بهبود بخشد. به ندرت، داشتن کاشت می‌تواند سبب بدتر شدن وزوز گوش شود.

 

کاشت حلزون گوش, ایمپلنت حلزون گوش

نتایج جراحی کاشت حلزون گوش در اشخاص مختلف متفاوت است

 

سوالات متداول در خصوص کاشت حلزون گوش 

1. کاشت حلزون گوش برای چه کسانی مناسب است؟

کاشت حلزون گوش قادر هست برای افرادی که کم شنوایی شدید یا عمیق دارند و سمعک برای آنها سودمند نیست، مناسب باشد. این شامل اشخاص در هر سنی از جمله کودکان و بزرگسالان می گردد.

 

2. عمل کاشت حلزون گوش چطور انجام می گردد؟

جراحی کاشت حلزون گوش معمولاً با بیهوشی عمومی انجام می گردد. جراح یک برش کوچک پشت گوش شما ایجاد می نماید و سپس دستگاهی را در استخوان جمجمه شما قرار می دهد. الکترود کوچکی از دستگاه در حلزون شما قرار داده می گردد تا عصب شنوایی شما را تحریک نماید.

 

3. پس از عمل کاشت حلزون گوش چه اتفاقی می افتد؟

اکثر اشخاص قادر هستند در همان روز جراحی به خانه بروند. شما می بایست در چند هفته اول برای معاینات بعدی به پزشک خود مراجعه نمایید. در حدود 1 تا 4 هفته بعد از جراحی، یک متخصص شنوایی دستگاه شما را روشن می نماید و آن را تنظیم می نماید تا خوبترین شنوایی را داشته باشید.

 

4. آیا جایگزینی برای کاشت حلزون گوش وجود دارد؟

هیچ جایگزینی برای کاشت حلزون گوش برای افرادی که کم شنوایی شدید یا عمیق دارند وجود ندارد. با این حال، گزینه های دیگری برای کمک به اشخاص کم شنوا به منظور بهبود شنوایی آنها وجود دارد، مثل سمعک و سیستم های شنوایی از راه استخوان.

 

5. آیا کاشت حلزون گوش دردناک است؟

اکثر اشخاص در طول جراحی کاشت حلزون گوش درد کمی احساس می کنند. پس از عمل، شاید کمی درد یا ناراحتی در ناحیه جراحی داشته باشید، اما این درد معمولاً با دارو قابل کنترل است.

 

6. آیا قادر هستم پس از کاشت حلزون گوش فعالیت های ورزشی انجام دهم؟

بله، شما قادر هستید پس از کاشت حلزون گوش اکثر فعالیت های ورزشی را انجام دهید. با این حال، مهم است که از فعالیت هایی که قادر هست به سر شما ضربه بزند، مثل فوتبال یا بوکس، خودداری نمایید.

 

سخن پایانی

یک کاشت حلزون گوش شاید زندگی را تغییر دهد. اگر فرزند شما با کم شنوایی به دنیا آمده است، کاشت حلزون گوش قادر هست نخستین گام او به دنیای صداها باشد. اگر کم شنوایی متوسط، شدید یا عمیق دارید، شاید راهی برای برگشت به دنیایی باشد که فکر می کردید دیگر نمی شنوید. اما جراحی کاشت حلزون گوش فقط آغاز است. شما یا فرزندتان شاید به گفتار درمانی توانبخشی نیاز داشته باشید تا به مغز کمک نماید تا پردازش صدا را دوباره یاد بگیرد. شاید سفر شما کمی طول بکشد، بر این اساس دانستن اینکه تیم شنوایی شما در هر گام از راه همراه شما خواهد بود، قادر هست سودمند باشد.

 

  منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید :

آخرین دیدگاه‌ها